کیست مویی

جراحی کیست مویی باز چگونه انجام می شود

جراحی کیست مویی باز چگونه انجام می شود

جراحی کیست مویی باز معمولا زمانی استفاده می شود که این بیماری بزرگ و متورم شده باشد و بیمار دسترسی به متخصص جراحی و لیزر ماهر در زمینه جراحی بسته کیست مویی پایین کمر نداشته باشد. کیست مویی پایین کمر یک نوع کیست است که در اطراف فولیکول مو و در قسمت بالایی ناحیه بین باسن به وجود می آید. تورم و درد، باعث می شود که بیمار متوجه کیست مویی شود و برای درمان این بیماری اقدام نماید. این روش اغلب توسط پزشکانی انتخاب می شود که تجربه جراحی بسته را ندارند و یا امکان جراحی با لیزر را ندارد و از عود این بیماری نگران هستند.

روش جراحی کیست مویی باز چیست؟

در جراحی کیست مویی باز، بیمار بیهوش می شود و تحت این عمل جراحی قرار می گیرد. باید دقت کنید که قبل از عمل باید موهای این قسمت به طور کامل برداشته شده باشد. در حین انجام عمل جراحی، کیست و مقداری از پوست اطراف آن به طور کامل برداشته می شود. نکته ای که در جراحی کیست مویی باز وجود دارد این است که زخم بخیه زده نمی شود و باز می ماند تا این حفره به تدریج و به مرور زمان شروع به ترمیم کردن نماید. گاهی از قسمت زخم ترشحاتی خارج می شود که برخی از پزشکان برای خارج کردن این ترشحات از درین استفاده می کنند. بین ۸ الی ۱۲ هفته طول می کشد تا بیمار بهبود پیدا کند و در طول این مدت، پانسمان محل زخم باید عوض شود. به طور معمول پانسمان موجود بر روی زخم پس از ۱۰ الی ۱۴ روز خارج می شود.

عوارض جراحی کیست مویی باز

 • یکی از عمده عوارضی که پس از جراحی کیست مویی باز ممکن است به وجود آید، ایجاد عفونت در زخم است
 • در تعداد معدودی از بیماران عوارض استفاده از داروهای بیهوشی ممکن است پس از عمل رخ دهد.
 • ممکن است در حین عمل خونریزی رخ دهد که این مشکل با انتقال خون به بیمار رفع می شود.
 • در برخی از بیماران مشکل دفع ادرار  به وجود آید. این مشکل به مدت ۱۲ الی ۲۴ ساعت پس از عمل برطرف می شود.
 • در صورتی که بیمار مسائل بهداشتی را رعایت نکند، ممکن است بعد از چند سال دوباره عود کند.
 • با طولانی شدن دوره نقاهت بعد از جراحی کیست مویی باز احتمال عود آن نیز بالاتر می رود.

مراقبت های پس از جراحی کیست مویی باز

پس از جراحی باز ، بیمار باید از لباس های گشاد و آزاد استفاده نماید تا اذیت نشود. یک روز پس از عمل بیمار می تواند حمام کند. ممکن است در حمام زخم به صورت مختصری خونریزی داشته باشد که جای نگرانی نیست. اما از تحریک و دستکاری زخم پرهیز کنید.

برای عوض کردن پانسمان می توانید از یک پرستار کمک بگیرید. و یا آموزش های لازم را از پزشک معالج خود بگیرید. تعویض صحیح و به موقع پانسمان زخم  باز مهمترین و تعیین کننده ترین بخش این روش جراحی کیست مویی است. تا زمان بهبودی از نشستن و راه رفتن زیاد خودداری نمایید.

از شنا کردن تا زمان بهبودی خودداری کنید زیرا ممکن است زخم دچار عفونت شود. اگر در محل زخم درین وجود دارد، باید از کشیدگی محل خودداری کنید.

باید موهای محل زخم و اطراف آن به صورت مرتب برداشته شود و محل زخم نیز ضد عفونی شود. زیرا در صورت عدم رعایت بهداشت، بیماری مجددا عود می کند و زخم نیز عفونت می کند. در صورتی که بیمار درد خیلی زیاد، عفونت غیرعادی، بوی نامطبوع و خونریزی شدید را در محل زخم مشاهده کرد، باید این مسئله را با جراح  معالج خود در میان بگذارد. بیمار پس از عمل باید به اندازه کافی استراحت نماید و پس از بهبودی اولیه می تواند به محل کارش برگردد.

دلایل نیاز به عمل جراحی کیست مویی

متخصص جراحی تاکید می کند که در صورتی که کیست مویی حاد مبتلا شده اید باید در اسرع وقت، عمل جراحی کیست مویی انجام گیرد در غیر این صورت عوارض کیست مویی بروز می کند. همان گونه که می دانید در عارضه کیست مویی موی زائد به رشد خود در زیر پوست ادامه می دهد در نتیجه در صورتی که این مو خارج نشود، در زیر پوست پیش روی می کند و بیماری کیست مویی انتشار می یابد.

همین رشد مو ممکن است به حدی در پوست ریشه بدواند که حتی بعد از عمل جراحی کیست مویی باز هم بیماری عود کند. در نتیجه بهتر است در مراحل ابتدایی، درمان کیست مویی را آغاز نمایید. در چنین مواقعی تنها جراحی با لیزر راه مطمئن جراحی کیست مویی خواهد بود و بهترین روشی است که می توان بخش وسیعی را تحت جراحی قرار داد.

با توجه به این که در اغلب موارد، کیست مویی با عفونت همراه است لذا اگر در اولین فرصت عمل جراحی کیست مویی انجام نشود، این عفونت به قسمت ها و بافت های دیگر بدن سرایت می کند که می تواند خطرناک باشد. یکی از این عوامل خطر بروز فیستول است. با توجه به آنچه گفته شد به افراد مبتلا به کیست مویی موکدا بیان می کنیم که درمان کیست مویی را جدی گرفته و به هیچ عنوان آن را به تعویق نیاندازید.

انواع عمل جراحی کیست مویی

زمانی که برای درمان کیست مویی به متخصص مراجعه می کنید، در صورت نیاز به جراحی، دو روش را برای شما در نظر می گیرد که بسته به شدت عارضه، شرایط بیمار و… یکی از روش ها انتخاب خواهد شد:

جراحی باز کیست مویی

در این روش، ابتدا محل کیست مویی به طور کامل تخلیه می شود و جدار کیست برداشته می شود، به گونه ای که کوچکترین عفونت و موی زائد باقی نماند. سپس این حفره ایجاد شده باز مانده و بخیه زده نمی شود. این حفره با پانسمان پر می شود. این روش از عمل جراحی کیست مویی از محبوبیت کمی برخوردار است زیرا مراقبت بعد از عمل بسیار طاقت فرسا است و بیمار ماه ها درگیر تعویض پانسمان و مراقبت از زخم باز کیست مویی است. این نقاهت طولانی گاها منجر به عود کیست مویی می شود.

عمل جراحی کیست مویی به روش بسته

در این روش از جراحی کیست مویی زخم کیست مویی با بخیه بسته می شود. جراحی بسته کیست مویی نیز با روش های مختلفی انجام می شود و روش بخیه زدن کیست مویی متفاوت است. بهترین روش عمل جراحی کیست مویی که در آن احتمال عود نزدیک به صفر است و بیمار فقط یک شب استراحت می کند جراحی پلاستیک کیست مویی با لیزر پرتوان دی اکسید کربن است. دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر تجربه و مهارت زیادی در زمینه لیزر کیست مویی به روش بسته دارند و تا کنون هیچ مورد عودی در این روش مشاهده نشده. به علاوه بیمار یک شب استراحت می کند و از مراقبت های سخت بعد از عمل خبری نیست.

جراح قبل از این که عمل جراحی کیست مویی را آغاز نماید، ابتدا وضعیت کیست را بررسی نموده و باز و بسته بودن زخم را در زمان عمل مشخص می کند. عمل جراحی بسته کیست مویی به روش پلاستیک و با لیزر بسیار کاربردی است و عموما می توان تمام انواع کیست مویی را به این روش جراحی کرد. توجه کنید در مورد انتخاب بهترین روش جراحی کیست مویی با متخصصی مشورت کنید که تجربه انجام جراحی به تمامی روش ها را داشته و توانایی جراحی با لیزر را نیز دارد.

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی فارغ التحصیل ۱۳۷۸ از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره های لیزر را در کشومان ایران و کشورهای روسیه و ترکیه گذرانده اند و از سال 86 هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل 09120052674

77 دیدگاه برای “جراحی کیست مویی باز چگونه انجام می شود

 1. مهدیس گفت:

  سلام خانم دکتر من ۳ روز عمل باز داشتم باردار هستم ۱۷ هفته امروز حین عوض کردن زخم داخل زخم ترشحات خلت آور سفید رنگی دیدم نگرانم که عفونت باشه لطف راهنمایم کنید

  1. زهرا سعادتی گفت:

   سلام برای پانسمان صحیح زخم باز کیست مویی توصیه می کنم از یک پرستار یا بهیار کمک بگیرید تا از عدم عفونت زخم مطمئن شوید. باعث تعجب است که با وجود بارداری حاضر به انجام عمل باز کیست مویی شده اید. با جراح معالج خود در ارتباط باشید و از بروز عفونت در ناحیه جدا جلوگیری کنید

 2. ایمان گفت:

  خانم دکتر من تو شهر خودمون رفتم پیش جراح گفت باید حتما باید جراحی باز بشی اگر بسته جراحی بشی عود می کنه من هم از جراحی باز خیلی میترسم خواهش می کنم راهنمایی کنید.

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اگر به متخصص جراحی و لیزر با تجربه مراجعه کنید لیزر کیست مویی به روش بسته پایین ترین احتمال عود نسبت به دیگر روش ها را دارد. تمام جراحی های کیست مویی من با لیزر و بدون عود و بازگشت انجام می شود حتی کیست مویی پیشرفته.

 3. ساسان گفت:

  سلام عرض ادب وقت بخیر
  خانوم دکتر اگر مو خیلی ریز در زخم بیفتد مثلا به اندازه چند میلی متر و هنگام تعویض پانسمان متوجه این موضوع نشوند بعدا مشکلی بوجود نخواهد اوردایا مشکل جدیست چه باید کرد ؟ممنون

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اگر زخم را به خوبی شستوشو دهید تا مو خارج شود مشکلی پیش نمی آید. مراقب باشید زخم باز کیست مویی عفونت نکند.

 4. حمید گفت:

  خانم دکتر من از جراحی باز خیلی میترسم ولی دکترم میگه جراحی بسته هم اگر انجام بدی عود می کنه خواهش می کنم راهنمایی کنید اگر کیست مویی که آبسه و فیستول داره جراحی بسته بشه چقدر احتمال عود داره؟

  1. تمام انواع کیست مویی پایین کمر را می توان با لیزر پرتوان و به روش بسته جراحی کرد و احتمال عود از جراحی باز کمتر است. جراحی های من با همین روش انجام می شود و از سال 85 تا کنون هیچ مورد عودی نداشته ام.

 5. بهداد گفت:

  عرض سلام خدمت خانم دکتر سعادتی گرامی. من کیست مویی همراه با فیستول و آبسه دارم که در مشهد به من گفتن با لیزر نمیشه عملش کرد و باید جراحی باز بشه می خواستم بدونم چه کسانی را میشه به روش بسته عمل کرد که جراحی باز نشن

  1. سلام تمام انواع کیست مویی همراه با فیستول و آبسه را می توان با لیزر پرتوان به روش بسته جراحی کرد. این جراحی بسته به مهارت متخصص جراحی و نوع لیزری که استفاده می کنند بستگی دارد. البته موارد استثنا هم همیشه وجود دارد که بعد از معاینه بیمار می توان نظر قطعی را اعلام کرد. لیزر کیست مویی به روش بسته معمولا برای من محدودیتی ندارد و تمام بیماران بدون عود و بازگشت درمان می شوند.

 6. ساغر گفت:

  سلام وقت بخیر سوالم اینه که آیا وقتی کیست مویی دچار آبسه شده و ترشحات و چرک ازش خارج میشه باز هم میشه به روش لیزر جراحی رو انجام داد یا حتما باید به روش باز و سنتی و تراشیدن زخم باشه؟

  1. سلام اگر به یک متخصص جراحی و لیزر ماهر مراجعه کنید می توانید این نوع کیست مویی را نیز به روش بسته و با لیزر پرتوان جراحی و درمان کنید.

 7. آتنا محمودی گفت:

  سلام خانم دکتر من ۱۵ ساله هستم و حدود ۵ ماه عمل کیست مویی باز کردم ژخمم هنوز به طور کامل بهبود نیافته و اوایل یبوست شدید داشتم و لی الان کمی خفیف شده و لی هنوز کامل برطرف نشده،علت چی هست و آیا درمانی برای رفع کامل یبوست وجود داره؟

  1. سلام علت یبوست می تواند کم تحرکی و مصرف داروهای بعد از جراحی کیست مویی باشد. بنابراین رژیم غذایی مناسب داشته باشید و آب زیاد مصرف کنید. میوه و سبزی نیز فراموش نشود. برای مدت زمان بهبودی زخم باز کیست مویی احتمالا مشکلی وجود دارد که این زخم بعد از 5 ماه هنوز بسته نشده است. برای بررسی وضعیت زخم باز جراحی به جراح معالج خود مراجعه بفرمایید.

 8. سحر گفت:

  جراحی باز انقدر بده پس چرا هنوز دکترا جراحی باز انجام میدن؟

  1. جراحی بسته به مهارت بالای جراح نیاز دارد و بهتر است که با لیزر پرتوان انجام شود و تمام جراحان نیز توانایی جراحی با لیزر را ندارند. در ظاهر جراحی باز ارزان تر از لیزر کیست مویی به روش بسته است اما هزینه پانسمان و نگهداری و نقاهت جراحی باز بسیار بیشتر از جراحی بسته است.

 9. زهرا گفت:

  سلام خانم دکتر. من پنج ماه پیش جراحی کیست مویی به روش بسته انجام دادم. الان خونریزی کرده و عفونت شدیدی دارد. چندتا از پزشکان جراح گفتند که دوباره عود کرده و این دفعه باید به روش باز جراحی بشه. میخواستم بدونم میشه با لیزر جراحی کرد؟ من خیلی از جراحی باز میترسم .

  1. از آنجایی که عمل دوم شما محسوب می شود باید معاینه شوید تا بتوان در مورد لیزر کیست مویی شما به روش بسته نظر داد.

 10. حنانه گفت:

  سلام وقتتون بخیر . سه ماه و چند روز از عمل جراحی باز گذشته تا یک هفته پیش محل عمل پر شده بود اما چند روزیه که یک حفره کوچیک با کمی عفونت مشاهده میکنم . ممکنه دوباره عود کرده باشه ؟ لطفا راهنمایی کنید .

  1. سلام احتمال عود وجود دارد. به جراح معالج خود مراجعه کنید و موهای زائد ناحیه را هم همواره از بین ببرید.

 11. کثیری فر گفت:

  سلام خانم دکتر پسر من 17سالشه از یکسال پیش کیست مویی داره بردیم پیش دکتر پوست که با لیزر انجام بدن اما باز عمل کردن و دوتا بخیه زدن چند وقت خوب بود ولی الان دوباره ترشح داره بردم جراح دارو داده واینکه گفت باید بعدش عمل باز کنه من خیلی از عمل باز میترسم

  1. سلام اگر موهای زائد ناحیه کیست مویی را با یک روش مناسب از بین نبرید کیست مویی دائم عود می کند. من بدون معاینه بیمار نمی توانم نظر بدهم که عمل مجدد با روش بسته و با لیزر امکانپذیر است یا خیر. از مطب وقت ویزیت بگیرید تا بعد از معاینه بیمار تشخیص نهایی اعلام شود.

 12. محمد گفت:

  سلام خانم دکتر من 4روز پیش عمل باز کیست مویی انجام دادم برای شستشوی داخل زخم پانسمان اول ودوم خود دکتر بابتادین انجام داد شستشو باسرم بهتر نیست یک اسپری نقره هم داده چه موقع از اون استفاده کنم یه کم هم بعضی وقتها خارش کوچک داره ممنونم ازراهنماییتون

  1. سلام معمولا برای زخم باز از بتادین استفاده نمی شود و از بیماران می خواهند که زخم را با سرم شستشو تمیز کنند. به هر حال این مورد را با جراح معالج خود در میان بگذارید. زیرا من از پرونده شما اطلاع دقیقی ندارم و شما را معاینه نکرده ام.

 13. محمد گفت:

  سلام خانم دکتر من 4روز پیش عمل باز کیست مویی انجام دادم یک اسپری نقره هم داده چه موقع از اون استفاده کنم یه کم هم بعضی وقتها خارش کوچک داره ممنونم ازراهنماییتون

  1. سلام من جراحی باز کیست مویی انجام نمی دهم و هر یک از انواع جراحی باز کیست مویی مراقبت های مربوط به خود را دارد. در این مورد از جراح معالج خود سوال کنید. اگر اسپری نقره را از داروخانه خریده اید و جراح تجویز نموده اند مسلما دستور مصرف را هم در نسخه نوشته اند و داروخانه دستور مصرف را بر روی پاکت دارو می نویسد. داروهای تجویز شده را دقیقا طبق دستور پزشک مصرف کنید.

 14. فاطمه گفت:

  سلام.من ۵ماه عمل کیست مویی باز انجام دادم جای عمل بسته شده ولی جای عمل وقتی میشینم یه کم درد میکنه .طبیعی؟؟؟

  1. سلام بله طبیعی است. از نشستن طولانی بر روی ناحیه عمل کیست مویی خودداری کنید و بر روی سطوح سخت ننشینید. 6 ماه بعد از عمل هم برای ویزیت مجدد به جراح معالج خود مراجعه بفرمایید.

 15. Dina گفت:

  من 15سالمه عمل کیست مویی کردم خیلیم راحت بود
  اذیت شدناشو داشت ولی دکتر گفت ارزش داره خوب خوب میشی و چون سنم کم بود زود تر از تصورات دکتر خوب شدم
  امکان داره عود کنه یا دوباره به وجود بیاد؟

  1. سلام اگر موهای زائد ناحیه را از بین ببرید و ناحیه را تمیز نگهدارید زخم شما باز نخواهد شد و کیست مویی عود نخواهد کرد.

 16. مهسا حیدری دهکبودی گفت:

  سلام خانم دکتر من تازه متوجه شدم که کیست مویی دارم اما اصلا عفونت و آبسه نداره کلا هیج ترشح و چیزی نداره چون خیلی زود متوجه شدم و رفتم پیش متخصص الان گفته باید عمل بسته انجام بدم که دیگ‌ عود نکنه میخواستم بدونم چون خیلی حاد نیست ممکنه دیگ عود نکنه؟

  1. سلام برای جلوگیری از عود کیست مویی در هر مرحله ای که هست دو نکته بسیار مهم است. انتخاب یک روش جراحی به روز و مطمئن و دوم از بین بردن موهای زائد ناحیه کیست مویی.

 17. نیلای تبریزی گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشید شوهر من سمت راست دنبالچه آبسه هست و وسط خط باسن یه سوراخ کوچیک داره که از اونجا ترشحاتش خارج میشه یه مدت خوب میشه دوباره عود میکنه دکتری از تبریز گفتن که مادر زادی هستش باید جراحی باز بشه و بعدش عمل بازسازی انجام بشه امکان داره با لیزر عمل کرد؟

  1. سلام احتمالا ایشان دچار کیست مویی پایین کمر همراه با آبسه شده اند. علت بروز این بیماری معمولا تجمع موهای ناحیه و یا وراثت است. من لیزر کیست مویی را به روش بسته و پلاستیک بدون عود و بازگشت انجام می دهم. از مطب وقت ویزیت آنلاین بگیرید. بعد از ارسال عکس از ناحیه تشخیص نهایی و روش درمان مناسب به شما پیشنهاد خواهد شد.

 18. علی گفت:

  سلام امروز عمل باز کیست مویی انجام دادم و دکتر به من گفت که به کمر بخواب تا به زخم فشاز بیاد ولی الان داره خونریزی میکنه،مشکلی نداره؟

  1. سلام خونریزی در حد چند قطره مشکلی ندارد.

 19. جابر گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشید.من طی دوسال سه بار عمل تخلیه ابسه انجام دادم بارسوم که انجام دادم دقیقا جایی که سوراخ کردن عفونت تخلیه کردن چند روزی میشه که یه کوچلو پوست نازک میشه عفونت خیلی کمی خارج میشه درد زیاد ندارم.خواستم راهنمایی بفرمایید.سپاس از شما

  1. سلام شما باید بعد از تخلیه آبسه نسبت به عمل جراحی کیست مویی یا لیزر کیست مویی اقدام نمایید که مجدد دچار آبسه نشوید. تخلیه مکرر /آبسه می تواند به بافت ناحیه آسیب برساند و حتی منجر به فیستوله شدن کیست مویی شود.

 20. جابر گفت:

  سلام خانم دکتر وقت بخیر.من سه باره که عمل تخلیه آبسه انجام دادم بار سوم که دوماه قبل انجام دادم الان از اون جایی که عفونت تخلیه کردن یه زره خیلی کم عفونت میاد درد هم ندارم.فقط بعد از اجابت یه کوچلو سوزش یا خارش مقعد دارم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. سلام آبسه کیست مویی ارتباطی با آبسه مقعدی ندارد و احتمالا دچار شقاق مقعدی یا هموروئید هم شده اید.

 21. جابر گفت:

  سلام مجدد خانم دکترسعادتی.من سه بار عمل تخلیه آبسه که انجام دادم آبسه پری آنال بوده که نزدیک مقعد وعمقی بوده الان دقیقا بعد از دوماه از همان جای سوراخ تخلیه آبسه عفونت کوچکی میاد.آیا از نظرشما این فستوله یا کیست مویی. خطرناک نیست وباید چکار کنم.از بندرعباس هستم.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

 22. نرگس گفت:

  سلام

  من 3هفته پیش عمل کیست مویی انجام دادم
  به صورت بسته.

  بعد از دو هفته که به پزشکم مراجعه کردم گفتن که باید قسمت پایین بخیه ها رو باز کنم و این کار رو انجام دادن.

  قسمتی با بخیه جوش خورده و قسمتی باز شده.

  قسمت باز شده به اندازه یک گیلاس و با عمقی به اندازه ی یک انگشت هست.

  میخواستم بدونم که چه مدت طول میکشه تا اون قسمت پر شه؟؟؟؟؟

  1. باید در کمتر از دو ماه بهبود یابد.

 23. f.sh گفت:

  سلام دخترم هجده سالش است و بالای مقعد یک زخم بود و رفت دکتر دارو مصرف کرد و بعد رفت دکتر متخصص جراح عمومی و دکتر گفت آبسه هستش و در لگن اب بشین و زخم جمع شد و دوباره رفت دکتر و دکتر گفت کیست مویی و فیستول هستش و باید عمل کنه و بعضی اوقات خارش داره و هیچ علائمی جزء خارش نداره میخواستم بدانم شما لیزر میکنید؟لطفا مارا راهنمایی کنید.

  1. سلام بله لیزر کیست مویی و فیستول و آبسه را انجام می دهم.

 24. سودابه گفت:

  سلام و درود
  خانم دکتر پسرم ۱۳ سالشه و ۳ ماه که کیست مویی بصورت باز جراحی شده چرا هنوز زخمش بازه و ترشحات زرد رنگ داره؟ یعنی عفونت کرده؟ آیا میتونه استخر و یا دریا بره شنا
  ممنون میشم راهنمایی کنید لطفا🙏🙏🌸

  1. سلام این مورد را با جراح معالج ایشان در میان بگذارید احتمالا بهداشت و مراقبت زخم را به درستی انجام نداده است. از آنجایی که ایشان سن کمی دارند والدین موظف اند که وضعیت بهداشت زخم جراحی کیست مویی را هر روز بررسی کنند تا بیمار دچار عود و عوارض نشود. تا زمان بسته شدن کامل زخم به شنا و استخر نروند زیرا آب استخر آلوده است و عفونت را تشدید می کند.

 25. رضا گفت:

  سلام خانم دکتر روز بخیر
  بنده ی ساله ک کیست مویی عمل کردم اما تکه ای از زخم به اندازه یک سانتی متر بسته نمیشه و جدا منو از کار زندگی انداخته متاسفانه دکتری ک تخت نظرش عمل کردم از ایران رفته و متاسفانه دکترای دیگه هم با بی میلی به زخم توجه نمیکنن دوبار پیش دکترهای دیگه رفتم که یکی گفت عود کرده برا همین بسته نمیشه یکی هم گفت مو های اطراف داخل زخم فرو میرن و نمیذارن زخم بسته شه اینم بگم ک من این یه سال هر روز حمام میرم و اصلاح میکنم اما متاسفانه بسته نمیشه ممنون میشم بهم کمک کنید

  1. سلام علاوه بر این که توصیه می کنم لیزر موهای زائد را انجام دهید به یک متخصص دیگر نیز مراجعه کنید.

 26. دانش گفت:

  عرض سلام و احترام .
  خانم دکتر ، پسر من ۱۸ ساله و ۱۴۵ کیلو هستند .
  از پارسال در ناحیه دنبالچه دچار درد شدند و بعد متوجه ایجاد شدن ۷ سوراخ در ناحیه دنبالچه شدم ، که با فشار دادن این ناحیه ، چرک و خون ، خارج شد و درد هم از بین رفت .
  و این مسئله سه بار دیگه هم تکرار شد و هر بار با فشار دادن ، چرک و خون تخلیه میشه …
  در حال حاضر هیچ علائمی ندارید ، سونوگرافی انجام دادن و یک توده به ابعاد ۳×۲ گزارش شده ..
  به پزشک جراح عمومی مراجعه کردیم ، تجویز عمل جراحی باز کیست مویی رو دادن …
  دکتر گفتن جراحی باز بهتره ، چون کل کیست خارج میشه !!! ولی در جراحی بسته ، امکان موندن قسمتی از کیست و عود مجدد رو دارید !!!
  الان سر دو راهی موندیم که عمل جراحی باز و درد سرهای بعدیش رو انتخاب کنیم … یا عمل جراحی باز با لیزر رو انتخاب کنیم …با توجه به شروع سال تحصیلی و وزن پسرم ، شما چه نظری دارید ؟؟
  لطفا راهنمایی بفرمایید که چیکار کنیم؟؟؟

  1. سلام من با لیزر پرتوان و به روش بسته جراحی را انجام می دهم و هیچ ریشه ای از کیست مویی باقی نخواهد ماند. احتمالا منظور ایشان استفاده از لیزر کم توان و استفاده از فایبر لیزر بدون استفاده از لیزر پرتوان است. از مطب وقت ویزیت بگیرید. کیست مویی را دستکاری نکنید و موهای زائد ناحیه را به خوبی از بین ببرید. برای کاهش وزن اصولی فرزند خود نیز به فکر باشید.

 27. نسرین گفت:

  سلام خانم دکتر
  من حدود 6و7ماه پیش عمل بسته کیست مویی انجام دادم بعد چند مدت همش ترشح اینا داشت و درد دکترم میگه هم عود کرده و هم از داخل جوش نخورده گفته باید عمل شی اونم عمل باز فردا هم باید برم عمل
  ولی از عمل باز و دردهای بعدش واقعا میترسم
  میخواستم بپرسم میشه با لیزر عمل انجام داد؟

  1. سلام شما باید معاینه شوید.

 28. امیرمحمد مطلق گفت:

  سلام خسته نباشید من حدود ۷ ماه پیش عمل باز انجام دادم و الان زخمم بسته شده ولی وقتی میشینم درد میگیره سونوگرافی هم دادم دکتر گفت هیچی نیست طبیعیه میخواستم نظر شمارو بدونم ایا ممکنه عود کرده باشه ؟

  1. سلام اگر علت درد شما عود کیست مویی نباشد احتمالا دچار درد در ستون فقرات می باشید. بدون معاینه بیمار نمی توان نظر قطعی را اعلام کرد.

 29. صباشایقی گفت:

  سلام من چندین سال پیش عمل باژ کیست مویی انجام دادم الان متوجه شدم زخمم چندسانت باز شده دردیم ندارم ممکنه زخم خودش خوب بشه؟

  1. سلام خیر باز کیست مویی خود به خود درمان نمی شود. مجدد به جراح معالج خود مراجعه کنید.

 30. امیرحسین گفت:

  سلام خانم دکتر وقت بخیر.من ۱۸ سالمه و ناحیه مقعدم به دلیل یبوست زخم شده و دیروز به یک متخصص جراج مراجعه کردم واسه زخمم دارو داد اما گفت که توی قسمت انتهای کمرم موبرگشتی دارم و باید عمل باز شه.اما تا الان هیچ علائمی نداشتم و تواون قسمت دوتا سوراخ بوجود اومده فقط ممنون میشم راهنمایی کنید واسه این مشکل

  1. سلام من کیست مویی پایین کمر را به روش بسته و با لیزر کیست مویی و پلاستیک، بدون عود و بازگشت جراحی می کنم. لطفا از مطب وقت ویزیت بگیرید تا تشخیص نهایی بعد از ویزیت اعلام شود.

 31. فرشید گفت:

  سلام خانم دکتر من پسرم سربازهست الان ۱۵روز عمل کرد هنوز خوب نشوده استراحت خوب وبانکات مهم انجام داده چرا بغیش جوش نمگیره؟؟؟؟

  1. سلام با جراح معالج ایشان در ارتباط باشید و موهای زائد ناحیه را به خوبی از بین ببرید.

 32. یاسین گفت:

  سلام من ۲هفته هست ک کیست مویی دارم
  پیش دکتر ی هفته پیش رفتم کپسول و پماد داد
  الا هم ی هفته میگذر
  بزرگ ترشده نمیتونم ب خوبی راه برم

  1. سلام لازم است که به یک متخصص مراجعه کنید و نسبت به تخلیه کیست اقدام نمایید.

 33. محمد جوادی گفت:

  سلام خانوم دکتر من جراحی لیزری انجام دادم کیست موییم رو و از سه تا کیست یکیش سر باز کرده به گفته دکتر دوماه طول میکشه تا درمان کامل بشه من امسال کنکوری هستم و زمان بشدت واسم مهمه هر روز دوساعت وقتم برای پانسمان میره تا برم مطب و بیام بنظرتون امکان داره بیشتر از دوماه طول بکشه درمان کاملش و اینکه امکان برگشت داره؟

  1. سلام معمولا نباید جراحی باز بیشتر از 2 ماه دوره نقاهت داشته باشد. اگر این مدت زمان بیشتر شود لازم است یک اقدام اساسی انجام شود. من لیزر کیست مویی را به روش بسته و پلاستیک انجام می دهم و از روش جراح معالج شما اطلاع ندارم.

 34. زهرا گفت:

  سلام خانم دکتر وقتتون بخیر خسته نباشید
  خانم دکتر من حدود سه ساله که کیست مویی دارم در ابتدا یکی بود ولی الان حدود سه سوراخ دیگه کنارش ایجاد شده و فاصله سوراخ اول تا چهارم حدودا چهار سانت هست و گاهی اوقات درد میاد و خون آبه ازش خارج میشه خواستم بدونم منم میتونم به روش لیزر عمل بشم چون دکتری که رفتم گفتن باید جراحی بشه و اصلا صحبتی از لیزر نکردن و اینکه احتمال عود کردن به روش لیزر نسبت به جراحی باز و بسته کمتر هست؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام بله من معمولا انواع کیست مویی را با لیزر پرتوان و به روش بسته و پلاستیک جراحی می کنم. مگر در مواقع خاص که بعد از معاینه بیمار مشخص می شود. من لیزر کیست مویی به روش پلاستیک را بدون عود و بازگشت انجام می دهم. اما در جراحی باز کیست مویی چنین تضمینی وجود ندارد.

 35. رضا گفت:

  سلام وقتتون به خبر ببخشین خانوم دکتر من ۲ماه عمل کردم کیست مویی عمل باز میخوام بدونم میتونم برم سر کار جای عمل پرشده فقط کنارش یکم بازه دکتر گفت میتونی بری سرکار ولی شعل من نون وایی هستش وایسادنش ایستاده زیاده برم سر کاریانه و اگه برم چه مراقبت هایی کنم

  1. سلام طبق دستور پزشک معالج خود عمل کنید. اگر حین کار احساس درد داشتید استراحت کنید و سپس ادامه دهید. بدون وقفه ایستادن در طول روز ممکن است به ناحیه عمل فشار بیاورد. موهای زائد ناحیه را هم به خوبی از بین ببرید و اگر مویی باقی ماند با موچین بردارید.

 36. ایلیا گفت:

  سلام خسته نباشید.
  من تو بوشهر برای کیست مویی رفتم جراح عمومی برام برش داد و تخلیش کرد ولی گفتش بعدا حتما باید جراحی کنم. از چند جراح دیگه هم پرسیدم گفتن که عمل لیزر معمولا برگشت پذیره منم از عمل باز میترسم. خواستم بدونم که واقعا خطرناکه و امکان بازگشت هست یا نه؟

  1. سلام من جراحی کیست مویی را با لیزر و بدون عود و بازگشت انجام می دهم. زخم را هم با روش پلاستیک می بندم که جای عمل روی بدن بیمار باقی نماند. مطلب لیزر کیست مویی را در همین سایت مطالعه بفرمایید. احتمالا منظور جراح شما لیزر کم توان بوده است. زیرا لیزر کم توان به تنهایی برای درمان کیست مویی کافی نیست و حتما باید جراحی با لیزر پرتوان انجام شود و البته بهتر است که زخم بسته شود تا بیمار دچار عوارض و مشکلات جراحی باز نشود.

 37. ماهان گفت:

  سلام خسته نباشید
  من چند روز پیش عمل کیست مویی به روش باز انجام دادم . خانمم که نگاه زخم کرد گفت چنتا سوراخ تو خود زخمه. این سوراخا طبیعیه؟
  بعد روز اول که گاز عوض کردم به شدت خونریزی کرد یه شیش ساعت بعد خوب شد

  1. سلام شما باید معاینه شوید من از روش جراحی کیست مویی شما اطلاع ندارم. با جراح معالج خود در تماس باشید.

 38. سعید گفت:

  سلام من سال ۹۷ عمل باز انجام دادم تا الان حفره پر نشده هست امروز رفتم دکتر گف خوب جوش نخورده وباید درست پانسمان بشه من باید چند ماه هر روز پانسمان کنم؟

  1. سلام اصولا باید زخم طی دو ماه بسته شود. اگر زخم شما بسته نشده است احتمالا عفونت و رشد موی زائد را کنترل نکرده اید. باعث تعجب است که بعد از سه سال اخیرا پی گیر زخم باز کیست مویی خود شده اید و دچار عوارض دیگر نشده اید. طبق دستور پزشک معالج عمل کنید و تا بسته شدن کامل زخم پی گیر درمان خود باشید.

 39. نوشین گفت:

  سلام من سومین باره کیست مویی ام داره عود میکنه ولی الان اولین باره رفتم دکتر پوست به من انتی بیوتیک دادن هم آمپول هم قرص و پماد .الان همه رو استفاده کردم و هم دردش از بین رفته هم ورمش خوابیده . میخواستم ببینم احتیاج هست الان جراحی شه یا نیازی نیست ؟

  1. به متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید. کیست باید جراحی و تخلیه شود. توصیه می کنم لیزر کیست مویی به روش بسته و پلاستیک را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *