اطلاعات عمومی پزشکی

دانستنی های تنگی مقعدی

تنگی مقعدی

مقعد آخرین بخش دستگاه گوارش در موجودات زنده می باشد. باریکی بیش از حد عضله لوله ای مقعد به صورتی که قادر به انجام عملکرد خود به طور طبیعی نباشد، پزشکان از آن به عنوان تنگی مقعدی یاد می کنند. به عبارت دیگر باریک شدن کانال مقعد درست قبل از اسفنکتر مقعدی (اسفنکتر داخلی و خارجی) را تنگی مقعدی می نامند.

تنگی مقعد دفع مدفوع را مشکل می کند. و در صورت عدم درمان عوارض جدی را به همراه دارد. به دلیل اینکه عضلات مقعد برای سهولت در دفع مدفوع منبسط و منقبض می شوند، تنگی مقعدی رخ می دهد. تنگی مقعدی که زیاد شایع نیست ممکن است ریشه اکتسابی یا وراثتی داشته باشد. عمل های جراحی هموروئید، شقاق مقعدی و فیستول از عوامل ایجاد تنگی مقعدی اکتسابی هستند. عملکرد نادرست مقعد در دفع مدفوع بیماری بواسیر را در پی دارد. برای جلوگیری از عوارض جراحی شقاق و هموروئید توصیه می شود از لیزر پرتوان به جای تیغ جراحی استفاده شود.

تنگی مقعد اکتسابی می تواند بر اثر بروز زخم شقاق و تحریک اسفنکتر مقعد نیز ایجاد شود. اگر دهانه مقعد زخم باشد همزمان با دفع مدفوع دهانه مقعد تحریک شده و تنگ می شود.

علل تنگی مقعدی

چه عواملی باعث تنگی مقعد می شود؟

تنگی مقعدی می تواند نتیجه یکی از موارد زیر باشد:

 • عوارض ناشی از یک روش جراحی (اگر عمل های جراحی با لیزر های قدرت بالا و توسط متخصص جراحی و لیزر با تجربه انجام شود، تنگی مقعدی رخ نمی دهد.)
 • عفونت شدید خون که اعضای بدن را به خطر می اندازد.
 • از دست دادن خون در ناحیه خاصی از بدن.
 • استفاده بیش از حد از ملین ها
 • مصرف بیش از حد داروهای ارگوتامین
 • ایدز و بیماری های وریدی
 • عفونت ناشی از آمیب آنتاموبا هیستولیتیکا
 • بیماری التهابی روده (اختلال یا التهاب روده بزرگ و روده کوچک)، (بیماری کرون التهابی)
 • بدخیمی ها
 • علل شایع تنگی مقعد، جراحی های شقاق مقعدی ، هموروئید و فیستول مقعدی می باشند.
 • درمان دیر هنگام فیشر یا شقاق مقعد

علائم تنگی مقعدی چیست؟

علائم تنگی مقعدی بسته به شدت تنگی ممکن است متفاوت باشند، از جمله این عوامل:

 • یبوست و مدفوع کم حجم
 • حرکات روده ای دردناک و اتساع روده بزرگ
 • مدفوع هایی که به سختی دفع می شوند، باریک هستند و مانند گلوله از هم جدا می شوند.
 • دیدن خون قرمز روشن در توالت (خونریزی مقعدی)
 • نفخ شکم

یک نوع تنگی مقعدی که در اثر بیرون زدگی مخاط رکتوم و به وجود آمدن اسکار مشاهده می شود، تنگی مقعدی دفرمیتی نام دارد.

آیا تنگی مقعدی درمان می شود؟

برای انجام مراحل درمان، بیمار بعد از مشاهده علائم تنگی مقعدی باید به متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کند، جراح یا معاینه چشمی و انگشتی انجام می دهد یا عکس ام آر آی (در صورت داشتن زخم در ناحیه مقعد) تجویز می کند.

بهترین روش درمان تنگی مقعدی پیشگیری از عوامل خطرزای بروز تنگی مقعد است. اما همیشه نمی توان از بروز تنگی مقعدی جلوگیری کرد. درمان تنگی مقعدی باید پس از بررسی کامل صورت گیرد و علت آن مشخص شود. و با توجه به اینکه تنگی مقعدی کم، متوسط یا زیاد باشد، جهت درمان تصمیم گیری می شود.

برخی اقدامات درمانی معمول عبارتند از:

 • استفاده از مکمل های فیبردار
 • استفاده از غذاهای فیبردار جهت نرم کردن مدفوع
 • استفاده از نرم کننده های مدفوع یا ملین های نرم کنند که رطوبت را به مدفوع اضافه می کنند.
 • گشاد کردن با انگشت( تنگی خفیف)
 • اسفنکتروتومی، روشی که در آن به وسیله جراحی، عضله اسفنکتر مقعدی بریده می شود تا کانال مقعدی باز شود.

روش های جراحی برای کاهش تنگی مقعدی کدامند؟

در مراحل اولیه دارو درمانی و استفاده مناسب از ملین ها و رژیم غذایی پر فیبر توصیه می شود. در صورتی که بیمار از دارو درمانی تنگی مقعدی نتیجه نگیرد روش های جراحی و لیزر پیشنهاد می شود.

روشی که برای رفع تنگی مقعدی انجام می شود، آنوپلاستی نام دارد. بهترین روش آنوپلاستی با لیزر پرتون توسط متخصص جراحی و لیزر انجام می شود. تنوع زیادی در این روش وجود دارد و بسته به اندازه و ساختار تنگی یکی از آنها انتخاب می شود. درصورتی که علت ایجاد تنگی مقعدی، شقاق مقعدی باشد، عمل جراحی اسفنکتروتومی ارجحیت دارد.

درصورت بروز تنگی مقعدی در اثر هموروئید، راه درمان، هموروئیدکتومی می باشد. نکته قابل توجه این است که جراحان استفاده از لیزر پر توان جهت درمان تنگی مقعدی را نسبت به روش های دیگر، مفید می دانند زیرا عوارض بعد از درمان را بسیار کاهش می دهد.

بعد از جراحی تنگی مقعدی، چه نکاتی باید رعایت شود؟

 • تا ده روز اجسام سنگین بلند نکنید.
 • مرتب دوش بگیرید.
 • از نشستن مستقیم روی ناحیه جراحی خودداری کنید.
 • رژیم غذایی منظم داشته باشید.
 • هشت لیوان آب در روز بنوشید.
 • مصرف داروهای خود را با مشورت پزشک معالج شروع کنید.

نکته های که باید افراد دارای تنگی مقعدی به آن ها توجه کنند:

 • بعضی اوقات بیماران برای تسکین موقتی به استفاده بیش از حد از ملین ها متوسل می شوند. مصرف بیش از اندازه ملین ها منجر به بروز اسهال و در نهایت تشدید بیماری می شود.
 • تنگی مقعد می تواند یک بیماری ناتوان کننده باشد و از بسیاری جهات بر کیفیت زندگی بیمار تأثیر بگذارد.
 • مراجعه به پزشک متخصص جراحی و لیزر را جهت معالجه در اولویت قرار دهید.

برای درمان تنگی مقعدی ابتدا به پزشک متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید، بعد از معاینه توسط متخصص، داروها و درمان های تجویز شده را انجام دهید. انجام جراحی بستگی به شدت تنگی مقعدی دارد. نکته ای که باید به آن توجه شود، انجام جراحی حتما توسط جراح متخصص انجام شود تا علاوه بر درمان صد در صدی از عوارض بعد از جراحی در امان باشید.

سوالات متداول تنگی مقعدی

1-آیا در صورت داشتن تنگی مقعدی می توان از پماد استفاده کرد؟

خیر، سعی کنید خود درمانی انجام ندهید. حتما باید به پزشک معالج و متخصص جراحی مراجعه کنید تا معاینه دقیق صورت بگیرد و درمان مرتبط با مشکل شما انجام شود.

2-دوره درمان تنگی مقعدی چه زمانی طول می کشد؟

طول دوره درمان بستگی به این دارد که تنگی مقعدی شما چقدر وسعت داشته و از چه نوع درمانی برای آن استفاده شده باشد. اگر تنگی مقعدی بسیار خفیف باشد می تواند یک درمان سرپایی برای آن انجام داد. معمولا دارو درمانی طی یک هفته جواب می دهد.

3-آیا هزینه درمان تنگی مقعدی سنگین است؟

هزینه درمان تنگی مقعدی بستگی به میزان تنگی مقعدی و نوع درمان دارد. در صورت مراجعه به جراح متخصص بیماری شما ممکن است با ساده ترین راه ها درمان شود. معمولا لیزر تنگی مقعدی بالاترین هزینه را دارد.

4-آیا در صورت استفاده از لیزر برای درمان تنگی مقعدی، درد و سوزش کاهش پیدا می کند؟

بله، در صورت انجام عمل لیزر توسط متخصص جراحی و لیزر ماهر شما بهترین نتیجه را جهت درمان دریافت می کنید و سوزش و درد بهبود می یابد.

5-در صورت داشتن چند روز یبوست می توان نتیجه گرفت که دچار تنگی مقعد شده ایم؟

خیر، در اینصورت ابتدا رژیم تغذیه ای خود را تغییر دهید، اگر مشکل حل نشد و علائم دیگر هم مشاهده کردید آن وقت به متخصص جراحی مراجعه کنید تا معاینه صورت بگیرد.

6-آیا ممکن است بعد از درمان تنگی مقعدی، مشکل برطرف نشود؟

اگر درمان توسط متخصص جراحی با تجربه انجام شود و بعد از درمان مراقبت های لازم انجام شود، مشکل بصورت کامل برطرف می شود.

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی فارغ التحصیل ۱۳۷۸ از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره های لیزر را در کشومان ایران و کشورهای روسیه و ترکیه گذرانده اند و از سال 86 هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل 09120052674

128 thoughts on “دانستنی های تنگی مقعدی

 1. مهدی گفت:

  خانم دکتر تنگی مقعد را با لیزر میتونید درمان کنید؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بله بعد از تشخیص علت تنگی مقعد با استفاده از لیزر پرتوان یا دارو درمانی مشکل تنگی مقعد قابل درمان است.

 2. مهسا گفت:

  سلام وقت بخیر .من حدود ۱۰ سال پیش عمل بواسیر داشتم الان دچار تنگی مقعد شدم.یعنی باید دوباره عمل کنم ؟

  1. سلام الزاما خیر. ابتدا به یک متخصص جراحی مراجعه کنید تا علت تنگی مقعد را مشخص کنند. معمولا علت بیماری زخم شقاق است که با اقدام به موقع می توانید با تغییر رژیم غذایی و مصرف دارو به درمان نهایی دست یابید.

 3. علی گفت:

  من چند بار این کارو انجام دادم و هیچ دردی ندارم برا تنگ شدن باید چی کار بکنم؟؟

  1. سلام چه کاری را انجام دادین. برای تنگ کردن مقعد بیماران دچار دیلاته شدن مقعد یا گشادی مقعد جراحی با لیزر پرتوان پیشنهاد می شود.

 4. سحر. گفت:

  سلام من دچار شقاق معقدی شدم و چن وقته حس میکنم دچار تنگی معقدی هم شدم و میخواستم بپرسم لیزر هم تنگی و هم شقاق رو درمان میکنه؟

  1. سلام بله بعد از برداشتن زخم شقاق با لیزر مشکل تنگی مقعدی هم حل خواهد شد.

 5. ال گفت:

  سلام خانم دکترمن بعد از زایمان طبیعی سخت دچار تنگی مقعد شدام به طوری که نزدیک هفت ساله به راحتی نمیتونم به راحتی عمل دفع رو انجام بدم باید از ملین و به سختی انجام بشه انگار باز شدن مقعد دست من نیست تقریبا هیچ اختیاری روش ندارم دکتر هم رفتم گفتن احتمالا افتادگی لگن داری با یک سری ورزش تقریبا یه چند روزی در حد ۱۰ درصد خوب شدام اما باز مشکل دارم لطف کنید راهنمایی کنید دردم چیه چیکار کنم ؟؟؟؟

  1. سلام اگر مشکل تنگی مقعد شما به دلیل آسیبی که به عضله و بافت دهانه مقعد رسیده است باشد می توان با لیزر پرتوان درمان شما را انجام داد. لطفا با مطب تماس بگیرید تا برای شما وقت ویزیت هماهنگ کنند.

 6. میلاد گفت:

  سلام و وقت شما بخیر
  من مشکل فیستول داشتم و با لیزر co2 جراحی شدم و شکر خدا با توجه به گذشت ۵ ماه از عمل بیماری برنگشت
  اما مشکلی که الان دارم تنگ شدن کانال مقعد هستش به این صورت که هنگام دفع به خوبی مقعد باز نمیشه و در هر بار دفع سوزش کمی رو احساس میکنم
  امکانش هست بدونه عمل و به وسیله دارو این تنگی کانال از بین بره؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

  1. سلام احتمالا هنوز زخم دارید. از جراح معالج خود بخواهید برای شما دارو تجویز کنند. شربت ملین هم حتما مصرف کنید که اصلا یبوست نگیرید.

 7. مهران گفت:

  سلام خانم دکتر الان من دوبار عمل مقعدی انجام دادم. یکبار بیرونی یک بار داخلی. و الان برای بارسوم دوباره عمل انجام دادم. همورویید و فیستول داشتم. الان مقعدم تنگ شده. بعد از هربار اجابت مزاج ماهیچه های بیرونی مقعدم. به هم میچسبه و سوزش خیلی زیادی دارم. قطر مدفوعم نازک شده. پیش دکتری که عملم کرده رفتم. ولی میگه باید با لوله ازمایشگاه سایز درشت هر روز چندبار داخل مقعدت کنی ولی نمیتونم و به شدت درد داره. از کارو زندگی افتادم. نمیتونم درست بشینم. یا راه برم. خواهش میکنم راهنماییم کنید. ممنون از شما

  1. سلام ممکن است درحین انجام این کار دچار آسیب شوید. بدون معاینه نمی توانم نظر بدهم. از مطب وقت ویزیت بگیرید.

 8. مهدیفر گفت:

  باسلام و احترام،۵ سال قبل عمل همروئید گرید ۴ انجان دادم پس از ۶ ماه، بدلیل شقاق در روده بوتاکس تزریق شد این دو باعث تنگی اسفنگتر شد و مشکلات زیادی برایم ایجاد نموده ،تحت نظر پزشک خود به انجام فیزیو تراپی مقعدی مبادرت نموده و پیوسته از ملین استفاده می کنم.درحال حاضر که به دلیل ابتلا به کرونا فیزیوتراپی قطع شده مشکلات من تشدید شده.دکترم معتقد است عمل جراحی برای سن من (۶۰سال) مناسب نیست نظر شما چیست

  1. سلام شما باید معاینه شوید.ممکن است بتوان با لیزر پرتوان تنگی مقعد را برطرف کرد. بدون معاینه نمی توان نظر قطعی داد. اگر تهران تشریف ندارید از مطب وقت ویزیت آنلاین بگیرید.

 9. *** گفت:

  سلام،من در بچگی بیماری آنوس ایمپرفوره داشتم وجراحی شدم.ازبچگی یادم میاد که مشکل اجابت مزاج داشتم ولی الان یه چند وقتی میشه این مشکل خیلی زیاد شده وکاملا احساس میکنم دچار تنگی مقعد شدم،اونم خیلی شدید.لطفا بگین من چیکار باید بکنم من همیشه یبوست های خیلی طولانی دارم درحدچند ماه،آیا بالیزر یاجراحی خوب میشم؟

  1. سلام جراحی با لیزر فقط برای رفع تنگی مقعد کاربرد دارد و برای درمان یبوست باید به یک متخصص گوارش، متخصص تغذیه یا متخصص فیزیوتراپ ناحیه لگن مراجعه کنید. اگر مشکل یبوست را حل نکنید بعد از لیزر هم مجدد به بیماری های مقعد دچار می شوید.

 10. امیرعلی گفت:

  سلام خانوم دکتر ، من 30سالمه و چند سالی هست بیشتر موقع ها مدفوع شل و حالت اسحالی دارم و حجمش خیلی کمه و خیلی طول میکشه با اینکه شل هست کم کم میاد قبلا چند باری متخصص رفتم ولی متوجه نشدن ، بنظر شما خدای نکرده بیماری خاصی هست؟

  1. سلام شما ابتدا باید توسط یک متخصص جراحی عمومی یا متخصص جراحی و لیزر معاینه شوید که آیا دچار شقاق و یا زخم در ناحیه مقعد هستید یا خیر. اگر مشکلی در ناحیه مقعد وجود نداشته باشد باید به یک متخصص گوارش مراجعه کنید. رژیم غذایی پر فیبر داشته باشید و از مصرف خوراکی های مسهل خودداری کنید.

 11. احمدی گفت:

  سلام و خسته نباشی خانوم دکتر من ۳۰سالمه ی مدتی هست که بعد متفوع موقع شستشو مقعد هر چی میشورم چرب و بدبوع هست دلیل چی میتونه باشه البته نزدیک ۱سال میشه اعتیادم دارم به شیره تریاک

  1. سلام ابتدا باید به یک متخصص جراحی عمومی یا متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید تا مطمئن شوید که عفونت و آبسه و یا فیستول مقعدی در ناحیه نباشد.

 12. امیر گفت:

  سلام خانوم دکتر من 30سالمه و به دلیل خشکی مقعد یا تنگی مقعد قبل متفوع با شلنگ کمی آب وارد مقعد میکنم تا روان بشه با اینکه شل هست متفوع ولی یا نمیاد یا بلقمه خیلی اذیتم دکتر رفتم دارو داده بود چند سال پیش ولی هیچ فرقی نکرد ممنون میشم کمکم کنید

  1. سلام به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید. اگر دچار زخم شقاق مقعدی شده باشید برای شما دارو تجویز می شود. در مراحل پیشرفته که دارو درمانی شقاق جواب نمی دهد لیزر شقاق توسط یک متخصص جراحی و لیزر ماهر پیشنهاد می شود.

 13. فاطمه گفت:

  سلام خانم دکتر ی چند ماهی است برای دفع دچار مشکل شدم یعنی ی ماه خوبه روزی یک بار دفع دارم ولی ی ماه نه.احساس میکنم موقع خروج مدفوع قسمت انتهایی مقعدم به شدت منقبض میشه و اجازه خروج نمیده اصلا دست خودم نیست.متخصص زنان معاینه کرد گفت چیزی نیست و پماد آنتی همورویید داد ولی احساس میکنم بدتر شدم و از بیرون که به مقعدم دست میزنم احساس سفتی میکنم.من در طی بارداری در قسمت خارجی مقعد خیلی کم بیرون زدگی داشتم که در زایمان بیشتر شد.
  نمیدونم مشکلم چیه لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام از مطب وقت ویزیت ویزیت بگیرید. احتمالا دچار زخم داخلی و شقاق شده اید. بعد از معاینه برای شما داروی مناسب تجویز می شود.

 14. ابراهیمی گفت:

  سلام خانم دکتر نزدیک به یکساله که دچار تنگی مقعد شدم و روده هام کامل تخلیه نمیشه به متخصص جراح مراجعه داشتم گفتند فیشر هست دارو گوارش ازجمله لاکسی ژل دادند کمی بهتر شد که گفتند احتیاج بعمل نیست ولی دارو قطع کردم مجددا همونطور هست روده تخلیه نمیشه و سوزش دارم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. سلام شما باید علاوه بر داروی ملین از یک پماد مناسب برای ترمیم زخم شقاق نیز استفاده کنید. بهتر است به یک متخصص تغذیه نیز مراجعه کنید تا به جای داروی ملین برای شما غذاهای ملین و پرفیبر تجویز کنند..

 15. زهرا گفت:

  سلام وقت شما بخیر
  من حدودا ده ساله ک از شقاق مقعدی رنج میبرم اوایل فقط شقاق بود ولی الان یک زائده ای هم اضافه شده
  طبق گفته اکثر پزشکان هم درصورت کنترل نکردن یبوست حتی درصورت داشتن جراحی و لیزر مجدد شقاق برمیگرده
  از اونجاییکه این دوره یبوست برای من از دوران بلوغ و همراه با دوره پریود شروع شده و علیرقم داشتن رژیم غذایی پر فیبر و نوشیدن آب کافی به صورت دوره ای تکرار میشه خواستم بدونم دچار سندروم روده تحریک پذیر هستم یا نه؟
  و چون دوره ای یبوستم تشدید میشه و دوباره خود به خود برطرف میشه و به رژیم غذایی کمترین واکنش رو داره، آیا قابل درمان هست؟
  بخاطر بازگشت مجدد یبوست در انجام جراحی و لیزر مردد هستم
  ممنون میشم راهنماییم کنید ک اول کدام درمان بشه

  1. سلام گاها به دلیل بروز زخم شقاق یا وجود هموروئید یبوست بیمار تشدید می شود. اگر یبوست درمان نشود بعد از لیزر و جراحی نیز بیماری شما مجدد عود می کند. بنابراین لازم است که ویزیت شوید و بعد درباره طرح درمان بیماری شما تصمیم گیری شود.

 16. مهدی گفت:

  با سلام و احترام‌
  ببخشید ، من چند تا از دوستانم تو یه شرکتی کار میکردم و با کارمند های بالاتر از خودمون چندین بار به خاطر مسائل کار مورد سو استفاده جنسی قرار گرفتیم. الان اختیار ،باز هم ببخشید باد معدمو نداریم . خیلی از این بابت نگران هستیم. امکان درمان وجود داره.
  با سپاس

  1. سلام بابت اتفاقی که برای شما افتاده است متاسفم. از مطب وقت ویزیت بگیرید بعد از معاینه روش درمان مناسب به شما پیشنهاد خواهد شد.

 17. زهرا گفت:

  سلام بخاطر بواسیروهموروئید دوجلسه خدمتتون اومدم باراول دارو پمادودستور کولونوسکپی دادیدو باردوم بازهم پماد وقرص. پایلکس تجویز کردید اما اصلا تغییری نکردم ودچارتنگی مقعد هم شدم که اجابت مزاج رو برام سخت کرده لطفا راهکاری بگویدکه ازدرد وسوزش وخارش وتنگی مقعد نجات پیدا کنم

  1. سلام با مطب تماس بگیرید و شماره پروندتون را اعلام کنید تا برای شما وقت لیزر هموروئید بگذارند. بیماری شما پیشرفته است و به قوی ترین داروها هم جواب نداده اید..

 18. .... گفت:

  سلام خانوم دکتر
  ببخشین روم به دیوار هنگام دفع مدفوع خونریزی دارم در حد چن قطره ملین هم استفادا میکنم فقط در مواقع مصرف دفه مدفوع ام طبیعی میشه اما بعد قطع مصرفش دوباره این سوزش خونریزی تنگی مقعد میاد سراغم چیکار کنم کلافه شدم

  1. سلام اگر خون قرمز روشن مشاهده می کنید از مطب من وقت ویزیت بگیرید. اگر خون تیره و نزدیک به رنگ سیاه است به یک متخصص گوارش مراجعه کنید. خون قرمز روشن به خصوص بعد از عمل دفع می تواند نشانه هموروئید و شقاق باشد.

 19. احمد گفت:

  سلام خانم دکتر
  بنده 29 ساله هستم و نابینا
  مشکل تنگی مقعد دارم خیلی و خیلی تنگه حتی وقتی انگشتم را یکم داخل فرو میکنم هم بسیار درد میکنه هم بسیار میخاره و هم مقعدم زخمه و نمیتونم مدفوع کنم با اینکه زیاد میخورم و اشتهای خوردن دارم اما در دفع مدفوع بسیار مشکل دارم مثلا هر دو سه روز شاید بتونم یکم با انگشتم بیرون بکشم یا به دلیل خارش و سوزش اصلا نتونم انگشتم را تو مقعدم فرو کنم
  الآن شکمم هم به خاطر اینکه نتونستم تخلیه کنم خیلی درد میکنه حتی به دلیل عدم دفع مدفوع کلیه هام هم درد میکنه
  البته این موضوع از سال 90 بودش و سال 96 به دکتر رفتم متوجه بیماری نشد بدتر شد
  مقدار مدفوع که در شکمم هست و حجم کمی هم نیست سنگ شده و مشکلسازه
  خواهش میکنم راهنمایی نمایید خیلی اذیت هستم
  با سپاس از شما

  1. سلام ابتدا باید توسط یک پرستار یا بهیار باتجربه عمل تنقیه برای شما انجام شود. برای دفع نباید زور بزنید. برای دریافت دارو نیز از مطب وقت ویزیت بگیرید. بعد از معاینه برای شما داروی مناسب تجویز می شود. اگر تهران تشریف ندارید یا شرایط مراجعه حضوری ندارید می توانید ویزیت آنلاین هماهنگ بفرمایید. از یک شربت ملین هم برای جلوگیری از یبوست استفاده کنید.

 20. رضا گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشید
  بنده 28 ساله هستم از سال 91 دچار یبوست شدم و چون میتونستم هر بار دستشویی میرم با دستم اندکی از مدفوع را بیرون بکشم زیاد جدی نگرفتم ولی الآن خیلی جدی شده
  یک پرده بزرگ باعث انسداد مجرای مقعد هستش که مانع دفع هستش این در حالیست که حتی اگه اسهالم باشم نمیتونم دفع کنم
  و برای تخلیه شکمم تنقیه هم کردم ولی آبی که وارد شکمم شد برنگشت چه رسد به مدفوع
  به دلیل عدم تخلیه هم شکمم درد میکنه و هم کلیه هام چند بارم دکتر رفتم یا من نتونستم خوب توضیح بدم یا ایشون متوجه بیماری نشد چون داروهای قوی برا یبوست داد ولی تأثیری نکرد
  واقعا زندگیم مختل شده باید چگونه به پزشک توضیح بدم تا آزمایش گرفته بشه
  و اینکه این پرده که مقعد را مسدود کرده آیا میتونه افتادگی روده بزرگ باشه و اینکه درمانش فقط با جراحی انجام میشه یا طبیعی هم قابل درمانه؟
  در ضمن همین پرده خیلی میسوزه و هم میخاره دیگه نمیشه با انگشت دفع مدفوع کرد
  و اینکه هم اکنون برا تخلیه باید چه کنم چون تنقیه هم جواب نداد؟
  در ضمن مقعد از درون دچار زخمه
  با سپاس

  1. سلام شما باید توسط یک متخصص جراحی و لیزر یا متخصص جراحی عمومی معاینه شوید. از خوددرمانی به شدت پرهیز کنید.

 21. زهرا جدیدی گفت:

  سلام و خسته نباشید.من حدود ۶ ماه قبل عمل همورئید و فیشر داشتم که متاسفانه دچار تنگی شدید مقعد و درد و سوزش و خونریزی شدم مدفوعم بصورت رشته ای و باریک و نرم هست ولی با این حال همچنان درد دارم و دچار اسپاسم و تنگی و زخم هم شده ام.الان نمیدونم چکار کنم.خواهش میکنم بگید چکار کنم

  1. سلام اگر رنگ مدفوع غیر طبیعی تیره است و رنگ خون نیز تیره است باید به متخصص گوارش مراجعه کنید. در غیر این صورت به جراح معالج مراجعه کنید تا برای ترمیم زخم شما دارو تجویز کنند. بعد از هر اجابت مزاج هم به مدت 10 دقیقه در لگن آب گرم بنشینید.

   1. زهرا جدیدی گفت:

    سلام مجدد و خسته نباشید.خانم دکتر قرمزی خون برای پارگی هستش و میخواستم بدنم با لیزر امکات درمانم وجود آخه مشکل اصلی من تنگی شدید بعد عمل و درد شدید حاصل از اونه..

    1. سلام شما باید معاینه شوید. ابتدا برای شما داروی مناسب و قوی تجویز می شود. اگر طی 10 روز بهبودی حاصل نشد لیزر شقاق به شما پیشنهاد خواهد شد.

 22. ارشیا اقامحمدی گفت:

  سلام خانم دکتر . ببخشید اقایی هستم که چهار سال پیش در ترکیه عمل هموروئید انجام دادم . واقعا ضروری بود . بیرون زدگی شدید داشتم . به روش عمل باز و لیزر . الان بیرون زدگی ندارم ولی تنگی مقعد گرفتم میتونم پیش شما ویزیت بشم . نمیتونم سفر کنم .

  1. سلام بله این امکان وجود دارد.

 23. فاطمه گفت:

  سلام .خوبین؟ خانم دکتر من برای شقاق معقدم اسفگترومی شدم که باعث تنگی شده …نمیدونم چرا چند ساله این تنگی رو دارم جایی گفتید که با لیزر پرتوان مشکل تنگی حل میکنید؟ چون من دیگه اسفنگترومی شدم دکتر گفت نمیتونی دوباره انجام بدی بی اختیاری میگیری … شما هم با لیزر پرتوان اسفنگترومی میکنید؟؟؟ من بازم دچار شقاق شدم شما جراحی فیشرکتومی انجام میدین که دیگه نیاز به اسفنگترومی نباشه ؟ این باز شقاقم داخل ناحیه رکتومه حس میکنم

  1. سلام شما باید معاینه شوید. احتمالا فیشرکتومی با لیزر پرتوان برای شما انجام شود. بهتر است قبل از لیزر یک دوره 10 روزه داروی قوی برای شما تجویز شود. اگر تهران تشریف ندارید از مطب وقت ویزیت آنلاین بگیرید. بعد از ارسال عکس از ناحیه و توضیح سابقه بیماری تشخیص نهایی اعلام خواهد شد.

 24. فاطمه گفت:

  سلام .خوبین؟ خانم دکتر من جراحی فیشر و بواسیر انجام دادم به روش اسفنگترومی الان تنگی مقعد دارم … دکتر بهم گفت دیگه نمیتونی با لیزر اسفنگترومی تنگی رو برداری چون بی اختیاری میگیری .روش لیزر پرتوان شما از طریق برش اسفنگتره؟؟ نمیشه با دست کمی منو گشاد کنید؟

 25. فاطمه گفت:

  مرسی که جواب دادین … لیزر پرتوان یه روش گشاد شدن مقعده؟ یا فقط برای درمان فیشر هست؟ چون من کلا بعد عملم تنگی گرفتم

 26. نوشین گفت:

  سلام من یکسال هست به شقاق مبتلا شدم و خیلی درد دارم موقع دفع،هر شب قرص سیلاکس میخورم اگر یک شب نخورم فرداش درد شدییید دارم .احساس میکنم مقعدم تنگ سده چون مدفوعم خیلی نازک هست.از عمل میترسم ولی انقد که درد دارم دیگه راضی به عمل شدم.نظر شما چیه

  1. سلام اگر دچار زخم و شقاق شده باشید برای شما یک دوره داروی مناسب تجویز می شود. اگر طی 10 روز بهبود پیدا نکردید برای شما لیزر شقاق تجویز می شود. از خوددرمانی پرهیز کنید که بیماری شما تشدید نشود.

 27. المیرا گفت:

  سلام من به چندبار با نامزدم رابطه ی جنسی مقعدی داشتم الان بعد از سه سال طلاق گرفتم میخواستم ببینم با جراحی میشه دوباره مقعدم به حالت اولیه برگرده و تنگ بشه؟ اصلا راهی هست؟

  1. سلام معمولا این امکان وجود دارد. بعد از ویزیت بیمار می توان تشخیص قطعی را اعلام کرد.

 28. السا گفت:

  جواب من کووو خانم دکتر

  1. شما چه سوالی پرسیدین؟

   1. السا گفت:

    خانم دکتر من گفتم تو سن 12سالگی بهم تجاوز شده الان بددجور حالم خرابه معقدی گشاد شده خواستم بدونم برای تنگی معقدی داروی پمادی چیزی دارین یان

 29. رامین گفت:

  عرض سلام وخسته نباشید بنده بر اساس نظریه پزشکم تنگی مقعد متوسط و فیشر دارم تنگی مقعد بنده بر اثر زخم های فیشر بوده میخواستم ببینم درمان تنگی مقعد با لیزر مجدد عود میکند یا نه واینکه مثل عمل همرویید سرپایی ۲۰ دقیقه ای میباشد یا نه تشکرات فراوان

  1. سلام بهتر است تنگی مقعد بر اثر زخم شقاق طی یک یا چند دوره دارو درمانی و کنترل یبوست درمان شود. اما اگر به نتیجه نرسیدید بهتر است از لیزر پرتوان برای درمان و جراحی سود ببرید. اگر یبوست را کنترل کنید بعد از لیزر شقاق دچار عود نمی شوید. بیمارانی که بعد از لیزر یبوست را کنترل نمی کنند بعد از چند سال مجدد دچار عود شقاق و هموروئید می شوند.

 30. مینو اسدی گفت:

  سلام خانم دکتر من چند وقتی درقفسه سینه احساس درد و تیر کشیدن داشتم.دکتر گوارش آندوسکپی کرد و گفت زخم معده و مری و هلیکوباکتر داری.به مدت دوهفته آموکسی سیلین و بیسموت و دوتا قرص دیگه خوردم.بلافاصله بعد از تمام شدن این دوره دچار تنگی شدید مقعد و زخم شدم بطوریکه عمل دفع را با سختی و درد انجام میدم و هر دفعه کامل نمیتونم انجام بدم.دکتر رفتم ۵روزه داروی سیفیکسیم و مترونیدازول و ملین و شیاف آنتی هموروئید مصرف میکنم ولی خوب نشدم.خواهش میکنم بگید چکار کنم.مدفوعم اصلا خشک و سخت نیست.راه مقعدم خیلی بسته شده

  1. سلام احتمالا زخم شقاق هم دارید و تا زمانی که زخم شقاق درمان نشود تنگی مقعد باقی می ماند. بعد از معاینه می توان تشخیص نهایی را اعلام کرد و داروی مناسب را تجویز کرد. توصیه می کنم با مقدار کمی روغن زیتون یا روغن نارگیل ناحیه مقعد را چرب کنید که عمل دفع راحت تر باشد.

 31. جعفر گفت:

  سلام خانم دکتر.من هشت ماه پیش عمل شقاق انجام دادم به روش سنتی.بعد از یک ماه مقعدم تنگ شدوشقاق هم خوب نشد وحالا فقط تخلیه باانگشت انجام میدم.مقعدم خیلی تنگ شده ودرد وسوزش دارم خواهشمندم کمکم کنید

  1. سلام از مطب وقت ویزیت بگیرید تا بعد از ویزیت درمان مناسب برای شما انتخاب شود. غذای پرفیبر میل کنید و از شربت ملین هم استفاده کنید.

 32. رامین گفت:

  سلام و خسته نباشید,
  میخواستم بدونم که اگه فیشر یا همان شقاق مقعدی با دارو درمانی درمان شود تنگی مقعد متوسط ناشی از فیشر هم خود به خود درمان میشود یا خیر? و اینگه جراحی تنگی مقعد متوسط سرپایی میباشد یا خیر?

  1. سلام اگر تنگی مقعد ناشی از شقاق یا فیشر باشد و مشکل شقاق حل شود دیگر علائم تنگی را بروز نخواهید داد. در اکثر مواقع علت تنگی مقعد وجود زخم فیشر در ناحیه مقعد می باشد.

 33. اشکان گفت:

  سلام و خسته نباشید
  من چندین سال پیش عمل شقاق داشتم Sphinctertomy. و حالا به خاطر جای زخم بعد عمل دچار تنگی مقعدی شدم anal stenosis. ایا با لیزر میشه مشکلم حل بشه؟

  1. سلام باید معاینه شوید. برخی بیماران که قبلا تحت جراحی سنتی قرار گرفته اند را لیزر نمی کنیم. بستگی دارد که بافت مقعد چقدر صدمه دیده باشد.

 34. محمد گفت:

  سلام من یبوست داشتم شیشه شربت ملین را تمام خوردم یه دفع فرداش دستشوی من نرم شد اما روز بعد تنگی معقد گرفتم درد دارم ولی خونریزی ندارم باانگشت پماد میمالم شبها خوبه روزها با موتور کار میکنم درد میگیره چیکار کنم

  1. سلام مصرف بیش از اندازه شربت ملین منجر به بروز اسهال می شود. همانطور که یبوست به بافت مقعد آسیب می رساند و منجر به بروز عوارضی مثل هموروئید و شقاق می شود اسهال هم همین عوارض را ایجاد می نماید. از یک متخصص وقت ویزیت بگیرید تا بعد از معاینه برای شما داروی مناسب تجویز کنند. برای نشستن بر روی موتور هم از یک بالش نرم استفاده کنید که به ناحیه مقعد فشار وارد نشود.

 35. ریحانه گفت:

  سلام خسته نباشید.
  ببخشید من چند وقتی هست هنگام مدفوع مقعدم باز شده و پس از دفع بسته نمیشه و اون ناحیه تمیز نمیشه.به نظرتون مشکل من چیه؟چکار باید بکنم؟

  1. سلام ممکن است دچار هموروئید یا حتی فیستول مقعدی شده باشید. از مطب وقت ویزیت بگیرید تا بعد از معاینه تشخیص نهایی اعلام شود. بعد از هر اجابت مزاج ناحیه را به آرامی با شامپو بچه بشویید و به آرامی خشک کنید.

 36. دینا گفت:

  سلام
  ببخشید من بنداره خارجی مخرجم سخت منبسط میشه(باز) و تازگیا خون میومد البته الان خوب شده و حتما باید به زور اب مدفوعم را خارج کنم چه طور باید درمانش کنم??

  1. سلام احتمالا دچار فیشر مقعدی شده اید. باید از یک متخصص دارو دریافت کنید و تغذیه مناسب و پرفیبر داشته باشید. قهوه و چای پر رنگ هم میل نکنید.

 37. دینا گفت:

  سلام ببخشید بنداره خارجی مخرجم منبسط نمیشه(باز)و باید به زور اب مدفوع را خارج کنم ولی روزی دو سه بار شکمم کار میکنه چند وقت پیش هم یکمم خون روشن جدا از مدفوع اومد ولی خوب شد یه گوشت کوچیکم اورده درمانش چیه?

  1. احتمالا نیاز به لیزر فیشر دارید. بعد از معاینه می توان نظر داد.

 38. سامان گفت:

  سلام خانم دکتر
  من سابقه بیماری IBS دارم، تا ۳ ماه پیش خوب بودم ولی از ۳ ماه پیش مشکلات شدید گوارشی مثل یبوست و باریک شدن مدفوع پیدا کردم و در روز ۵، ۶ بار نیاز به دفع دارم ولی اکثرن مدفوع کم حجم و باریک و بعضی اوقات نرم و بعضی وقتها به شدت سفت. خیلی داروها رو مصرف کردم ولی جواب نداد، معمولا یک روز کلن زیاد احساس دفع دارم و روز بعد یبوست دارم‌ و نفخ و درد شکم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید، آیا تنگی مقعد گرفتم؟

  1. سلام احتمالا بر اثر بیماری گوارشی روده تحریک پذیر دچار زخم شقاق شده اید. شما باید همواره تحت نظر متخصص گوارش و متخصص تغذیه باشید.

 39. فرشته گفت:

  سلام
  من خانمی ۳۵ ساله ام دو ماه پیش عمل بواسیر انجام دادم تا یک هفته بعداز عملم ملین استفاده میکردم بعد از چهارده روز دوباره به دکترم مراجعه کردم پس از معاینه م گفت دهانه مقعد کمی تنگ شده برایم وازلین نرم کننده تجویز کرده و گفته چند بار در روز انگشت بزنی تا گشاد شود
  وقتی میخام مدفوع کنم خیلی خیلی درد دارد و قطر مدفوع خیلی کم است
  لطفا چاره ای پیش رویم بگذارید

  1. به توصیه های جراح معالج خود عمل کنید. به علاوه رژیم غذایی پرفیبر داشته باشید که حجم مدفوع بیشتر شود.

 40. عیاس گفت:

  سلام خانم دکتر من شکل شقاق و بزرگی روده دارم و روزانه سه تا قرص سی لاکس مصرف میکنم چندتا دکتر هم رفتم مشکلم حل نشده چیکار باید بکنم خسته شدم بخدا

  1. سلام حتما به یک فوق تخصص گوارش مراجعه کنید. استفاده از 3 قرص سی لاکس در روز مسلما توصیه متخصصین نیست. ازمتخصص تغذیه مطب من هم می توانید رژیم غذایی مناسب بگیرید. حتما باید غذای پرفیبر مصرف کنید.

 41. سامان گفت:

  سلام
  من با کنترل برنامه غذایی ومصرف فیبر وسبزیجات مشکل یبوست و دفعات اجابت مزاج ندارم امامشکل درد ، سوزش و باریک شدن قطر مدفوع دارم .4سال پیش هم کولونسکوپی انجام دادم و مدتی بهتر بودم مجدد مدتی هست همین مشکل دارم.

  1. سلام لازم است که دارو هم مصرف کنید. احتمالا دچار زخم شقاق شده اید که هنگام دفع مدفوع دچار تنگی و اسپاسم می شوید. از مطب وقت ویزیت بگیرید.

 42. محمدرضا افروغ گفت:

  سلام من در مقعدم زخمی دارم که به هنگام مدفوع خونریزی می کند و من در صورت آب نخوردن کافی در روز مدفوع گلوله ای شکل و به سختی دفع می شود آیا من تنگی مقعد دارم؟

  1. سلام شما بر اثر یبوست مزمن به احتمال زیاد دچار هموروئید و شقاق شده اید. یکی از عوارض شقاق بروز تنگی مقعد و اسپاسم عضلات مقعد در هنگام عمل دفع می باشد.

 43. علی گفت:

  سلام وقت بخیر.من حدود سه ساله که مشکل دفع مدفوع دارم به طوری که سه روز یه بار بیرون روی انجام میدم و مدفوع سفت وگلوله گلوله دارم وباعث درد در ناحیه شکم پهلو ومعده همیشه دارم وتنگی مقعد هم دارم..مخصوصا وقتی از خواب بیدار میشم لطف کنید راهنمایی کنید ممنون میشم.

  1. سلام علاوه بر این که لازم است به یک متخصص جراحی عمومی جهت دریافت دارو یا جراحی مراجعه کنید لازم است از یک متخصص تغذیه هم داروی مناسب دریافت کنید.

 44. صحت گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشین
  من بعد دفع مزاج مقعدم کامل بسته نمیشه و هر چقدر م بشورم بازم بعد از اینکه از دستشویی بیرون بیام بو میدم تا مقعد به مرور کامل بسته بشه، میشه بگین من چه مشکلی دارم ممنون

  1. سلام ممکن است دچار یکی از بیماری های نشیمنگاه مثل فیستول مقعدی، آبسه مقعدی به همراه هموروئید و شقاق شده باشید. از یک متخصص وقت ویزیت بگیرید. در مواقعی که فیستول مقعدی پیشرفته می شود بیمار تحت چندین جراحی قرار می گیرد تا بهبود یابد.

 45. مرتضی محبی گفت:

  سلام من مدت یک هفته تا ده روز دچار یبوست شدم وچند روز سخت اجابت مزاج داشتم اما بعد از سرچ در گوگل دورو زه ازخوردن چای پرهیز کردم ودمنوش می خورم، متاسفانه الان درحین عمل دفع ناخود آگاه دهانه مقعد بسته می‌شود واز دست من کاری برنمی آید، آیا کارم به جراحی می کشد یا بادارو درمان می شوم

  1. سلام معمولا زمانی که در ناحیه زخم وجود دارد در هنگام دفع مدفوع بیمار دچار تنگی و اسپاسم ناگهانی می شود. علاوه بر این که لازم است رژیم غذایی خود را رعایت بفرمایید از یک متخصص نیز داروی مناسب دریافت کنید. ناحیه را با مقدار بسیار کمی روغن نارگیل یا زیتون چرب کنید و بعد از هر اجابت مزاج ده دقیقه در لگن آب گرم بنشینید.

 46. شیرین گفت:

  سلام بعداز لیزر کردن هموروئید میشه از طریق مقعد رابطه بر قرار کرد یا نه؟

  1. سلام خیر این امکان وجود ندارد. مقعدی که سالم است با رابطه مقعدی آسیب می بیند چه برسد به مقعدی که تحت جراحی و یا لیزر بوده است.

 47. مرتضی رستمی گفت:

  درود دکتر جان
  من بعلت شقاق یا فیشر حاد در سال ۸۴ جراحی کردم و بعد از مدت اندکی دچار تنگی مقعد شدم و چند بار برای درمان به پزشک فوق تخصص گوارش مراجعه کردم و به من پیشنهاد شد که جراحی نکنم زیرا ممکنه در آینده دچار بی اختیاری در اجابت مزاج بشم . الان گاهی اوقات دهانه ی مقعد التهاب میکنه و دچار خونریزی و درد میشم و با آب گرم و بعضی پماد ها مثل ام جی و کالاندولا بعد از مدتی بهبود پیدا میکنه ولی در کل زندگی برام سخت شده بنظرتون چی کار کنم؟

  1. سلام از مطب وقت ویزیت بگیرید. لیزر هموروئید و لیزر شقاق نزد یک متخصص جراحی و لیزر باتجربه مشکلات جراحی باز و سنتی را ندارد. فیبر غذایی را افزایش دهید و بعد از هر اجابت مزاج 10 دقیقه در لگن آب گرم بنشینید.

 48. فردین گفت:

  با عرض سلام و احترام . من نزدیک به سه سال پیش در بیمارستان عمل همورویید انجام دادم متاسفانه توی این مدت دچار خونریزی و سوزش بعد انجام اجابت مزاج میشوم . البته چندین بار با دستور پزشک بوسیله پماد زینک درون معقد را ماساژ میدهم . که بعد دوماه خونریزی قطع و سوزش کمتر میشود ولی بعد از یکی دوهفته دوباره خونریزی و سوزش بیشتر میشود . واقعا دیگه خسته و ناامید شدم . خواهشن کمکم کنید خوب بشم .

  1. سلام شما باید داروی قوی تری را مصرف کنید. از مطب وقت ویزیت بگیرید. بعد از معاینه برای شما داروی مناسب تجویز می کنم. رژیم غذایی پر فیبر هم داشته باشید و مراقب باشید یبوست و اسهال نگیرید.

 49. مهدی گفت:

  با سلام .من یک ماه هست که عمل همورویید به وسیله لیزر انجام دادم .اما در حال حاضر عمل دفع به صورت نازک و همراه با درد است .میخواستم ببینم که بعد از یک ماه این حالت عادی است یا دچار تنگی شدم ؟

  1. سلام خیر عادی نیست. حتما با جراح معالج خود تماس بگیرید. برای افزایش حجم مدفوع هم از فیبر غذایی کافی استفاده کنید.

 50. ساسان گفت:

  سلام من این مشکل رو دارم معمولا مدفوع م کوچک و بسیار سخته الان مدتی ماهه ک با شلنگ آب میفرستم داخل روده بزرگم و راحت تر میتونم دستشویی کنم ولی مقعدم بسیار تنگه بنظرتون فرستادن آب به مقعدم صدمه ای به بدنم میزنه؟و اینکه اگه جراحی کنم چند روز باید استراحت کنم؟

  1. سلام بله انجام این کار در منزل و توسط خود بیمار خطراتی دارد و ممکن است به بافت ناحیه آسیب وارد کند. اگر بیش از 3 روز عمل دفع را انجام ندادید از یک پرستار یا بهیار باتجربه برای انجام عمل تنقیه یا انما کمک بگیرید و خودتان این کار را انجام ندهید. ابتدا باید علت تنگی مقعد توسط متخصص مشخص شود. سپس برای شما دارو یا جراحی و یا جراحی با لیزر تجویز می شود. در جراحی با لیزر بیماران من فقط یک شب در منزل استراحت می کنند و نقاهت طولانی و دو ماهه جراحی سنتی را تجربه نمی کنند.

 51. مهلا یعقوبی گفت:

  سلام
  من ۷ ماه پیش عمل شقاق با لیزر داشتم از موقع عمل مشکلاتم شروع شد الان مدت هفت ماهه مدفوع چه شل چه سفت نمی تونم دفع کنم هنگام دفع خونریزی و درد شدید دارم و در طول روز سوزش والتهاب
  قبلا که در اثر شقاق گوشت اضافه اومده بود اصلا نه درد داشتم نه خونریزی بعدعمل خیلی بدتر شد الان ۷ ماهه من خونریری و درد دارم علتش چیه؟ و درمانش چطوریه؟
  شقاق هم از یبوست بارداری ایجاد شده بود

  1. سلام مجدد به یک جراح ماهر مراجعه کنید. وضعیت شما طبیعی نیست.

 52. سارا گفت:

  سلام خانم دکتردوماه هست که قرص قند چربی میخورم مشکل تنگی مقعدپیدا کردم موقع دفع مشکل دارم بایدازانگشت خودم استفاده کنم تادفع شود یک راهنمای برای این مشکل ممنون

  1. سلام احتمالا دچار زخم شقاق در ناحیه می باشید. علاوه بر این که لازم است از یک متخصص وقت ویزیت بگیرید حتما بعد از اجابت مزاج از لگن آب گرم استفاده کنید و یا از داروخانه لگن درمانی برای توالت فرنگی تهیه کنید. از دست هم برای دفع مدفوع کمک نگیرید. برای رفع یبوست نیز از شربت ملین و رژیم غذایی پرفیبر استفاده کنید.

 53. سارا گفت:

  خیلی ممنون خانم دکترازراهنمای شما

 54. ساناز گفت:

  سلام خانم دکتر عزیز ممنون از مشاوره ها و مطالب خوب شما
  بنده حدود دوماه هست که با لیزر پر توان عمل هموروئید انجام دادم و تنگی مقعد داشتم، اوایل خوب بودم و مشکل حل شده بود اما الان مجدد دفع باریک و بریده بریده دارم .
  رژیم غذایی پر فيبر و ملین هم استفاده میکنم اما انگار مدفوع خشک هست
  تجویز شما چیه یعتی باید بازم عمل کنم؟

  1. سلام از قدردانی شما سپاسگزارم. احتمالا فیبر غذایی شما کافی نبوده یا مشکل گوارشی دیگری دارید. ابتدا از یک متخصص تغذیه رژیم غذایی مناسب برای بعد از جراحی هموروئید و شقاق دریافت کنید. همچنین از جراح معالج پماد و داروی مناسب دریافت کنید.

 55. بهینه گفت:

  سلام خانم دکتر من مدتی هست با زور زدن مدفوع خارج می شه 56 سالمه وبریده بریده خواهشمند است راهنمایی کنید

  1. سلام از مطب وقت ویزیت بگیرید. روزی 10 لیوان آب بنوشید و روزی 12 عدد میوه مصرف کنید.

 56. حامد گفت:

  سلام خانم دکتر
  من یه هفته قبل عمل همورئید کردم الان احساس تنگی زیاد مقعد میکنم و موقع دفع خیلی درد و ناراحتی دارم میشه راهنمایی بفرمایید تاکی این درد را دارم و آیا این تنگی مقطعی است یا دائمی

  1. سلام فیبر غذایی و خوراکی های ملین را افزایش دهید. اگر حجم مدفوع شما به اندازه کافی نباشد دچار تنگی مقعد خواهید شد.

 57. کسری گفت:

  سلام خانم دکتر من دو هفته پیش عمل تنگی مقعد هموروئید و شقاق انجام دادم از لحاظ دفع مشکلم حل شده جراح گفت هم با لیزر و هم با جراحی انجام داده اما احساس می کنم بخیه هام که جزبی بوده باز شده چون یک زخم بزرگ کناره مقدم به وجود آمده دکتر پماد تتراسایکلین ۳ درصد کپسول سفکسیم ۴۰۰ تجویز کرده به نظر شما این زخم خوب میشه

  1. سلام من شما را معاینه نکرده ام. به دستورات جراح معالج خود عمل کنید و مراقب باشید که زخم عفونت نکند.

 58. فهیمه گفت:

  سلام خانم دکتر روزتون بخیر
  من مادرم چند سالی هست که میگن انگار نفخ همراه بادرد شدید دارن و حدود ۱سالی هست دچار تنگی مقعد شدن و اون علایمی که نوشتین رو دارند و هر چی بهشون میگم باید ببرمت دکتر میگن حتما سرطانه نمیام .واقعا نمیدونم چجوری مجابشون کنم.چند سال پیش پیش ۱متخصص بردمشون گفتن با معاینه چشمی به نتیجه نرسیدم باید داخلی انجام بشه که دیگه نیومدن ولی اونموقع مشکل تنگی مقعد وجود نداشت.و اینکه مطب شما دقیقا کجاست که وقت بگیرم

  1. سلام از مطب وقت ویزیت بگیرید. آدرس مطب تهران پاسدارن می باشد. اگر تهران تشریف ندارید می توانید ویزیت آنلاین با واتساپ بگیرید.

 59. حسین گفت:

  سلام خسته نباشید
  یه پسر 26 ساله هستم و چند وقتی هست احساس درد در ناحیه مقعد دارم هنگام مدفوع هم این درد رو حس میکنم هم حالت عادی خیلی زیاد نیست ولی تازه متوجه شدم لبه مقعد چندین جا دورتا دور ورم کرده یک بار قبل هم همچین مشکلی داشتم (نمیدونم ولی احساس میکنم همیشه یه ورم کوچیکی داره به خاطر فشار هنگام مدفوع که الان کمی درد داره و زیاد نشستن) به دکتر مراجعه کردم گفتن هموروئید هستشو با پماد یکم بر طرف شد شاید یکی دو سال هست مدت طولانی هم در سرویس بهداشتی هستم و هیچوقت هم یبوست نکردم (اب زیاد میخورم) مگر یکی دوبار که به علت غذایی که خورده بودم بود نمیدونم الان میتونه هموروئید باشه یا نه؟ به دکتر متخصصی باید مراجعه کنم میتونه خطر ناک باشه؟ تنها علائمی که دارم همون درد هستش
  ممنون

  1. سلام تا بهبودی کامل لازم است تحت نظر متخصص باشید. ممکن است عود هموروئید یا حتی آبسه مقعدی باشد.

 60. یاسی گفت:

  سلام یک ماهه عمل همورویید انجام دادم که بعداز عمل متوجه شدم یکی از ضایعه ها هنوز هستن و به دکترگفتم گفت که سعی کن یبوست نگیری تااون ضایعه ورم نکنه بعداز۳هفته بااینکه مدفوع شل بود خونریزی شدیدی از مقعد داشتم و الان باگذشت۱ماه ازعمل متوجه شدم بشدت مقعدم تنگ شده بحدی که تامدفوع ابکی نباشه خارج نمیشه الان یک هفتس درگیرم ملین ها دیگه مدفوع رو ابکی نمیکنن فقط نرم میکنن و مدفوع باوجود نرم بودن از مقعد خارج نمیشه چون خیلی تنگ شده باید چیکارکنم خیلی دردو سوزش دارم بخصوص از داخل…مشهدهستم و اینجا کار عمل رو بالیزر انجام نمیدن ممنون میشم راهنمایی کنین…

  1. سلام، لازم است که بیماران بعد از عمل جراحی هموروئید یا دیگر بیماری های مقعدی مقدار فیبر غذایی را افزایش دهند تا حجم مدفوع به حدی باشد که بیمار دچار تنگی مقعدی نشود. با جراح معالج خود در ارتباط باشید و فیبر غذایی را افزایش دهید و مراقب باشید اسهال نگیرید. زیرا منجر به بروز شقاق و زخم مقعدی می گردد.

 61. محمد گفت:

  سلام خانم دکتر پنج سال پیش یه شقاق گرفتم‌ با درمان های تجویزی دکتر اصلا خوب نشدم تااینکه ااز چربی کوهان شتر استفاده کردم بعد مدت کوتاهی خوب شدم الان بعد این مدت به سختی‌ دفع دارم که فتق مغابنب درمن بوجود اورده حتر خروج گاز هم به سختی دارم که بایستی پاهامو توی شکم جمع کنم دراین حال تخلیه بهتر انجام میشه غذای فیبر دار مثل زیتون پرورده میخورم خیلی بهترم نمیدانم چکار کنم ایا من بایستی تا خوب نشدم فتق عمل نکنم میترسم در اثر زور زدن نتیجه عمل فتق نتیجه خوبی نداشته باشه بنظرشما تا خوب شدن کامل دست به عمل نزنم

  1. سلام ابتدا برای درمان شقاق و هموروئید اقدام کنید و سپس برای جراحی فتق اقدام نمایید. از خوددرمانی پرهیز کنید و سریعا به یک متخصص مراجعه کنید. احتمال بروز آبسه مقعدی و دیگر عوارض بیماری های مقعدی وجود دارد.

 62. mina گفت:

  سلام خانم دکتر ببخشید مم مجردم و ۱۸ سالمه چند ماهی هستش که دفع درست و حسابی ندارم مدفوع ام کوچک شده و بسیار باریک و برای دفع فشار زیادی لازمه اما مدفوع ام سفت نیست و شل هستش لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام ممکن است دچار زخم و شقاق در ناحیه شده باشید. از مطب وقت ویزیت بگیرید تا بعد از معاینه برای شما داروی مناسب تجویز نمایم. فیبر غذایی را نیز افزایش دهید که حجم مدفوع شما بیشتر شود.

 63. مرجان گفت:

  سلام، من دو سال پيش دچار شقاق مقعدى شدم. بدليل تشخيص اشتباه حراح و استفاده نا درست از كرمهاى داده شده و همچنين مشگلات كرونا ، مشگل مزمن شد .پارسال حراح عمل بو توكس انحام داد، ولى مشگل حل نشد و دردها ادامه داشت. امسال مجددا بوتوكس شدم توسط حراح ديگر ولى همچنان درد دارم. دردها متفاوت هستند گاه سوزش هست و گاه فشار زياد . حالا حراح گفته مقعدت مادرزادى تنگ است ولى كمى هم ضخيم شده و بايد كناره هاى مقعد بريده شود. آيا اينكار با ليزر ممكن است؟ ممنون ميشم حواب بدهيد از زندگى سير شدم. دو سال است مستمر درد دارم.

  1. سلام بله بهتر است با لیزر پرتوان برش انجام شود. برای جلوگیری از تنگی مقعد غذای پرفیبر مصرف کنید تا حجم مدفوع به اندازه کافی زیاد شود.

 64. مرجان گفت:

  سلام مجدد دكتر و با تشكر فراوان براى وقتى كه ميگذاريد. سوال من اين است كه آيا تنگى مقعد بتنهايى مىتواند باعث درد و فشار شود. جراح من ميگويد بدليل فشارهايى كه آورده شده مقعد ضخيم شده، آيا امكانش هست كه بمرور زمان و با رعايت كامل و رژيم غذايى خوب ( استفاده از فيبر زياد) مقعد بحالت قبل برگردد و يا بايد حتما جراحى شود. در ضمن حراح من گفته كه اول بوتوكس ميكند اگر نشد بعدش عمل جراحى.
  در ضمن دكتر، براى من امكان ندارد كه نزد شما بيايم براى ويزيت . آيا ويزين آنلاين امكانش هست؟
  پيشاپيش ممنون از جوابتون و خدا شما رو حفظ كنه

  1. سلام از قدردانی شما سپاسگزارم. علاوه بر این که لازم است رژیم غذایی و سبک زندگی را اصلاح کنید درمان های پزشکی را طبق نظر متخصص معالج خود انجام دهید. ویزیت آنلاین برای بیماران راه دور امکانپذیر می باشد. تلفنی با مطب هماهنگ شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *