فیستول

لیزر فیستول مقعدی

لیزر فیستول مقعدی

لیزر فیستول مقعدی هرچند که روشی جدید نیست و سال های سال است که مورد استفاده جراحان ماهر قرار می گیرد اما هنوز در تمام شهرهای ایران از این روش سود برده نمی شود. حتی برخی جراحان از روش درمان و جراحی با لیزر فیستول مقعدی اطلاعات کافی ندارند و مسلما نمی توانند اطلاعات صحیح و جامعی این باره  به بیماران خود بدهند. بنابراین توصیه می شود این مطلب را کامل بخوانید و درباره جراحی با لیزر حتما از یک متخصص جراحی و لیزر باتجربه پرس و جو کنید.

جراحی لیزر فیستول مقعدی

روش فیستول مقعدی چگونه است

بهترین لیزری که در لیزر فیستول مقعدی استفاده می شود لیزر پرتوان دی اکسید کربن می باشد. این نوع لیزر جایگزین مناسبی برای تیغ جراحی (چاقوی جراحی) و یا کوتر می باشد. متخصص جراحی و لیزر باتجربه مهارت کافی در جراحی و برش زدن با لیزر را دارد به همین دلیل لیزر به بافت سالم اطراف مقعد آسیبی نمی رساند. بدین ترتیب برش لیزر بسیار ظریف است و بر خلاف تیغ و کوتر درد و خونریزی ندارد.

متخصص جراحی و لیزر جدار فیستول را با لیزر پرتوان تخریب می کند. در مواقعی که فیستول بسیار پیچیده و عمیق است ممکن است یک نخ از ناحیه عبور داده شود. بسته به وسعت جراحی با لیزر و استفاده یا عدم استفاده از نخ یا بخیه ویزیت های بعدی بیمار بعد از لیزر توسط جراح معالج تعیین می گردد. درمان فیستول مقعدی با لیزر با روش های گوناگونی انجام می شود که یکی از رایج ترین این روش ها همین تخریب جدار فیستول با لیزر پرتوان می باشد.

عمل فیستول با لیزر بهتر است یا جراحی سنتی

همانطور که در بالا گفته شد لیزر بسیار ظریف است. همین مزیت لیزر منجر به کاهش تخریب بخش وسیعی از اپیتلیوم می شود. در عمل جراحی فیستول مقعدی با تیغ و کوتر تا 30 درصد احتمال عود و عدم موفقیت جراحی وجود دارد. اما استفاده از لیزر توسط متخصص جراحی و لیزر ماهر احتمال عود را نزدیک به صفر می کند. به همین دلیل است که توصیه می شود فیستول های پیچیده و پیشرفته را با ابزار سنتی جراحی عمل نکنید زیرا احتمال عود این دسته از انواع فیستول بسیار بالاست.

یکی دیگر از مزایای پرطرفدار لیزر فیستول مقعدی عدم بی اختیاری مقعد و بی اختیاری مدفوع بعد از جراحی با لیزر است. در عمل جراحی سنتی فیستول مقعدی بروز بی اختیاری مدفوع امری طبیعی است. این در حالی است که لیزر به اسفنکتر مقعد آسیب نمی رساند و بی اختیاری مدفوع بروز نمی کند.

مراحل لیزر فیستول مقعدی

دوره نقاهت بعد از لیزر فیستول مقعدی

همانطور که می دانید انواع فیستول مقعدی با یکدیگر متفاوت می باشد. بنابراین دوره نقاهت هر بیمار با بیمار دیگر متفاوت است و تنها یک بازه زمانی حدودی را می توان در این مورد مطرح کرد. همچنین فیزیولوژی بیماران مختلف با یکدیگر متفاوت است. همچنین تغذیه بیمار و مکمل های غذایی مصرفی می تواند تاثیر بسزایی در بهبودی بعد از لیزر فیستول مقعدی داشته باشد. در بهترین حالت یک هفته بعد از لیزر فیستول مقعدی بهبود می یابید و در بدترین حالت 4 هفته طول می کشد تا بعد از لیزر کاملا بهبود یابید. به این نکته توجه کنید که بهبودی بعد از عمل جراحی فیستول مقعدی با تیغ و کوتر 3 ماه به بالا خواهد بود و این دوره نقاهت طولانی احتمال عود و عفونت مجدد فیستول را بالا می برد.

توصیه می شود برای کوتاهتر کردن دوره نقاهت بعد از لیزر رژیم غذایی مناسب و مغذی داشته باشید. هرچند که بعد از لیزر زخم ناحیه مقعد بسیار سطحی خواهد بود اما داشتن رژیم غذایی مناسب و کنترل یبوست و اجابت مزاج برای ترمیم سریعتر زخم بسیار موثر خواهد بود.

هزینه لیزر فیستول مقعدی

هزینه لیزر فیستول مقعدی مسلما به نسبت جراحی سنتی کمی بالاتر است. نوع لیزری که برای جراحی با لیزر فیستول استفاده می شود و وسعت بیماری در تعیین هزینه لیزر فیستول مقعدی دخیل می باشد. همچنین میزان مهارت و تجربه متخصص جراحی در جراحی با لیزر بدون عود و بازگشت بسیار مهم است. اگرچه هزینه ای که برای لیزر پرداخت می شود بالاتر از جراحی معمول در بیمارستان های دولتی است اما این هزینه به صرفه تر است. زیرا بیمار دوره نقاهت بسیار کوتاهتری را نسبت به جراحی معمول تجربه می کند و می تواند سریعتر به محل کار و زندگی عادی خود بازگردد. به علاوه زمانی که توسط متخصص جراحی و لیزر باتجربه جراحی و لیزر می شوید این جراحی تضمینی است و عود و بازگشت بعد از لیزر فیستول مقعدی را تجربه نخواهید کرد. این در حالی است که بعد از جراحی با تیغ و کوتر 30 درصد احتمال دارد که بعد از یک دوره نقاهت طولانی و طاقت فرسا مجبور به عمل جراحی فیستول برای بار دوم و حتی چندم شوید.

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی فارغ التحصیل ۱۳۷۸ از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره های لیزر را در کشومان ایران و کشورهای روسیه و ترکیه گذرانده اند و از سال 86 هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل 09120052674

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *