شقاق یا فیشر مقعدی

تشخیص شقاق

تشخیص شقاق

شقاق مقعد (Anal fissure) ،وضعیتی بسیار دردناک است که حاصل زخم سطحی یا پارگی در ناحیه پوشش سلولی مقعد است. شقاق به صورت یک خط طولی است که در نیمه تحتانی کانال مقعد در ناحیه زیر خط دندانه ای (dentate line) ایجاد می‌شود و چون این ناحیه گیرنده‌های حسی بسیار زیادی دارد، یک وضعیت فوق‌العاده دردناک ایجاد می‌کند. شقاق‌ های معمولی عموما در پایین یا بالای سوراخ مقعد بوده و اگر شقاق در جای دیگری دیده شود، باید به فکر علل غیر معمول مانند بیماری کرون بود.

برای رد سایر علل خون ریزی مقعدی، مقعد و راست روده با وسایل مخصوص (آندوسکوپ، سیگموییدوسکوپ) بررسی می‌شوند. با دیدن زخم در مقعد شقاق تشخیص داده می شود . برای رد علل دیگرخون ریزی می توان معاینه داخلی انجام داد. اگر بیمار درد شدید مقعد دارد معاینه داخلی مقعد باید تا بهبودی به تعویق بیفتد. اگر بیمار شقاق های متعدد دارد یا در محل غیر معمول مثلا چپ یا راست زخم دارد باید احتمال بیماری های دیگر بررسی شود. بیماری های دیگر از قبیل بیماری های التهابی روده،  سیفلیس،  نقض سیستم ایمنی،  سل، ایدز و کانسر مفعد.

تصویر شقاق از سه زاویه مختلف

شقاق چیست

شقاق ترک و یا زخمی است که در ناحیه ابتدای مقعد رخ می دهد که بسیار دردناک بوده و گاهاً با خون ریزی مختصر موقع اجابت مزاج همراه است. علل ایجاد این زخم متفاوت است ولیکن در اکثر بیماران با تغییر اجابت مزاج از قبیل یبوست و یا اسهال شدید همراه است. از نظر فیزیولوژیک مشکلات کاهش خون رسانی در قسمت پشتی مقعد را مطرح کرده اند و بعضی از محققان افزایش فشار داخل کانال آنال (مقعدی) را از علل فیزیولوژیک بروز شقاق می دانند. شایع ترین محل این زخم در قسمت خلفی است و از نظر بروز شقاق در بین زنان و مردان هر دو به یک اندازه شایع است. بروز شقاق به خصوص در افراد بالغ جوان شایع تر می باشد. ولیکن این بیماری از نوزادان تا افراد مسن را گرفتار می کند.

شقاق در قسمت خلفی شایع تر از بخش قدامی می باشد زیرا خونرسانی این بخش ضعیف تر است. شقاق های اولیه یا  شقاق های حاد در ظاهر یک شقاق ( زخم و یا شکاف ) ساده هستند که در قسمت آندرم یعنی قسمت پوشش سلولی مقعد به وجود می آیند، در حالی که تعریف و شناخت شقاق های مزمن بیش تر بر اساس ورم ها ( ادما ) و تصلب بافت هایی ( فیبروسیز (است که بعد از گذشت بیش از ۸ الی ۱۲ هفته در بیمار مبتلا به شقاق مشخص و پدیدار می شوند. در فرم حاد بیماری درمان های حمایتی به صورت رژیم غذایی پر فیبر، استفاده از ملین ها و بی حس كننده های موضعی می باشد كه در بیش از ۹۵% موارد موثر است.

انواع بیماری شقاق

زخم مقعد (شقاق) دو نوع حاد و مزمن دارد . در نوع شقاق حاد، زخم سطحی است و با درمان دارویی بهبود حاصل می شود. افراد مبتلا به انواع شقاق مزمن سابقه چندین مرتبه دردهای مشابه دارند و زخم آن ها عمقی است و با برجستگی در مجاور مقعد همراه است. درمان این گروه افراد مشکل تر است و به جراحی شقاق نیاز پیدا می کنند. البته جراحی  با لیزر پیشنهاد می شود. شقاق طی ۱۲ هفته اولی که ایجاد می شود از نوع حاد محسوب می گردد.

شقاق حاد سبب اسپاسم اسفنکتر داخلی مقعد می گردد که خود منجر به افزایش درد، گسترش پارگی و کاهش خونرسانی به آنودرم می شود. این چرخه درد، اسپاسم و ایسکمی سبب عدم بهبودی زخم شده و شقاق مزمن بوجود می آید. برخی از بیماران نیز علاوه بر ابتلا به شقاق و یبوست مزمن مبتلا به هموروئید یا بواسیر نیز می شوند. زیرا این بیماری نیز بر اثر فشار و یبوست مزمن بروز می کند.

آناتومی شقاق مقعد و پاکه ملتهب هموروئید

تشخیص و درمان شقاق

در صورت تداوم علایم بالینی و وجود علایم آنوسكوپیک از قبیل Hypertrophide papilla sentinel pile و فیبروز بستر زخم تحت عنوان فیشر یا شقاق مزمن تلقی می شود كه با درمان جراحی (بریدن قسمتی از عضه داخلی مقعد) و شكست سیكل معیوب بیماری درمان می شود. با توجه به تهاجمی بودن این روش و عوارض متعدد آن استفاده از روش های غیر تهاجمی از قبیل اسفنگتروتومی شیمیایی با عوامل شیمیایی مانند پماد نیتروگلیسیرین۲/۰%Glycery۱ (GTN) Trinitrate تزریق سم بوتولینیوم و پماد دیلتیازم بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

هدف این مطالعه آینده نگر تجویز سم بوتولینیوم در بیماران دارای شقاق مزمن مقعدی و بررسی نتایج و عوارض بالینی آن می باشد. انتخاب بیماران براساس تشخیص بالینی ابتلا به شقاق مزمن مقعدی و تمایل بیمار به استفاده از این روش درمانی پس از توضیحات لازم صورت گرفته است، تزریق سم بوتولینیوم از نوع تجاری Dysport در ۴۰ بیمار انجام شد و ۸ هفته پس از تزریق علایم بیماری و نتایج آن بررسی شد كه درد در ۷۰% بیماران از بین رفته و زخم در ۵/۷۷% بیماران كاملا ترمیم یافت، بدون آنكه عارضه ای از تزریق سم بوتولینیوم چه به صورت سیستمیك و چه به صورت موضعی بروز نماید.

با توجه به نتایج بدست آمده از اين مطالعه و ساير مطالعات تزريق سم بوتولينيوم يك روش بي خطر و بدون عارضه جدي مي باشد و مي تواند به عنوان يك روش درماني به خصوص در افراد با ريسك بالاي عمل جراحي مثل IBD و زنان چندزا مورد استفاده قرار گيرد. نمونه التهاب هایی که در بیماری شقاق مزمن ( کرونیک شقاق ) ظاهر می شوند عبارتند از:

 • یک توده محافظ (سنتینال )
 • علایم پوستی در اطراف ناحیه دیستال شقاق
 • وجود زایده با ساختار بافت مقعدی که بیش از حد بزرگ شده (هیپرتروفید ) و در ابتدای شقاق در کانال مقعدی شکل گرفته است.

باور بر این است که يک عامل شايع در شکل گيری اين شقاق ها ضربه و آسيبی (تروما) می باشد که بر اثر عبور مدفوع سفت و خشک از کانال خروجي مقعد به وجود می آيد. در هر حال، تحقیقات بین المللی در زمینه شقاق نشان از این دارد که بیش تر بیماران گزارش دادند بر اثر ابتلا به اسهال علایم شقاق در آن ها بروز کرده است.

علایم بالینی برای بیماری شقاق مقعدی ( آنال فیشر) به وجود آمدن درد و ناراحتی خاص در ناحیه مقعد است که پس از خروج مدفوع آغاز می گردد. در شقاق های مقعدی حاد درد ممکن است خیلی کوتاه و کم باشد، اما، پس از گذشت چند ساعت و یا گذشت تمام روز می تواند تبدیل به شقاق مزمن مقعدی شود.

اغلب بیماران حالت درد شقاق را مانند درد ناشی از حرکت تیغ ریش تراشی و یا حرکت خورده شیشه در ناحیه مقعد توصیف می کنند.
بیشتر بيماران مبتلا به شقاق مقعدی (آنال فيشر) از حرکت کردن مدفوع در ناحيه مقعد و دفع آن ترس دارند. و به همين دليل خون ريزی از مقعد اگر چه غير معمول نيست، در مورد شقاق معمولا در حد مقدار کمی خون قرمز روشن است که روی دستمال توالت ديده مي شود. شقاق ممکن است به عنوان بیماری هموروئید تشخیص داده شود و غالبا این اشتباه توسط ارائه دهندگان مراقبت های اولیه صورت می گیرد.

علت بیماری شقاق و شقاق مزمن

علت اصلی بیماری شقاق، ایجاد خراشیدگی در پوست مقعد به دنبال اسهال طولانی مدت یا یبوست است. این خراشیدگی باعث انقباض عضله داخلی مقعد می شود و این انقباض باعث ایجاد درد شدید می گردد. علت اصلی بیماری شقاق یبوست مزاج یا اسهال است. یعنی عبور مدفوع سفت و خشک، در مواقع اجابت مزاج و طولانی شدن فاصله اجابت مزاج ها است. یبوست، بیماری کرون، زایمان، معاینه داخلی مقعد، جسم خارجی، نخوردن مایعات کافی، نداشتن ورزش و پیاده روی، بارداری، بیماری های قابل انتقال از راه تماس جنسی، غذاهای آماده و فست فود از علل بیماری شقاق یا فیشر هستند.

شقاق در بچه ها

بیماری‌ های مقعد در بچه ها به دو گروه اکتسابی و وراثتی تقسیم می‌ شوند که در بیماری‌ های وراثتی مقعد بسته می‌ شود اما با اینکه یک مورد در هر سه هزار نوزاد دیده می‌شود. این بیماری جزء شایع‌ ترین بیماری‌ های مقعد نوزادان محسوب می‌ شود. شقاق در بچه ها با دارو و پماد شقاق درمان پذیر است در بیماری‌ های اکتسابی نیز شقاق یا زخم مقعد از دیگر اختلالات شایع اکتسابی است.

نکته مهم در بیماری شقاق در بچه ها، زخم موجود در قسمت خلفی انتهای روده (رکتوم) است که علامت شایع آن در هنگام اجابت مزاج و خونریزی است. که این علامت ممکن است با نشانه‌های دیگر بیماری‌ها اشتباه شوند که روشن بودن خون و اختلاط آن با مدفوع نشانه مهم از این بیماری است.

شقاق می‌تواند عوارضی به دنبال داشته باشد که این عوارض خود منجر به بیماری دیگر در بیمار می‌شود، یبوست از جمله این عوارض است و به این دلیل که بچه ها برای جلوگیری از درد و خونریزی هنگام دفع به صورت ارادی مدفوع را نگه می دارند و از دفع آن خودداری می‌ کند باعث انباشته شدن مدفوع و جذب آب آن و سفت‌ تر شدن و در نتیجه دفع بعدی دردناک تر و خونریزی در آن بیشتر می‌شود. که در این موارد در بررسی علل یبوست کودک، حتما باید مقعد وی مورد معاینه قرار گیرد. درمان شقاق در بچه ها  اغلب با دارو امکانپذیر است و در موارد کمی نیاز به جراحی پیدا می‌کند.

داروهای تجویزی برای درمان شقاق کودکان نیز اغلب داروهای بی حس کننده مانند لیدوکائین و یک آنتی بیوتیک است. ضمن اینکه قرار گرفتن برای دو تا سه بار در آب گرم به بهبود زخم کمک می‌ کند اما درمان اساسی آن توجه به درمان یبوست است که مصرف غذاهای فیبردار می‌ تواند کمک شایانی در این امر کند. شقاق یا زخم مقعد از بیماریهای اکتسابی مقعد است، یبوست مهمترین علل ایجاد شقاق محسوب می شود.

علت واقعی ابتلا به فیشر یا شقاق آنال بطور کامل شناخته نشده است و ممکن است این علت در بزرگسالان با بچه ها متفاوت باشد. در بچه ها معمولا به دلیل یبوست همراه با درد موقع دفع مدفوع دیده می شود. در هر صورت وجود فیشر سبب امتناع بچه ها از دفع می شود که خود آن یبوست ثانویه ایجاد کرده، باعث دفع مدفوع .سفت با کالیبر (قطر) بیشتر شده و از ترمیم زخم یا ترک مقعد جلوگیری می کند. ترس و تجربه دفع دردناک نیز سبب تشدید چرخه زخم و یبوست می شود

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی فارغ التحصیل ۱۳۷۸ از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره های لیزر را در کشومان ایران و کشورهای روسیه و ترکیه گذرانده اند و از سال 86 هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل 09120052674

40 thoughts on “تشخیص شقاق

 1. محدثه گفت:

  سلام ببخشید من مادرم ۵۲ ساله هستش و مدفوع بلغمی تیره داشته که همراهش مقداری خون روشن دفع شده وگاهی دلپیچه خفیف دارد میشه بگید مشکل مادرم چیه خیلی استرس دارم لطفا به محض دیدن پیام جوابم را بدهید ممنون

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام .باید ماید معاینه شوند و آزمایشات لازم انجام شود برای تشخیص. اگر خونریزی دارن جدی بگیرید و سریع تر به پزشک متخصص مراجعه کنید

 2. زس.محمدی گفت:

  سلام.خسته نباشید.من یبوست ندارم ولی موقع اجابت مزاج درد شدید دارم وتا چند ساعت طول میکشه مشکل من چیه ممنون

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام. احتمالا دچار شقاق مقعدی شدید . سریع تر به پزشک متخصص مراجعه کنید. در مراحل اول بیماری شما با دارو خوب می شوید . خوردن آب و سبزیجات فراوان توصیه می شود.

 3. الناز گفت:

  سلام برادرزادم یک سال و یازده ماهه هست، به تازگی موقع مدفوع کردن به خودش میپیچه و دفع دردناکی داره به صورتی که خیلی گریه میکنه و مدفوع سفت و خشکی داره مشکلشون میتونه شقاق باشه

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام این علائم مربوط به یبوست است و باید مایعات بدن ایشان تامین شود. اگر مشکل یبوست کودکان حل نشود ممکن است منجر به شقاق و هموروئید شود

 4. محمد گفت:

  سلام وقت بخیر ، من سال قبل شکاف معقدی داشتم با درد فراوان و خون همراه معقد که بعد مدتی خوب شد امسال دوباره به همین شکل ولی این بار بدون درد فقط خون همراه مدفوع ،چی می تونه باشه؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شکاف مقعدی شقاق مقعد فیشر مقعد یا اسکین تگ همگی وضعیت های مشابهی هستند که با مراجعه به موقع به دکتر متخصص جراحی می توانید با روش دارو درمانی مشکل را حل کنید. معمولا شقاقی که در نواحی خارجی کانال مقعد ایجاد می شود درد و سوزش زیادی دارد اما شقاقی که در نواحی داخلی تر ایجاد می شود به دلیل کم بودن سلول های عصبی نسبت به خارج مقعد درد کمتری را حس می کنید. در هر صورت به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید تا از عدم وجود هرگونه بیماری خطرناک اطمینان حاصل کنید یک متخصص جراحی می تواند پس از معاینه شما یک روش اصولی و قطعی را برای درمان شقاق پیشنهاد کند

 5. leili گفت:

  سلام، من ۲۶ساله هستم، به مدت یک هفته یبوست داشتم و بعدش که اجابت مزاج داشتم با درد زیاد و دو سه قطره خون دفعم انجام شد، تا دو سه بار بعد از هربار اجابت یکی دوقطره خون دفع میکردم، الان حدود ده روز هست که مقعدم درد میکنه و یه مقدار خارش دارم، با این شرح حال میشه فهمید مشکل چیه؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام احتمالا به هموروئید و شقاق مبتلا شده اید مشکل یبوست را حل کنید و هرچه سریعتر به یک متخصص جراحی عمومی که ترجیها متخصص جراحی و لیزر باشد مراجعه فرمایید

 6. احمد گفت:

  سلام،خانم دکتر برای شقاق مقعد به چه متخصصی باید مراجعه نمود.

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام متخصص جراحی عمومی که ترجیها متخصص جراحی و لیزر باشد

 7. رضا بهاری گفت:

  با سلام ۴۶ ساله هستم اطراف مقعد چیزی شبیه دانه تسبیح حس میکنم کمی خارش و در بعضی مواقع دفع کمی خون.اینها علامت چیست لطفا راهنمایی بفرمایید.با تشکر آیا همورویید است؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شقاق معمولا با سوزش همراه است برای این که مطمئن شوید که دچار کیست مویی پایین کمر نشده اید به یک متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید

 8. زهرا محمدی گفت:

  سلام دور معقد بیرونی برامدگی هست

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام باید به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کنید تا مطمئن شوید که دچار هموروئید یا هرگونه بیماری مربوط به مقعد نشده اید. با اقدام به موقع می توانید با دارو درمانی بهبود یابید

 9. سیروس احمدی گفت:

  سلام خسته نباشید من الان نزدیک به ۳هفته میشه پاین سوراخ مقعد یک تیکه گوشت که از وسط باز شده مبتلا شدم و اول خون روشن داشتم و شبها از شدت درد خواب نداشتم و با خوردن آب انجیر و خاکشیر الان خون قطع شده ولی موقع دستشوی رفتن بعدش درد دارم تا ۷ ساعت درد ادامه داره و الان از پماد انتی فیشر استفاده میکنم به نظر شما چیکار کنم تقریبا یک ماه میشه

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام احتمالا به شقاق مبتلا شده اید. پماد آنتی فیشر را بدون دستور پزشک متحصص مصرف نکنید زیرا مصرف نابجای این پماد عوارض دارد که وضعیت شما را بدتر می کند. با مطب تماس بگیرید و وقت معاینه بگیرید تا وضعیت شما را به طور کامل بررسی کنم. مصرف پماد را هم قطع کنید

 10. سیروس احمدی گفت:

  از کجا بدونیم‌که موقع استفاده از پماد و تب سنتی شقایق رو به بهبود هستش

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   وقتی علائم سوزش خارش و خونریزی از بین می رود یعنی رو به بهبودی هستید.

 11. مهیار گفت:

  باسلام و درود. بنده ۲۴ سال سن دارم و از کودکی عادت داشتم موقع اجابت مزاج خودمو نگه دارم و مدفوع تا دریچه ی مقعدم بیاد و برگرده بالا و یک بار نه و عادت همیشه م بود. الان طرف راست و چپ مقعدم شقاق دارم و ۵ سال میشه که شقاق اذیتم میکنه. دکتر زیاد رفتم و پماد شرکتی و دست ساز که پزشک تجویز کرده بود زیاد مصرف کردم و متاسفانه خوب نشدم. الان موقع اجابت مزاج درد دارم و بعد از اجابت مزاج سوزش و خارش و احساس سوزن سوزن شدن.

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   امیدوارم در حال حاضر این عادت غلط را نداشته باشید. اولین قدم برای درمان شقاق کنترل تغذیه و اجابت مزاج صحیح است. به یک متخصص جراحی و لیزر با تجربه مراجعه کنید تا پس از معاینه روش درمان شقاق مناسبی را به شما پیشنهاد بدهند

 12. زهره گفت:

  سلام دکتر سعادتی .من دوماه پیش معاینه شدم و گفتن ک شقاق و بواسیر دارم بهم شربت و پماد دادن وگفتن اگر بهبود نیافتی تا ۲ ماه بازم بیا تا بری عمل.من خوب نشدم .اگه برم باز نیاز ب معاینه است؟؟ بعدمیشه باز بهم یه سری دارو یه دیگه بدن بجای عمل؟؟؟؟ بواسیرم درجه ۲ است

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اگر در مطب ما ویزیت شده اید با مطب تماس بگیرید و شماره پرونده خود را اعلام کنید تا شما را راهنمایی کنند. برای برخی از بیماران معاینه مجدد لازم است.

 13. کیمیا گفت:

  سلام من مدتیه شقاق مقعد دارم با دارو مدتی پیشگیری از درد و خونریزی داشتم الان شقاق مزمن دارم و گوشت اضافه اورده . بنظر تون لیزر یا تیغ جراحی ؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام مسلما لیزر بهتر از جراحی سنتی است. به دلیل سوپرتین بودن لیزر، خاصیت ترمیم کنندگی در حین عمل ، نقاهت بسیار کوتاه و غیره که در همین سایت می توانید ۱۰ مزیت لیزر نسبت به جراحی سنتی را مطالعه کنید.

 14. لیلا گفت:

  خانم دکتر برای لیرز از چه نوع بیهوشی استفاده میکنید من بخاطر ترس ار اپمول در مقعد یا بی حسی کمر اصلا نمیتونم عمل کنم چون فوبیای سوزن دارم ایا با بیهوشی کامل میشه عمل رو انجام داد؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بله می توان تحت بیهوشی عمومی جراحی و لیزر را انجام داد. زیرا این جراحی در اتاق عمل و با تجهیزات کامل انجام می شود.

 15. اکرم گفت:

  سلام خانم دکتر من قبلا شقاق داشتم کمی بهتر شده بود الان باردارم باز اذیت میشم راه حل چیست?

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام تحت نظر یک متخصص جراحی عمومی که در این زمینه تجربه کافی دارند باشید. مراقب باشید یبوست نگیرید دچار کم آبی نشوید و به ناحیه زیاد فشار نیاورید.

 16. محمد گفت:

  سلام ببخشید اگه اسفنکتر خارجی پاره بشه و به اصطلاح راحت تر کنترل ارادی دفع مدفوع را از دست بدهم باید چه کار کنم چون خیلی دارم اذیت میشم و نمیتونم مدفوع کنم و هر دو روز یکبار به طور سخت مدفوع میکنم‌.میشه بگین مشکل بنده چیه و راه درمانش چیه؟ ممنون

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما باید توسط یک متخصص جراحی عمومی معاینه شوید بهتر است اگر درمانی انجام می شود با لیزر باشد بنابراین به متخصص جراحی و لیز ر مراجعه کنید.

 17. آرمان صادقی گفت:

  باسلام و خسته نباشید.من مدت زیادی هست یبوست دارم و احساس باز شدگی از ناحیه مقعد دارم مثلا وقتی تو باشگاه به حالت پاباز میرم احساس میکنم مقعدم داره باز تر میشه ممنون میشم جواب بدین زودتر چون خیلی فکرمو بهم زده این دلیلش چیه؟

  1. سلام شما باید معاینه شوید.

 18. زهرا گفت:

  سلام خانم دکتر . وقت بخیر . من هفته ۲۴ بارداری هستم . از اوایل بارداری یبوست داشتم . الان مقعدم از داخل درد میکنه. موقع ادرار در د دارم مدفوع که میکنم درد دارم بعدش سوزش و خارش شدیدی دارم . قبلا فیستول مقعدی داشتم که شما منو عمل لیزر کردید و خوب شدم. الان مشکلم چیه و باید چکار کنم .

  1. سلام از مطب وقت ویزیت بگیرید. بهتر بود قبل از بارداری هم یک بار به مطب مراجعه می کردید. حتما از شربت ملین استفاده کنید و هر روز در لگن آب گرم بنشینید. فوری وقت بگیرید تا بعد از معاینه برای شما داروی مناسب تجویز کنم.

 19. غلامی گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشین من ٣۴ سالمه و مجرد هستم حدود دو هفته پیش یبوست شدم و خیلی برای دفع به خودم فشار آوردم بعد دفع انجام شد اما چند قطره خون هم دیدم به پزشک عمومی مراجعه کردم شربت منیزیم و پماد آنتی هیموروئید دادن استفاده کردم یبوستم برطرف شد غذام را کم کردم تا وقتی شکمم نرم کار بده مشکلی ندارم اما دیروز یکمی سفت تر بود دفعم یکمی سخت بود همراه مدفوعم یکمی خون هم بود بنظرتون باید چی کار کنم نه سوزش دارم نه خارش اگه پیش متخصص گوارش برم مشکلم برطرف میشه .

  1. سلام از یک متخصص تغذیه برای دریافت یک رژیم غذایی مناسب وقت بگیرید.

 20. مینا گفت:

  سلام من ۳۳ سالم هستش حدود ۱/۵ که درد مقعد دارم از یک یبوست شروع شد تمام راهای مختلف برای تسکین این درد و امتحان کردم ، پماد انتی فیشر ، حمام اب داغ ، ولی هنوزم موقع اجابت مزاج تا ۷ ساعت درد دارم بعد اروم میشه تا دفع بعدی راهنمایی میفرمایید

  1. سلام از خود درمانی پرهیز کنید و از یک متخصص وقت ویزیت بگیرید. کنترل یبوست و اسهال نیز در اولویت قرار دارد. استفاده از برخی پمادهای شقاق بدون تجویز پزشک می تواند خطرآفرین باشد و بیماری را تشدید نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *