کیست مویی

فیلم لیزر کیست مویی

لیزر کیست مویی

در اینجا فیلم لیزر کیست مویی را مشاهده می کنید که توسط متخصص جراحی و لیزر انجام شده است. در محل کیست مویی متخصص یک سوراخ کوچک را باز می نماید.  این برش ممکن است با لیزر پرتوان یا کوتر ایجاد شود. دکتر زهرا سعادتی تمامی برش ها را با لیزر پرتوان دی اکسید کربن ایجاد می کنند.  سپس فایبر لیزر به داخل سوراخ ایجاد شده  وارد می شود و تا انتهای ترکت وارد می شود. انتهای ترکت چند سانتی متر پایین تر از کیست مویی ایجاد شده می باشد. سپس نور لیزر با فواصل کوتاهی تابانده می شود و یک سانت یک سانت بالا می آید. در حال خارج کردن فایبر اشعه به جدار کیست تابانده می شود تا جدار کیست از بین برود. اگر طول کیست مویی زیاد باشد می توان تعداد سوراخ های ایجاد شده را بیشتر کرد تا درناژ کیست مویی بهتر و راحت تر انجام شود.

کاربرد لیزر کیست مویی

۴ کاربرد لیزر در درمان کیست مویی  به شرح زیر می باشد:

۱-استفاده از لیزر برای از بین بردن موهای زاید

لیزر های مختلفی با طول موج های گوناگون برای ازبین بردن موهای زائد استفاده می شوند. موهای مشکی وضخیم به این لیزرها خیلی خوب جواب می دهند و اتفاقا همین نوع از موها در بروز کیست مویی نقش دارند. بیمار باید بعد از عمل نظافت این ناحیه را رعایت کرده و از رشد موهای زائد در این ناحیه جلوگیری کند. نواحی یک تا دوسانتیمتر اطراف محل عمل شده و قسمت تحتانی تا ناحیه مقعد باید بطور مرتب از نظر رشد موهای زائد بررسی شده و تمیز شود. لیزر موهای زائد را می توان از بعد از عمل شروع کرد

۲-استفاده از دیود لیزر در درمان کیست مویی

در مراحل اولیه بیماری می توان با فیبر دیود وارد کیست شده وجداره ی کیست را از بین برد، در این صورت نیاز به جراحی نیست . بعد از اینکه فیبر لیزر خارج شد سینوس مویی برداشته شده و یک زخم بیضوی کوچک ایجاد می شود. این زخم چند روزی ترشح داشته تا اینکه جدار و محتویات کیست بطور کامل دفع شده وسپس زخم ترمیم می شود.

۳-استفاده از لیزر پرتوان برای برداشتن کامل ضایعه در مراحل پیشرفته کیست مویی

با این لیزر می توان بافت حاوی کیست را بطور کامل برداشت. این روش در عمل کیست مویی وسیع؛ کیست مویی با سینوس های متعددو کیست مویی عارضه دار استفاده می شود. محاسن استفاده از این لیزر در عمل کیست مویی شامل موارد زیر است:

 • به علت بسته شدن عروق کوچک توسط لیزر خونریزی حین عمل کیست مویی به حداقل می رسد
  لیزر عروق لنفاوی باز شده ی حین عمل کیست مویی را می بندد و در نتیجه ورم و درد بعد از عمل بسیار کاهش می یابد
 • لیزر عصب های قطع شده ی حین برش جراحی را ترمیم می کند و به همین علت درد بعد از عمل کیست مویی کاهش میابد.
 • و از همه مهمتر اینکه لیزر پرتوان کیست مویی هنگامی که به بستر زخم تابانده می شود باعث از بین رفتن ریشه های باقیمانده احتمالی حین عمل کیست مویی می شود.

۴-استفاده از لیزر درمانی بعد از عمل برای سرعت بخشیدن به ترمیم زخم

لازم به ذکر است که در بیمارانی که توسط اینجانب با لیزر کیست مویی عمل شده اند تا کنون هیچ مورد عودی مشاهده نشده است . در بیمارانی که به علت های مختلف زخم کیست مویی بعد از عمل باز گذاشته می شود ۳-۲ ماه طول می کشد تا زخم بسته شود. برای ترمیم سریعتر زخم راه های گوناگونی وجود دارد. که لیزر درمانی با لیزر کم توان روش موثری است (لیزر تراپی) . لیزرهای کم توان هفته ای ۳-۲ بار به زخم کیست مویی و بافت اطراف تابانده می شود. این لیزر با ایجاد بیواستیمولیشن باعث ترمیم سریعتر زخم کیست مویی می شود. البته باید توجه داشت که میزان اشعه ی تابیده شده به بستر زخم از بافت اطراف کمتر بوده و باید بطور دقیق محاسبه شود.از راه های دیگر بهبود جای عمل باز کیست مویی استفاده از ژل و پمادهای گوناگون است که سبب تحریک ترمیم بافتی می شود

آشنایی با انواع جراحی کیست مویی پایین کمر

۱. جراحی به روش باز کیست مویی پایین کمر

این عمل با بی حسی نخاعی یا بیهوشی عمومی انجام می شود. در این روش بافت حاوی کیست بطور کامل خارج می شود. اگر کیست بطور کامل خارج نشود احتمال عود زیاد است و به همین خاطر می توان از تزریق مواد رنگی قبل از شروع عمل کمک گرفت. بعد از خارج کردن کیست ، زخم باز گذاشته شده و با گاز مرطوب پر می شود . یک تا دو روز بعد می توان گازها را خارج کرده و زخم را با سرم نمکی شستشو داد. گاهی می توان از ژل یا پماد های تسریع کننده رشد بافتی کمک گرفت .سپس زخم باید مجددا با گاز مرطوب پر شود. زخم ممکن است در روزهای اول ترشح زیادی داشته باشد که غیر طبیعی نبوده و عفونی نیست. اگر داخل زخم با گاز پر نشود ترشحات در این محل جمع شده و بوی بد می گیرد. ۲۴ الی ۷۲ ساعت بعد از عمل باز کیست مویی قبل از انجام پانسمان بیمار می تواند حمام کرده و داخل زخم را شستشو کند یا در لگن آب گرم  و نمک یا کمی بتادین بنشیند. در این روش بعد از ۳-۲ ماه زخم ترمیم خواهد شد،

۲. جراحی به روش بسته کیست مویی پایین کمر

بیمار در روزهای اولیه پانسمان دارد. گاهی پزشک مربوطه برای بیمار درن برای تخلیه ترشحات می گذارد که پس از کاهش ترشحات می توان آن را خارج کرد بنابراین زمان ویزیت اول را جراح مربوطه مشخص می کند. به علت نزدیکی این ناحیه به مقعد باید مراقب بود که زخم آلوده نشود. معمولا بخیه ها بعد از ۱۰ تا ۱۴ روز خارج می شود.
نکته مهم در هردو روش این است که شخص باید بعد از عمل از تجمع و رشد مو در این ناحیه جلوگیری کند در این روش بعد از خارج کردن کیست، زخم به روش های مختلف بسته می شود{بستن به روش ساده یا فلپ بافت اطراف} بسته به نظر جراح  می توان از درن برای خروجترشحات استفاده کرد. بستن زخم بوسیله فلپ بطور اصلی در کیست های عود کرده یا دچار عارضه انجام می شود. این روش اسکار را کم تر کرده و باعث مسطح تر شدن  فاصله ی بین دو باتک  و کم تر شدن عود می شود.
یک روش جدید و کم تر تهاجمی تراشیدن کیست و پرکردن ان با چسب فیبرین است. این روش فوائدی دارد که شامل درد کم تر از جراحی سنتی و برگشتن سریع تر به زندگی نرمال بعد از یک تا دو روز است. یک روش دیگر تزریق فنل است.
اگر زخم جراحی در خط وسط بخیه زده شود احتمال عود آن بیش تر است

جراحی کیست مویی باز بهتر است یا بسته

جراحی کیست مویی به روش بسته بهتر است زیرا:

 • به دلیل بسته شدن زخم با بخیه دیگر از پانسمان های طاقت فرسا و خسته کننده خبری نیست
 • به دلیل بسته شدن زخم بیمار درد بسیار کمتری را تحمل می کند و با سرعت بیشتری به محل کار و زندگی روزمره باز می گردد.
 • دیگر از صحنه دلخراش زخم باز خبری نیست و تنها چند بخیه کوچک و قابل جذب باقی می ماند که به مرور زمان محو خواهد شد.

لیزر کیست مویی به روش بسته

لیزر کیست مویی به روش بسته یعنی این که جراحی کیست مویی با لیزر انجام می شود و در انتهای جراحی محل زخم با بخیه بسته می شود. عمل جراحی کیست مویی با لیزر یکی از آخرین دستاوردهای علم پزشکی است که سالهاست در دنیا استفاده می شود. هرچند در ایران تقریبا تازگی دارد و حتی در برخی از شهرستان ها نسبت به استفاده از لیزر مقاومت می شود تنها به این دلیل این که هزینه بیشتری دارد. اما با مطالعه مزایای لیزر کیست مویی به خصوص به روش بسته متوجه می شود که لیزر هزاران بار نسبت به جراحی باز و سنتی ارجح است. قبل از هر چیز این حقیقت درباره لیزر کیست مویی مهم است که فیبر لیزر سوپر تین است یعنی بسیار بسیار نازک که این مزیت لیزر باعث می شود جراحت و خونریزی و دردی که تیغ جراحی ایجاد می کند به وجود نیاید. دکتر زهرا سعادتی از سال 1386 لیزر کیست مویی به روش بسته را آغاز نموده اند و نتایج این جراحی را بسیار بهتر از دیگر روش های جراحی کیست مویی می دانند.

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی و لیزر دوره های جراحی با لیزر و کار با لیزر را در روسیه و ترکیه و دانشگاه شهید بهشتی تهران گذرانده اند. هم اکنون ایشان روشی جدید برای جراحی و بخیه کیست مویی ابداع کرده اند که دیگر بیمار درگیر پانسمان های طاقت فرسا و طولانی (بیش از ۲ ماه) نیست و جای بخیه و جراحی نیز باقی نمی ماند.

چه نوع لیزری برای موهای زائد بعد از جراحی کیست مویی استفاده می شود؟

با توجه به ضخامت موی زائد و رنگ پوست نوع لیزر موهای زائد مشخص می شود.معمولا بهترین لیزر برای لیزر موهای زائد مشکی و ضخیم با پوست سفید، لیزر الکس می باشد. برای موهای کرکی و پوست های تیره این نوع لیزر موی زائد توصیه نمی شود. در این مورد می توانید از یک متخصص پوست کمک بگیرید.

چه نوع لیزری برای جراحی کیست مویی استفاده می شود؟

لیزری که برای کیست مویی استفاده می شود سوپر تین است یعنی خیلی نازک بوده و فقط ۴۰۰ میکرون یعنی کمتر از ۱ میلیمتر قطر دارد. این لیزر وارد محوطه ی کیست شده و بعد از چند تابش جدار کیست از بین می رود.

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی فارغ التحصیل ۱۳۷۸ از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره های لیزر را در کشومان ایران و کشورهای روسیه و ترکیه گذرانده اند و از سال 86 هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل 09120052674

4 دیدگاه برای “فیلم لیزر کیست مویی

 1. مرتضی گفت:

  سلام هزینه عمل کیست مویی با لیزر با دفترچه بیمه نیروهای مسلح چقدره

  1. سلام لیزر کیست مویی با بیمه انجام نمی شود. برای اطلاع از هزینه دقیق لازم است معاینه شوید و برای اطلاع از حدود هزینه می توانید تلفنی از مطب سوال کنید.

   1. رضا گفت:

    سلام
    کاش میشد عکس نافم رو براتون بفرستم
    یه جسمی تو نافم بود بالاش سیاه و پایینش سفید تر که قسمت سیاه بالا کنده شد ولی سفید مونده ته ناف،برای کیست مویی ناف هم روش لیزر بکار میره؟

    1. سلام اگر تهران تشریف ندارید از مطب وقت ویزیت آنلاین بگیرید برای ارسال عکس از ناحیه. بعد از ویزیت تشخیص نهایی اعلام خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *