هموروئید یا بواسیر

هموروئید داخلی چیست

هموروئید داخلی

هموروئید داخلی Internal Hemorrhoid خوشه هایی از عروق خونی هستند که در زیر بافت مخاطی کانال مقعد در خط تحتانی رکتوم قرار گرفته اند. زمانی که این عروق در اثر فشار متورم، ملتهب و بزرگ شوند به آن بیماری هموروئید داخلی اطلاق می شود. هموروئید داخلی از بیرون قابل رویت نیست. تفاوت هموروئید داخلی با نوع خارجی هموروئید External Hemorrhoid در این است که هموروئید داخلی در کانال مقعد شکل می گیرد و عروق خونی داخل کانال مقعد را درگیر می کند و چون توسط لایه های پوست پوشیده شده اند بدون درد هستند . ولی هموروئید خارجی عروق خونی اطراف دهانه مقعد را گرفتار می کند و به دلیل دارا بودن اعصاب در این ناحیه هموروئید خارجی همراه با درد می باشد .

هموروئید به طور کلی در اثر فشار زیاد ناشی از حاملگی ، اضافه وزن یا فشار و کشیدگی روده بزرگ در حین دفع مدفوع ایجاد می شود. در دوران میانسالی، هموروئید اغلب به شکایت مداوم تبدیل می شوند. در سن ۵۰ سالگی ، تقریباً نیمی از جمعیت یک یا چند مورد از علائم کلاسیک هموروئید را تجربه کرده اند که شامل درد رکتوم، خارش، خونریزی و احتمالاً پرولاپس است (هموروئیدی که از کانال مقعد بیرون می زند). اگرچه هموروئید خطرناک نیست، اما می تواند به صورت دوره ای عود کند ودردناک باشد.

تشخیص هموروئید داخلی

علائم و نشانه های بیماری هموروئید داخلی

در کل ۴۰٪ از افراد مبتلا به هموروئید;بدون علامت هستند. علاوه بر این به دلیل شباهت علائم بسیاری از بیماریهای های آنورکتال دیگر مانند شقاق مقعد، فیستول، خارش، کندیلوما و حتی سرطان مقعد معمولا توسط مردم عادی و غیر متخصص به عنوان هموروئید تعبیر می شوند برای هموروئید داخلی، خونریزی شایعترین علامت گزارش شده است. بروز خونریزی در هموروئید داخلی معمولاً با دفع مدفوع و تقریباً همیشه بدون درد است.

در هموروئید داخلی خون به رنگ قرمز روشن است و به صورت روکش خونی در انتهای مدفوع دیده می شود. خون را می توان روی دستمال کاغذی توالت مشاهده کرد و یا ممکن است روی سنگ توالت ریخته و یا پاشیده شود. یکی دیگر از علائم رایج هموروئید داخلی احساس پرولاپس یا افتادگی بافت مقعد است. خم شدن گاهی اوقات می تواند به هموروئید داخلی فشار وارد کرده و باعث بیرون زدگی آن از مقعد شود که در این صورت می تواند دردناک باشد و همراه با بی اختیاری مدفوع، ترشحات مخاطی، احساس پر بودن مقعد و سوزش و حساسیت پوست مقعد باشد.

درد ناشی از هموروئید داخلی به طور قابل توجهی کمتر از هموروئید خارجی است با این حال در بعضی موارد که هموروئید از دیواره کانال مقعد بیرون می زد در همانجا توسط عضلات مقعد گیر می افتد و عوارضی را به دنبال خواهد داشت به طوری که برای مثال خونرسانی به عروق هموروئید قطع می شود و باعث ایجاد هموروئید داخلی ترومبوزه و نکروز ایسکمیک خواهد شد

درجه بندی هموروئید داخلی

هموروئید داخلی بسته به شدت آن از درجه یک تا درجه چهار تقسیم بندی می شود. ممکن است بیماران حتی متوجه هموروئید داخلی درجه یک نشوند و هموروئید درجه دو به طور غیر ارادی وارد کانال مقعد می شود. هموروئید درجه سوم را بیمار می تواند به صورت دستی به عقب و داخل مقعد بازگرداند، اما به محض رسیدن هموروئید داخلی به درجه چهارم، دیگر نمی توان آن را به صورت دستی به داخل کانال مقعد فشار داد. هموروئید داخلی بیرون زده یا افتاده از کانال مقعد به سمت دهانه مقعد حرکت می کند و باعث مسدود شدن دهانه مقعد می شود.

در صورت عدم درمان ، عروق بیرون زده هموروئید Prolapsed Internal Hemorrhoid در عضله اسفنکتر گرفتار می شود که باعث ایسکمی و قطع خونرسانی به بافت خواهد شد که این وضعیت به خودی خود بسیار دردناک است و ممکن است همراه با ترشح چرک باشد و درد بیشتری را برای بیمار ایجاد کند. در این مرحله هموروئید داخلی دچار افتادگی و ایجاد لخته خون در عروق خونی می شود و به طور بالقوه می تواند منجر به عفونت شود که باید توسط پزشک معالجه شود

درمان هموروئید داخلی

اگرچه هموروئید می تواند ناخوشایند و دردناک باشد، اما با اقدام به موقع به راحتی قابل درمان هستند و در بسیاری موارد قابل پیشگیری هستند. اگر در مراحل اولیه بیماری به پزشک مراجعه شود، درمان و بهبودی سریع امکان پذیر است ولی از آنجا که هموروئید به طور کلی با گذشت زمان بدتر می شود، متخصصین جراحی پیشنهاد می کنند که به محض ظاهر شدن علائم بیماری، بیماران باید تحت درمان قرار بگیرند در غیر اینصورت درمان و بهبودی ممکن است به طول انجامد. هموروئید داخلی مزمن که به درمان های دارویی و خانگی پاسخ نداده است باید جراحی و خارج شود. بهتر است جراحی هموروئید با لیزر و توسط متخصص جراحی عمومی و لیزر با تجربه انجام شود.

کولونسکپی هموروئید داخلی

برای بهبود سریع تر مصرف فیبر بیشتر در رژیم غذایی خود به طور تدریجی افزایش دهید. غذاهای پر فیبر شامل کلم بروکلی ، لوبیا ، گندم و سبوس جو دوسر، غذاهای غلات سبوس دار و میوه تازه است. همچنین انجام ورزش هوازی سبک​​، مانند پیاده روی سریع ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در روز، می تواند به تحریک عملکرد روده کمک کند. زمانی که نیاز به دفع مدفوع دارید سریعا آن را انجام دهید و به تعویق نیندازید زیرا منجر به افزایش فشار روی هموروئید می شود. قرار دادن ناحیه متورم در آب گرم برای تسکین خارش، التهاب و رفع گرفتگی عضلات اسفنکتر مقعد می تواند مفید باشد.

بعد از دفع مدفوع خشک کردن ناحیه هموروئید باید به آرامی انجام شود می توانید از سشوار برای انجام این کار استفاده کنید. روی سطوح سفت و محکم ننشینید ممکن است منجر به ایجاد هموروئید تازه شود. کرم های هموروئیدی که حاوی بی حسی موضعی هستند می توانند به طور موقت درد را تسکین دهند. قراردادن کمپرس یخی کوچک برای چند دقیقه در ناحیه مقعد نیز می تواند به کاهش درد و تورم کمک کند. درمواردیکه با انجام درمان خانگی هموروئید طی دو روز بهبود نیافت و تبدیل به هموروئید ترومبوزه شد درمان جراحی بهترین راه حل آن می باشد

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی فارغ التحصیل ۱۳۷۸ از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره های لیزر را در کشومان ایران و کشورهای روسیه و ترکیه گذرانده اند و از سال 86 هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل 09120052674

4 thoughts on “هموروئید داخلی چیست

 1. ژابیز گفت:

  سلام
  من 20 روز پیش عمل هموروئید داخلی درجه 3 با لیزر داشتم.ولی گاهی به طور بی اختیار باد معده خارج میشه .
  آیا موقتی هست یا درمانش طول میکشه

  1. این مورد را با جراح معالج خود در میان بگذارید. ممکن است نیاز باشد دارو مصرف کنید و تمرینات کگل را هم انجام دهید.

 2. زهره گفت:

  سلام
  من حدود دو سال که عمل هموروئید کردم و حالا سمت چپ مقعد دچار سوزش و عفونت شده
  میونم از داروها و پماد واسه بر طرف کردن عفونت و سوزش استفاده کنم.
  ممنون از شما

  1. سلام از خوددرمانی پرهیز کنید و از یک متخصص داروی مناسب دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *