فیستول

سوال های رایج برای درمان فیستول

سوالات متداول درمان فیستول

1-اگر فیستول مقعد به موقع درمان نشود

منجر به ایجاد فیستول های متعدد می شود و حتی طول فیستول بلندتر می شود و متعاقبا جراحی وسیع تری را بیمار متحمل می شود و طول درمان بیماری بیشتر خواهد شد. فیستول ها عفونی هستند و اگر درمان نشوند عفونت به دیگر نقاط بدن سرایت می کند

2-اگر آبسه مقعدی به موقع درمان نشود چه عوارضی ایجاد می کند؟

عدم درمان به موقع این بیماری باعث می شود که علائم عفونت گسترش پیدا کند و عفونت در بدن پخش شود. در صورت شدید شدن این عارضه، باید بافت های مرده در اطراف محل آبسه را برداشت.

عدم درمان به موقع آبسه در افراد مسن و افراد مبتلا به بیماری قند یا افرادی که توان جسمی کمی دارند، می تواند خطر جانی هم داشته باشد.

3-آیا فیستول خود به خود و با مرور زمان درمان می شود ؟

خیر. تراشه های فیستول باید جراحی و برداشته شوند زیرا خود به خود درمان نمی شود. اگر مدت زمان طولانی درمان نشده باشد، خطر ابتلا به سرطان در دستگاه فیستول وجود دارد. بیشتر فیستول ها برای درمان بسیار ساده هستند.

4-فواید لیزر در درمان فیستول مقعد چیست؟

لیزر در هنگام برش و برداشتن تگ پوستی انتهای عصب بریده شده را ترمیم می کند و در نتیجه بیمار بعد از عمل درد نداشته یا درد بسیار کمی دارد.
لیزر عروق کوچک بریده شده در هنگام عمل را ترمیم می کند و در نتیجه خونریزی موقع عمل کاهش می یابد
عمل بطور سرپایی و بدون بیهوشی  انجام می شود.
بیمار بازگشت سریع تر به محیط کار و زندگی خود را دارد.
با لیزر می توان تمام انواع همورویید و شقاق و فیستول را همزمان درمان کرد.
لیزر باعث کاهش عفونت محل عمل می شود زیرا محل عمل را استریل می کند و انتقال بیماری های ویروسی از جمله هپاتیت و ایدر به صفر می رسد. هنگام عمل لیزر به بافت اطراف صدمه نمی زند و مانند کوتر باعث نکروز نمی شود به همین علت درد بعد از عمل کاهش داشته و به اسفنکتر مقعد آسیبی وارد نمی شود  و باعث کاهش عارضه بی اختیاری مقعد می شود.

5-اگر فیستول مقعد به موقع درمان نشود؟

معمولا فیستول ها از آبسه ها ی درمان نشده ایجاد می شوند. درمان نشدن به موقع فیستول منجر به ایجاد فیستول های متعدد می شود و حتی طول فیستول بلندتر می شود و متعاقبا جراحی وسیع تری را بیمار متحمل می شود و طول درمان بیماری بیشتر خواهد شد. فیستول ها عفونی هستند و اگر درمان نشوند عفونت به دیگر نقاط بدن سرایت می کند.

6-مراقبت بعد از جراحی آبسه مقعد چیست؟

پس از تخلیه و خشک کردن چرک لازم است که بیمار ۳ تا ۴ مرتبه و هر بار به مدت ۲۰ دقیقه در لگن آب گرم حاوی چند قطره بتادین بنشیند تا محل چرک ضدعفونی شود و پس از خشک کردن موضع، آن را پانسمان کند. این کار تا رفع کامل التهاب که حدود دو هفته است ادامه می یابد. اگر التهاب شدید باشد، بر اساس نظر پزشک جراح، آنتی بیوتیک تزریقی یا خوراکی نیز برای بیمار تجویز می شود. در صورت وجود درد ناشی از برش، می توان از داروی مسکن استفاده کرد. معمولا التهاب پس از حدود یک هفته فروکش خواهد کرد. بهترن روش جهت تخلیه و خارج کردن آبسه استفاده از لیزر است زیرا لیزر به بافت سالم اطراف صدمه نمی زند و مسلما ناحیه برش داده شده با لیزر خیلی سریعتر بهبود پیدا می کند.

7-اگر آبسه مقعدی به موقع درمان نشود چه عوارضی ایجاد می کند؟

عدم درمان به موقع این بیماری باعث می شود که علائم عفونت گسترش پیدا کند و عفونت در بدن پخش شود. در صورت شدید شدن این عارضه، باید بافت های مرده در اطراف محل آبسه را برداشت.
عدم درمان به موقع آبسه در افراد مسن و افراد مبتلا به بیماری قند یا افرادی که توان جسمی کمی دارند، می تواند خطر جانی هم داشته باشد خونریزی از دستگاه گوارش (خونریزی Gl) (Gastrointestinal bleeding (GI bleed)) تمام اشکال خونریزی در دستگاه گوارش، از دهان تا راست روده و مقعد را شامل می شود. هنگامی که خون قابل توجهی در یک زمان کوتاه در این قسمت از دست می دهید به عنوان خونریزی گوارشی شناخته می شود، علائم ممکن است شامل استفراغ های قرمز و خونی، خون استفراغ ممکن است سیاه باشد، مدفوع خونی یا مدفوع سیاه و قیری مانند از علائم مشخص خونریزی گوارشی از خفیف تا شدید است و با توجه به از دست رفتن گلبول های قرمز خون و ایجاد کم خونی تهدید کننده حیات بیمار است. عدم درمان به موقع این بیماری باعث می شود که علائم عفونت گسترش پیدا کند و عفونت در بدن پخش شود. علت بروز فیستول مقعد می تواند همین آبسه ها باشد. در صورت شدید شدن این عارضه، باید بافت های مرده در اطراف محل آبسه را برداشت.عدم درمان به موقع آبسه در افراد مسن و افراد مبتلا به بیماری قند یا افرادی که توان جسمی کمی دارند، می تواند خطر جانی هم داشته باشد.

8-آیا مي توان آبسه مقعد را با بي حسي موضعي عمل كرد ؟

بله آبسه مقعدی را می توان با بی حسی و سرپایی عمل کرد و بدون درد می باشد بیمار فقط شب اول استراحت می کند و نیاز به استراحت بیش تر ندارد. بیمار بازگشت سریع تر به محیط کار و زندگی طبیعی خود را دارد.

9-چقدر طول می کشد زخم جراحی آبسه مداوا شود؟

از روز دوم به بعد زخم آبسه بسیار کوچک می شود و رو به محو شدن می رود
تمامی زخم ها بین ۱۰ تا ۱۴ روز به طور نرمال و در افراد عادی با سرعت بهبودی متوسط کاملا باید محو شود.

10-آیا آبسه مقعدی بازگشت دارد؟

اگر با جراحی سنتی انجام بشه و مراقبت عای بعد از عمل را رعایت نکنید احتمال بازگشت وجود دارد اما با لیزر ناحیه ای که لیزر شده بازگشت نخواهد داشت توصیه : بعد از جراحی و لیزر حتما لیزر موهای زائد انجام دهید و همیشه ناحیه را تمیز نگه دارین و از غذاهای پر فیبر استفاده کنید

11-در چه مواردي بيمار بايد براي عمل آبسه مقعد بيهوشي گرفته بگيرد و بستري شود؟

١-بيمار نتواند بي حسي موضعي را تحمل كند
٢-جراح محيط مناسب عمل سرپايي نداشته باشد
٣-ابسه هاي ايسكيوركتال
٤-بيماران ديابتي
٥-بيماران داراي ضعف سيستم ايمني

12-آيا مي توان عمل فيستول و آبسه را همزمان انجام داد؟

اگر سوراخ داخلي فيستول مشخص بوده و پايين باشد بهتر است هنگام تخليه آبسه فيستول نيز عمل شود تا از عمل مجدد جلوگيري شود .اما اگر ابسه وسيع باشد و سوراخ داخلي مشخص نباشد يا بالا باشد بهتر است دستكاري نشود تا بيمار دچار عارضه بي اختياري نشود.

13-دو روش موثر برای تسریع طول درمان فیستول چیست؟

بعد از این که برای درمان اقدام کردید موارد زیر را رعایت کنید تا هرچه سریعتر به سلامت کامل برسید
۱-اجابت مزاج نرم با تغذيه مناسب ، فيبر فراوان ، نوشيدن اب و تحرك كافي
٢-شستشوي مرتب ناحيه با شامپو بچه و اب گرم.

برای خواندن مطلب بیشتر برای درمان فیستول به این صفحه مراجعه کنید.

22 thoughts on “سوال های رایج برای درمان فیستول

 1. مجید خداوردی گفت:

  اندازه فستیول به طول ۴سانتیمتر مربوط به کدام نوع میباشد

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام علاوه بر اندازه محل ایجاد فیستول ابتدا و انتهای محل تشکیل نیز در تعیین نوع فیستول مهم است

 2. محمد گفت:

  سلام دکتر خسته نباشین.من حدود دوسال پیش عمل فیستول داشتم بعد عمل اصلا خوب نشد و بعداز دوسال دوباره به پزشکم مراجعه کردم و منو فرستادن فیستولوگرافی.بعد از دیدن عکس دکترم گفتن فیستول به رودت وصل نیس و نیازی به عمل نداره.واسم قرص سیپروفلاکسازین۵۰۰و مترونیدازول نوشتن و گفتن یه ماه مصرف کن احتمال داره خوب بشه.الان حدود یه ماه شده بهتر شده.میخاستم بپرسم امکان خوب شدن کاملش هست.خیلی ممنون

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام فیستول با مصرف آنتی بیوتیک درمان قظعی نمی شود و تنها می توانید از انتشار آن برای مدت کوتاهی جلوگیری کنید. حتما به یک متخصص جراحی و لیزر با تجربه مراجعه کنید تا بهترین درمان فیستول برای شما انجام شود

 3. نوری راد گفت:

  با سلام من فیستول آنال داشتم یک ماه قبل عمل جراحی داشتم البته سنتی نه لیزر. جدیدا دفع کردن برای من به شدت درد آور شده و حتی تا شش ساعت بعد دفع درد دارم. البته این درد در قسمت داخل و ناحیه عمل هستش.بحز اینها مقداری بی اختیاری و عفونت هم هست که خوب نشده و جراح بعد معاینه میگه طبیعی هستش، نظر شما رو خواستم جویا بشم. با تشکر

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   درد شما ناشی از عفونت است و باید سریعا پی گیری شود. به یک متخصص جراحی و لیزر با تجربه در زمینه جراحی فیستول مراجعه کنید. مشکل شما با جراحی سنتی رفع نخواهد شد.

 4. کریم جعفری گفت:

  سلام خسته نباشی جناب دکتر بنده ۶۰ سال دارم عمل فیشر مقعد به روش جراحی اسفنگتروتومی بعداز دو هفته از زمان عمل ترشحات بی بو آغشته به مواد مدفوعی دارم کنترل دفع گاز دارم ولی مختصری بی اختیاری مدفوع شل دارم راهنمایی بفر مایید مشکلم بمرور رفع میشه چقدر زمان میبره ممنون میشم اگر بفرمایید که این مشکل کلا بر طرف میشه

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   شما باید اجابت مزاج خود را کنترل کنید که نه دچار یبوست شوید و نه اسهال. روزی ۳ الی ۴ بار در لگن آب گرم بنشینید و ناحیه را خشک و تمیز نگهدارید. اگر زخم شما عفونت نکند و آن را تمیز نگهدارید مشکل شما رفع خواهد شد. برای نشستن از بالش نرم استفاده کنید.

 5. تارکان گفت:

  سلام …..پسر۱۸ماهه ام به روش فیستولوتومی جراحی شده است ،جای زخم باز بود به مرور بعداز چند هفته بیشتر قسمتها بهبود یافته ،اما یه قسمتی از پوست قسمت جراحی شده به حالت سفیدرنگ میباشد که اززیرش چرک ترشح میشه با وجود شستشو با بتادین، لطفا نظرتون رابیان کنین ممنونم

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   بیماری ایشان به طور کامل درمان نشده و احتمالا فیستول عود کرده است. مجدد به یک متخصص جراحی مراجعه کنید.

 6. ابراهیمی گفت:

  باعرض سلام و خسته نباشید خدمت شما. بنده خیلی وقت هست که فیستول دارم گاهآ دچار میشم با چند پماد حل میشد ولی حدودا ده روزه که دچار شدم همراه با درد شدید طاقت فرسا و خونریزی به چندین دکتر مراجعه کردم و هر کدام برای درمان یک نوع قرص تجویز کردن آخرین پزشک هم متخصص هم پماد آنتی فیستول لگن آب گرم کدئین تجویز کرده چون جاده ها مسدود هستن نمیتونم به مرکز استان برای درمان پیشرفته تر اقدام کنم از اداره مربوطه هم به مشکل خوردم در مورد کارم اگر امکان داشته باشه کمکم کنید تا زودتر بتونم درمان بشم درضمن یکی از دکترها به اشتباه پماد روغن سیاه تجویز کرد که به شدت درد افزوده شده جای زخم بیشتر شده آخرین متخصص هم گفته که نیاز به جراحی نداره التهاب روده بزرگ هم دارم. باتشکر

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بهترین روش درمان فیستول جراحی با لیزر پرتوان توسط متخصص جراحی و لیزر با تجربه است. با مطب تماس بگیرید و یک وقت ویزیت غیر حضوری هماهنگ کنید.

 7. محسن گفت:

  ا سلام بنده آبسه مقعدی داشتم که توسط پزشک جراح عمومی آبسه تخلیه شد،الان ابسه تبدیل به فیستول شده،عکسبرداریmriانجام دادم که نوشته عمق فیستول ۷۴میلیمتر و ضخامت ۱۳میلیمتر،آیا میشه با لیزر کانال بست یا باید با تیغ جراحی بشه؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بهتر است با لیزر پرتوان جراحی شود. به یک متخصص جراحی و لیزر با تجربه مراجعه کنید در صورتی که ایشان صلاح بدانند می توانید جراحی با لیزر را انجام دهید.

 8. رحمان گفت:

  چندین جا خوندم نباید از بتادین برای زخم فیستول استفاده کرد، حالا کدوم نظر درست تره؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   بستگی به نظر پزشک دارد معمولا برای زخم باز نباید از بتادین استفاده شود.

 9. پویا گفت:

  سلام وقت بخیر من ۲۳ مهر ماه سال گذشته عمل آبسه فیستول (جراح با تیغ) انجام دادم و تا الان زخم من بسته نشده و عفونت به صورت روزانه یا بعضی وقتها چند روز یکبار از زخم خارج میشه. خواستم بدونم چقدر طول می کشه تا کامل بسته بشه و آیا میشه به روشی زودتر از این موضوع خلاص شد؟ ممنون

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام وضعیت شما طبیعی نیست به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر با تجربه مراجعه کنید و یا از مطب من وقت معاینه بگیرید.

 10. علی گفت:

  سلام.من یک ساله فیستول مقعدی دارم ولی زیاد اذیت نمیکنه میتونم بزارم همینجوری بمونه؟؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام خیر باید حتما درمان شود. در آینده دچار عوارض فیستول می شوید

 11. فرزان مرتضایی گفت:

  سلام ، وقت‌بخیر…من ۴۰ سال سن دارم و ۱۴ ساله که کولیت اولسراتیو دارم…الان وضعیت کولیتم خوبه ولی چندین بار دچار آبسه پری‌آنال شدم…یکبار سال ۸۸ آبسه سمت راست باتوک داشتم که جراحی شد و یکبار اسفند ۹۸ که آبسه ایسکیورکتال سمت چپ باتوک بود که جراحی شد…۳ سال پیش هم یه آبسه مجددا سمت راست باتوک تشکیل شد که خودبخود تخلیه شد…حدود ۱/۵ ماه پیش هم مجددا یه آبسه سمت راست باتوک ایجاد شد که خودبخود تخلیه شد…الان بطور اتفاقی متوجه شدم که یه مقدار ترشح داره و سوراخ کنار آنال مشخصه…سونوگرافی انجام دادم که فیستول به ضخامت ۴ میلیمتر و طول حدود ۲۰ میلیمتر گزارش شد ولی پزشک متخصص رادیولوژی مشخص نکرد که به روده وصل هست یا خیر…الان خواستم بدونم بخاطر شرایط کرونا میتونم جراحی رو به تعویق بندازم مثلا تا بهار سال آینده یا نه…؟ اگه قرار باشه فیستول تبدیل به بدخیمی بشه معمولا چقدر زمان نیاز داره…؟ در ضمن الان من علامت خاصی ندارم…ترشح هم بسیار کم و گاهگاهی هستش…ممنون میشم پاسخ بدید…

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بهتر است عمل را به تعویق نیاندازید. به متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *