کیست مویی

کیست مویی در زنان

کیست مویی در زنان

نام کیست مویی شاید برای بسیاری از افراد تازگی داشته باشد و با این بیماری آشنا نباشند. کیست مویی یک نوع عارضه پوستی است که در قسمت های مستعد بدن بوجود می آید و گاهی دردناک می شود. این عارضه خطر زیادی ندارد اما پس از تشخیص آن باید با یکی از روش های موجود درمان شود. این عارضه پوستی در خانم ها به دلایل بسیاری اتفاق می افتد و با روش هایی می توان از ابتلا به آن جلوگیری نمود. در کودکان و افراد بالای ۴۰سال معمولا به وجود نمی آید.

کیست مویی در زنان چگونه بروز می کند؟

این بیماری همانگونه که از نامش پیداست، نوعی کیست است که از مو و پوست تشکیل شده است که گاهی نیز آبسه کرده و بوی بدی همراه با خون دارد. کیست مویی یا سینوس پیلونیدال به معنای لانه مو است و به شکل یک برآمدگی یا یک سوراخ است و گاهی شبیه یک تونل توخالی(سینوس) است. در زنان در قسمت های پرمو بدن ممکن است اتفاق بیافتد، اما این عارضه بیشتر در شکاف بالای باسن به وجود می آید و معمولا نشانه های خاصی ندارد و تا زمانی که متورم نشده و درد نداشته باشد، ممکن است از سوی شخص قابل تشخیص نباشد.

این مشکل در مردان خیلی بیشتر اتفاق می افتد زیرا خانم ها دارای موهای کمتر و نازکتری هستند. ایجاد کیست مویی در زنان می تواند به دلایل بسیاری اتفاق بیافتد. موهای زیر پوستی، چاقی، آسیب در فولیکول های مو، تغییرات هورمونی، وجود هورمون های مردانه در بدن و پرمویی از دلایل ایجاد متداول سینوس پیلونیدال در زنان هستند.

همچنین فعالیت هایی مانند نشستن و پوشیدن لباس های تنگ که باعث اصطکاک پوست می شوند، از مهمترین دلایل ایجاد آن در زنان هستند. خانم های شاغل یا دختران کنکوری که در طول روز زمان زیادی بر روی صندلی می نشینند، بیشتر به این بیماری دچار می شوند. سینوس پیلونیدال در زنان در هر سنی ممکن است به وجود آید، اما خانم های بین ۱۵ تا ۲۵ سال بیشتر به این عارضه دچار می شوند.

کیست مویی در زنان پر مو

یکی از دلایل اصلی ایجاد آن در زنان، پرمویی و داشتن موهای ضخیم است که به دلایل هورمونی یا ارثی به آن دچار هستند. بنابراین اولین قدم برای پیشگیری از به وجود آمدن ، درمان موهای زائد با روش های دائم یا موقتی است. استفاده از روش های موزدایی مانند ژیلت یا کرم های موبر که باعث بوجود آمدن موهای زیر پوستی می شوند، درصد ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند. بنابراین بهتر است از روش های دیگری مثل لیزر موهای زائد برای از بین بردن موها استفاده شود.

همچنین خانم هایی که دارای مشکلات هورمونی هستند بهتر است به پزشک مراجعه کنند تا مشکل پرمویی آنها با مصرف دارو برطرف شود. از سوی دیگر تمیز نگه داشتن بدن، درصد ابتلا به این بیماری را خیلی کاهش می دهد. همچنین خانم های شاغل یا خانه دار که خیلی روی صندلی می نشینند، بهتر است در طول روز فعالیت خود را افزایش دهند تا اصطکاک پوست کمتر شده و به این عارضه دچار نشوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *