آبسه, هموروئید یا بواسیر

تفاوت آبسه مقعدی و هموروئید در چیست؟

تفاوت آبسه مقعدی و هموروئید در چیست؟

تفاوت آبسه و هموروئید چیست؟ علائم هر یک از این مشکلات کدامند؟ برای درمان موثر آنها چه باید کرد؟ آبسه مقعد و هموروئید هر دو بیماری های نسبتا شایع مربوط به مقعد هستند. این دو بیماری علیرغم شباهت آنها در محل وقوع، اشتراک های کمی با هم دارند. با این حال، ممکن است در مورد اینکه علائم شما به هموروئید اشاره دارد یا آبسه مقعدی دچار تردید شوید. در این مقاله به بررسی تفاوت آبسه پری آنال و هموروئید می پردازیم.

تفاوت ظاهری آبسه و هموروئید چیست؟

هنگامی که بیماران ناحیه برجسته ای را در نزدیکی مقعد پیدا می کنند، در نگاه اول به سختی می توانند تشخیص بدهند که آیا این یک آبسه مقعدی است یا هموروئید. ساده ترین راه برای تشخیص تفاوت آبسه و هموروئید این است که بررسی کنید که آیا این توده دارای علائم درد شدید است یا خیر، توده حاوی مایع است یا خیر، علائم مشکل بیشتر به آبسه اشاره می کند یا هموروئید؟ تفاوت دیگر این دو در نحوه درمان آنها می باشد. در اغلب اوقات آبسه مقعدی باید تخلیه و جراحی شود، در حالی که هموروئید با کنترل یبوست و مصرف دارو درمان می شود.

تفاوت آبسه مقعدی و هموروئید

تفاوت شکل ظاهری آبسه مقعدی در تصویر سمت چپ و هموروئید در تصویر سمت راست

تفاوت علائم آبسه مقعدی و هموروئید

به منظور بررسی جزئی تر تفاوت علائم آبسه مقعدی و هموروئید بهتر است از هر یک از این مشکلات تعریفی ارائه کنیم. همچنین ذکر علائم هر یک از این بیماری ها هم کمک زیادی به تشخیص درست بیماری می کند. آبسه پری آنال شایع ترین نوع آبسه مقعدی است. اصطلاح آنورکتال به مشکلاتی اطلاق می شود که در نزدیکی مقعد یا رکتوم ایجاد می شوند. آبسه های مقعدی، مجموعه های متورم و دردناکی از چرک هستند که در زیر پوست اطراف مقعد جمع می شوند. این آبسه ها در صورت عدم درمان می توانند منجر به ناراحتی قابل توجهی شوند و باعث عفونت گسترده گردند. اگر چرک باعث ترکیدن غده مقعدی شود، عفونت می تواند به فضاهای اطراف راست روده و مقعد گسترش یابد.

مهمترین تفاوت علائم آبسه مقعدی و هموروئید در نوع درد آن است. انواع هموروئید بعضا درد ندارند و یا درد قابل تحملی دارند. اما اگر به آبسه مقعدی مبتلا شده باشید حتی نشستن برای شما مشکل خواهد بود و درد غیر قابل تحملی را تجربه می کنید. حتی هموروئید ترومبوزه که یکی از دردناک ترین انواع هموروئید است درد کمتری نسبت به علائم دردناک آبسه مقعدی دارد.

چه چیزی باعث آبسه مقعدی می شود؟

آبسه مقعدی ناشی از عفونت کوچکی است که از یک غده مقعدی بسیار کوچک شروع می شود. این غده عفونی کوچک به تدریج منبسط می شود و فضایی برای تجمع چرک در زیر پوست ایجاد می کند. اکثر آبسه های مقعدی در نزدیکی دهانه مقعد قرار دارند اما گاهی اوقات در داخل کانال مقعد نیز ایجاد می شوند.

علائم آبسه مقعدی عبارتند از:

 • یک توده سفت یا متورم در اطراف ناحیه مقعد که می تواند داغ، بزرگ و حساس باشد
 • گاهی تب، لرز و خستگی
 • درد غیر قابل تحمل در نزدیکی مقعد
 • حرکات روده ای دردناک

آبسه مقعد چگونه درمان می شود؟

در اغلب موارد، آبسه مقعدی باید از چرک عفونی تخلیه و درناژ شود. این موضوع تضمین می کند که عفونت گسترش نمی یابد. ممکن است پزشک متخصص جراحی علاوه بر درناژ و جراحی آبسه مقعدی برای شما دارو نیز تجویز کند. توجه کنید که مصرف آنتی بیوتیک به تنهایی برای درمان آبسه مقعدی کارساز نخواهد بود و حتما باید جدار آبسه تخریک و تخلیه شود. داروهایی که برای درمان آبسه مقعدی تجویز می شوند صرفا جهت تخفیف درد و التهاب است و منجر به خشک شدن کامل آّبسه مقعدی نمی شود.

از آنجایی که ناحیه مقعد بسیار آلوده است و بیمار هر روز دفع مدفوع دارد درمان آبسه مقعدی بسیار مشکل است و نیاز به مراقبت و استراحت طولانی دارد.

چه چیزی باعث هموروئید می شود؟

بواسیر یا هموروئید اغلب به دلیل زور زدن در حین اجابت مزاج ناشی از یبوست متناوب یا مزمن ایجاد می شود. همچنین اسهال و نشستن یا ایستادن بیش از اندازه نیز منجر به التهاب عروق و بروز هموروئید می شود. به طور کلی هرگونه فشار در ناحیه مقعد منجر به متورم شدن و بیمار شدن پاکه های هموروئید می شود.

علائم هموروئید به ترتیب عبارتند از:

 • احساس توده در ناحیه مقعد
 • گاها خونریزی هنگام اجابت مزاج
 • احساس درد در مواقعی که بیمار به هموروئید خارجی مبتلا می باشد
 • احساس دفع ناقص و اختلال در عمل دفع

تفاوت درمان هموروئید و آبسه مقعدی

اکثر هموروئید ها با مصرف داروی به جا و اصلاح سبک زندگی قابل درمان می باشند. هموروئید ترومبوزه نیز با ترومبکتومی درمان می شود. همچنین هموروئید داخلی بیرون زده نیز با عمل جراحی هموروئید و یا لیزر هموروئید در یک جلسه قابل درمان است. لیزر هموروئید با لیزر پرتوان یک روش امن و مدرن است که توسط متخصص جراحی و لیزر ماهر در این زمینه انجام می شود.

همانطور که می بینید، تفاوت آبسه مقعدی و هموروئید کاملا قابل توجه است، اگرچه هر دوی این بیماری ها در ناحیه مقعد و رکتوم ظاهر می شوند. چه از آبسه مقعدی رنج ببرید و چه از هموروئید، برای درمان باید با متخصص جراحی مشورت کنید. روش درمان آبسه مقعدی با برش و درناژ آبسه است. ممکن است عمل جراحی آبسه مقعدی با تیغ یا کوتر جراحی باشد و یا با لیزر پرتوان دی اکسید کربن. در درمان آبسه مقعدی بر خلاف درمان هموروئید، مصرف دارو و آنتی بیوتیک کافی نیست و حتما باید جراحی و درناژ آن انجام شود.

تشخیص افتراقی هموروئید از آبسه مقعدی

حال که با تعریف، علائم و درمان آبسه مقعدی آشنا شدیم برای تشخیص افتراقی هموروئید از آبسه مقعدی در اینجا مشکل هموروئید، علائم و درمان آن را معرفی می کنیم. هموروئید یک سیاهرگ متورم است که در زیر پوست نزدیک مقعد قرار دارد. این مشکل معمولاً علائم قابل توجهی از خود نشان نمی دهد و یا باعث درد یا ناراحتی نمی شود و بیمار فقط احساس توده در ناحیه مقعد را گزارش می کند.

هموروئید خود به خود درمان نمی شود اما با رعایت رژیم غذایی و مصرف به موقع و به جای دارو درمان می شود. گاهی اوقات، هموروئید ممکن است خونریزی کند. در این حالت ممکن است پس از شستشو و پاک کردن خود بعد از اجابت مزاج، خون قرمز روشنی را روی دستمال توالت مشاهده می کنید. در مورد این مشکل به ندرت ممکن است لخته خون تشکیل شود. اما اگر لخته خون تشکیل شد، هموروئید ترومبوز شده ایجاد می گردد که سبب ایجاد درد می شود.

اگر هموروئید داخلی باشد بیمار با علامت احساس توده در ناحیه مقعد و کاملا بدون درد مراجعه می کند. اما اگر هموروئید خارجی باشد علاوه بر مشاهده توده درد را هم گزارش می کند. درد هموروئید در مقایسه با درد آبسه مقعدی ناچیز است. درد آبسه مقعدی معمولا غیرقابل تحمل است و نیاز به رسیدگی و درمان اورژانسی دارد.

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی اولین زن جراح در ایران که جراحی بیماری های نشیمنگاه با لیزر پرتوان را به طور تخصصی و ماهرانه انجام داده اند. ایشان فارغ التحصیل ۱۳۷۸سال از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی می باشند. ایشان هزاران جراحی موفق با لیزر را طی سالیان طولانی انجام داده اند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل و واتساپ 09120052674

2 دیدگاه برای “تفاوت آبسه مقعدی و هموروئید در چیست؟

 1. ستايش گفت:

  سلام خسته نباشید
  بنده ۱۷ سالمه و حدود چند ساعته بعد از م.دفوع دچار ورم مقعدی شده ام علائم خاصی مثل سوزش و درد نداره فقط احساس ورم دارم علتش چیست

  1. ممکن است به دلیل یبوست یا اسهال به پاکه های هموروئید فشار وارد شده باشد و ورم کرده باشد. دوش آب گرم و یا نشستن در لگن آب ولرم باید التهاب را کم کند. اگر طی 3 روز التهاب کم نشد از یک متخصص داروی مناسب بگیرید. حتما رژیم غذایی سالم داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *