کیست مویی

فیلم لیزر کیست مویی

لیزر کیست مویی

در اینجا فیلم لیزر کیست مویی را مشاهده می کنید که توسط متخصص جراحی و لیزر انجام شده است. در محل کیست مویی متخصص یک سوراخ کوچک را باز می نماید.  این برش ممکن است با لیزر پرتوان یا کوتر ایجاد شود. دکتر زهرا سعادتی تمامی برش ها را با لیزر پرتوان دی اکسید کربن ایجاد می کنند.  سپس فایبر لیزر به داخل سوراخ ایجاد شده  وارد می شود و تا انتهای ترکت وارد می شود. انتهای ترکت چند سانتی متر پایین تر از کیست مویی ایجاد شده می باشد. سپس نور لیزر با فواصل کوتاهی تابانده می شود و یک سانت یک سانت بالا می آید. در حال خارج کردن فایبر اشعه به جدار کیست تابانده می شود تا جدار کیست از بین برود. اگر طول کیست مویی زیاد باشد می توان تعداد سوراخ های ایجاد شده را بیشتر کرد تا درناژ کیست مویی بهتر و راحت تر انجام شود.

کاربرد لیزر کیست مویی

۴ کاربرد لیزر در درمان کیست مویی  به شرح زیر می باشد:

۱-استفاده از لیزر برای از بین بردن موهای زاید

لیزر های مختلفی با طول موج های گوناگون برای ازبین بردن موهای زائد استفاده می شوند. موهای مشکی وضخیم به این لیزرها خیلی خوب جواب می دهند و اتفاقا همین نوع از موها در بروز کیست مویی نقش دارند. بیمار باید بعد از عمل نظافت این ناحیه را رعایت کرده و از رشد موهای زائد در این ناحیه جلوگیری کند. نواحی یک تا دوسانتیمتر اطراف محل عمل شده و قسمت تحتانی تا ناحیه مقعد باید بطور مرتب از نظر رشد موهای زائد بررسی شده و تمیز شود. لیزر موهای زائد را می توان از بعد از عمل شروع کرد

۲-استفاده از دیود لیزر در درمان کیست مویی

در مراحل اولیه بیماری می توان با فیبر دیود وارد کیست شده و جداره ی کیست را از بین برد، در این صورت نیاز به جراحی نیست. بعد از اینکه فیبر لیزر خارج شد سینوس مویی برداشته شده و یک زخم بیضوی کوچک ایجاد می شود. این زخم چند روزی ترشح داشته تا اینکه جدار و محتویات کیست بطور کامل دفع شده وسپس زخم ترمیم می شود.

۳-استفاده از لیزر پرتوان برای برداشتن کامل ضایعه در مراحل پیشرفته کیست مویی

با این لیزر می توان بافت حاوی کیست را بطور کامل برداشت. این روش در عمل کیست مویی وسیع؛ کیست مویی با سینوس های متعدد و کیست مویی عارضه دار استفاده می شود. محاسن استفاده از این لیزر در عمل کیست مویی شامل موارد زیر است:

 • به علت بسته شدن عروق کوچک توسط لیزر خونریزی حین عمل کیست مویی به حداقل می رسد
  لیزر عروق لنفاوی باز شده ی حین عمل کیست مویی را می بندد و در نتیجه ورم و درد بعد از عمل بسیار کاهش می یابد
 • لیزر عصب های قطع شده ی حین برش جراحی را ترمیم می کند و به همین علت درد بعد از عمل کیست مویی کاهش میابد.
 • و از همه مهمتر اینکه لیزر پرتوان کیست مویی هنگامی که به بستر زخم تابانده می شود باعث از بین رفتن ریشه های باقیمانده احتمالی حین عمل کیست مویی می شود.

۴-استفاده از لیزر درمانی بعد از عمل برای سرعت بخشیدن به ترمیم زخم

لازم به ذکر است که در بیمارانی که توسط اینجانب با لیزر کیست مویی عمل شده اند تا کنون هیچ مورد عودی مشاهده نشده است . در بیمارانی که به علت های مختلف زخم کیست مویی بعد از عمل باز گذاشته می شود ۳-۲ ماه طول می کشد تا زخم بسته شود. برای ترمیم سریعتر زخم راه های گوناگونی وجود دارد. که لیزر درمانی با لیزر کم توان روش موثری است (لیزر تراپی). لیزرهای کم توان هفته ای ۳-۲ بار به زخم کیست مویی و بافت اطراف تابانده می شود. این لیزر با ایجاد بیواستیمولیشن باعث ترمیم سریعتر زخم کیست مویی می شود. البته باید توجه داشت که میزان اشعه ی تابیده شده به بستر زخم از بافت اطراف کمتر بوده و باید بطور دقیق محاسبه شود.از راه های دیگر بهبود جای عمل باز کیست مویی استفاده از ژل و پمادهای گوناگون است که سبب تحریک ترمیم بافتی می شود

آشنایی با انواع جراحی کیست مویی پایین کمر

۱. جراحی به روش باز کیست مویی پایین کمر

این عمل با بی حسی نخاعی یا بیهوشی عمومی انجام می شود. در این روش بافت حاوی کیست بطور کامل خارج می شود. اگر کیست بطور کامل خارج نشود احتمال عود زیاد است و به همین خاطر می توان از تزریق مواد رنگی قبل از شروع عمل کمک گرفت. بعد از خارج کردن کیست ، زخم باز گذاشته شده و با گاز مرطوب پر می شود . یک تا دو روز بعد می توان گازها را خارج کرده و زخم را با سرم نمکی شستشو داد. گاهی می توان از ژل یا پماد های تسریع کننده رشد بافتی کمک گرفت .سپس زخم باید مجددا با گاز مرطوب پر شود. زخم ممکن است در روزهای اول ترشح زیادی داشته باشد که غیر طبیعی نبوده و عفونی نیست. اگر داخل زخم با گاز پر نشود ترشحات در این محل جمع شده و بوی بد می گیرد. ۲۴ الی ۷۲ ساعت بعد از عمل باز کیست مویی قبل از انجام پانسمان بیمار می تواند حمام کرده و داخل زخم را شستشو کند یا در لگن آب گرم  و نمک یا کمی بتادین بنشیند. در این روش بعد از ۳-۲ ماه زخم ترمیم خواهد شد،

۲. جراحی به روش بسته کیست مویی پایین کمر

بیمار در روزهای اولیه پانسمان دارد. گاهی پزشک مربوطه برای بیمار درن برای تخلیه ترشحات می گذارد که پس از کاهش ترشحات می توان آن را خارج کرد بنابراین زمان ویزیت اول را جراح مربوطه مشخص می کند. به علت نزدیکی این ناحیه به مقعد باید مراقب بود که زخم آلوده نشود. معمولا بخیه ها بعد از ۱۰ تا ۱۴ روز خارج می شود.
نکته مهم در هردو روش این است که شخص باید بعد از عمل از تجمع و رشد مو در این ناحیه جلوگیری کند در این روش بعد از خارج کردن کیست، زخم به روش های مختلف بسته می شود{بستن به روش ساده یا فلپ بافت اطراف} بسته به نظر جراح  می توان از درن برای خروجترشحات استفاده کرد. بستن زخم بوسیله فلپ بطور اصلی در کیست های عود کرده یا دچار عارضه انجام می شود. این روش اسکار را کم تر کرده و باعث مسطح تر شدن  فاصله ی بین دو باتک  و کم تر شدن عود می شود.
یک روش جدید و کم تر تهاجمی تراشیدن کیست و پرکردن ان با چسب فیبرین است. این روش فوائدی دارد که شامل درد کم تر از جراحی سنتی و برگشتن سریع تر به زندگی نرمال بعد از یک تا دو روز است. یک روش دیگر تزریق فنل است.
اگر زخم جراحی در خط وسط بخیه زده شود احتمال عود آن بیش تر است

جراحی کیست مویی باز بهتر است یا بسته

جراحی کیست مویی به روش بسته بهتر است زیرا:

 • به دلیل بسته شدن زخم با بخیه دیگر از پانسمان های طاقت فرسا و خسته کننده خبری نیست
 • به دلیل بسته شدن زخم بیمار درد بسیار کمتری را تحمل می کند و با سرعت بیشتری به محل کار و زندگی روزمره باز می گردد.
 • دیگر از صحنه دلخراش زخم باز خبری نیست و تنها چند بخیه کوچک و قابل جذب باقی می ماند که به مرور زمان محو خواهد شد.

لیزر کیست مویی به روش بسته

لیزر کیست مویی به روش بسته یعنی این که جراحی کیست مویی با لیزر انجام می شود و در انتهای جراحی محل زخم با بخیه بسته می شود. عمل جراحی کیست مویی با لیزر یکی از آخرین دستاوردهای علم پزشکی است که سالهاست در دنیا استفاده می شود. هرچند در ایران تقریبا تازگی دارد و حتی در برخی از شهرستان ها نسبت به استفاده از لیزر مقاومت می شود تنها به این دلیل این که هزینه بیشتری دارد. اما با مطالعه مزایای لیزر کیست مویی به خصوص به روش بسته متوجه می شود که لیزر هزاران بار نسبت به جراحی باز و سنتی ارجح است. قبل از هر چیز این حقیقت درباره لیزر کیست مویی مهم است که فیبر لیزر سوپر تین است یعنی بسیار بسیار نازک که این مزیت لیزر باعث می شود جراحت و خونریزی و دردی که تیغ جراحی ایجاد می کند به وجود نیاید. دکتر زهرا سعادتی از سال 1386 لیزر کیست مویی به روش بسته را آغاز نموده اند و نتایج این جراحی را بسیار بهتر از دیگر روش های جراحی کیست مویی می دانند.

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی و لیزر دوره های جراحی با لیزر و کار با لیزر را در روسیه و ترکیه و دانشگاه شهید بهشتی تهران گذرانده اند. هم اکنون ایشان روشی جدید برای جراحی و بخیه کیست مویی ابداع کرده اند که دیگر بیمار درگیر پانسمان های طاقت فرسا و طولانی (بیش از ۲ ماه) نیست و جای بخیه و جراحی نیز باقی نمی ماند.

چه نوع لیزری برای موهای زائد بعد از جراحی کیست مویی استفاده می شود؟

با توجه به ضخامت موی زائد و رنگ پوست نوع لیزر موهای زائد مشخص می شود. معمولا بهترین لیزر برای لیزر موهای زائد مشکی و ضخیم با پوست سفید، لیزر الکس می باشد. برای موهای کرکی و پوست های تیره این نوع لیزر موی زائد توصیه نمی شود. در این مورد می توانید از یک متخصص پوست کمک بگیرید.

چه نوع لیزری برای جراحی کیست مویی استفاده می شود؟

لیزری که برای کیست مویی استفاده می شود سوپر تین است یعنی خیلی نازک بوده و فقط ۴۰۰ میکرون یعنی کمتر از ۱ میلیمتر قطر دارد. این لیزر وارد محوطه ی کیست شده و بعد از چند تابش جدار کیست از بین می رود.

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی اولین زن جراح در ایران که جراحی بیماری های نشیمنگاه با لیزر پرتوان را به طور تخصصی و ماهرانه انجام داده اند. ایشان فارغ التحصیل ۱۳۷۸سال از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی می باشند. ایشان هزاران جراحی موفق با لیزر را طی سالیان طولانی انجام داده اند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل و واتساپ 09120052674

26 دیدگاه برای “فیلم لیزر کیست مویی

 1. مرتضی گفت:

  سلام هزینه عمل کیست مویی با لیزر با دفترچه بیمه نیروهای مسلح چقدره

  1. سلام لیزر کیست مویی با بیمه انجام نمی شود. برای اطلاع از هزینه دقیق لازم است معاینه شوید و برای اطلاع از حدود هزینه می توانید تلفنی از مطب سوال کنید.

   1. رضا گفت:

    سلام
    کاش میشد عکس نافم رو براتون بفرستم
    یه جسمی تو نافم بود بالاش سیاه و پایینش سفید تر که قسمت سیاه بالا کنده شد ولی سفید مونده ته ناف،برای کیست مویی ناف هم روش لیزر بکار میره؟

    1. سلام اگر تهران تشریف ندارید از مطب وقت ویزیت آنلاین بگیرید برای ارسال عکس از ناحیه. بعد از ویزیت تشخیص نهایی اعلام خواهد شد.

 2. مهرداد گفت:

  من ۵۴ ساله ام کیست مویی دارم ازحدود ۲۵ سالگی با این کیست سر کردم ایا امکان عمل با لیزر وجود دارد .

  1. من معمولا انواع کیست مویی را با لیزر پرتوان به روش بسته جراحی و درمان می نمایم. از مطب وقت ویزیت حضوری یا آنلاین بگیرید تا تشخیص نهایی اعلام شود.

 3. غزل داوودی گفت:

  سلام خانم دکتر
  من نزدیک ب ۱۷ سالمه و یک ماه میشه ک تازه فهمیدم کیست مویی دارم و قبل اینکه بدونم کیست مویی دارم پاین تر از کیست مویی چند وقت یک بار یک درد بدی رو احساس میکردم
  و دیروز ک رفتم پیش یک متخصص گفتش ک کیست مویی ته رفته و گفتش ک باید عمل باز شه چون لیزر احتمال برگشتش زیاده
  به نظر شما برای من عمل باز بهتره یا لیزر
  لطفا جواب بدین خیلی نگرانم 😔

 4. دانش اموز گفت:

  سلام و خسته نباشید من ۱۳ سالمه و چند وقت بوود که خونریزی داشتم و بعد یه مدت متوجه زخمی در ناحیه شدم و بعد این که دکتر رفتم گفتن کیست موییه و باید عمل لیزر کنی و اینا…. یکی از دکترا یه نسخه بهم دادن که گفتن اول باید چرک زخم رو از بین ببریم تا عملت آسون تر بشه و بعد ۶ هفته مصرف داروها دوباره برم دکتر تا بهم بگن اما از اونجایی که شیش هفته ی دیگه مهر ماه و ایناست و من وسط مدرسم و میخوام که زود خوب بشم و از طرفی هم من آستانه ی دردم خیلیی کمه و کلا موقع معاینه شدن ضعف میکنم چون چندشم میشه …. من حساب کردم خیلی وقته که این مشکلو دارم و ازش باخبر نبودم و این منو نگران میکنه… از طرفی نمیدونم کدوم روش بهتره برام لیزر باز یا بسته؟
  چون لیزر بسته باید درن بزارم و اذیت میشم و از طرفی هم لیزر باز هم مشکلات خودشو داره..
  لطفا جواب بدید خیلی ممنون🙏🙏

  1. سلام لطفا از مطب وقت ویزیت بگیرید و مورد اول مهر را هم در ویزیت مطرح کنید. لازم است زخم شما معاینه شود تا بتوان روش درمان مناسب را به شما پیشنهاد کرد. همانطور که خودتان اشاره کردید عمل باز هم مشکلات خود را دارد و مراقبت و نقاهت طولانی دو ماهه. به طور معمول لیزر کیست مویی بسته با لیزر پرتوان و روش پلاستیک بهتر است.

   1. وحید جعفری گفت:

    سلام خسته نباشید من اگه عمل لیزر انجام بدم چند روز باید خونه بخوابم

    1. بستگی به وسعت بیماری و روش جراحی دارد. در روش جراحی پلاستیک به روش بسته معمولا یک شب استراحت در منزل کافی است و کوتاهترین دوره نقاهت را نسبت به روش های دیگر دارد.

 5. حسین رفیعی گفت:

  سلام خسته نباشید. ببخشید من یک ماه و ۱۰ روزی هست که از عملم گذشته است. چهارتا کیست داشتم دوتا لیزر و دوتارو هم عمل باز کردن برام.خلاصه که الان اون دوتا کیستی که لیزر کرده بودن در زیر زخمم وجود دارن.انگاری دوتا حفره هستن هنوز توی زخمم.هیچ ترشحی و عفونتی ندارند.روی اون حفره ها یه جور لایه خیلی نازکی ایجاد شده بود که نمیدونم انگاری داشتند بسته میشدند.بنظر شما کیست های من بازگشته اند یا خیر؟

  1. من لیزر کیست مویی را در یک جلسه انجام می دهم و تمام مراحل جراحی با لیزر انجام می شود. برای بررسی وضعیت زخم لطفا از مطب وقت ویزیت بگیرید. ممکن است کیست مویی شما عود کرده باشد.

 6. Sara گفت:

  سلام من داش آموز هستم و کیست مویی دارم و طبق گفته خود شما دکتر من کیست موییم ابسه کرده عفونت هم داشته
  من میخاستم بدونم عمل لیزر درد داره یا نه چون من آستانه دردم پایین سریع دردم میگیره میخاستم بدونم درد عمل لیزر تا چه حدی است چون من فیلم عمل هم دیدم به نظرم دردناک بود

  1. درد لیزر کیست مویی به روش بسته و پلاستیک نسبت به جراحی باز با تیغ و کوتر جراحی بسیار ناچیز است. هنگام عمل بیمار بی حس می شود و دردی احساس نمی کند. اما بعد از عمل درد جراحی با لیزر بسیار بسیار کمتر از جراحی سنتی است.

 7. سپهر گفت:

  سلام خانم دکتر
  من سه ماه پیش جراحی باز کیست مویی انجام دادم الان هم زخمم به طور کامل بسته شده ، نزدیک 3 روز هست که 2 تا سوراخ اندازه لپه در پایین محل زخم ایجاد شده که خون زیادی هم ازش بیرون می اد ، به پزشک معالجم مراجعه کردم گفتن به خاطر نشت و برخاست زیاد بوده (دانشجو هستم و هر روز به ددانشگاه میرم ) و کمی هم تو مطبشون با پنبه روی زخم رو فشار دادند و خون بیشتری ازش خارج شد ، گفتند هر روز خودم با پنبه روی زخم رو فشار بدم تا خون جمع شده خارخ شه ، هنگام نشستن هم درد میکنه ، خواستم ببینم ایا کیستم عود کرده ، اگر عود کرده میخوام برای عمل مجدد خدمتتون بیام برای لیزر ، ممنون میشم راهنمایی کنین.

  1. لطفا از مطب وقت ویزیت آنلاین بگیرید. لازم است وضعیت زخم شما مشاهده شود. هرچه دوره نقاهت بعد از عمل جراحی کیست مویی بیشتر شود احتمال عود آن نیز بالا می رود. موهای زائد اطراف ناحیه را هم به طور کامل شیو و تمیز کنید و اگر مویی داخل زخم رشد کرد با موچین ضدعفونی شده موها را کاملا تمیز کنید. رویش مو از بسته شدن زخم جلوگیری می کند. برای نشستن هم از بالش طبی یا رینگ استفاده کنید.

 8. حامد گفت:

  خانم دکتر شما از آن فیبرهای لیزری نازک و بلند برای سوزاندن مسیر کیست استفاده میکنید ؟ یا نه منظورتان از لیزر همان برش با لیزر یا همان کوتر است ؟
  من پاسخ دقیق این موضوع را در سایر پیج های شما هم پیدا نکردم

  1. بستگی به وسعت بیماری دارد و روش درمان برای بیماران مختلف متفاوت خواهد بود. بعد از ویزیت می توانید در این مورد سوال بفرمایید.

 9. شیما گفت:

  سلام. من در قسمت انتهای بالای سمت راست باسنم یک قسمتی حدود یک سانت قرمز شده و گاهی ازش چرک و خون خارج میشه. چند ماه پیش هم همینطور شده بود ولی چون بعد از مدت کوتاهی خودش خوب شد من تصور کردم یه جوش ساده هست. ولی این بار ناحیه درد میکنه مخصوصا موقع خواب و نشستن. آیا ممکنه کیست مویی باشه؟
  اگر هست امکان کنترلش با آنتی بیوتیک هست تا بتونم سر فرصت به پزشک مراجعه کنم؟

  1. احتمال کیست مویی وجود دارد. ممکن است با مصرف آنتی بیوتیک عفونت آن کنترل نشود. می توانید برای تخلیه سرپایی آبسه و عفونت آن مراجعه کنید و در اولین فرصت برای جراحی یا لیزر کیست مویی اقدام نمایید.

 10. ابی گفت:

  سلام من یکسال که قسمت بالا سمت راست باسنم ی دونه کیست دراومده،چون درد داره و باد میکنه وچرکش خالی میشه میگم احتمال زیاد کیست،میخواستم بدونم اگه بخوام عمل کنم دروه نقاهت چند روزه،و چند روز بعدش میتونم برگردم سرکار،کارم اداریه

  1. لازم است معاینه شوید. بین 2 تا 7 روز بعد از لیزر کیست مویی می توانید به محل کار خود بازگردید.

 11. مجید نوریان گفت:

  سلام خانم دکتر بنده ۳۹سال دارم ودرسن ۲۹سالگی قسمت‌هایی ازبدنم بخصوص دست هام با اسید سوخته شد ودیگه ازاونموقع به بعد با پیدا کردن رگ بنده جهت آزمایش یا سرم و…به مشکل خوردن موضوع خیلی جدی‌تر شد ۱۰روز پیش دوتا کلیه هام سنگ بوجود آوردن و متأسفانه طی این ۱۰روز حدود ۲۰مرکزدرمانی و بیمارستان موفق به گرفتن رگ بنده نشدن خواستم عرض کنم خدمتتون آیا جنابعالی بامهارت خاصی که درکارتون دارید قادر به حل مشکلم هستید.برطرف شدن سوختگی‌ها وترمیم رگهای دستم ازلطف شما ممنون میشم

  1. با توجه به وضعیت خاصی که برای شما به وجود آمده است کار درمان شما توسط گروهی از متخصصین جراحی پلاستیک و عروق انجام می شود و برای این مورد لازم است به بیمارستان های تخصصی مراجعه بفرمایید.

 12. محمد گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشید سال نوی شما مبارک، من دقیقا ۵ ماهه که کیست مویی به روش لیزر و بدون بخیه انجام دادم، از لحاظ ظاهری هیچ مشکلی ندارم(سوراخ باز و ترشحی ندارم) سر وقت هم لیزر موی زائد انجام میدم، ولی همچنان وقتی جایی میشینم در اون ناحیه درد دارم، بنظر شما مشکل چیه و آیا همیشگیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *