شقاق یا فیشر مقعدی

شقاق مقعدی چیست و روش تشخیص

شقاق مقعدی چیست و روش تشخیص

شقاق مقعدی به انگلیسی Anal Fissure می باشد و یکی از بیماری های نشیمنگاه دردناک می باشد. زیرا این بیماری با زخم و خونریزی در ناحیه مخرج آغاز می شود. ناحیه مقعد گیرنده های عصبی درد زیادی دارد به همین دلیل بیماران مبتلا به شقاق با هر بار اجابت مزاج درد و حتی خونریزی آزاردهنده ای را تحمل می کنند. به همین دلیل برخی بیماران اظهار می کنند که دچار پارگی مقعد شده اند. این نوع شقاق معمولا در زیر خط دندانه ای مقعد (dentate line) بروز می کند. اگر شقاق در ناحیه دیگری از مقعد بروز کند لازم است کولونوسکپی انجام شود تا علت دقیق بیماری مشخص شود. در این مواقع بروز شقاق بر اثر بیماری کرون وجود دارد.

تصویر شقاق از سه زاویه مختلف

همانطور که در این سه تصویر شقاق مشاهده می کنید شایع ترین محل بروز شقاق ناحیه خلفی مقعد می باشد.

آخرین مرحله دستگاه گوارش بدن رکتوم یا راکتال یا راست روده است که به مقعد منتهی می شود. اگر این قسمت به درستی کار خود را انجام ندهد مواد دفعی در بدن مانده و مشکلات مهم و خطرناکی را بوجود خواهد آورد.

متخصص جراحی عمومی با دیدن زخم مقعد ابتدا تشخیص را بر شقاق می گذارد. در نظر داشته باشید که اگر بیمار درد شدید داشته باشد معاینه داخلی نمی شود زیرا ممکن است به بافت مقعد آسیب جدی وارد شود. شقاق داخلی که در ناحیه خارجی مقعد قابل مشاهده نیست با بررسی علائم بیمار و یا در صورت نیاز با کولونوسکپی قابل تشخیص است. همچنین اگر بیمار دارای زخم های متعدد باشد و یا زخم مقعد در قسمت غیر معمول مثل چپ یا راست مقعد باشد احتمال بروز بیماری های دیگری مثل روده تحریک پذیر، سفلیس، نقص ایمنی، سل و حتی سرطان مقعد وجود دارد.

شقاق مقعدی چیست

شقاق چیست

این مورد که شقاق چیست و یعنی چه به معنای ترک و یا زخمی است که در ناحیه ابتدای مقعد بروز می کند و اغلب دردناک می باشد. شقاق مقعد همیشه یا گاهی با خون ریزی مختصر و روشن موقع اجابت مزاج تشخیص داده می شود. علت شقاق مقعد معمولا یبوست یا اسهال شدید یا مزمن است. متخصصین جراحی و تشخیص شقاق علت بروز شقاق از لحاظ فیزیولوژیک را اختلال در عمل خون رسانی به بافت پشت مقعد دانسته اند. بروز شقاق در زنان و مردان به یک اندازه شایع است. با آنکه بروز شقاق در بیماران بالغ و بزرگسال بیشتر شایع است اما این بیماری در میان نوزادان تا نوجوانان و کهنسالان بروز می کند و مربوط به سن و رده خاصی نیست. خونرسانی در قسمت خلفی مقعد ضعیف تر می باشد به همین دلیل شقاق در قسمت عقبی مقعد شایع تر است تا بخش قدامی آن.

انواع بیماری شقاق

شقاق اولیه یا شقاق حاد زخم یا شکافی ساده می باشد که در بخش پوشش سلولی بافت مقعد به وجود می آید. اما شقاق مزمن علاوه بر وجود با زخم ادم و فیبروسیز یا همان تصلب بافتی همراه است. شقاق مزمن بعد از گذشت 6 الی 8 هفته از شقاق حاد بروز می کند. خوشبختانه شقاق حاد را در 95 درصد مواقع می توان با مصرف پماد شقاق مناسب و رژیم غذایی پرفیبر و سالم درمان نمود. اگر بیمار طی فاز حاد شقاق درمان نشود وارد فاز مزمن بیماری می شود که در این صورت ممکن است نیاز به عمل جراحی یا لیزر شقاق با لیزر پرتوان جراحی باشد.

از آنجایی که شقاق حاد منجر به اسپاسم و گرفتگی عضلی داخلی مقعد می گردد منجر به بروز عارضه تنگی مقعد و افزایش درد و دفع سخت می گردد. همچنین این وضعیت خونرسانی به بخش آندودرم بافت را کاهش می دهد. در واقع این تنگی مقعد، ایسکمی و خونرسانی ضعیف به بافت مقعد منجر به مزمن شدن زخم و بروز شقاق مزمن می شود. در صورت عدم درمان شقاق مزمن بیماران به دلیل دفع ناقص و سخت دچار عوارض دیگری مثل هموروئید و حتی آبسه مقعدی می شوند.

آناتومی شقاق مقعد و پاکه ملتهب هموروئید

تشخیص علائم و درمان شقاق

تشخیص درد شقاق مقعد معمولا به این شکل است که بیمار احساس وجود خورده شیشه در کانال مقعد را دارد. اگر یک دوره فشار و ضربه و یا آسیب (تروما) به ناحیه مقعد را پشت سر گذاشته اید احتمال تشخیص ابتلای شما به شقاق بسیار بالا می باشد. این فشار و آسیب ممکن است بر اثر یبوست و مدفوع خشک و حتی اسهال مزمن بروز کند. بنابراین یکی از اولین علائم شقاق احساس درد می باشد.

تشخیص اولیه شقاق به این ترتیب است که بیمار علائم درد و حتی خونریزی مقعدی به رنگ روشن حین دفع مدفوع را گزارش می نماید. زخم هایی که بر اثر اسهال یا یبوست بروز می کنند می توانند بعد از گذشت چند ساعت یا یک روز تبدیل به شقاق مزمن شوند.

بر اساس تحقیقاتی که در دانشگاه های پزشکی داخل و خارج ایران صورت گرفته است، اگر زخم شقاق مقعد مزمن شود لازم است این چرخه معیوب اسپاسم عضلات مقعد شکسته شود. این عمل با برش بخشی از اسفنکتر مقعد توسط متخصص جراحی انجام می شود. از آنجایی که برش با تیغ و کوتر بسیار تهاجمی است روش های کم تهاجمی تر مثل برش با لیزر پرتوان دی اکسید کربن توصیه می شود. همچنین برای برخی از بیماران که امکان جراحی ندارند تزریق بوتاکس یا همان سم بوتولینیوم به همراه استفاده از پماد دیلتیازم توصیه می شود.

در یک مطالعه که تشخیص بر شقاق مزمن بوده است و درمان شقاق مزمن با بوتاکس بررسی شده است مشاهده شد که در بین 40 بیمار مورد مطالعه 70 درصد بیماران علائم زخم و اسپاسم آنها طی مدت زمان 8 هفته از بین رفته است. این روش یک درمان بی خطر اما پر درد شقاق محسوب می شود اما برای تمام بیماران کاربرد ندارد و در برخی از بیماران بعد از گذشت زمان اثر بوتاکس مجدد بیمار دچار عود می شود. به همین دلیل انتخاب بهترین روش درمان شقاق مستلزم تشخیص دقیق و ماهرانه متخصص جراحی شما می باشد.

تشخیص شقاق سمت چت آناتومی شقاق و سمت راست عکس شقاق مقعدی

علت شقاق مقعدی چیست؟

علت های گوناگونی برای بروز این زخم ذکر شده است. بر اساس تحقیقاتی بین الملل که در زمینه علت شقاق مقعدی انجام شده است علت عمده بروز این بیماری اسهال مزمن می باشد. زیرا بیمار مبتلا به اسهال مراجعه های زیادی به دستشویی دارد و با دفع مدفوع مکرر منجر به ایجاد خراشیدگی در بافت رویی یا همان آند

علت اصلی بیماری شقاق، ایجاد خراشیدگی در پوست مقعد به دنبال اسهال طولانی مدت یا یبوست است. این خراشیدگی باعث انقباض عضله داخلی مقعد می شود و این انقباض باعث ایجاد درد شدید می گردد. علت اصلی بیماری شقاق یبوست مزاج یا اسهال است. یعنی عبور مدفوع سفت و خشک، در مواقع اجابت مزاج و طولانی شدن فاصله اجابت مزاج ها است. یبوست، بیماری کرون، زایمان، معاینه داخلی مقعد، جسم خارجی، نخوردن مایعات کافی، نداشتن ورزش و پیاده روی، بارداری، بیماری های قابل انتقال از راه تماس جنسی، غذاهای آماده و فست فود از علل بیماری شقاق یا فیشر هستند.

شقاق در کودکان

شقاق در کودکان بیماری شایع می باشد و از هر 3000 نوزاد یک نوزاد به این بیماری مبتلا می شود. ممکن است شقاق در کودکان یا حتی بزرگسالان وراثتی یا اکتسابی باشد. خوشبختانه اکثر کودکان با مراجعه به موقع به متخصص و دریافت داروی مناسب سریعا بهبود می یابند. والدین این کودکان باید مراقب باشند که کودک ایشان آب به اندازه کافی بنوشند و رژیم غذایی پرفیبر و سالمی داشته باشند. همچنین لازم است مراقب باشند که کودک آنها غذاهای یبوست زا و تخمه میل نکنند.

تشخیص شقاق در کودکان به این شکل است که والدین ممکن است زخمی را در قسمت خلفی مقعد مشاهده کنند. از دیگر علائم شقاق در کودکان می توان به خونریزی هنگام دفع مدفوع و یا امتناع کودک از دفع مدفوع به دلیل درد و سوزش اشاره کرد. در ادامه خودداری کودک از دفع مدفوع عارضه یبوست نیز بروز می کند. زیرا هرچه مدفوع در روده ها باقی بماند و تخلیه نشود موجب بازجذب آب می شود و مدفوع خشک و سخت می شود. به این ترتیب بیماری شقاق و زخم ناحیه مقعد کودک تشدید می شود.

عمده داروهایی که برای شقاق بچه ها تجویز می شود معمولا پمادهای ترمیم کننده و بی حس کننده و مسدود کننده کانال کلسیم می باشد. همچنین نشستن در لگن آب گرم و یا دوش آب گرم به مدت دو تا سه بار در روز به کاهش التهاب مقعد و بهبود عمل دفع کمک می کند. علاوه بر داروهایی که متخصص برای کودک شما تجویز می نماید داشتن رژیم غذایی سالم و پرفیبر برای کودک شما بسیار ضروری است. زیرا بروز یبوست ثانویه به دلیل امتناع کودک از دفع مدفوع از ترمیم زخم شقاق جلوگیری می نماید.

تشخیص شقاق مقعدی

1-سوالات متداول تشخیص شقاق

1-بیماری شقاق در زنان چگونه بروز می کند؟

بیماری شقاق در زنان و حتی مردان در درجه اول به دلیل یبوست یا اسهال مزمن بروز می کند. این بیماری بر اثر فشار زایمان و بارداری و حتی نشستن زیاد نیز در زنان بروز می کند. زنانی که اضافه وزن دارند یا از مشکلات گوارشی رنج می برند بیشتر از دیگر زنان و دختران در معرض خطر ابتلا به شقاق می باشند. برخی اختلال های هورمونی نیز منجر به بروز شقاق در زنان می شود.

2-بهترین پماد برای درمان شقاق مقعدی چیست؟

معمولا در مراحل اولیه آنتی فیشر به همراه رژیم غذایی پرفیبر و نوشیدن آب فراوان توسط متخصص توصیه می شود. اما این پماد برای تمام گروه بیماران مناسب نیست و حتی ممکن است برخی از بیماران نسبت به آن حساسیت داشته باشند. دوره مصرف این پماد هم نباید بیشتر از مدت زمانی باشد که متخصص تجویز می نماید.

3-درمان سریع شقاق چیست؟

رژیم غذایی پرفیبر و ملین داشته باشید. روزانه 20 دقیقه  در لگن آب گرم بنشینید و بعد از هر اجابت مزاج این کار را تکرار کنید. ناحیه مقعد را با کمی کرم آلوئه ورا یا روغن نارگیل چرب کنید. اگر درمان بعد از 3 روز حاصل نشد حتما به متخصص مراجعه کنید.

4-داروی شقاق چیست؟

داروهای شقاق شامل پمادهای داخلی یا خارجی می باشد. همچنین استفاده از مکمل های غذایی پرفیبر و تسریع کننده ترمیم زخم ممکن است توسط متخصص توصیه شود. داروهای خوراکی نیز شامل آرامبخش ها و مسکن ها نیز می باشد.

5-درمان خانگی شقاق چیست؟

درمان خانگی شقاق شامل نشستن در لگن آب گرم. داشتن رژیم غذایی سالم و بدو ادویه و سرشار از میوه و سبزی و فیبر به همراه نوشیدن آب فراوان می باشد. استفاده از روغن یا کرم های گیاهی ترمیم کننده زخم و همچنین دمنوش های آرامبخش و مصرف عرق رازیانه نیز گاها توصیه می شود. اما درمان خانگی شقاق برای شقاق مزمن کاربردی نیست و لازم است همزمان با این درمان ها از متخصص داروی مناسب شقاق نیز دریافت کنید.

6-اگر شقاق درمان نشود چه عوارضی دارد؟

اگر شقاق درمان نشود همچنان خونریزی و درد بیمار ادامه خواهد داشت. از آنجایی که ناحیه مقعد روزانه درگیر دفع مدفوع می باشد این زخم به مرور بزرگتر و حتی عفونی می شود. تنگی مقعد منجر به بروز دفع ناقص و تشدید یبوست می شود. در نهایت آبسه مقعدی ، هموروئید و حتی در مواقع پیشرفته فیستول مقعدی گریبان بیمار را می گیرد.

7-آیا شقاق مقعدی خطرناک است؟

اگر شقاق مقعدی درمان اصولی و پزشکی شود خطرناک نیست. اما در مواقعی که عارضه دار می شود و عفونی می شود ممکن است مشکلات جدی برای بیمار ایجاد کند و درمان و ترمیم زخم شقاق به تاخیر بیافتد.

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی اولین زن جراح در ایران که جراحی بیماری های نشیمنگاه با لیزر پرتوان را به طور تخصصی و ماهرانه انجام داده اند. ایشان فارغ التحصیل ۱۳۷۸سال از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی می باشند. ایشان هزاران جراحی موفق با لیزر را طی سالیان طولانی انجام داده اند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل و واتساپ 09120052674

50 دیدگاه برای “شقاق مقعدی چیست و روش تشخیص

 1. محدثه گفت:

  سلام ببخشید من مادرم ۵۲ ساله هستش و مدفوع بلغمی تیره داشته که همراهش مقداری خون روشن دفع شده وگاهی دلپیچه خفیف دارد میشه بگید مشکل مادرم چیه خیلی استرس دارم لطفا به محض دیدن پیام جوابم را بدهید ممنون

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام .باید ماید معاینه شوند و آزمایشات لازم انجام شود برای تشخیص. اگر خونریزی دارن جدی بگیرید و سریع تر به پزشک متخصص مراجعه کنید

 2. زس.محمدی گفت:

  سلام.خسته نباشید.من یبوست ندارم ولی موقع اجابت مزاج درد شدید دارم وتا چند ساعت طول میکشه مشکل من چیه ممنون

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام. احتمالا دچار شقاق مقعدی شدید . سریع تر به پزشک متخصص مراجعه کنید. در مراحل اول بیماری شما با دارو خوب می شوید . خوردن آب و سبزیجات فراوان توصیه می شود.

 3. الناز گفت:

  سلام برادرزادم یک سال و یازده ماهه هست، به تازگی موقع مدفوع کردن به خودش میپیچه و دفع دردناکی داره به صورتی که خیلی گریه میکنه و مدفوع سفت و خشکی داره مشکلشون میتونه شقاق باشه

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام این علائم مربوط به یبوست است و باید مایعات بدن ایشان تامین شود. اگر مشکل یبوست کودکان حل نشود ممکن است منجر به شقاق و هموروئید شود

 4. محمد گفت:

  سلام وقت بخیر ، من سال قبل شکاف معقدی داشتم با درد فراوان و خون همراه معقد که بعد مدتی خوب شد امسال دوباره به همین شکل ولی این بار بدون درد فقط خون همراه مدفوع ،چی می تونه باشه؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شکاف مقعدی شقاق مقعد فیشر مقعد یا اسکین تگ همگی وضعیت های مشابهی هستند که با مراجعه به موقع به دکتر متخصص جراحی می توانید با روش دارو درمانی مشکل را حل کنید. معمولا شقاقی که در نواحی خارجی کانال مقعد ایجاد می شود درد و سوزش زیادی دارد اما شقاقی که در نواحی داخلی تر ایجاد می شود به دلیل کم بودن سلول های عصبی نسبت به خارج مقعد درد کمتری را حس می کنید. در هر صورت به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید تا از عدم وجود هرگونه بیماری خطرناک اطمینان حاصل کنید یک متخصص جراحی می تواند پس از معاینه شما یک روش اصولی و قطعی را برای درمان شقاق پیشنهاد کند

 5. leili گفت:

  سلام، من ۲۶ساله هستم، به مدت یک هفته یبوست داشتم و بعدش که اجابت مزاج داشتم با درد زیاد و دو سه قطره خون دفعم انجام شد، تا دو سه بار بعد از هربار اجابت یکی دوقطره خون دفع میکردم، الان حدود ده روز هست که مقعدم درد میکنه و یه مقدار خارش دارم، با این شرح حال میشه فهمید مشکل چیه؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام احتمالا به هموروئید و شقاق مبتلا شده اید مشکل یبوست را حل کنید و هرچه سریعتر به یک متخصص جراحی عمومی که ترجیها متخصص جراحی و لیزر باشد مراجعه فرمایید

 6. احمد گفت:

  سلام،خانم دکتر برای شقاق مقعد به چه متخصصی باید مراجعه نمود.

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام متخصص جراحی عمومی که ترجیها متخصص جراحی و لیزر باشد

 7. رضا بهاری گفت:

  با سلام ۴۶ ساله هستم اطراف مقعد چیزی شبیه دانه تسبیح حس میکنم کمی خارش و در بعضی مواقع دفع کمی خون.اینها علامت چیست لطفا راهنمایی بفرمایید.با تشکر آیا همورویید است؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شقاق معمولا با سوزش همراه است برای این که مطمئن شوید که دچار کیست مویی پایین کمر نشده اید به یک متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید

 8. زهرا محمدی گفت:

  سلام دور معقد بیرونی برامدگی هست

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام باید به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کنید تا مطمئن شوید که دچار هموروئید یا هرگونه بیماری مربوط به مقعد نشده اید. با اقدام به موقع می توانید با دارو درمانی بهبود یابید

 9. سیروس احمدی گفت:

  سلام خسته نباشید من الان نزدیک به ۳هفته میشه پاین سوراخ مقعد یک تیکه گوشت که از وسط باز شده مبتلا شدم و اول خون روشن داشتم و شبها از شدت درد خواب نداشتم و با خوردن آب انجیر و خاکشیر الان خون قطع شده ولی موقع دستشوی رفتن بعدش درد دارم تا ۷ ساعت درد ادامه داره و الان از پماد انتی فیشر استفاده میکنم به نظر شما چیکار کنم تقریبا یک ماه میشه

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام احتمالا به شقاق مبتلا شده اید. پماد آنتی فیشر را بدون دستور پزشک متحصص مصرف نکنید زیرا مصرف نابجای این پماد عوارض دارد که وضعیت شما را بدتر می کند. با مطب تماس بگیرید و وقت معاینه بگیرید تا وضعیت شما را به طور کامل بررسی کنم. مصرف پماد را هم قطع کنید

 10. سیروس احمدی گفت:

  از کجا بدونیم‌که موقع استفاده از پماد و تب سنتی شقایق رو به بهبود هستش

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   وقتی علائم سوزش خارش و خونریزی از بین می رود یعنی رو به بهبودی هستید.

 11. مهیار گفت:

  باسلام و درود. بنده ۲۴ سال سن دارم و از کودکی عادت داشتم موقع اجابت مزاج خودمو نگه دارم و مدفوع تا دریچه ی مقعدم بیاد و برگرده بالا و یک بار نه و عادت همیشه م بود. الان طرف راست و چپ مقعدم شقاق دارم و ۵ سال میشه که شقاق اذیتم میکنه. دکتر زیاد رفتم و پماد شرکتی و دست ساز که پزشک تجویز کرده بود زیاد مصرف کردم و متاسفانه خوب نشدم. الان موقع اجابت مزاج درد دارم و بعد از اجابت مزاج سوزش و خارش و احساس سوزن سوزن شدن.

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   امیدوارم در حال حاضر این عادت غلط را نداشته باشید. اولین قدم برای درمان شقاق کنترل تغذیه و اجابت مزاج صحیح است. به یک متخصص جراحی و لیزر با تجربه مراجعه کنید تا پس از معاینه روش درمان شقاق مناسبی را به شما پیشنهاد بدهند

 12. زهره گفت:

  سلام دکتر سعادتی .من دوماه پیش معاینه شدم و گفتن ک شقاق و بواسیر دارم بهم شربت و پماد دادن وگفتن اگر بهبود نیافتی تا ۲ ماه بازم بیا تا بری عمل.من خوب نشدم .اگه برم باز نیاز ب معاینه است؟؟ بعدمیشه باز بهم یه سری دارو یه دیگه بدن بجای عمل؟؟؟؟ بواسیرم درجه ۲ است

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اگر در مطب ما ویزیت شده اید با مطب تماس بگیرید و شماره پرونده خود را اعلام کنید تا شما را راهنمایی کنند. برای برخی از بیماران معاینه مجدد لازم است.

 13. کیمیا گفت:

  سلام من مدتیه شقاق مقعد دارم با دارو مدتی پیشگیری از درد و خونریزی داشتم الان شقاق مزمن دارم و گوشت اضافه اورده . بنظر تون لیزر یا تیغ جراحی ؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام مسلما لیزر بهتر از جراحی سنتی است. به دلیل سوپرتین بودن لیزر، خاصیت ترمیم کنندگی در حین عمل ، نقاهت بسیار کوتاه و غیره که در همین سایت می توانید ۱۰ مزیت لیزر نسبت به جراحی سنتی را مطالعه کنید.

 14. لیلا گفت:

  خانم دکتر برای لیرز از چه نوع بیهوشی استفاده میکنید من بخاطر ترس ار اپمول در مقعد یا بی حسی کمر اصلا نمیتونم عمل کنم چون فوبیای سوزن دارم ایا با بیهوشی کامل میشه عمل رو انجام داد؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بله می توان تحت بیهوشی عمومی جراحی و لیزر را انجام داد. زیرا این جراحی در اتاق عمل و با تجهیزات کامل انجام می شود.

 15. اکرم گفت:

  سلام خانم دکتر من قبلا شقاق داشتم کمی بهتر شده بود الان باردارم باز اذیت میشم راه حل چیست?

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام تحت نظر یک متخصص جراحی عمومی که در این زمینه تجربه کافی دارند باشید. مراقب باشید یبوست نگیرید دچار کم آبی نشوید و به ناحیه زیاد فشار نیاورید.

 16. محمد گفت:

  سلام ببخشید اگه اسفنکتر خارجی پاره بشه و به اصطلاح راحت تر کنترل ارادی دفع مدفوع را از دست بدهم باید چه کار کنم چون خیلی دارم اذیت میشم و نمیتونم مدفوع کنم و هر دو روز یکبار به طور سخت مدفوع میکنم‌.میشه بگین مشکل بنده چیه و راه درمانش چیه؟ ممنون

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما باید توسط یک متخصص جراحی عمومی معاینه شوید بهتر است اگر درمانی انجام می شود با لیزر باشد بنابراین به متخصص جراحی و لیز ر مراجعه کنید.

 17. آرمان صادقی گفت:

  باسلام و خسته نباشید.من مدت زیادی هست یبوست دارم و احساس باز شدگی از ناحیه مقعد دارم مثلا وقتی تو باشگاه به حالت پاباز میرم احساس میکنم مقعدم داره باز تر میشه ممنون میشم جواب بدین زودتر چون خیلی فکرمو بهم زده این دلیلش چیه؟

  1. سلام شما باید معاینه شوید.

 18. زهرا گفت:

  سلام خانم دکتر . وقت بخیر . من هفته ۲۴ بارداری هستم . از اوایل بارداری یبوست داشتم . الان مقعدم از داخل درد میکنه. موقع ادرار در د دارم مدفوع که میکنم درد دارم بعدش سوزش و خارش شدیدی دارم . قبلا فیستول مقعدی داشتم که شما منو عمل لیزر کردید و خوب شدم. الان مشکلم چیه و باید چکار کنم .

  1. سلام از مطب وقت ویزیت بگیرید. بهتر بود قبل از بارداری هم یک بار به مطب مراجعه می کردید. حتما از شربت ملین استفاده کنید و هر روز در لگن آب گرم بنشینید. فوری وقت بگیرید تا بعد از معاینه برای شما داروی مناسب تجویز کنم.

 19. غلامی گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشین من ٣۴ سالمه و مجرد هستم حدود دو هفته پیش یبوست شدم و خیلی برای دفع به خودم فشار آوردم بعد دفع انجام شد اما چند قطره خون هم دیدم به پزشک عمومی مراجعه کردم شربت منیزیم و پماد آنتی هیموروئید دادن استفاده کردم یبوستم برطرف شد غذام را کم کردم تا وقتی شکمم نرم کار بده مشکلی ندارم اما دیروز یکمی سفت تر بود دفعم یکمی سخت بود همراه مدفوعم یکمی خون هم بود بنظرتون باید چی کار کنم نه سوزش دارم نه خارش اگه پیش متخصص گوارش برم مشکلم برطرف میشه .

  1. سلام از یک متخصص تغذیه برای دریافت یک رژیم غذایی مناسب وقت بگیرید.

 20. مینا گفت:

  سلام من ۳۳ سالم هستش حدود ۱/۵ که درد مقعد دارم از یک یبوست شروع شد تمام راهای مختلف برای تسکین این درد و امتحان کردم ، پماد انتی فیشر ، حمام اب داغ ، ولی هنوزم موقع اجابت مزاج تا ۷ ساعت درد دارم بعد اروم میشه تا دفع بعدی راهنمایی میفرمایید

  1. سلام از خود درمانی پرهیز کنید و از یک متخصص وقت ویزیت بگیرید. کنترل یبوست و اسهال نیز در اولویت قرار دارد. استفاده از برخی پمادهای شقاق بدون تجویز پزشک می تواند خطرآفرین باشد و بیماری را تشدید نماید.

 21. سارا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من چند ساله دچار بیماری شقاق و هموریید شده ام
  به پزشک مراجعه کردم بهم گفت باید جراحی بشم
  ولی من میخوام لیزر بشم
  به نظر شما دکتر به خاطر شرایط خودش جراحی رو پیشنهاد کردن
  یا امکان لیزر وجود ندارد؟

  1. سلام شما باید معاینه شوید. متخصص جراحی و لیزر مهارت جراحی با لیزر پرتوان را دارند..

 22. صادق گفت:

  سلام .من حدود یک ماه و نیم پیش درد و سوزش مقعدی بعد از دفع داشتم با کمک طب سنتی خوب شدم ولی حدود ۱۰روز پیش مجددا علایم برگشت و شدت درد بیشتری دارم،پیش متخصص گوارش رفتم معاینه کردند و خیلی درناکم بود معاینه و گفتن شقاقه و یسری دارو دادن ،الان تو روز ۴ مصرف داروهاشون هستم علایم تغییر چندانی نکرده ،سوال اول اینکه از کجا بفهمم از حاد به مضمن تبدیل شدم؟سوال دوم اینکه نیاز پیش جراح برم ؟و اینکه اگه خوب بشم ممکنه دوباره برگرده و درمان قطعیداره ایا ؟

  1. سلام بهتر است شقاق معاینه داخلی نشود و احتمالا ایشان شما را معاینه داخلی هم نکرده اند. داروهایی که توسط ایشان تجویز شده است را به طور کامل مصرف کنید و مراقبت های خانگی را با دقت پی گیری کنید. اگر بیماری شقاق بیشتر از 3 ماه طول بکشد از فاز حاد به فاز شقاق مزمن وارد می شود. بهتر است شقاق با دارو و رژیم غذایی و تغییر سبک زندگی درمان شود. اگر درمان دارویی امکانپذیر نبود توصیه می کنم به یک متخصص جراحی و لیزر ماهر در زمینه لیزر شقاق با لیزر پرتوان مراجعه کنید.

 23. بهناز گفت:

  سلام وقت به خیر مدتی هست به هنگام اجابت مزاج مقدار خیلی کمی خون روشن روی مدفوعم هست بعد از معاینه پزشک شقاق رو تشخیص دادن اما من فقط سوزش و خارش دارم و هر چند ماه یک بار خونریزی خیلی کم اما درد ندارم. مشکل همان شقاق هست؟

  1. بله مشکل همان شقاق است و اگر به موقع درمان نشوید دچار مشکلات دیگری نیز می شوید.

 24. مریم گفت:

  سلام خانم دکتر عزیز، من بعد از دفع خارش شدیدی دارم و حس میکنم هنوز مدفوع کامل دفع نشده، موندم شقاق هست یا بواسیر، آیا شقاق از روی ظاهر مقعد و با عکس شخصی، قابل تشخیصه یا باید حتما متخصص معاینه داخلی کنن

  1. احتمالا مبتلا به هموروئید و شقاق می باشید. معمولا با عکس معمولی قابل تشخیص است و نیازی به معاینه داخلی نیست. اگر تهران تشریف ندارید می توانید از مطب وقت ویزیت آنلاین بگیرید. بعد از ارسال عکس و گرفتن شرح حال روش درمان مناسب پیشنهاد می شود.

 25. زهرا زارعی گفت:

  سلام دکتر من رابطه از عقب داشتم و اولین بار خون اومد.زخم هم الان قابل مشاهده هست از طرف داخل البته.و هرازگاهی با دفع روی دستمال حالت خیلی کمی خون میبینم.یک ماه ازون موقع میگذره.مشکل چیه؟

  1. دچار شقاق شده اید و لازم است برای تشخیص و درمان صحیح به متخصص مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *