کیست مویی

جراحی کیست مویی باز بهتر است یا بسته

جراحی کیست مویی باز یا بسته

به طور کل برای عمل جراحی کیست مویی پایین کمر از دو روش استفاده می شود. در روش جراحی باز جراح کیست مویی پس از برداشتن بافت کیست ناحیه جراحی را باز گذاشته و با گاز و پنبه سوراخی که در انتهای کمر ایجاد شده پر می کند. در روش جراحی کیست مویی بسته به دلیل برش خاصی که در ناحیه ایجاد می شود جراح می تواند زخم را بسته و با بخیه سوراخ ایجاد شده ناشی از کیست مویی را ببندد.

 عمل جراحی کیست مویی باز چگونه است؟

در این روش بعد از برداشتن کیست مویی زخم باز گذاشته می شود و جراح جای خالی کیست را با پانسمان پر می کند اما ناحیه بخیه زده نمی شود و زخم باز گذاشته می شود. بنابر وسعت جراحی و وضعیت عمومی بیمار پزشک تعیین می کند که “درن” برای زخم گذاشته شود یا خیر. “درن”  وسیله ای است که برای کمک به خشک شدن زخم و خروج ترشحات چرکی توسط جراح کار گذاشته می شود. معادل “درن” در فارسی زهکشی است.

تاریخ ویزیت های بعدی بیمار پس از جراحی کیست مویی مشخص می شود.

مقایسه جراحی باز و بسته کیست مویی

نقاط ضعف و قوت جراحی کیست مویی به روش باز:

پانسمان تا بسته شدن زخم باید هر روز تعویض شود. این تعویض روزانه برای اکثر بیماران سخت است به خصوص اگر بیمار کارمند باشد و نیمی از روز در اداره و محل کار به سر ببرد.

به دلیل نزدیکی ناحیه کیست مویی در پایین کمر به مقعد هنگام عمل دفع بسیار باید مراقب باشد تا آلودگی به زخم باز سرایت نکند. در غیر این صورت زخم باز به سرعت عفونت می کند.

دوره نقاهت و بهبودی کامل بسیار طولانی است. نقطه قوت روش جراحی کیست مویی به روش باز این است که اگر ناحیه خشک و تمیز نگه داشته شود و پانسمان روزانه به موقع تعویض شود احتمال عفونت زخم بسیار کم می شود.

 عمل جراحی کیست مویی بسته چگونه است؟

در این روش پس از برداشتن بافت کیست فاصله بین برش با بخیه قابل جذب بسته می شود. در اکثر مواقع از بستن به روش ساده یا همان فلپ بافت اطراف استفاده می شود. گاها درن یا معادل فارسی آن زه گذاشته می شود تا ترشحات به راحتی خارج شود. از کشیدن درن بدون اجازه پزشک جدا خودداری کنید.

نقاط ضعف و قوت جراحی کیست مویی به روش بسته:

قبل از هر چیز بدانید که این روش در بهترین حالت با لیزر پرتوان انجام می شود زیرا برش لیزر کیست مویی بسیار حساس و ظریف است. در مرحله بعد جراحی که این روش را برای درمان کیست مویی شما انتخاب می کند باید تجربه و مهارت کافی در این زمینه را داشته باشد. در صورت عدم تخلیه مناسب ممکن است کیست مویی ریشه کن نشود و بیمار نیاز به جراحی مجدد پیدا کند.

به دلیل بسته شدن زخم با بخیه دیگر از پانسمان های طاقت فرسا و خسته کننده خبری نیست. به دلیل بسته شدن زخم بیمار درد بسیار کمتری را تحمل می کند و با سرعت بیشتری به محل کار و زندگی روزمره باز می گردد.

دیگر از صحنه دلخراش زخم باز خبری نیست و تنها چند بخیه کوچک و قابل جذب باقی می ماند که به مرور زمان محو خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *