شقاق یا فیشر مقعدی

پماد شقاق

پماد شقاق

پماد شقاق در مواقعی که شقاق یا فیشر در مراحل اولیه قرار دارد توسط متخصص جراحی عمومی یا متخصص جراحی و لیزر تجویز می شود. توجه داشته باشید که این دارو توسط متخصص تجویز می شود و در داروخانه ها به فروش می رسد.  در صورتی که پماد شقاق درست و به جا تجویز شود به راحتی به درمان دارویی شقاق دست می یابید. اما از دست دادن زمان و استفاده از داروهای شقاق بدون نسخه پزشک ممکن است بیماری شما را تشدید کرده و حتی مجبور انجام عمل جراحی شقاق شوید. شقاق عبارت است از زخم طولی در نیمه تحتانی کانال مقعد که در اثر پارگی لایه اپی تلیال پوشاننده کانال مقعد در ناحیه زیر خط دندانه ای (dentate line) ایجاد می شود. شقاق اکثراً در ناحیه میانی – خلفی مقعد رخ می دهد. پمادی که برای درمان شقاق مصرف می شود به کرم آنتی فیشر شناخته می شود.

اجزا کرم شقاق یا پماد آنتی فیشر:

 • عصاره بابونه (Matricaria chamomilla)
 • عصاره دارمازو (Quercus infectoria)
 • استاندارد شده: بر اساس وجود ۰٫۰۷۷ تا ۰٫۱۰۴ میلی گرم آپی ژنین(apigenin)۲۲٫۸۵ تا ۳۰٫۹ میلی گرم فنل در هر گرم فرآورده

پماد شقاق آنوفلکس

مواد موثره پماد شقاق

 • کامازولن، بیزابولول، آگلایکون،کوئرستین
 • آثار فارماکولوژیک و مکانیسم اثر پماد شقاق

درمان با پماد شقاق

یبوست ازعلل  مهم  ایجاد  کننده  شقاق محسوب می شود. از علائم مشخصه شقاق، وجود درد در هنگام اجابت مزاج و خون ریزی از مقعد بصورت مشاهده خون روشن و تازه روی مدفوع یا دستمال توالت می باشد. هدف از درمان شقاق؛ برطرف کردن درد، اسپاسم و ایسکمی است که موجب زخم می شود.

یک کرم یا پمادی که حاوی ماده بی حس کننده ای مثل لیدوکائین است به تسکین درد کمک می کند. شما باید کرم یا پماد برای درمان شقاق را تنها برای مدت کوتاهی ( بین ۵ تا ۷ روز) مورد استفاده قرار دهید. در صورتی که در مدت زمان بیشتری ماده بی حس کننده را مورد استفاده قرار دهید، ممکن است باعث التهاب یا حساسیت پوست دور مقعد شود.

پسیلیوم و سلولز حاوی فیبر فراوان هستند که با جذب آب باعث نرم کردن مدفوع می شوند.

کرم یا پماد شقاق باید قبل از رفتن به دستشویی مورد استفاده قرار گیرد. در صورت وجود التهاب زیاد دور شقاق مقعد، کرم یا پمادی که حاوی داروی استروئید است و توسط پزشک تجویز می شود. استروئیدها باعث کاهش التهاب می شود و به کاهش ورم کمک می کنند.

این کار باعث تسکین هر نوع خارش و درد می شود. از این نوع کرم یا پمادهای استروئیدی نباید بیشتر از یک هفته استفاده کنید.

دارو های مسکنی مثل پاراستامول یا ایبوپروفن به تسکین درد کمک می کنند (اما از مصرف کدئین پرهیز کنید). از بوجود آمدن یبوست جلوگیری کنید و مدفوع خود را نرم نگه دارید.

یکی روش دیگر درمان این بیماری استفاده از پماد گلیسیرین تری نیترات است. در صورتی که پماد گلیسیرین تری نیترات (GTN) را روی مقعد بمالید، باعث شل شدن عضله دور مقعد می شود. این کار با گشاد سازی عروق خونی در آن ناحیه باعث افزایش ارسال خون به پوست آسیب دیده می شود.

انجام این کار باعث بهبود سریعتر شقاق مقعد می شود و همچنین باعث تسکین درد می گردد. این محصول فقط باید با تجویز پزشک استفاده شود، این پماد حاوی ۰٫۴ درصد گلیسیرین تری نیترات است. این محصول را باید برطبق دستورالعملی که در بروشور داخل جعبه آن قرار دارد مصرف کنید.

عصاره بابونه دارای اثرات ضد التهاب و ضد اسپاسم است و موجب پیشرفت بهبودی زخم می شود. کمیسیون E آلمان مصرف موضعی بابونه را برای درمان التهابات پوست و غشای مخاطی، زخم ها و سوختگی ها، عفونت های باکتریال پوست و التهابات آنوژنیتال تائید کرده است.

کرم لیدوکائین برای شقاق مقعد

بهترین پماد شقاق از نظر متخصصین

در یک بررسی مقایسه ای در ۱۶۱ بیمار مبتلا به  اگزما، تاثیر یک کرم بابونه به نام Kamillosan معادل هیدروکورتیزون ۲۵/. درصد و بیش تر از تاثیر بوفکساماک ۵% ( یک فراورده ضد التهاب غیر استروئیدی ) و فلوکورتین ۷۵/. درصد (یک گلوکوکورتیکوئید) گزارش شده است.

فارماکوپه گیاهی انگلیس مصرف موضعی بابونه را برای درمان بواسیر، ماستیت و زخم های ساق پا توصیه می کند.

دارمازو دارای ۷۰-۶۰ درصد تانن است که موجب اثرات قابض آن می شود. هم چنین عصاره خشک دارمازو دارای اثرات ضد درد می باشد. کاربرد های موضعی دارمازو شامل درمان التهابات پوستی و  درمان  کمکی در عفونت های پوستی است.

در یک کار آزمایی بالینی دو سو بی خبر و تصادفی؛ ۵۸ بیمار مبتلا به شقاق مقعد طی مدت ۸ هفته روزی۲ بار از کرم آنتی فیشر یا پماد لیدوکائین اچ استفاده کردند. بیماران هر ۲  هفته یک  بار ویزیت و  روند درمانی پی گیری شد. آنالیز اطلاعات حاصل از این پژوهش نشان داد که علائم کلی شقاق در گروه مصرف کننده پماد لیدوکائین ۹۵٫۵% و در گروه کرم آنتی فیشر ( کرم ضد شقاق ) ۱۰۰% کاهش یافته بود اما از نظر آماری بین دو گروه تفاوت معنی داری وجود نداشت. (p>۰.۳) تاثیر دو دارو روی میزان خون ریزی، درد هنگام اجابت مزاج، سوزش مقعد، تنسموس و درد دائم از نظر آماری معنی دار بود.

در گروه پماد لیدوکائین و گروه پماد آنتی فیشر ( کرم ضد شقاق ) بهبود در میزان خون ریزی به ترتیب ۳۶% و ۷۶٫۷ درصد (p=۰.۰۷)؛ بهبود درد هنگام اجابت مزاج به ترتیب ۴٫۵ و ۱۴ درصد(p=۰.۳۵)؛ بهبود سوزش مقعد به ترتیب ۶۵٫۸ درصد و ۵۷٫۵ درصد(p=۰.۴)؛ بهبود تنسموس به ترتیب۲۳٫۱درصد و۴۴ % (p=N.S) و بهبودی درد دائم به ترتیب ۳۸٫۲ درصد و  ۵۶٫۵  درصد مشاهده شد و اثر بخشی پماد آنتی فیشر ( کرم ضد شقاق ) نسبت به پماد لیدوکائین در مورد درد دائم معنی دار بود. (p=۰.۰۰۹) از نظر عوارض در طول دوره بررسی اختلاف معنی دار آماری بین دو گروه وجود نداشت

.(p>۰.۲) محققین نتیجه گرفتند به طور کلی در درمان شقاق مقعد از نظر اثرات و عوارض بین پماد لیدوکائین و کرم آنتی فیشر ( کرم ضد شقاق ) تفاوت معنی دار آماری وجود ندارد اما با توجه به طبیعی بودن ترکیبات مورد استفاده در کرم آنتی فیشر ( کرم ضد شقاق ) و امکان تولید آن در داخل کشور بایستی در درمان دارویی شقاق مقعد  توجه خاصی به این فراورده داشت.
نیتروگلیسیرین با همان مکانیسمی که عضلات صاف عروق کرونر را شل می‌کند می‌تواند عضله اسفنکتر داخلی را هم شل کرده و از اسپاسم خارج کند.

پماد %۰٫۲ (دو دهم درصد) آن برای درمان شقاق استفاده می‌شود و معتقدند یک اسفنکتروتومی شیمیایی موقت ایجاد می‌کند علاوه بر آن خونرسانی آنودرم را نیز افزایش می‌دهد. از معایب آن ایجاد سر درد است و بهتر است در حالت خوابیده استفاده شود. در ایران گاهی به اشتباه به بیمار پماد%۲ (دو درصد) داده می‌شود که سردرد بسیار شدیدی ایجاد می‌کند. پماد ایزوسورباید و یا دیلتیازم موضعی و خوراکی نیز می‌توانند با مکانیسم مشابه به بهبود شقاق کمک کنند و سر درد هم ایجاد نمی‌کنند. درمان دارویی شقاق مزمن در حدود ۶۰٪ موارد مؤثر است.

دستور مصرف کرم آنتی فیشر یا پماد شقاق

روزی ۲ بار هر بار یک لایه نازک از کرم در محل شقاق مالیده شود. موارد منع مصرف پماد آنتی فیشر یا پماد شقاق وعوارض جانبی کرم آنتی فیشر ( کرم ضد شقاق )

با مقدار توصیه شده و نحوه مصرف مناسب، عارضه ای مشاهده نشده است. بهتر است در صورت بروز هر گونه عارضه احتمالی؛ مصرف دارو متوقف و با پزشک مشورت شود.

نکات قابل توصیه برای مصرف پماد شقاق

در مراحل اولیه شقاق مقعد، نشستن در ظرف دارای آب گرم (warm sits bath) و خوردن ملین های نرم کننده یا حجیم کننده مدفوع ( کرم ضد شقاق ) مانند  سبوس  گندم  مفید است.

مصرف موضعی روغن کنجد(Sesamum orientale) دارای اثرات نرم کننده روده است لذا در فرمول کرم آنتی فیشر به عنوان پایه روغنی مورد استفاده قرار گرفته است.

همانند سایر داروها، کرم آنتی فیشر  ( کرم ضد شقاق ) را از دسترس اطفال دور نگه دارید.

درب کرم ضد شقاق (کرم آنتی فیشر) را  پس از مصرف محکم ببندید و دور از نور در دمای ۱۵ الی ۳۰ درجه سانتی گراد نگهداری کنید.

در کودکان مصرف روغن های معدنی مانند پارافین و نرم کننده های مدفوع نیز توصیه می شود ( البته تحت نظر پزشک )

درمان های تکمیلی پماد شقاق

برای درد خفیف، از دارو هایی مثل استامینوفن یا بی‌حس‌ کننده‌ های موضعی استفاده کنید. مالیدن پماد زینک اکسید یا وازلین به ناحیه شاید باعث جلوگیری از احساس سوزش شود. نرم‌ کننده‌ های مدفوع نیز ممکن است به جلوگیری از بروز درد به هنگام اجابت مزاج کمک کنند.

امکان دارد پماد لیدوکائین توصیه شود. پسیلیوم و سلولز حاوی فیبر فراوان هستند که با جذب آب باعث نرم کردن مدفوع می شوند. پماد نیتروگلیسرین برای شقاق حاد مناسب است که باعث خونرسانی به ناحیه مقعد می شود در نتیجه زخم سریع تر بهبود می یابد.

کرم‏ ها، کف‏ ها، پماد ها یا شیاف‏ ها ممکن است در کاهش درد مفید باشند و منطقه گرفتار را لغزنده کنند. خیلی از این محصولات بدون نسخه قابل دسترس هستند یا پزشک تان ممکن است داروی قوی‏ تری تجویز کند.

درمان گیاهی شقاق

مالیدن لعاب به‌دانه به پوست برای تسکین و التیام شقاق مفید است. مخلوط میوه کال توت با مقدار بسیار کمی سرکه جهت شقاق مفید است. افراد دچار بواسیر یا شقاق می‌توانند از اثرات درمانی گیاه پنج انگشت سود بجویند و در جوشانده این گیاه بنشینند تا عارضه برطرف شود.

برای درمان شقاق می‌توان عسل را به موضع مالیده و به صورت آرام ماساژ داد. قبل از اجابت مزاج و دفع مدفوع، دهانه مقعد را با روغن برگ مورد چرب کنید. این امر سبب می‌شود هنگامی که برای شستشو دست به دهانه مقعد می‌کشید زخم مقعد دچار کشش و پارگی مجدد نشود.

قبل از هر وعده غذایی، خوردن مخلوط نصف استکان عرق بومادران و نصف استکان عرق آلوئه ورا موثر است. بعد از ناهار و شام، ۲ قاشق غذا خوری اسفرزه را در یک لیوان آب شیرین شده ریخته و بعد از لعاب دادن، آن را میل کرده و حتما بعد آن یک لیوان پر از آب بنوشید.

بعد از غذا، یک قاشق سبوس گندم را با یک قاشق جوانه گندم مخلوط کرده و در یک کاسه ماست ریخته و میل کنید و حتما بعد از آن یک لیوان آب بنوشید. هندوانه و انگور و سبزیجات و گلابی و پرتقال زیاد مصرف کنید.

مقايسة اثرات درماني پماد نيتروگليسيرين و اسفنكتروتومي در مبتلايان به شقاق مزمن ايديوپاتيك مقعد

شقاق مقعد مزمن يكي از مشكلات بسيار شايع است و روشهاي مختلفي براي درمان وجود دارد. هدف اين مطالعه مقايسة آثار درماني و عوارض استفاده  از نيتروگليسيرين موضعي و جراحي اسفنكتروتومي در درمان شقاق مقعد مزمن بوده است.

اسفنكتروتومي داخلي مافوق نيتروگليسيرين موضعي۲  درصد در درمان شقاق مقعد مزمن است و ميزان بالايي از بهبودي، عوارض جانبي كم و  خطر پائيني از بي اختياري به صورت زودرس را دارا مي باشد.

مقایسه میزان بهبودی و عوارض ناشی از درمان بیماران مبتلا به شقاق مزمه مقعد درد و روش استفاده از پماد جی تی ان   ۰/۰۳  درصد و ژل دیلتیازم ۲ درصد

درمان با جی تی ان  دارای میزان عود بالا و عوارضی مانند سردرد و هیپوتانسیون ارتواستاتیک می باشد و اسفنکترومی شیمیایی با ژل دیلتیازم میزان بهبودی قابل مقایسه با  جی تی ان  دارد و عوارض جانبی کمی دارد.

مقايسه اثر توکسين بوتولينوم و اسفنکترتومي در درمان شقاق مزمن مقعد

در موارد شقاق مزمن، جراحي به روش اسفنکترتومي داخلي طرفي توصيه مي شود. اين مطالعه به منظور مقايسه اثر توکسين بوتولينوم و اسفنکترتومي در درمان شقاق مزمن مقعد انجام شد. اين مطالعه آينده نگر در سال ۱۳۸۰ بر روي ۴۰ خانم مبتلا به شقاق مزمن خلفي مقعد که به درمانگاه شهيد رجايي و يا مطب مراجعه کرده بودند انجام شد.
بيماران با آگاهي کامل روش درمان را انتخاب نمودند و به دو گروه ۲۰ نفري تقسيم شدند. گروه اول با تزريق ۲۵ واحد توکسين بوتولينوم درمان شدند و گروه دوم تحت عمل جراحي اسفنکترتومي قرار گرفتند. بيماران بعد از درمان به مدت دو ماه پي گيري شدند. تجزيه و تحليل داده ها با استفاده از آزمون آماري فيشر بود.

در گروه درمان شده با بوتولينوم ۱۳ بيمار بهبودي داشتند و عارضه اي نيز ديده نشد. در گروه جراحي شده ۱۹ بيمار بهبود يافتند، دو بيمار دچار اکيموز پرينه و يک بيمار نيز دچار عدم کنترل دفع گاز شد.

با توجه به کم هزينه بودن، عدم نياز به بستري و نداشتن عارضه، توکسين بوتولينوم را مي توان به عنوان يک روش جايگزين در درمان شقاق مزمن مقعد مورد استفاده قرار داد.

هزینه درمان شقاق و قیمت لیزر شقاق

ابتدا بیمار به متخصص جراحی و لیزر مراجعه می کند. بعد از دریافت یک دوره داروی قوی برای درمان شقاق اگر بهبودی حاصل نشد لیزر شقاق توصیه می شود. هزینه لیزر شقاق در مقایسه با درمان دارویی و استفاده از پماد شقاق بسیار بالاتر است. معمولا قیمت لیزر از 2 میلیون تومان به بالا در نواحی مختلف ایران و تهران تخمین زده می شود.

لطفا برای دریافت اطلاعات بیشتر و انتخاب بهترین و جدیدترین روش درمان شقاق و هزینه های مربوط به درمان شقاق با مطب خانم دکتر سعادتی تماس بگیرید

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی فارغ التحصیل ۱۳۷۸ از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره های لیزر را در کشومان ایران و کشورهای روسیه و ترکیه گذرانده اند و از سال 86 هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند. تلفن های وقت دهی 02122761600و 02122766853 و 09120052674

77 thoughts on “پماد شقاق

 1. مریم مشکانی گفت:

  شقاق مقدم دارم موقع یبوست درد میگیره

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   یبوست علت اصلی شقاق می باشد. به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 2. زینب گفت:

  سلام مقعدم دچار خونریزی هست

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام . چرا نشستید به متخصص جراحی مراجعه کنید

 3. Hadis گفت:

  سلام من موقع استفاده از کرم انتی فیشر یکم احساس داغی و سوزش میکنم که قابل تحمله میخواستم بدونم طبیعیه؟

  1. سلام . نه طبیعی نیست حتما با پزشک خود مشورت کنید. این پماد ها را بیشتر از یک هفته ده روز نباید استفاده کرد زیرا باعث نازکی پوست و بدتر شدن آن می شود.

 4. سمیه آشنا گفت:

  باسلام . من موقع دفع دچارخونریزی میشم و یبوست دارم . دکتر رفتم معاینه کردن و گفتن فیشر دارم .یه پماد آنتی فیشر بهم دادن و یه پماد درموپان ۵ درصد .ولی روی پماد درموپان نوشته شده فقط برای استعمال خارجی آیا اشکالی نداره این کرم درموپان برای داخل مقعد استفاده بشه؟!!!

  1. سلام . برای داخل استفاده نکنید همون ناحیه اطراف مقعد استفاده کنید . دکتر زهرا سعادتی

 5. الناز امیریان گفت:

  سلام با مراجعه به پزشک پماد رکتول و دیلتیژل تجویز شد برام تا چند روز میشه از دیلتیژل استفاده کرد و اینکه موضعی مصرف بشه یا داخل هم باید بره؟

  1. سلام.یک الی دو هفته میشه از پماد استفاده کرد

 6. من بعد از زایمان هنگام دفع مدفوع درد داشتم. پماد آنتی فیشر استفاده میكنم بعد از استفاده از كرم تا چه زمانی نباید دستشویی رفت.دوره درمانش تا كی هستش.

  1. ناشناس گفت:

   سلام .پماد آنتی فیشر یک هفته نا دوازده روز بیشتر نباید مصرف شود مصرف زیاد آن خودش باعث نازکی پوست و ملتهب شدن ناحیه می شود. خودسر مصرف نشود زیر نظر پزشک.

 7. ساقی حمید گفت:

  س چند وقته شکمم خوب کار نمی کنه مدفوع اخر روده خشک می شه مدقع دفع خون میاد وقتی شل میشه خون نمیاد درد زیاد دارم چکار کنم ,ممنون

  1. سلام. تغذیه پر فیبر . آب فراوان. خوردن میوه و سبزی جات . تحرک و ورزش پیشنهاد میشه. و اینکه حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید برای معاینه دقیق از وضعیت شما و درمان

 8. نا شناس گفت:

  سلام من روم نمیشه برم پیشه دکتر ایا درمان دیگه شقاق وجود دارد

  1. سلام اگر به موقع به پزشک مراجعه نکنید ممکن است در آینده مجبور شوید که به صورت اورژانس و با درد زیاد به دکتر مراجعه کنید. اگر راه دور هستید با مطب تماس بگیرید که ویزیت آنلاین برای شما هماهنگ شود

 9. آرزو گفت:

  سلام . متوجه یک زخم کوچک اطراف مقعد شدم . هنگام اجابت مزاج هم کمی سوزش دارم . آیا شقاقه ؟ سابقه یبوست هم دارم ..و خیلی وقتا دچار میشم که کلا الان برنج و ماکارون رو کنار گذاشتم . میشه پیش متخصص گوارش رفت یا فقط باید جراح عمومی ؟

  1. سلام شما باید معاینه شوید تا مطمئن شویم که مشکل خاصی وجود ندارد. برای گرفتن دارو و روش درمانی مناسب به متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید

 10. NM گفت:

  سلام. پماد زایلاپی برای کاهش درد زخم شقاق مناسبه؟؟ اگه نیست از چه بیحسی استفاده کنم؟ آخه انقد درد دارم ک از ترسش نمیتونم دفع داشته باشم و دلدرد میشم

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام به هیچ عنوان بدون مشورت پزشک از پماد شقاق استفاده نکنید این پماد ها بر اثر مصرف بی رویه و غلط و نا به جا وضعیت را بدتر می کنند. در ضمن زایلاپی اگر برای مدت طولانی بر روی پوست بماند سوزش و التهاب شدید مثل سوختگی ایجاد می کند

 11. پائیز گفت:

  خانم دکتر آیا آقایان هم میتونن به شما مراجعه کنن؟؟ و اینکه من شقاق مزمن دارم.میخواستم هزینه عمل با لیزر رو بدونم چقدره؟؟؟ و در طولانی مدت عمل جراحی بهتر جواب میده یا عمل با لیزر؟؟

  1. سلام بله برای پزشکان جنسیت بیمار تفاوتی ندارد. در مورد هزینه عمل شقاق با لیزر باید حتما ویزیت شوید تا هزینه دقیق اعلام شود. لطفا مطلب مزیت لیزر که در این سایت درج شده است را بخوانید و به این نتیجه می رسید که جراحی با لیزر بهترین روش برای درمان و جراحی انواع شقاق و دیگر بیماری های ناحیه مقعد محسوب می شود. از مهمترین مزیت های لیزر شقاق دوره نقاهت بسیار کوتاه نسبت به جراحی سنتی است. جراحی با لیزر بسیار ظریف است و بر خلاف روش سنتی به بافت سالم اطراف آسیب نمی زند

 12. طاهره اکبری گفت:

  باسلام من دوتازایمان به فواصل یکسال ونیم داشتم الان دوسال ونیم از زایمانم گذشته حدود یکسال است که خارش وسوزش مقعددارم جدیداحس کردم که مقعدم حالت شقاق پیداکرده خیلی اذیت میشم چکاربایدبکنم درد وخونریزی ندارم فقط سوزش وخارش خیلی شدیددارم

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام باید معاینه شوید تا بیماری شما دقیقا تشخیص داده شود. سپس داروی مناسب برای شما تجویز خواهد شد.

 13. حسینی گفت:

  سلام من عمل کردم الان دم مقعد یک تیکه گوشت اصافه داره وموقع دفع درددارم ومی سوزه وداخل مقعد هم دردداره پمادآنتی فیشر استفاده کنم ؟

  1. سلام افرادی که عمل می کنند طبق دستور پزشک معالج مجاز به مصرف دارو هستند

 14. رمی گفت:

  سلام من سه بار عمل همورئید کردم بار سوم بدتره هم شدم دکتر متخصص تا به حال به من درمورد مدت زمان مصرف پماد چیزی نمی گفتن این بار خودم درد زیادی داشتم وبیشتر مطالعه کردم متوجه شدم انتی فیشر بعد یک هفته پوست نازک می کنه هرپماد رادرست ودقیق بپرسید لطفا متخصصین هم توضیحات لازم رابدن فوقش یک مریض کمتر ویزیت می کنند حتی داروخانه هم بین پماد مقعدی داخل و موضعی فرقی نمی ذارن وهمین طوری می دن لطفا خودتون دقت کنید من تبعات زیادی دیدم خیلی سخت ودردناک الان هم تازه عمل ابسه وهمورئید کردم که واویلاست

  1. سلام همانطور که در متن بالا نوشته شده و خودتان هم فرمودین استفاده از پماد آنتی فیشر و هر پماد دیگری تنها برای شرایط خاص و برای مدت محدود تجویز می شود. در هنگام تجویز داروی درمان شقاق و هموروئید هم این نکته را به بیمار گوشزد می کنیم که این دارو برای مدت زمان مشخصی تجویز شده و بعد از اتمام دارو نباید بدون مشورت پزشک تکرار شود. در این مطب به بیمارانی که جراحی و لیزر می شوند یک برگه مراقبت بعد از جراحی و لیزر داده می شود و یک تلفن مستقیم که بتوانند بعد از عمل سوالات خود را مستقیم بپرسند. اگر این موارد رعایت شود بیماری که جراحی شده هم از لحاظ روانی و هم از لحاظ حفظ کیفیت عمل در وضعیت خوبی خواهد بود

 15. رامبد گفت:

  پس از استفاده از پماد انتی فیشر در مقعد چه مدت زمان باید پماد روی زخم باشد ، یا اینکه چه زمانی بعد استفاده باید پاک کرد ؟

  1. سلام طبق دستور پزشک معالج عمل کنید

 16. رمی گفت:

  سلام ممنون که مطلب من رامطالعه کردید یک راهنمایی نی خوام بعد ازعمل همورئید وابسه چه پمادی مصرف کنم تا زودتر بتونم سر کار برم سه هفته هنوز نمی تونم کارامو انجام بدم هیدروکورتیزون استفاده کردم تتراسایکلین هم دکتر تجویز کرده به غیر ازاینها برای داخل مقعدی چه پیشنهاد می کتید از شهرستان هستم ورفت وامد م سخته ممنون

  1. سلام طبق دستور پزشک معالج پیش برید و رژیم غذایی مناسب داشته باشید تا هرچه سریعتر بهبود پیدا کنید

 17. ناشناس گفت:

  سلام خسته نباشید من دختر ۲۲ ساله ای هستم که هر چند وقت دچار یبوست شدید میشم و زمان خارج شدن مدفوع خونریزی میکنه مقعد الان چند وقتی هست این زخم مثل جوشی شده و واقعا اذیتم میکنه نمیتونم راحت مدفوم خارج شه از چه کرمی استفاده کنم برای از بین رفتن این جوش

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام ابتدا به یک متخصص جراحی مراجعه کنید تا علت یبوست و علائم شما مشخص شود. سپس داروی مناسب برای شما تجویز خواهد شد. برای رفع موقت یبوست توصیه می کنم از شربت ملین استفاده کنید.

 18. محسن گفت:

  خانم دکتر من پماد هیدروکورتیزول استفاده کردم اما بهتر نشدم که دور مقعدم قرمز تر هم شد. به نظرتون چه پمادی از همه برای درمان شقاق بهتره. خواهش می کنم راهنمایی کنید.

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   پماد شقاق را نمی توان بدون معاینه تجویز کرد. اگر به دارو یا پمادی حساسیت دارید سریعاد مصرف آن را قطع کنید و از پزشک معالج خود بخواهید که برای شما داروی جایگزین تجویز نماید.

 19. زری گفت:

  سلام
  من یبوست داشتم ، و از پماد انتی فیشر به مدت دوهفته مصرف کردم خونریزی در مدفوع از بین رفت ولی خود فیشر هست، ایا بغیر از لیزر کرمی برای رفع فیشر وجود دارد؟ ایا لیزر و جراحی را توصیه میکنید ؟

  1. سلام اگر از مطب وقت ویزیت بگیرید بعد از معاینه و بررسی وضعیت شما داروی قوی تجویز خواهد شد. معمولا سعی بر این است که شقاق را با دارو و بدون لیزر و جراحی درمان کنیم.

 20. مینا گفت:

  سلام خانم دکتر
  من تازه مبتلا به شقاق شدم
  کرم رکتول خریدم یک تکه کوچک برآمدگی در ناحیه ام هست ولی خون ریزی ندارم الان باید چیکار کنم
  پماند رکتول بده.؟؟میشه کمکم کنید

  1. سلام شما نباید بدون تجویز پزشک اقدام به مصرف پماد رکتول کنید. از خوددرمانی پرهیز کنید و به یک متخصص جراحی عمومی برای دریافت داروی مناسب مراجعه کنید. مصرف یک شربت ملین و جلوگیری از اسهال و یبوست از اقدام مهم و اولیه است که باید انجام دهید.

 21. Z گفت:

  سلام
  وقت بخیر
  من ۲۶ سالمه سه ماه پیش دچار فیشر شدم دکتر ی
  کرم انتی فیشر دادو ی کرم دست ساز بعد دوماه خوب شدم اما متاسفانه دوباره احساس کردم داره مریضیم برمیگرده اومدم باز از کرمهای قبلیم استفاده کردم ولی تمام دور مقعد و داخلش دچار التهاب شدید وسوزش وتاول کرده ودو روز بعدش بهتر شد ولی متاسفانه دوباره فیشر

  1. سلام پماد تجویز شده برای شقاق مقعدی یا فیشر را نباید بدون اجازه پزشک معالج تکرار کنید زیرا ممکن است منجر به نازک شدن پوست و خونریزی مجدد شود. اگر رژیم غذایی خود را کنترل کنید و برای درمان یبوست اقدام کنید دچارعود شقاق یا فیشر نخواهید شد.

   1. نیلوفر گفت:

    سلام وقت بخیر من حدود6روزه که جراحی شقاق با لیزر انجام دادم بهم پماد دیلتیژل تجویز شده اما هر روز دردم از روز قبل بیشتره، مصرف زیاد دیلتیژل در روز مشکل سازه؟

    1. سلام این پماد عوارضی مثل نازک شدن پوست، سر درد و غیره ایجاد می کند و برخی بیماران با اولین استفاده از پماد دیلتیژل دچار حساسیت می شوند در این مواقع با پزشک خود تماس بگیرید تا پماد جایگزین به شما معرفی کنند.

 22. محمد گفت:

  بخاطر سفت شدن دریچه مقعدم خیلی عذاب میکشم و با دفع مدفوع هم دچار شقاق شدم و خوب هم نمیشه هر کاری میکنم دیگه انتی هموروئید هم جواب نمیده چیکار کنم

  1. سلام شما دچار تنگی مقعدی شده اید و لازم است بعد از معاینه توسط متخصص جراحی داروی قوی استفاده کنید. اگر بعد از 10 روز درمان نشدید جراحی یا لیزر به شما پیشنهاد خواهد شد.

 23. K1 گفت:

  با سلام و خسته نباشید مدت ۷و۸ ماهی میشه که گاهی اوقات دچار خونریزی میشم،و احساس میکنم تنگی مقعد دارم و یه برش های کوچیکی در ناحیه بیرون مقعد،دکتر رفتم کلونسکوپی انجام داد گفت که شقاق داری پماد آنتی فیشر و آنتی همرویید داد که استفاده کردم خوب شدم،ولی بعد از حدود یه ماهی چون یبوست داشتم دوباره خونریزی و تنگی مقعد برگشت،آیا لازم به عمل هست یا همون پماد هارو استفاده کنم ممنون از راهنمایی شما،و سوال دیگه آیا شقاق نشانه بیماری خاصی هست یا نه

  1. سلام شما باید یبوست را برای همیشه درمان کنید. اگر با تغییر رژیم غذایی یبوست شما درمان نمی شود به متخصص گوارش مراجعه کنید تا علت یبوست مزمن شما را تشخیص دهد. زخم و شقاق مقعدی بر اثر یبوست و فشار بر ناحیه مقعدی بروز می کند. پماد های تجویز شده را یک بار دیگر مصرف کنید و اگر طی 3 روز بهبودی حاصل نشد از پزشک معالج داروی جدید بگیرید. اگر مجدد دچار یبوست شوید و آسیب به ناحیه جدی باشد لازم است جراحی یا لیزر شقاق را انجام دهید.

   1. K1 گفت:

    ممنون از راهنمایی و توضیحات کامل شما،خانم دکتر نفرمودید که شقاق نشانه بیماری خاصی هست یانه،مچکرم که برای بنده وقت گذاشتید

 24. بنان گفت:

  سلام خانوم دکتر وقتتان بخیر،بنده متاسفانه حدودا چهار یا پنج ماه به شقاق (البته طبق نظر دکتر)مبتلا شدم که دکتر بعد از انجام کلونسکوپی و همچنین آندسکوپی،آنتی فیشر را تجویز فرمودند،استفاده کردم که مقطعی خوب بود در حال حاضر خونریزیم تقریبا قطع شده ولی دچار التهاب و خارش داخل و اطراف مقعد شدم که شبا شدتش خیلی زیاده و پوستمم خیلی نازک شده،آیا از عوارض مصرف آنتی فیشر(تقریبا ۱ ماهه استفاده میکنم)هست،اگر هست که پمادی جهت رفع خارش و ترمیم پوست معرفی میفرمایید؟ممنون و سپاس از توجه شما

  1. سلام بله احتمالا پماد آنتی فیشر را بیشتر از حد تجویز شده استفاده کرده اید. توصیه می کنم مجدد به متخصص معالج خود مراجعه کنید تا بعد از معاینه برای شما داروی جدید تجویز کنند. روزانه 10 لیوان آب بنوشید و مراقب باشید یبوست نگیرید. برای تسکین درد و سوزش نیز می توانید از لگن آب گرم استفاده کنید. اگر به آلوورا حساسیت ندارید از کرم آلوورا هم می توانید برای تسکین درد و التهاب کمک بگیرید.

 25. نیلوفر گفت:

  سلام وقت بخیر من حدود6روزه که جراحی شقاق با لیزر انجام دادم بهم پماد دیلتیژل تجویز شده اما هر روز دردم از روز قبل بیشتره، مصرف زیاد دیلتیژل در روز مشکل سازه؟

  1. مصرف پماد را قطع کنید و از جراح معالج خود بخواهید که برای شما داروی جایگزین تجویز کنند.

 26. مهدوی گفت:

  با سلام و روز به خیر
  در مصرف پماد ضد فیشر باریج، باید خارج مقعد استفاده بشه یا داخل؟
  چون فیشر درون رکتومه ولی داروخانه نوشته خارج مقعدی استعمال بشه…
  ممنونم

  1. سلام به همان روشی که پزشک معالج دستور داده است و داروخانه روی جعبه دارو نوشته است مصرف کنید. شرایط مصرف را متخصص بر اساس نیاز بیمار تشخیص می دهد.

 27. رضا گفت:

  سلام خسته نباشید. میخاستم بدونم راه درمان خارش مقعد چیست؟

  1. سلام ابتدا باید معاینه شوید. اگر مبتلا به هموروئید و شقاق باشید برای شما دارو تجویز می شود. در صورتی که دچار حساسیت و یا زگیل مقعدی یا زگیل تناسلی باشید روش های درمانی دیگر در نظر گرفته می شود.

 28. مهدیس گفت:

  سلام.من دچار شقاق مقعدی شدم پزشک برام آنتی فیشر باریچ تجویز کرد.آیا زایده ای ک کنار شقاق هم هست با مصرف پماد ازبین میره یاخیر؟استفاده از موبر میتونه بدتر کنه زخم رو ؟

  1. سلام معمولا این زوائد و گوشت اضافه مقعدی با مصرف دارو از بین نمی رود و لازم است با لیزر یا جراحی برداشته شود. استفاده از موبر توصیه نمی شود زیرا به پوست ناحیه آسیب می رساند.

 29. مهدیس گفت:

  ویه سوال دیگر داشتم ,دکتر بمن گف هرشب پماد آنتی فیشر رامصرف کن اما نگفت چقد روی پوست مقعد بمونه … چقدر باید بمونه ؟تاصبح؟

  1. بله باید تا صبح و تا اجابت مزاج بعدی بماند. می توانید از یک پد بهداشتی نیز استفاده کنید که پماد به لباس زیر شما آغشته نشود.

 30. fateme گفت:

  سلام من چن ماهه شقاق دارم روزی یکی دوبار دفع دارم اول مدفوع خشکه و سفته خونریزیم دارم و اینکه قطر مدفوعم خیلی بزرگه شیاف بیزاکودیل و پماد آنتی هیموریید و شربت لاکتولوز استفاده کردم ولی هیچکدوم زخممو خوب نمیکنه

  1. سلام اگر یبوست دارید فقط از شربت ملین استفاده کنید. برای انتخاب پماد مناسب به یک متخصص جراحی عمومی یا متخصص جراحی و لیزر به موفع مراجعه کنید. از خود درمانی با داروهای مختلف پرهیز کنید.

 31. حسن گفت:

  درود دکتر سعادتی
  متاسفانه در 40 روز گذشته من و همسرم ناخواسته کرونا گرفتیم (ابتدا بنده و سپس همسرم) و هر دو پس از بهبودی که البته بیمارستانی نبود و فقط قرنطینه خانگی بود بهبود پیدا کردیم.
  نکته جالب اینکه هر دو علائمی دقیقا مشابه هم داشتیم و پس از این مدت ابتدا من به یبوست شدیدی که نیاز به زور برای دفع بود شدم و پس از 10 روز همچون علائم دیگر همسرم دچار همین مشکل شد که ایشان بسیار خفیف بود.
  چیزی در حدود 5 روز از پماد آنتی فیشر استفاده کردم که البته بهبودی حدود 50-60 درصد را حس میکنم.
  جسارتا سوال اینکه آیا قطعا از عوارض کرونا است؟ ( البته احساس شقاق دارم و بدون هیچگونه خونریزی، احساس خراش به خاطر یبوست را حس میکنم) و دیگری اینکه اگر در روز 7 مصرف پماد همچنان بهبودی حاصل نشد چکار باید کرد؟ و اینکه از زمان ابتلای یبوست روزی در حدود 3 لیتر آب مصرف میکنم و یبوست در حال رفع شدن است.
  سپاس از جواب شما

  1. سلام در برخی موارد ارتباط بین بیماری کرونا و مشکلات گوارشی گزارش شده است. باتوجه به این که بیمار دو هفته در قرنطینه به سر می برد و تحرک کمی دارد و آنتی بیوتیک هم مصرف می کند بروز عارضه یبوست نیز امری طبیعی است. شقاق هم معمولا بر اثر یبوست مزمن و شدید بروز می کند. از خوددرمانی پرهیز کنید و از یک متخصص داروی مناسب دریافت کنید. شما باید دو الی سه روز بعد از مصرف دارو رو به بهبود باشید بنابراین مصرف این دارو برای شما موثر نیست و حتما باید توسط یک متخصص معاینه شوید. یک فعالیت ورزشی سبک و منظم را هم روزانه انجام دهید.

 32. آنل گفت:

  سلام .ببخیشد من رفتم دکتر .برای من کرم آنتی فیشر مقعدی تجویز کرد.آیا اپلیکاتور رو باید داخل مقعد برد و چقدر از کرم را استفاده کرد.ممنونم از راهنمایی تون

  1. سلام بهتر است دستکش دست کنید و با انگشت کرم را به ناحیه شقاق آغشته کنید. ممکن است اپلیکاتور به بافت آسیب بزند. تا پایان دوره تجویز شده از کرم استفاده کنید و از تکرار این پماد بدون اجازه پزشک پرهیز کنید.

 33. سمیرا گفت:

  سلام . شقاق مقعد گاهی اوقات خونریزی دارم شربت لاکتوز میخورم ولی موقع دفع اینقد درد و سوزش دارم . الان سه هفته هست دکتر بهم.پماد انتی فیشر و انتی هیموروئید استفاده کردم نتیجه ندیدم. حالا از پماد ونوپلنت استفاده کنم خوبه ایا؟؟

  1. سلام از خود درمانی پرهیز کنید. و به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کنید. اگر تهران تشریف ندارید می توانید از مطب من وقت ویزیت آنلاین بگیرید. بعد از ویزیت برای شما داروی مناسب تجویز خواهد شد.

 34. سارا گفت:

  سلام خسته نباشید من یه چیزی از مقعدم دراومده رفتم دکتر انتی فیشر باریج دادن احساس میکنم اویزون تر شده این شقاق یا همورویید.چرا اینجوریه؟؟؟

  1. سلام اگر دچار هموروئید داخلی با افتادگی درجه چهار شده باشید با دارو درمانی به نتیجه نمی رسید. در برخی موارد که بیماری بسیار شدید است و همراه با زخم شقاق است ابتدا متخصص دارو تجویز می کند تا از شدت بیماری بکاهد و سپس وقت جراحی یا لیزر برای بیمار گذاشته می شود. توصیه می کنم از لیزر هموروئید برای درمان قطعی این بیماری سود ببرید.

 35. ع گفت:

  سلام
  من درد ندارم فقط تنگی مقعد باعث میشود فشار بیاورم لطفا راهنمایی کنید از چه پمادی یا شیافی استفاده کنم
  ممنونم خانم دکتر

  1. سلام شما باید معاینه شوید. اگر دچار زخم داخلی و شقاق شده باشید با توجه به فیزیولوژی بدن بیمار داروی مناسب تجویز می شود. اگر دچار هموروئید شده باشید داروی متفاوت یا مازاد تجویز خواهد شد. متاسفانه بدون ویزیت بیمار امکان تجویز دارو وجود ندارد.

 36. محمد گفت:

  با سلام.ببخشید بنده به دلیل بی تحرکی و نشستن زیاد روی صندلی سال 99 شقاق گرفتم.که همراه با خون بود و بعد از مصرف پماد هایی مثل ام جی،زخم بهبود پیدا کرد ولی سوزش از بین نرفت.از پماد های دیگری مثل نیتروگلیسیرین و رکتول و حتی ژل دیلتیازم هم استفاده کردم.حتی در تشت آب گرم روزانه یک بار هم نشستم ولی کماکان سوزش خفیفی بعد از دفع دارم که البته نهایت 1 ساعت بعد خود به خود از بین میرود.حالا با این اوصاف نیازی به جراحی هست.؟آیا امکان دارد پوست مقعدم بدون جراحی به حالت طبیعی قبل از شقاق برگردد؟ممنون

  1. سلام اگر از ابتدا با مشورت پزشک متخصص دارو مصرف می کردید بهبود می یافتید. زیرا بیماری شقاق با کنترل اجابت مزاج و مصرف داروی به جا و به موقع درمان می شود و معمولا نیازی به جراحی ندارد. بعد از معاینه می توان در مورد روش درمان صحیح بیماری شما نظر داد. اگر شقاق تحت عمل جراحی یا لیزر شقاق درمان شود و بیمار مجدد دچار یبوست و فشار بر ناحیه مقعد شود بعد از چند سال بیماری مجدد عود خواهد کرد. بنابراین علت بروز شقاق را هم باید رفع کنید و همزمان برای درمان دارویی یا جراحی اقدام نمایید.

 37. فاطمه گفت:

  با عرض سلام وخسته نباشید.
  من شقاق دارم یبوست شدید دارم هر ملینی استفاده می کنم باعث اسهال میشه
  روغن زیتون و سبزی هرچی می خورم فایده نداره وتنها ملین خوب رولاکس که گیاه سنا داره ولی اونم باعث اسهال میشه
  به نظر شما چه ملینی بخورم که دچار اسهال نشوم و روند طبیعی را بدنم طی کنه.
  دکتر جراح هم رفتم شربت منیزیم داده که اصلن فایده نداره
  تورا خدا کمکم کنید دوماس دارم درد می کشم.
  پناد انتی فیشرم فایده نداره

  1. سلام مسلما مصرف رولاکس و داروهایی که حاوی گیاه سنا هستند برای شما مناسب نیست و بیش از اندازه برای شما قوی هستند که دچار اسهال می شوید. از یک متخصص گوارش پودر یا شربت مناسب دریافت کنید. اگر یبوست و اسهال کنترل شود می توانید از درمان شقاق نیز نتیجه بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *