شقاق یا فیشر مقعدی

تشخیص شقاق

تشخیص شقاق

شقاق مقعد (Anal fissure), وضعیتی بسیار دردناک است که حاصل زخم سطحی یا پارگی در ناحیه پوشش سلولی مقعد است. شقاق به صورت یک خط طولی است که در نیمه تحتانی کانال مقعد در ناحیه زیر خط دندانه‌ای (dentate line) ایجاد می‌شود و چون این ناحیه گیرنده‌های حسی بسیار زیادی دارد، یک وضعیت فوق‌العاده دردناک ایجاد می‌کند. شقاق‌ های معمولی عموما در پایین یا بالای سوراخ مقعد بوده و اگر شقاق در جای دیگری دیده شود، باید به فکر علل غیر معمول مانند بیماری کرون بود.

برای رد سایر علل خون ریزی مقعدی، مقعد و راست روده با وسایل مخصوص (آندوسکوپ، سیگموییدوسکوپ) بررسی می‌شوند. با دیدن زخم در مقعد شقاق تشخیص داده می شود . برای رد علل دیگرخون ریزی می توان معاینه داخلی انجام داد. اگر بیمار درد شدید مقعد دارد معاینه داخلی مقعد باید تا بهبودی به تعویق بیفتد. اگر شخص شقاق های متعدد دارد یا در محل غیر معمول مثلا چپ یا راست زخم دارد باید احتمال بیماری های دیگر بررسی شود از قبیل بیماری های التهابی روده ـ سیفلیس ـ نقض سیستم ایمنی ـ سل ـ ایدز ـ کانسر مفعد

شقاق چیست

شقاق ترک و یا زخمی است که در ناحیه ابتدای مقعد رخ می دهد که بسیار دردناک بوده و گاهاً با خون ریزی مختصر موقع اجابت مزاج همراه است. علل ایجاد این زخم متفاوت است ولیکن در اکثر بیماران با تغییر اجابت مزاج از قبیل یبوست و یا اسهال شدید همراه است. از نظر فیزیولوژیک مشکلات کاهش خون رسانی در قسمت پشتی مقعد را مطرح کرده اند و بعضی از محققان افزایش فشار داخل کانال آنال (مقعدی) را از علل فیزیولوژیک آن می دانند. شایع ترین محل این زخم در قسمت خلفی است و از نظر بروز شقاق در بین زنان و مردان هر دو به یک اندازه شایع است به خصوص در افراد بالغ جوان شایع تر مشاهده می شود ولیکن این بیماری از نوزادان تا افراد مسن را گرفتار می کند.

شقاق در قسمت خلفی شایع تر از بخش قدامی می باشد زیرا خونرسانی این بخش ضعیف تر است. شقاق های اولیه یا  شقاق های حاد در ظاهر یک شقاق ( زخم و یا شکاف ) ساده هستند که در قسمت آندرم یعنی قسمت پوشش سلولی مقعد به وجود می آیند، در حالی که تعریف و شناخت شقاق هایمزمن بیش تر بر اساس ورم ها ( ادما ) و تصلب بافت هایی ( فیبروسیز (است که بعد از گذشت بیش از ۸ الی ۱۲ هفته در بیمار مبتلا به شقاق مشخص و پدیدار می شوند. در فرم حاد بيماري درمان هاي حمايتي به صورت رژيم غذايي پر فيبر، استفاده از ملين ها و بي حس كننده هاي موضعي مي باشد كه در بيش از ۹۵% موارد موثر است.

در صورت تداوم علايم باليني و وجود علايم آنوسكوپيك از قبيل Hypertrophide papilla sentinel pile و فيبروز بستر زخم تحت عنوان فيشر مزمن تلقي مي شود كه با درمان جراحي (بريدن قسمتي از عضه داخلي مقعد) و شكست سيكل معيوب بيماري درمان مي شود. با توجه به تهاجمي بودن اين روش و عوارض متعدد آن استفاده از روش هاي غير تهاجمي از قبيل اسفنگتروتومي شيميايي با عوامل شيميايي مانند پماد نيتروگليسيرين۲/۰%Glycery۱ (GTN) Trinitrate تزريق سم بوتولينيوم و پماد ديلتيازم بيشتر مورد توجه قرار گرفته است. هدف اين مطالعه آينده نگر تجويز سم بوتولينيوم در بيماران داراي شقاق مزمن مقعدي و بررسي نتايج و عوارض باليني آن مي باشد. انتخاب بيماران براساس تشخيص باليني ابتلا به شقاق مزمن مقعدي و تمايل بيمار به استفاده از اين روش درماني پس از توضيحات لازم صورت گرفته است، تزريق سم بوتولينيوم از نوع تجاري Dysport در ۴۰ بيمار انجام شد و ۸ هفته پس از تزريق علايم بيماري و نتايج آن بررسي شد كه درد در ۷۰% بيماران از بين رفته و زخم در ۵/۷۷% بيماران كاملا ترميم يافت، بدون آنكه عارضه اي از تزريق سم بوتولينيوم چه به صورت سيستميك و چه به صورت موضعي بروز نمايد.

با توجه به نتايج بدست آمده از اين مطالعه و ساير مطالعات تزريق سم بوتولينيوم يك روش بي خطر و بدون عارضه جدي مي باشد و مي تواند به عنوان يك روش درماني به خصوص در افراد با ريسك بالاي عمل جراحي مثل IBD و زنان چندزا مورد استفاده قرار گيرد.
نمونه التهاب هايي که در بيماري شقاق مزمن ( کرونيک شقاق ) ظاهر مي شوند عبارتند از
يک توده محافظ (سنتينال ) ، يا علائم پوستي در اطراف ناحيه ديستال شقاق و يک زائده با ساختار بافت مقعدي که بيش از حد بزرگ شده (هيپرتروفيد ) و در ابتداي شقاق در کانال مقعدي شکل گرفته است.
باور بر اين است که يک عامل شايع در شکل گيري اين شقاق ها ضربه و آسيبي (تروما ) مي باشد که بر اثر عبور مدفوع سفت و خشک از کانال خروجي مقعد به وجود مي آيد.
در هر حال ، تحقيقات بين المللي در زمينه شقاق نشان از اين دارد که بيش تر بيماران گزارش دادند بر اثر ابتلا به اسهال علائم شقاق در آن ها بروز کرده است.
علائم باليني براي بيماري شقاق مقعدي( آنال شقاق) به وجود آمدن درد و ناراحتي خاص در ناحيه مقعد است که پس از خروج مدفوع آغاز مي گردد.
در شقاق هاي مقعدي حاد درد ممکن است خيلي کوتاه و کم باشد، اما ، پس از گذشت چند ساعت و يا گذشت تمام روز مي تواند تبديل به شقاق مزمن مقعدي شود.
اغلب بيماران حالت درد شقاق را مانند درد ناشي از حرکت تيغ ريش تراشي و يا حرکت خورده شيشه در ناحيه مقعد توصيف مي کنند.
بيشتر بيماران مبتلا به شقاق مقعدي )آنال فيشر )از حرکت کردن مدفوع در ناحيه مقعد و دفع آن ترس دارند. و به همين دليل خون ريزي از مقعد اگر چه غير معمول نيست، در مورد شقاق معمولا در حد مقدار کمي خون قرمز روشن است که روي دستمال توالت ديده مي شود.
شقاق ممکن است به عنوان بيماري هموروئيد تشخيص داده شود و غالبا اين اشتباه توسط ارائه دهندگان مراقبت هاي اوليه صورت مي گيرد.

انواع بیماری شقاق

زخم مقعد (شقاق ) دو نوع حاد و مزمن دارد . در نوع شقاق حاد ، زخم سطحی است و با درمان دارویی بهبود حاصل می شود . افراد مبتلا به انواع شقاق مزمن سابقه چندین مرتبه درد های مشابه دارند و زخم آن ها عمقی است و با برجستگی در مجاور مقعد همراه است. درمان این گروه افراد مشکل تر است و به جراحی شقاق نیاز پیدا می کنند. البته جراحی  با لیزر پیشنهاد می شود. شقاق طی ۱۲ هفته اولی که ایجاد می شود از نوع حاد محسوب می گردد.
شقاق حاد سبب اسپاسم اسفنکتر داخلی مقعد می گردد که خود منجر به افزایش درد، گسترش پارگی و کاهش خونرسانی به آنودرم می شود. این چرخه درد، اسپاسم و ایسکمی سبب عدم بهبودی زخم شده و شقاق مزمن بوجود می آید

علت بیماری شقاق و شقاق مزمن

علت بیماری شقاق، ایجاد خراشیدگی در پوست مقعد به دنبال اسهال طولانی مدت یا یبوست است . این خراشیدگی باعث انقباض عضله داخلی مقعد می شود و این انقباض باعث ایجاد درد شدید می گردد. علت اصلی بیماری شقاق یبوست مزاج است. یعنی عبور مدفوع سفت و خشک، در مواقع اجابت مزاج و طولانی شدن فاصله اجابت مزاج ها است. بوست، بیماری کرون، زایمان، معاینه داخلی مقعد،جسم خارجی،نخوردن مایعات کافی؛نداشتن ورزش و پیاده روی؛ بارداری؛ بیماری های قابل انتقال از راه تماس جنسی ؛ غذا های آماده و فست فود از علل بیماری شقاق یا فیشر هستند.

شقاق در بچه ها

بیماری‌های مقعد در بچه ها به دو گروه اکتسابی و مادرزادی تقسیم می‌شوند که در بیماری‌های مادرزادی مقعد بسته می‌شود اما با اینکه یک مورد در هر سه هزار نوزاد دیده می‌شود، این بیماری جزء شایع‌ترین بیماری‌های مقعد نوزادان محسوب می‌شود.
شقاق در بچه ها با دارو و پماد شقاق درمان پذیر است در بیماری‌های اکتسابی نیز شقاق یا زخم مقعد از دیگر اختلالات شایع اکتسابی است.
نکته مهم در بیماری شقاق، زخم موجود در قسمت خلفی انتهای روده (رکتوم) است که علامت شایع آن در هنگام اجابت مزاج و خونریزی است. که این علامت ممکن است با نشانه‌های دیگر بیماری‌ها اشتباه شوند که روشن بودن خون و اختلاط آن با مدفوع نشانه مهم از این بیماری است.
شقاق می‌تواند عوارضی به دنبال داشته باشد که این عوارض خود منجر به بیماری دیگر در فرد می‌شود، یبوست از جمله این عوارض است و به این دلیل که بچه ها برای جلوگیری از درد و خونریزی هنگام دفع به صورت ارادی مدفوع را نگه می‌دارد و از دفع آن خودداری می‌کند باعث انباشته شدن مدفوع و جذب آب آن و سفت‌تر شدن و در نتیجه دفع بعدی دردناک تر و خونریزی در آن بیشتر می‌شود که در این موارد در بررسی علل یبوست کودک، حتما باید مقعد وی مورد معاینه قرار گیرد. شقاق در بچه ها  اغلب با دارو درمان پذیر است و در موارد کمی نیاز به جراحی پیدا می‌کند که داروهای تجویزی نیز اغلب داروهای بی حس کننده مانند لیدوکائین و یک آنتی بیوتیک است ضمن اینکه قرار گرفتن برای دو تا سه بار در آب گرم به بهبود زخم کمک می‌کند
اما درمان اساسی آن توجه و درمان یبوست است که مصرف غذاهای فیبردار می‌تواند کمک شایانی در این امر کند.
شقاق یا زخم مقعد از بیماریهای اکتسابی مقعد است، یبوست مهمترین علل ایجاد شقاق محسوب می شود.
علت واقعی ابتلا به فیشر آنال بطور کامل شناخته نشده و ممکن است این علت در بزرگسالان با بچه ها متفاوت باشد. در بچه ها معمولا به دلیل یبوست همراه با درد موقع دفع مدفوع دیده می شود. در هر صورت وجود فیشر سبب امتناع بچه ها از دفع می شود که خود آن یبوست ثانویه ایجاد کرده، باعث دفع مدفوع سفت با کالیبر (قطر) بیشتر شده و از ترمیم زخم یا ترک مقعد جلوگیری می کند. ترس و تجربه دفع دردناک نیز سبب تشدید چرخه زخم و یبوست می شود

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی فارق التحصیل ۱۳۷۸ از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره های لیزر را در کشومان ایران و کشورهای روسیه و ترکیه گذرانده اند و سابقه طولانی در زمینه درمان و جراحی با لیزر دارند. تلفن تماس با مطب 02122761600 و 02122766853

32 thoughts on “تشخیص شقاق

 1. محدثه گفت:

  سلام ببخشید من مادرم ۵۲ ساله هستش و مدفوع بلغمی تیره داشته که همراهش مقداری خون روشن دفع شده وگاهی دلپیچه خفیف دارد میشه بگید مشکل مادرم چیه خیلی استرس دارم لطفا به محض دیدن پیام جوابم را بدهید ممنون

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام .باید ماید معاینه شوند و آزمایشات لازم انجام شود برای تشخیص. اگر خونریزی دارن جدی بگیرید و سریع تر به پزشک متخصص مراجعه کنید

 2. زس.محمدی گفت:

  سلام.خسته نباشید.من یبوست ندارم ولی موقع اجابت مزاج درد شدید دارم وتا چند ساعت طول میکشه مشکل من چیه ممنون

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام. احتمالا دچار شقاق مقعدی شدید . سریع تر به پزشک متخصص مراجعه کنید. در مراحل اول بیماری شما با دارو خوب می شوید . خوردن آب و سبزیجات فراوان توصیه می شود.

 3. الناز گفت:

  سلام برادرزادم یک سال و یازده ماهه هست، به تازگی موقع مدفوع کردن به خودش میپیچه و دفع دردناکی داره به صورتی که خیلی گریه میکنه و مدفوع سفت و خشکی داره مشکلشون میتونه شقاق باشه

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام این علائم مربوط به یبوست است و باید مایعات بدن ایشان تامین شود. اگر مشکل یبوست کودکان حل نشود ممکن است منجر به شقاق و هموروئید شود

 4. محمد گفت:

  سلام وقت بخیر ، من سال قبل شکاف معقدی داشتم با درد فراوان و خون همراه معقد که بعد مدتی خوب شد امسال دوباره به همین شکل ولی این بار بدون درد فقط خون همراه مدفوع ،چی می تونه باشه؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شکاف مقعدی شقاق مقعد فیشر مقعد یا اسکین تگ همگی وضعیت های مشابهی هستند که با مراجعه به موقع به دکتر متخصص جراحی می توانید با روش دارو درمانی مشکل را حل کنید. معمولا شقاقی که در نواحی خارجی کانال مقعد ایجاد می شود درد و سوزش زیادی دارد اما شقاقی که در نواحی داخلی تر ایجاد می شود به دلیل کم بودن سلول های عصبی نسبت به خارج مقعد درد کمتری را حس می کنید. در هر صورت به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید تا از عدم وجود هرگونه بیماری خطرناک اطمینان حاصل کنید یک متخصص جراحی می تواند پس از معاینه شما یک روش اصولی و قطعی را برای درمان شقاق پیشنهاد کند

 5. leili گفت:

  سلام، من ۲۶ساله هستم، به مدت یک هفته یبوست داشتم و بعدش که اجابت مزاج داشتم با درد زیاد و دو سه قطره خون دفعم انجام شد، تا دو سه بار بعد از هربار اجابت یکی دوقطره خون دفع میکردم، الان حدود ده روز هست که مقعدم درد میکنه و یه مقدار خارش دارم، با این شرح حال میشه فهمید مشکل چیه؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام احتمالا به هموروئید و شقاق مبتلا شده اید مشکل یبوست را حل کنید و هرچه سریعتر به یک متخصص جراحی عمومی که ترجیها متخصص جراحی و لیزر باشد مراجعه فرمایید

 6. احمد گفت:

  سلام،خانم دکتر برای شقاق مقعد به چه متخصصی باید مراجعه نمود.

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام متخصص جراحی عمومی که ترجیها متخصص جراحی و لیزر باشد

 7. رضا بهاری گفت:

  با سلام ۴۶ ساله هستم اطراف مقعد چیزی شبیه دانه تسبیح حس میکنم کمی خارش و در بعضی مواقع دفع کمی خون.اینها علامت چیست لطفا راهنمایی بفرمایید.با تشکر آیا همورویید است؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شقاق معمولا با سوزش همراه است برای این که مطمئن شوید که دچار کیست مویی پایین کمر نشده اید به یک متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید

 8. زهرا محمدی گفت:

  سلام دور معقد بیرونی برامدگی هست

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام باید به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کنید تا مطمئن شوید که دچار هموروئید یا هرگونه بیماری مربوط به مقعد نشده اید. با اقدام به موقع می توانید با دارو درمانی بهبود یابید

 9. سیروس احمدی گفت:

  سلام خسته نباشید من الان نزدیک به ۳هفته میشه پاین سوراخ مقعد یک تیکه گوشت که از وسط باز شده مبتلا شدم و اول خون روشن داشتم و شبها از شدت درد خواب نداشتم و با خوردن آب انجیر و خاکشیر الان خون قطع شده ولی موقع دستشوی رفتن بعدش درد دارم تا ۷ ساعت درد ادامه داره و الان از پماد انتی فیشر استفاده میکنم به نظر شما چیکار کنم تقریبا یک ماه میشه

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام احتمالا به شقاق مبتلا شده اید. پماد آنتی فیشر را بدون دستور پزشک متحصص مصرف نکنید زیرا مصرف نابجای این پماد عوارض دارد که وضعیت شما را بدتر می کند. با مطب تماس بگیرید و وقت معاینه بگیرید تا وضعیت شما را به طور کامل بررسی کنم. مصرف پماد را هم قطع کنید

 10. سیروس احمدی گفت:

  از کجا بدونیم‌که موقع استفاده از پماد و تب سنتی شقایق رو به بهبود هستش

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   وقتی علائم سوزش خارش و خونریزی از بین می رود یعنی رو به بهبودی هستید.

 11. مهیار گفت:

  باسلام و درود. بنده ۲۴ سال سن دارم و از کودکی عادت داشتم موقع اجابت مزاج خودمو نگه دارم و مدفوع تا دریچه ی مقعدم بیاد و برگرده بالا و یک بار نه و عادت همیشه م بود. الان طرف راست و چپ مقعدم شقاق دارم و ۵ سال میشه که شقاق اذیتم میکنه. دکتر زیاد رفتم و پماد شرکتی و دست ساز که پزشک تجویز کرده بود زیاد مصرف کردم و متاسفانه خوب نشدم. الان موقع اجابت مزاج درد دارم و بعد از اجابت مزاج سوزش و خارش و احساس سوزن سوزن شدن.

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   امیدوارم در حال حاضر این عادت غلط را نداشته باشید. اولین قدم برای درمان شقاق کنترل تغذیه و اجابت مزاج صحیح است. به یک متخصص جراحی و لیزر با تجربه مراجعه کنید تا پس از معاینه روش درمان شقاق مناسبی را به شما پیشنهاد بدهند

 12. زهره گفت:

  سلام دکتر سعادتی .من دوماه پیش معاینه شدم و گفتن ک شقاق و بواسیر دارم بهم شربت و پماد دادن وگفتن اگر بهبود نیافتی تا ۲ ماه بازم بیا تا بری عمل.من خوب نشدم .اگه برم باز نیاز ب معاینه است؟؟ بعدمیشه باز بهم یه سری دارو یه دیگه بدن بجای عمل؟؟؟؟ بواسیرم درجه ۲ است

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اگر در مطب ما ویزیت شده اید با مطب تماس بگیرید و شماره پرونده خود را اعلام کنید تا شما را راهنمایی کنند. برای برخی از بیماران معاینه مجدد لازم است.

 13. کیمیا گفت:

  سلام من مدتیه شقاق مقعد دارم با دارو مدتی پیشگیری از درد و خونریزی داشتم الان شقاق مزمن دارم و گوشت اضافه اورده . بنظر تون لیزر یا تیغ جراحی ؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام مسلما لیزر بهتر از جراحی سنتی است. به دلیل سوپرتین بودن لیزر، خاصیت ترمیم کنندگی در حین عمل ، نقاهت بسیار کوتاه و غیره که در همین سایت می توانید ۱۰ مزیت لیزر نسبت به جراحی سنتی را مطالعه کنید.

 14. لیلا گفت:

  خانم دکتر برای لیرز از چه نوع بیهوشی استفاده میکنید من بخاطر ترس ار اپمول در مقعد یا بی حسی کمر اصلا نمیتونم عمل کنم چون فوبیای سوزن دارم ایا با بیهوشی کامل میشه عمل رو انجام داد؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بله می توان تحت بیهوشی عمومی جراحی و لیزر را انجام داد. زیرا این جراحی در اتاق عمل و با تجهیزات کامل انجام می شود.

 15. اکرم گفت:

  سلام خانم دکتر من قبلا شقاق داشتم کمی بهتر شده بود الان باردارم باز اذیت میشم راه حل چیست?

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام تحت نظر یک متخصص جراحی عمومی که در این زمینه تجربه کافی دارند باشید. مراقب باشید یبوست نگیرید دچار کم آبی نشوید و به ناحیه زیاد فشار نیاورید.

 16. محمد گفت:

  سلام ببخشید اگه اسفنکتر خارجی پاره بشه و به اصطلاح راحت تر کنترل ارادی دفع مدفوع را از دست بدهم باید چه کار کنم چون خیلی دارم اذیت میشم و نمیتونم مدفوع کنم و هر دو روز یکبار به طور سخت مدفوع میکنم‌.میشه بگین مشکل بنده چیه و راه درمانش چیه؟ ممنون

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما باید توسط یک متخصص جراحی عمومی معاینه شوید بهتر است اگر درمانی انجام می شود با لیزر باشد بنابراین به متخصص جراحی و لیز ر مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *