هموروئید یا بواسیر

تشخیص هموروئید

تشخیص هموروئید

دو روش برای تشخیص هموروئید وجود دارد. یکی روش تشخیص قطعی هموروئید و دیگری مشاهده علائم موضع هموروئید. شما نمی توانید به تنهایی تشخیص قطعی هموروئید را انجام دهید و لازم است به یک متخصص مراجعه کنید. توصیه می کنم برای تشخیص هموروئید یا بواسیر به یک متخصص جراحی و لیزر ماهر مراجعه کنید. بعد از تشخیص بیماری جراح برای شما داروی مناسب تجویز می کند و اگر بعد از یک الی ده روز بهبودی شما حاصل نشد توصیه بر عمل جراحی یا لیزر هموروئید خواهد بود.

بیماران مبتلا به هموروئید در اولین مراجعه احساس توده در ناحیه مقعد را گزارش می کنند. همه بیماران مبتلا به هموروئید درد ندارند به خصوص بیماران مبتلا به هموروئید داخلی و جز احساس توده و خونریزی مورد دیگری را گزارش نمی کنند. بیماران مبتلا به هموروئید و شقاق احساس سوزش همراه خونریزی را بیشتر اعلام می کنند.

آناتومی هموروئید و تشخیص هموروئید داخلی و خارجی در کانال مقعد

هموروئید چیست؟

هموروئید ها بالشتک هایی طبیعی از بافت مقعد می باشند که به عمل دفع کمک می کنند. این عروق در 4 سانتی متری انتهای روده بزرگ یا همان راست روده وجود دارند. در اصل در ناحیه کانال مقعد دیده می شوند. ابن سینا این بیماری را توده های عروقی داخلی یا خارجی می نامد که ممکن است با یا بدون علامت خونریزی باشد. خون ریزی به دلیل هموروئید فقط در ۲۸ تا ۴۸ درصد بیماران مشاهده می شود. همچنین ابن سینا تاکیید می کند که باید این بیماری را از التهاب ركتوم، زخم های كولون و ركتوم، شقاق مقعد و بيرون زدگی و پرولاپس مقعد نیز تشخیص دهید.

عوامل گوناگونی مثل فشار یبوست و اسهال مزمن بر ناحیه مقعد، چاقی و بیماری های گوارشی منجر به متورم شدن و التهاب این بالشتک های هموروئید می شوند. زمانی که این بخش از بافت مقعد غیرطبیعی و ملتهب می شود می گوییم که بیمار دچار هموروئید یا بواسیر شده است. ممکن است هموروئید داخلی یا خارجی باشد. هموروئید داخل مقعد و بالای خط دندانه ای مقعد را هموروئید داخلی می گوییم. هموروئید دهانه مقعد که زیر خط دندانه ای مقعد قرار دارد را هموروئید داخلی می نامیم. اگر لخته خون در پاکه هموروئید محبوس شود می گوییم که هموروئید ترومبوزه بروز کرده است.

روش تشخیص قطعی هموروئید

تشخیص قطعی هموروئید با ابزار پزشکی از جمله آنوسکوپ و کولونسکوپ امکانپذیر است. آنوسکپی‌ (دیدن‌ مقعد با کمک‌ یک‌ لوله‌ کوتاه‌ به‌ نام‌ آنوسکوپ‌، وسیله‌ ای‌ لنزدار و دارای‌ یک‌ منبع‌ نورانی‌ در سر آن‌ است‌)، پروکتوسکوپی‌ (دیدن‌ راست‌ روده‌ و قسمت‌ پایینی‌ روده‌ بزرگ‌ یا وسیله‌ ای‌ به‌ نام‌ پروکتوسکوپ‌، که‌ وسیله‌ ای‌ اپتیک‌ و دارای‌ یک‌ منبع‌ نورانی‌ در سر آن‌ است‌). به طور معمول متخصص جراحی عمومی با معاینه بیمار هموروئید را تشخیص می دهد. اگر بیمار خونریزی مشکوک داشته باشد و بالای 40 سال باشد معمولا کولونوسکوپی تجویز می شود.

تشخیص هموروئید با بررسی علائم ظاهری

در صورتی که همورویید خارجی باشد با یک معاینه ساده توسط متخصص جراحی عمومی قابل تشخیص است از دیگر علائم شایع هموروئید خونریزی و درد و تورم در ناحیه مقعد است. ممکن است بیمار مبتلا به هموروئید خونریزی جزیی همراه با سوزش داشته باشد. در مواقعی که خونریزی با سوزش همراه است احتمال بروز هموروئید و شقاق یا بیماری شقاق به تنهایی وجود دارد. بیماران مبتلا به هموروئید داخلی احساس توده در ناحیه مقعد و عمل دفع ناقص را گزارش می کنند و ممکن است درد و خونریزی نداشته باشند. هموروئید داخلی معمولا بدون درد است.

تفاوت هموروئید و آبسه مقعدی

در برخی موارد بیماران آبسه مقعدی یا آبسه انورکتال را با هموروئید اشتباه می گیرند. آبسه انورکتال در صورتی که درمان نشود بسیار خطرناک است و از عفونت یا مسدود شدن غدد مقعد ایجاد می گردد. به دلیل بیماری های جنسی و یا اختلال مانند بیماری کرون و یا دیورتیکولیت ایجاد می گردد. علایم آبسه مقعدی می تواند شامل درد مقعد یبوست و تب باشد. آبسه مقعد می تواند بر اثر زخم یا هموروئید درمان نشده نیز بروز کند.

این در حالی است که هموروئید تب ایجاد نمی کند و به جای چرک، خون در پاکه هموروئید دیده می شود و دردی شبیه به تیر کشیدن دارد اما آبسه دردی ممتد و حتی پیش رونده دارد. روش استاندارد درمان آبسه مقعدی جراحی است که بهترین نوع جراحی آبسه مقعدی با لیزر است. آبسه نباید دستکاری شود زیرا تبدیل به بیماری های پیشرفته تر مثل فیستول مقعدی می شود.

تشخیص هموروئید یا بواسیر به طور تیپیک با معاینه فیزیکی توسط پزشک متخصص تشخیص داده می شود. با مشاهده بافت اطراف می توان هموروئید خارجی و هموروئید داخلی پرولابه را تشخیص داد. تفاوت علایم هموروئيد با آبسه در این است که آبسه مقعدی ترشح چرکی دارد و معمولا بیمار با تب و ترشح زیاد مراجعه می کند.

تفاوت شقاق با بواسیر هموروئید

شقاق بر اثر بروز یک زخم در ناحیه مقعد بروز می کند و ممکن است بر اثر فشار یا پارگی بافت مقعد ایجاد شود. اما هموروئید التهاب و ورم بالشتک های هموروئید و گره ها و عروق هموروئید است که ملتهب شده است. معمولا هموروئید با احساس توده و یا توده و درد تواما با هم احساس می شود. اما شقاق مقعدی با سوزش همراه است. گاها بیماری هموروئید و شقاق با هم بروز می کند. اگر شما به هر یک از این بیماری های مقعدی دچار شوید لازم است برای تشخیص و درمان تخصصی به متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید. زیرا عدم درمان هموروئید یا شقاق منجر به تشدید بیماری و بروز دیگر بیماری های مقعد می گردد. در بیماری هموروئید بیرون زده ممکن است بیمار احساس کند که دچار گوشت اضافه مقعدی شده است. اما در بیماری شقاق حالتی مثل اسکین تگ بروز می کند.

درجات هموروئید

هموروئید داخلی در 4 درجه بر اساس میزان افتادگی تقسیم بندی می شود.

تشخیص انواع مختلف هموروئید یا بواسیر

همانطور که ذکر شد هموروئید ممکن است داخلی یا خارجی باشد. هموروئید خارجی را می توانید به راحتی در خارج خط دندانه ای مقعد مشاهده کنید. هموروئید خارجی نیز ممکن است فقط با برجستگی و التهاب عروق این ناحیه مشاهده شود. نوع دیگر هموروئید خارجی با درگیری و احتباس شدید خون در ناحیه دیده می شود که به آن هموورئید ترومبوزه خارجی می گوییم.

تشخیص هموروئید ترومبوزه

تشخیص هموروئید ترومبوزه با مشاده یک کبودی دردناک در ناحیه آندودرم امکانپذیر است. دو تا سه روز اول بروز ترومبوز این بیماری بسیار دردناک است اما به محض بازجذب خون محبوس در پاکه هموروئید درد ناحیه کاهش می یابد. اگر بیمار برای درمان هموروئید ترومبوزه و تخلیه اصولی آن در همان مراحل اولیه مراجعه نکند در آینده مبتلا به عارضه گوشت اضافه مقعدی می شود. توصیه می شود برش و جراحی هموروئید ترومبوزه با لیزر پرتوان جراحی انجام شود.

یکی دیگر از روش های تشخیص هموروئید ترومبوزه این است علل بروز آن را بشناسید. اجابت مزاج های مکرر به خصوص اگر بیمار یبوست یا اسهال داشته باشد و یک یبوست شدید می تواند منجر به بروز این بیماری شود. ممکن است شغل شما راننده یا خلبان باشد و مجبور به نشستن زیاد باشید. همچنین ورزشکاران حرفه ای که وزنه های سنگین بلند می کنند نیز ممکن است به هموروئید ترومبوزه مبتلا شوند.

لیزر هموروئید داخلی و خارجی

هموروئید خارجی

بواسیر خارجی برآمدگی نرمی یا کبود و دردناک است که در پایین خط دندان های مقعد بروز می کند. دهانه ی مقعد است. باتوجه به این که خارج خط دندانه ای مقعد پر از پایانه های عصبی و حسی می باشد این بیماری بسیار دردناک است. برخی از بیماران که درد زیادی را تجربه نمی کنند تصور می کنند که این نوع هموروئید یک گوشت اضافه است و به درمان بیماری خود اهمیت نمی دهند.

تصویر هموروئید یا بواسیر بیرون زده از مقعد

هموروئید داخلی

اولین و مهم ترین نشانه هموروئید داخلی خونریزی و بی دردی است. همچنین احساس توده در ناحیه مقعد و خارش از دیگر عوارض این بیماری است. تشخیص هموروئید داخلی زمانی که بیش از اندازه ملتهب می شود یا پرولابه می شود بسیار راحت است. زیرا پاکه هموروئید از دهانه مقعد بیرون می زند. با این که هموروئید داخلی در بالای خط دندانه ای مقعد و داخل 4 سانت اولیه این ناحیه تشکیل می شود. دفع ناقص و احساس نفخ بیش از اندازه نیز می تواند از دیگر علائم این بیماری باشد. بافت داخل مقعد از اپی تلیوم ستونی پوشانده شده است و عصب حسی درد ندارد. به همین دلیل هموروئید داخلی درد ندارد. درجه بندی هموروئید داخلی از سال 1985 بر اساس بیرون زدگی مقعد و افتادگی آنها به چهار دسته تقسیم شد:

 • درجه اول: فقط خون ریزی دارد و بیرون زدگی ندارد
 • درجه دوم: خون ریزی و بیرون زدگی دارد و بیرون زدگی خودبخود جا می رود
 • درجه سوم:بیرون زدگی فقط با فشار دست جا می رود
 • درجه چهارم:بیرون زدگی حتی با فشار دست هم جا نمی رود
author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی اولین زن جراح در ایران که جراحی بیماری های نشیمنگاه با لیزر پرتوان را به طور تخصصی و ماهرانه انجام داده اند. ایشان فارغ التحصیل ۱۳۷۸سال از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی می باشند. ایشان هزاران جراحی موفق با لیزر را طی سالیان طولانی انجام داده اند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل و واتساپ 09120052674

36 دیدگاه برای “تشخیص هموروئید

 1. شیما گفت:

  خانم دکتر اگر هموروئید را تشخیص بدین روش درمانش که دیگه برنگرده چیه؟

  1. ابتدا یک دوره 10 روزه داروی قوی و مراقبت خانگی برای بیمار تجویز می شود. اگر بیماری هموروئید شدید باشد و با دارو درمان نشود بهترین روش درمان، لیزر هموروئید می باشد.

 2. پژمان‌ نادری گفت:

  سلام خانم دکتر،بنده ی ۳هفته هست ک وقتی میشینم احساس میکنم ی درد خفیفی در مقعدم اوایل ی خارش کمی داشتم ولی خونریزی نداشتم بنظرتون چی هست ممنون میشم اگه جواب بدین لطفا؟

  1. سلام ممکن است دچار هموروئید داخلی و یا زخم شقاق شده باشید. از مطب وقت ویزیت بگیرید. بعد از معاینه برای شما داروی مناسب تجویز می شود. اگر یبوست دارید نیز یک رژیم غذایی مناسب و پرفیبر را انتخاب کنید.

 3. فاطمه جوانمرد گفت:

  سلام خسته نباشيد .مادرم همل همورييد با ليرز انجام دادن دكتر نمونه رو دادن واسه پاتولوژي.مادرم ٥٠ساله هستن.جاي نگراني هست؟

  1. سلام خیر جای نگرانی نیست. هر نوع بافتی که از بدن بیمار خارج می شود باید برای پاتولوژی ارسال شود. بعد از 10 روز جواب پاتولوژی را دریافت کنید و برای ویزیت بعد از عمل هموروئید همراه خود ببرید.

 4. وفایی گفت:

  سلام خانم دکتر. من الان هفته یازده بارداری ام هستم. از قبل بارداری یکم مشکل بواسیر داشتم که دکتر بهم پودر موسیلیوم و پماد هموریید داده و خوب شده بودم اما باز خیلی اذیتم نه راحت میتونم بشینم نه دفع انجام بدم دکتر زنان هم گفت فعلا دارو نخورم و فیبر و مایعات مصرف کنم. اما بیرون زدگی از مقعدم دو سه روزه دوباره ایجاد شده. ممنون میشم راهنمایی ام کنید که لازم مطبتون مراجعه کنم؟

  1. سلام بهتر بود که قبل از بارداری نسبت به درمان قطعی هموروئید مثل لیزر هموروئید اقدام می نمودید. از مطب وقت ویزیت آنلاین بگیرید تا بعد از ویزیت برای شما داروی قوی تجویز کنم. قبل از مراجعه به متخصص زنان لازم بود که به یک متخصص جراحی عمومی یا متخصص جراحی و لیزر مراجعه می نمودید.

 5. محدثه گفت:

  سلام وقت بخیر خانم دکتر ببخشید بنده یه سالی هست یه چیزی شکل بواسیر تو مقعدم هست ولی نه درد داره نه خارش هیچی فقط یکی دو هفته اس که بزرگتر میشه باید عمل بشه؟

  1. سلام باید معاینه شوید. گاها هموروئید داخلی هیچ علامتی به جز احساس توده نشان نمی دهد و درد و خارش و سوزش هم ندارد.

 6. Ao گفت:

  سلام.خانوم دکتر تو رو خدا خیلی نگرانم سوالی که میپرسم زحمت بکشید خیلی سریع جواب بدید .من ده ماه پیش برای بار اول یه خونریزی داشتم و بعد چند ماه مجدد با فاصله یکی دو ماهه دو بار خونریزی داشتم اما هیچ وقت به بیرون زدگی مقعد توجه نکرده بودم و تازه سه هفته میشه اونو دیدم و بند انگشتی هست احتمالا. درد ندارم یه ماهه نه یبس هستم و نه خونریزی دارم اما بیرون زدگی هستش در ضمن دو هفته پماد گیاهی رو جا هم مصرف کردم خوب نشد،الان میترسم اصلا مریضی خطرناکی باشه خواهشا راهنمایی کنید.از روستا های کرمانشاه هستم
  اگر مقدور هست به ایمیلم جواب بفرستید.🙏🙏

  1. سلام زمانی که هموروئید داخلی افتادگی پیدا می کند و از مقعد بیرون می زند به آن هموروئید داخلی درجه چهار می گوییم که با دارو درمان نمی شود و لازم است لیزر هموروئید یا عمل جراحی هموروئید را انجام دهیم. برای تشخیص دقیق بیماری از یک متخصص وقت ویزیت بگیرید یا از مطب من وقت ویزیت آنلاین بگیرید.

 7. Nn گفت:

  سلام خانوم دکتر. بنده 2 سالی هست که از یک یبوست خیلی شدید خون ریزی و درد پیدا کردم ولی گاهی‌اوقات خوب میشه گاهی اوقات یهو باز خون ریزی و درد موقع دفع مدفوع، میشه راهنمایی کنید که چیه و چیکار باید بکنم؟ ممنون میشم

  1. سلام ممکن است دچار شقاق و هموروئید داخلی شده باشید. از یک متخصص جراحی عمومی یا متخصص جراحی و لیزر وقت ویزیت بگیرید. مراقب باشید که مجدد یبوست نگیرید.

 8. بهمن ثقفی گفت:

  سلام خانم دکتر من مرا جغه کردم دکتر جراح لیزر گفت شما آبسه مقعدی داربد میخواستم ببینم با دارو خوب میشه یا اینکه عمل لیزر می خواد وهزینش چقدر

  1. سلام آبسه مقعدی با دارو درمان نمی شود و لازم است با یک روش مناسب مثل لیزر پرتوان به طور اصولی تخلیه و درناژ شود.

 9. مهسا گفت:

  سلام وقت بخیر. من چند سال قبل دچار خونریزی هنگام دفع شدم که به دکتر مراجعه کردم گفتن هموروئید هست و پماد دادند. همون سال به دیورتیکولیت حاد مبتلا شدم که دکترم برام سرم تراپی تجویز کردند و 10 روز بستری بودم. الان هم چند روز هست که هنگام دفع مدفوع به شدت دچار خونریزی میشم و سوزش دارم. خون شفاف و تازه هست. اما هیچ توده یا برجستگی حس نمی کنم. هر دکتر گوارشی هم که نوبت میخوام بگیرم حداقل برای یک هفته دیگه وقت میده.

  1. لطفا با مطب تماس بگیرید و یک وقت اورژانسی بین مریض بگیرید.

 10. محمد گفت:

  سلام خانم دکتر من یه مدتی هستش که خارش مقعد دارم و کمی هم بو میده و نه درد دارم نه هیچی فقط مقداری گوشت از مقعدم خارج شده که احتمالا هموروئید خارجی هستش،درمانش چیه خانم دکتر

  1. به احتمال زیاد به هموروئید داخلی درجه 4 مبتلا شده اید و ممکن است در آینده دچار عوارض دیگر مثل آبسه مقعدی و عفونت شوید. از مطب من یا یک متخصص جراحی وقت ویزیت بگیرید.

 11. Musavi.a گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشید
  من یه هفته ای میشه در ناحیه داخلی مقعدم احساس خارش شدید میکنم موقع دفع هم احساس سوزش و درد دارم به طوری که اشکم در میاد
  تو ناحیه داخلی مقعدم حالت توده ایجاد شده اما خارش شدیدی که داره خیلی آزار دهنده است
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. احتمالا به هموروئید و شقاق مبتلا شده اید. حتما از یک متخصص وقت ویزیت بگیرید

 12. طاهری گفت:

  سلام خانم دکتر وقت بخیر بنده بواسیر بیرون زده دارم دکتر هم رفتم دارو مصرف کردم واقعا خسته شدم با دارو خوب نشدم باز که مراجعه کردم دارو جدید دادن نمیدونم چرا با عمل منو راحت نمیکنن

  1. لطفا از مطب من وقت ویزیت بگیرید. در جلسه ویزیت بفرمایید که چند دوره دارو مصرف کرده اید. در صورت نیاز وقت لیزر هموروئید برای شما هماهنگ می شود. اگر تهران تشریف ندارید می توانید وقت ویزیت آنلاین هم بگیرید.

 13. امیر گفت:

  سلام خسته نباشید من همیشه از کرم موبر استفاده میکردم بدون هیچ حساسیتی این بار چون کرم نبود موبر زدم شب خوابیدم صبح که بیدار شدم دیدم کنار مقعدم ورم کرده اندازه نخود ولی نه درد داره نه سوزش داره هیچی راحتم مدفوع میکنم میخاستم بپرسم میشه به پودر موبر حساسیت شدید نشون داده یا اینکه دچار هموروئید شدم؟

  1. احتمال حساسیت به پودر موبر وجود دارد. در هر صورت اگر طی دو روز درمان خانگی بهبودی حاصل نشد حتما از یک متخصص دارو و پماد مناسب دریافت کنید.

 14. فاطیما گفت:

  سلام خانم دکتر وقتتون به خیر باشه،بنده تقریبا سه هفته اس یه عمل سخت داشتم،الان سه روزه اذیت میشم احساس میکردم عرق سوز شدم…پماد زدم دیدم نه فایده نداره،الان اومدم تو آینه چک کردم دیدم انگار یه چیزی مثل گوشت اضافه زده بیرون…بخدا از استرس دارم میمیرم این چیه ینی؟؟؟

  1. مراقب باشید که یبوست و اسهال نگیرید و به ناحیه عمل فشار نیاورید که التهاب عمل به سرعت کم شود. اگر جراحی بدون لیزر بوده است ممکن است کاهش التهاب تا دو ماه طول بکشد.

   1. فاطیما گفت:

    سلام مجدد،وقتتون به خیر،خانم دکتر عزیز! آخه بدبختی اینجاست که من عمل همورویید انجام ندادم،عمل کیسه صفرا و لوزالمعده انجام دادم و به دلیل تشخیص دیر دکترا،خیلی التهاب داشتم و نزدیک ۱۰روز بستری بودم،که هنوز بخیه هام کشیده نشده !ولی یه مشکل جدید پیش اومده …من خیلی استرس دارم بخدا هنوز درد دارم…اینم که متوجه شدم حالم بده

    1. لطفا از مطب وقت ویزیت بگیرید.

 15. سحر بانو گفت:

  سلام ۵ روزی هست در ناحیه مقعد احساس خارش دارم،برامدگی هم در این ناحیه هست اول کوچیک بود و حس میکردم یه پوست هم آویزون شده ،اما الان پوستی آویزون نیست اما بر آمدگی بزرگتر شده،اول فکر کردم جوش هست اما الان که سرچ کردم نگران شدم،تا الان هم با همچین مشکلی روبرو نبودم ،فقط دو روز قبل ایجاد این برامدگی اسهال شده بودم

  1. احتمالا به دلیل یبوست و اسهال دچار هموروئید شده اید. اگر به موقع اقدام کنید با مصرف دارو و بهبود رژیم غذایی درمان هموروئید امکانپذیر خواهد بود.

 16. علی م گفت:

  خسته نباشید من همرویید دارم که قبلا خود به خود بر طرف شد اما‌از‌دو هفته قبل‌با خارش‌و سوزش‌برگشته فقط‌از داخلی‌یا خارجی بودنش مطمعن نیستم
  التهاب‌نرم مثل پوست یا گوشت اضافه میمونه

  1. هموروئید داخلی معمولا بدون درد است و از آنجایی که شما فقط احساس توده و خارش دارید احتمالا به هموروئید داخلی مبتلا شده اید. تشخیص قطعی بعد از معاینه بیمار امکانپذیر است.

 17. فرناز گفت:

  سلام خانم دکتر اگر ممکنه پاسخ بدید خیلی استرس دارم من ۱۹سالمه و بیشتر از یک هفته به دلیل خوردن قرص برای بیماری اسهال شدید داشتم و الان در ناحیه مقعدم تورم پوستی شکل کوچیکه به وجود اومده اما نه درد دارم نه خونریزی باید چکار کنم؟

  1. لطفا روزی 3 بار در لگن آب ولرم که حدود 3 یا 4 درجه از دمای بدن گرم تر باشد بنشینید. ناحیه را با کمی روغن نارگیل چرب کنید. از مطب هم وقت ویزیت بگیرید. اگر طی 3 روز آینده علائم شما رفع شد نیازی به مراجعه ندارید. اما اگر علائم شما همچنان باقی ماند حتما مراجعه کنید. مقدار فیبر غذایی را هم افزایش دهید که مجدد اسهال نگیرید. مثلا روزی 2 عدد سیب و هویج و پرتقال میل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *