شقاق یا فیشر مقعدی

انواع شقاق

انواع شقاق

اگر مایلید که همه چیز در مورد انواع شقاق را بدانید در این مقاله با ما همراه باشید. در حالت کلی شقاق به دو دسته قابل تقسیم است. در حالتی که شقاق کمتر از ۸ هفته طول بکشد، شقاق حاد نام دارد. در صورتی که شقاق بیش از ۸ هفته ادامه داشته باشد و با پارگی و عارضه های دیگر همراه باشد، شقاق مزمن نام می گیرد. شقاق حاد همانند یک خط طولی بوده و شقاق مزمن بصورت یک زخم با لبه هایی برجسته نمایان می شود.

انواع شقاق چیست

زخم ایجاد شده در ناحیه مقعد، شقاق نام دارد. فرد زمانی به شقاق مبتلا می شود که عضلات ناحیه مقعد دچار اسپاسم شوند. اجابت مزاج سفت و حجیم و بالعکس اسهال های طولانی مدت هر دو فرد را به شقاق مبتلا خواهند کرد. در این حالت علائمی از جمله: سوزش، درد و خارش ناحیه مقعد هنگام دفع بیمار را بسیار اذیت می کند. به علاوه اینکه رگه های خون نیز در مدفوع دیده خواهد شد.

انواع شقاق مقعدی

شقاق حاد اولین درجه از انواع شقاق

اگر ۶ هفته از علائم شقاق گذشته باشد فرد به شقاق حاد مبتلا شده است. شقاق حاد با درمان های ابتدایی مانند درمان های خانگی شقاق که شامل استفاده از ملین ها و تسکین دهنده های طبیعی است برطرف خواهد شد. نشستن در وان آب گرم و سعی در گرم نگه داشتن عضلات آسیب دیده با تکرار سه بار در طول روز، منجر به بهبود این عارضه می شود.

شقاق مزمن نمونه ای پیشرفته از انواع شقاق

با گذشت ۸ هفته از عارضه شقاق، زخم هایی در این ناحیه ایجاد خواهد شد که شقاق حاد را به مرحله پیشرفته تر یعنی شقاق مزمن تبدیل خواهد کرد. درمان های ابتدایی برای درمان شقاق مزمن تاثیرگذار نمی باشند و باید حتما از تدابیر نوین پزشکی جهت رفع این بیماری کمک گرفت.

علائم و درمان بیماری شقاق یا فیشر مزمن

با اسپاسم عضلات مقعدی که سبب اجتناب از خون رسانی به زخم مقعد می شود و از درمان و جوش خوردن لبه های زخم های ایجاد شده جلوگیری می کند، شقاق مزمن پدید می آید. در واقع در برخی از انواع شقاق مزمن دیده شده است که زائده هایی گوشتی در این ناحیه بوجود می آید. در این مواقع ابتدا یک دوره پماد شقاق و داروی مناسب بر اساس شرایط بیمار تجویز می شود.

در چنین حالتی باید با روش های پیشرفته پزشکی مانند لیزر درمانی به درمان شقاق پرداخت. لیزر شقاق به صورت سرپایی و با استفاده از بی حسی موضعی انجام می شود. از مهم ترین مزایای این روش عدم وجود هیچگونه درد و عارضه های جانبی در آن می باشد.

پیشگیری از ابتلا به انواع شقاق

به راحتی و با انجام برخی از تکنیک های ساده می توان از ابتلا به شقاق جلوگیری کرد. با توجه به اینکه بیماری های ناحیه مقعد با روده و معده انسان دارای ارتباط مستقیم می باشند، باید با رعایت سبک غذایی سالم و مناسب، ساختار مناسبی را برای خروج مدفوع یا اجابت مزاج فراهم نمود.

برای مثال افراد با استفاده از رژیم های غذایی ملین و پرفیبر و یا با استفاده از مایعات و نوشیدنی های فراوان، داشتن تحرک کافی و ورزش کردن می توانند یک زندگی سالم را در پیش گیرند و از ابتلا به انواع شقاق پیشگیری کنند.

درمان انواع شقاق با لیزر

خوشبختانه برای درمان انواع شقاق می توان از لیزر درمانی استفاده کرد. جهت درمان شقاق حاد لیزر های کم توان که در یک هفته به دو الی سه جلسه درمانی نیاز دارند به کار گرفته می شود. برای درمان شقاق پیشرفته از لیزر های پرتوان استفاده می شود. در این صورت زخم ها و زائده های گوشتی شقاق کاملا حذف و برداشته خواهند شد.

لیزر شقاق دارای مزایای گسترده ای است. بر خلاف جراحی های سنتی که به بافت های بدن آسیب می رساند و متاسفانه فرد را تا مدتی دچار بی اختیاری مدفوع خواهد کرد، لیزر شقاق هیچکدام از این عارضه ها را به همراه ندارد.

از طرفی احتمال عفونت و ایجاد اسکار نیز در لیزر درمانی به کمترین حالت ممکن می رسد. لیزر یک روش ایمن و بی خطر است و دوره نقاهت بسیار کوتاهی در حد یک الی دو روز دارد. با ابداع روش لیزر درمانی بیماران با بسیاری از درد های بعد از جراحی های سنتی خداحافظی کرده اند و به راحتی به زندگی طبیعی خود ادامه خواهند داد.

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی فارغ التحصیل ۱۳۷۸ از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره های لیزر را در کشومان ایران و کشورهای روسیه و ترکیه گذرانده اند و از سال 86 هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل 09120052674

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *