زگیل تناسلی

لیزر زگیل تناسلی

لیزر زگیل تناسلی

زگیل تناسلی به انگلیسی جنیتال وارت Genital Wartst بر اثر یک ویروس انسانی به نام پاپیلومادر ناحیه تناسلی و یا حتی در اطراف دهان که به صورت گوشتی است و درمان آن به خصوص برای بانوان ضروری است زیرا در مواردی منجر به سرطان دهانه رحم می شود زگیل تناسلی می تواند به شکل منفرد یا خوشه ای در نواحی تناسلی به وجود بیاید عفونت با HPV یا زگیل تناسلی شایع ترین عفونت منتشره از طریق سکس در دنیاست.

امروزه جوانان زیادی را در مطب و کلینیک ارولوژی ویزیت می کنم که مبتلا به زگیل تناسلی شده و با نگرانی جهت درمان می نمایند. در راستای پیشگیری بهتر از درمان است اطلاع رسانی نحوی انتقال ویروس نقش مهمی در جلوگیری از انتقال و انتشار آن دارد ماهیت زگیل تناسلی ویروسی به نام HPVمی باشد که این ویروس تیپ های مختلفی دارد که بعلت متنوع بودن آن و از طرفی تمایل سریع به انتقال از طریق جنسی امروزه جوانان زیادی را درگیر کرده است علت انتقال و انتشار ویروس عدم آگاهی افراد و از طرفی رابطه جنسی با فرد آلوده می باشد.

قبل و بعد لیزر زگیل تناسلی

تنها یک تماس جنسی جهت انتقال این ویروس از مرد به زن یا از زن به مرد کافی است بعلت تمایل سریع این ویروس به انتشار حتما استفاده از کاندوم نیز حالت پیشگیری نداشته و لذا کاندوم فقط قسمت پوشاننده آن را محافظت می کند و بیضه ها و ناحیه عانه در هنگام نزدیکی با فرد مبتلا علیرغم استفاده از کاندوم آلوده به ویروس می شود زگیل تناسلی و یا به عبارتی کوندیلوما آکومیناتا که همتای انگلیسی genital-warts نام دارد و معمولا همراه عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی همراه است ویروس HPV از ویروس هایدار).

ضایعات جلدی پاپول مانند دستگاه تناسلی که خوش خیم هستند و رنگ آن صورتی مانند می باشد. بیماری زگیل تناسلی تقریباً شایع و بسیار واگیردار می باشد که معمولاً از طریق جنسی به یکدیگر منتقل می شود ( یعنی تماس پوست با پوست آلوده). درمان معمول از بین بردن ضایعات با روشهایی مانند لیزر ۲، نیتروژن مایع و فتودینامیک تراپی با آمینولولونیک اسید اینترفرون آلفا دردرمان زگیل تناسلی موثر است. اچ.پی.وی HPV به قدری شایع است که در بیش از نیمی از انسان های از نظر جنسی فعال، در مقطعی از زندگی دچارش می شوند.

انتقال زگیل تناسلی

علائم زگیل تناسلی

این نوع زگیل همراه با خارش به وجود می آید. شکل ظاهری آن ممکن است بسیار ریز و هم رنگ پوست باشد و یا کمی تیره تر و درشت باشد از نظر تعداد گاهی به دلیل اجتماع تعداد زیادی زگیل در یک نقطه به شکل گل کلم در می آید. گاهی هیچ گونه علائمی ندارد و تنها شخص ناقل بیماری است از هفته ها تا ماه ها و گاهی نیز سال ها حتی در بعضی از افراد ممکن است علاپم اصلا ظاهر نشود و در حقیقت ناقل بدون علامت باشند. به همین علت ممکن است در ارتباط جنسی با فرد به ظاهر سالم این بیماری منتقل گردد و یکی از دلایل انتشار بیماری همین امر می باشد.

عوارض زگیل تناسلی

این بیماری علاوه بر شکل و ظاهر ناخوشایندی که ایجاد می کند عامل بروز بیماری های دیگری طبق آمار زیر می باشد. ۸۰ درصد سرطان های مقعد در مردان به دلیل وجود انواع خاصی از این ویروس است ۶۰ درصد سرطان های رحم در زنان به دلیل وجود انواع خاصی از HPV است همچنین بروز انواع خاصی از سرطان دهانه رحم سرطان آلت تناسلی در مردان سرطان حنجره

پیشگیری از زگیل تناسلی

این بیماری بسیار مسری است و به راحتی از طریق تماس پوستی انتقال می یابدبنایراین برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری در درجه اول از روابط جنسی پر خطر دوری کنید به خصوص که اخیرا این بیماری در ایران بسیار شایع شده است نیز پیشنهاد می شود . توصیه ی سازمان های بهداشتی واکسیناسیون به افرادی که در سنین نزدیک به بلوغ و فعالیت های جنسی می باشند استفاده از واکسن می باشد هر چند که واکسن آن به نام گارد سیل در همه جا یافت نمی شود و به سادگی در دسترسی عموم نیست، اما بکارگیری آن در ۹۰% موارد از شروع بیماری زگیل تناسلي جلوگیری می کند و باعث ایمنی نسبت به سایر گونه های ویروسی می شود.

زنان بایستی به طور منظم معاینه لگن توسط پزشک Gardasil گارداسیل همچنین استفاده از واکسن و آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند تا تغییرات واژن و دهانه رحم در اثر زگیل تناسلی یا علایم زودرس سرطان گردن رحم مشخص شود از آنجایی که ویروس های و در جنس مونث در طولانی مدت احتمال ابتلا به سرطان گردن رحم , مهبل فرج و مفعد و در آقایان سرطان آلت و مقعد را افزایش می دهند این واکسن از اهمیت بسیاری برخوردار است توصیه به خصوص کسانی که روابط جنسی با اشخاص متعددی دارند این است که این واکسن را تزریق کنند. بهترین سن تزریق واکسن تا سالگی و نهایتا زیر ۲۶> تا ۳۰ سال می باشد.

تماس جنسی تنها راه انتقال زگیل تناسلی نیست به ندرت از طریق اپیلاسیون .سونای بخار و حوله آلوده و همچنین از مادر آلوده به نوزاد هنگام زایمان طبیعی هم قابل انتقال است ولی راه اصلی انتقال تماس جنسی است. استفاده از واکسن گارداسیل (Gardasil) پیشنهاد می شود. زنان بایستی به طور منظم معاینه لگن توسط پزشک و آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند تا تغییرات واژن و دهانه رحم در اثر زگیل تناسلی یا علائم زودرس سرطان گردن رحم مشخص شود

واکسن زگیل تناسلی جهت پیشگیری واکسن زگیل تناسلی به نام گارداسیل توصیه می شود که قبل از نوجوانی تزریق شود. روش کار به این صورت است که ۲ بار تزریق با فاصله ۶ ماهه انجام می شود. اما در افراد بالای ۱۴ سال توصیه می شود واکسن گارداسیل ۳ بار و در فواصل کمتر از ۵ ماه تزریق شود.

آزمایش زگیل تناسلی قبل از لیزر

برای این که بدانید که مبتلا به HPV شده اید یا خیر باید از ناحیه نمونه برداری شود. در این مطب نمونه برداری به ۲ روش انجام می شود: ۱. با برسی مخصوص از ناحیه نمونه برداری شده و نمونه در ظرفی حاوی محلول نگهدارنده گذاشته می شود و به آزمایشگاه منتقل می شود. ۲. با بیستوری یک تکه بسیار بسیار ریز از زگیل برداشته شده و به ظرف مخصوص حاوی مواد نگهدارنده منتقل و به آزمایشگاه ارسال می شود. بعد از ۱۰ تا ۱۲ روز جواب آزمایش حاضر خواهد شد

انواع درمان زگیل تناسلی

۱ ـ پودوفیلین که یک ترکیب شیمیایی می باشد که روی محل آلوده مالیده می شود ولی تحریکات شیمیایی محل و استفاده طولانی مدت آن برای درمان زگیل که باید به مدت یک ماه تا سه ماه مالیده شود استفاده از آن را محدود کرده است

۲ ـ استفاده از لیزر که باعث تبخیر و پخش زگیل در جاهای سالم می شود و همچنین به علت هزینه بالا به عنوان خط اول درمانی توصیه نمی شود

۳ ـ استفاده از کوتر و جراحی که به علت ماهیت عود کننده زگیل و همچنین تخریب پوست و بد شکل شدن محل سوزانده شده مورد استقبال بیماران نمی باشد

۴ ـ استفاده از پماد ایمی گومید که به علت اثر ضعیف آن که از طریق تحریک سیستم ایمنی عمل می کند و خیلی موثر در درمان نمی باشد

۵ ـ کرایوتراپی : امروزه به دلایل زیر بهترین و آسانترین و کوتاه ترین و کم عارضه ترین روش حذف زگیل تناسلی می باشد زگیل های تناسلي را می توان با روش های متعددی مانند فریز و لیزر> نمودن از بین برد که در این میان اثر لیزر نسبت به سایر روش ها سریعتر و مطمئن تر است.

مزیت استفاده از لیزر در درمان زگیل تناسلی

در یک جلسه و در برخی ۱۰-۵ دقیقه همه زگیل های تناسلی را می توان درمان کرد نیاز به تکرار درمانی نیست باعث پخش زگیل تناسلی نمی شود از نظر زیبایی محل پوست آلوده نسبت به روش های دیگر حداقل آسیب بافتی را دارد سرپایی و با حداقل درد و تحریک محل نسبت به روش های دیگر می باشد ابتدا تمامی زگیل های تناسلی با درمان دارویی مناسب بهبود یافته و برای مواردی که به درمان دارویی جواب نمی دهند لیزر انجام می شود.

تاثیر پودوفيلين در درمان زگيل تناسلي

زگيل تناسلي يکي از بيماريهاي شايع منتقله از راه جنسي است که توسط ويروس پاپيلوماي انساني ايجاد مي شود. پودوفيلين عصاره گياهي است که از دير باز در درمان زگيل تناسلي مورد استفاده قرار مي گرفته است. اين دارو خاصيت جلوگيري کننده از تقسيمات سلولي (آنتي ميتوتيک) داشته و اثر مستقيمي بر سلولهاي اپي تليال دارد.

از طرفي نيتروژن مايع که ماده اي است که بطور وسيع در سرما درماني (کرايوتراپي) استفاده مي شود، موجب مرگ سلولي، ايجاد کريستالهاي مايع در داخل سلول و آسيب اجزاي آن مي گردد. اين مطالعه با هدف ارزيابي اثر بخشي محصول پودوفيلين با سرما درماني با نيتروژن مايع در درمان زگيل هاي تناسلي انجام شده است بر اساس آزمایشی که بر روی ۷۰ بیمار مبتلا به زگیل تناسلی انجام شد ۳۵ بیمار به طور تصادفي محلول پودوفيلين دريافت کرده و ۳۵ نفر تحت درمان با کرايوتراپي با نيتروژن مايع قرار گرفتند. مصرف دارو هفته اي يک بار تا پاک شدن کامل ضايعات و يا حداکثر دوره ۸ هفته اي ادامه داشت.

سپس بيماران تا ده هفته از نظر احتمال عود مجدد پيگيري مي شدند نتیجه این آزمایش نشان داد که زمان متوسط بهبود کامل ضايعات ۳.۹ هفته (۱-۷ هفته) براي پودوفيلين و ۴.۹ هفته (۱-۹ هفته) در گروه سرما درماني بود (P=۰.۰۳۹). از ميان بيماران دو گروه که به طور کامل درمان شده بودند و يا آنها که دوره ۱۰ هفته اي پيگيري شان به سر رسيده بود %۲۶ و %۴۷ به ترتيب در دو گروه پودوفيلين و سرما درماني عود را تجربه نمودند (P<۰.۰۵). واکنشهاي التهابي موضعي به طور قابل توجهي در گروه سرما درماني بيشتر از پودوفيلين بودطبق نتايج به دست آمده محصول پودوفيلين در درمان زگيل تناسلي موثر بوده و عوارض و احتمال عود کمتري نسبت به کرايوتراپي با نيتروژن مايع دارد.

لیزر زگیل های تناسلی در زنان و مردان

معمولاً درمان به صورت از بین بردن زگیل های به وجود آمده است که باید هر چه سریعتر انجام شود تا مانع گسترش بیماری و ازدیاد زگیل ها که به سرعت رخ می دهد شود. هرچند که به کار گیری واکسن در این مرحله چندان کار ساز نبوده و توصیه نمی شود و فقط می تواند مانع از ابتلا به سایر گونه های ویروسی شود.

زگیل های تناسلي را می توان با روش های متعددی مانند فریز و لیزر نمودن از بین برد که در این میان اثر لیزر نسبت به سایر روش ها سریعتر و مطمئن تر است. در یک مطالعه که به صورت تصادفی بین اثر فریز کردن (کرایوتراپی) و لیزرها انجام شده، نتایج جالب توجهی به دست آمده است که شامل بررسی از نظر اثر اولیه، تعداد دفعات درمان و میزان عود و عوارض بعد از درمان بوده است.
پاک سازی اولیه با لیزرها ۹۰% و با کرایوتراپی ۳% بوده است.
تعداد دفعات تکرار در موارد لیزرها ۱۰% و در موارد کرایوتراپی ۹۰% نیاز به تکرار جهت پاکسازی زگیل های تناسلي بوده است.
میزان عود در لیزرها ۲% و با کرایوتراپی ۱۲% می باشد.
در کل مهمترین اصل، ابتدا پیشگیری از ابتلا به بیماری است و در مرحله بعد، درمان اولیه و پیگیری متعدد و تکرار در درمان به صورتی که بیماری های آتی بعد از درمان مراجعه و معاینه و درمان شود

عمل جراحی زگیل تناسلی

برداشتن زگیل تناسلی با عمل جراحی معمولا پیشنهاد نمی شود و بهترین حالت برداشتن و حذف زگیل تناسلی روش کرایو یا سرد کردن زگیل است که به نوعی آثار ظاهری زگیل را از بین می برد. این روش تقریبا مشابه سوزاندن زگیل تناسلی است. بعد از عمل جراحی زگیل تناسلی با کرایو کمی التهاب در ناحیه خواهد بود که با پمادی که توسط متخصص تجویز می شود می توان التهابات را تسکین داد. عمل جراحی زگیل تناسلی نیازی به بیهوشی ندارد و به طور سرپایی و بدون بستری انجام می شود.

هزینه درمان زگیل تناسلی

برای دریافت دارو و ویزیت اولیه بیمار یک بار هزینه ویزیت متخصص جراحی را پرداخت می کند و در صورتی که نیاز به جراحی با لیزر زگیل تناسلی داشته باشد بعد از معاینه هزینه مشخص می شود و به هیچ عنوان قبل از معاینه هزینه لیزر زگیل تناسلی تخمین زده نمی شود
لطفا برای دریافت اطلاعات بیشتر و انتخاب بهترین و جدیدترین روش درمان زگیل تناسلی با مطب خانم دکتر سعادتی تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *