فیستول

انواع فیستول مقعد

انواع فیستول مقعدی

در بین انواع فیستول که وجود دارند فیستول مقعدی یکی از شایع ترین بیماری هایی می باشد که امکان دارد برای بسیاری از افراد در هر سنی به وجود بیاید. هر بیماری که از  انواع فیستول به وجود بیاید دلایل متفاوتی دارد که باید به فکر درمان آن باشید.

همانطوری که بیان نمودیم بیشتر بیماری هایی که در انواع فیستول در بدن شکل می گیرد دلایل متفاوتی دارد که مهمترین دلیل آن به وجود آمدن یک آبسه و عارضه ای اضافی در ناحیه مقعد می باشد. بیماری هایی مانند سل، ایدز، بیماری های آمیزشی، کرون، هموروئید، شقاق، کیست مویی و سرطان و … از جمله بیماری هایی می باشند که  انواع فیستول را به وجود می آورند. برای اینکه با انواع فیستول آشنایی کاملی به دست آورید در ادامه برخی از آنها را نام می بریم.

آناتومی فیستول مقعدی

انواع فیستول بر اساس محل تشکیل

بنا بر آمار (WHO) سازمان بهداشت جهانی در طبقه‌ بندی بیماری ها محل های فیستول مشاهده شده تا امروز در نواحی مختلف بدن به قرار زیر است.

 • در محدوده چشم: فیستول مجرای اشک- فیستول گوش داخلی
 • در سیستم گردش خون: فیستول بین سرخ رگ و سیاه رگ- فیستول بین‌ رگی در رگ های شش- بین‌ رگی مغزی- بین دو سرخ رگ
 • در سیستم تنفسی: فیستول منجر به آمپیم ریوی- فیستول نای به مری
 • در سیستم گوارشی: فیستول مجرای بزاقی- فیستول معده دوازدهه- فیستول آپاندیس- فیستول مقعدی- فیستول روده
 • در سیستم ماهیچه‌ای: فیستول بین مفصل
 • در سیستم ادراری تناسلی: فیستول واژن به روده- فیستول مثانه به واژن- فیستول کانال تناسلی( در زنان ) به بیرون پوست
 • بیماری های بدو تولد: فیستول وراثتی سینوسی- فیستول وراثتی ورید پورت به سرخرگ کبدی- فیستول بدو تولد واژن به راست‌ روده

معرفی انواع فیستول مقعدی

همانطوری که بیان نمودیم انواع فیستول که در مقعد به وجود می آیند به یک شکل نمی باشند و بافت های آن به گونه ای به یکدیگر متصل می شوند که امکان دارد در نقاط مختلف مقعد به وجود بیایند. اتصالی که در بین انواع فیستول وجود دارد بسیار کوتاه و ساده می باشد و یا اینکه بسیار طولانی و پیچیده است. برای اینکه با انواع فیستول مقعدی آشنا شوید در ادامه با ما همراه باشید.

انواع فیستول مقعدی

۱. فیستول اینتر اسفنکتریک:

یکی از انواع فیستول که در مقعد به وجود می آید فیستول اینتر اسفنکتریک می باشد که منشا این فیستول از بین عضلات داخلی و خارجی مقعد شروع می شود و بعد از اینکه از عضله اسفنکتر عبور می کند از قسمتی که به مقعد بسیار نزدیک است خارج می شود.

در بین انواع فیستول این مورد بسیار در افراد رخ می دهد، به طوری که می توان گفت ۷۰ درصد افرادی که به این بیماری دچار می شوند، این نوع از فیستول را تجربه می نمایند.

انواع فیستول آنال

۲. فیستول ترانس اسفنکتریک:

این فیستول یکی دیگر از انواع فیستول می باشد که از بین عضلات خارجی و داخلی و یا از ناحیه پشت مقعد شروع می شود و خروج آن از عضله اسفنکتر خارجی می باشد. فاصله ای که این فیستول با مقعد دارد یک اینچ و یا حتی بسیار کمتر است، بعد از آنکه فاصله خود را به وجود بیاورد به راحتی درون پوست نفوذ می کند.

۳. فیستول سوپر اسفنکتریک:

شروع کانال این فیستول از بین عضلات اسفنکتر خارجی و داخلی می باشد و به سمت بالاتر افزایش پیدا می کند. عبور این کانال از میان عضلات پوبورکتالیس می باشد و فاصله ای که با مقعد دارد حدود یک اینچ می باشد و بعد وارد پوست می شود.

۴. فیستول اکسترا اسفنکتریک:

در بین انواع فیستول منشا این فیستول با انواع دیگر آن متفاوت می باشد. منشا این فیستول از قسمت راست روده آغاز می گردد و تا قسمت پایینی ادامه پیدا می کند. کانال آن از طریق عضله لواتور آنی که کف لگن می باشد تا به ناحیه اطراف نزدیک مقعد ادامه پیدا می کند.

خطوطی که در این نوع از فیستول وجود دارد دندانه دار می باشد، و غدد مقعدی در آن خطوط قرار دارند. دلیل به وجود آمدن این فیستول بر اثر بیماریها و فرآیندهایی التهابی می باشد، بیماری هایی که بر اثر این فیستول به وجود می آید شامل کرون، آپاندیس و آبسه می باشد.

۵. فیستول زیر مخاطی:

در بین انواع فیستول این نوع آن بسیار ساده است و کانال آن به صورت سطحی از زیر مخاط مقعد عبور می کند و موجب به وجود آمدن آن می شود.

درمان انواع فیستول مقعدی

مطمئنا فیستول مقعدی باید تحت عمل جراحی یا لیزر پرتوان درمان شود. زیرا درمان فیستول مقعدی با دارو امکان ندارد. ممکن است برخی بیماران تصور کنند که فیستول های پیشرفته و پیچیده را نمی توان با لیزر درمان کرد. اما جالب است بدانید که لیزر فیستول مقعدی بسیار ظریف است و به همین دلیل می توان بخش وسیعی از مقعد را با این نوع لیزر تحت درمان و جراحی قرار داد. به همین دلیل است که یک متخصص جراحی و لیزر ماهر می تواند با بهره گیری از لیزر پرتوان انواع فیستول مقعدی را در یک جلسه درمان کند. این در حالی است که فیستول های پیشرفته و پیچیده را نمی توان با تیغ یا کوتر طی یک جلسه درمان کرد.

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی فارغ التحصیل ۱۳۷۸ از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره های لیزر را در کشومان ایران و کشورهای روسیه و ترکیه گذرانده اند و از سال 86 هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل 09120052674

2 thoughts on “انواع فیستول مقعد

 1. فرزانه گفت:

  سلام من هم كنار مقعدم ي گوشتي گاهي حس ميكنم گاهي هم نيست درد هم ندارم
  ميخواهم بدانم چيست شما ويزيت انلاين هم دارين؟؟

  1. سلام اگر تهران تشریف ندارید می توانید از مطب وقت ویزیت آنلاین با واتساپ بگیرید. ممکن است دچار هموروئید شده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *