به وب سایت رسمی دکتر زهرا سعادتی خوش آمدید...

مطالب و مقالات / لیزر زگیل تناسلی

news photo

لیزر زگیل تناسلی

زگیل تناسلی چیست

زگیل تناسلی به انگلیسی جنیتال وارت  Genital Wart بر اثر یک ویروس انسانی به نام پاپیلوما HPV در ناحیه تناسلی و یا حتی در اطراف دهان که به صورت گوشتی است و درمان آن به خصوص برای بانوان ضروری است زیرا در مواردی منجر به سرطان دهانه رحم می شود. زگیل تناسلی می تواند به شکل منفرد یا خوشه ای در نواحی تناسلی به وجود بیاید. عفونت با HPV یا زگیل تناسلی شایع ترین عفونت منتشره از طریق سکس در دنیاست. امروزه جوانان زیادی را در مطب و کلینیک ارولوژی ویزیت می کنم  که مبتلا به زگیل تناسلی شده و با نگرانی جهت درمان می نمایند. در راستای پیشگیری بهتر از درمان است اطلاع رسانی نحوی انتقال ویروس نقش مهمی در جلوگیری از انتقال و انتشار آن دارد. ماهیت زگیل تناسلی ویروسی به نام HPVمی باشد که این ویروس تیپ های مختلفی دارد که بعلت متنوع  بودن آن و از طرفی تمایل سریع به انتقال از طریق جنسی امروزه جوانان زیادی را درگیر کرده است . علت انتقال و انتشار ویروس عدم آگاهی افراد و از  طرفی رابطه جنسی با فرد آلوده می باشد. تنها یک تماس جنسی جهت انتقال این ویروس از مرد به زن یا از زن به مرد کافی است . بعلت تمایل سریع این ویروس به انتشار حتما استفاده از کاندوم نیز حالت پیشگیری نداشته و لذا کاندوم فقط قسمت پوشاننده آن را محافظت می کند و بیضه ها و ناحیه عانه در هنگام نزدیکی با فرد مبتلا علیرغم استفاده از کاندوم آلوده به ویروس می شود.
زگیل تناسلی و یا به عبارتی کوندیلوما آکومیناتا که همتای انگلیسی ; genital-warts نام دارد و معمولا همراه عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی همراه است  ( ویروس HPV از ویروس‌های DNAدار). ضایعات جلدی پاپول مانند دستگاه تناسلی که خوش‌ خیم هستند و رنگ آن صورتی مانند می باشد.  بیماری زگیل تناسلی تقریباً شایع و بسیار واگیردار می باشد که معمولاً از طریق جنسی به یکدیگر منتقل می‌شود ( یعنی تماس پوست با پوست آلوده). درمان معمول از بین بردن ضایعات با روشهایی مانند لیزر CO۲، نیتروژن مایع و فتودینامیک تراپی با آمینولولونیک اسید اینترفرون آلفا دردرمان زگیل تناسلی موثر است. اچ.پی.وی HPV به قدری شایع است که در بیش از نیمی از انسان‌های از نظر جنسی فعال، در مقطعی از زندگی دچارش می‌شوند.

علائم زگیل تناسلی

این نوع زگیل همراه با خارش به وجود می آید. شکل ظاهری آن ممکن است بسیار ریز و هم رنگ پوست باشد و یا کمی تیره تر و درشت باشد از نظر تعداد گاهی به دلیل اجتماع تعداد زیادی زگیل در یک نقطه به شکل گل کلم در می آید. گاهی هیچ گونه علائمی ندارد و تنها شخص ناقل بیماری است از هفته ها تا ماه ها و گاهی نیز سال ها حتی در بعضی از افراد ممکن است علاپم اصلا ظاهر نشود و در حقیقت ناقل بدون علامت باشند. به همین علت ممکن است در ارتباط جنسی با فرد به ظاهر سالم این بیماری منتقل گردد و یکی از دلایل انتشار بیماری همین امر می باشد.

عوارض زگیل تناسلی

این بیماری علاوه بر شکل و ظاهر ناخوشایندی که ایجاد می کند عامل بروز بیماری های دیگری طبق آمار زیر می باشد.

80 درصد سرطان های مقعد در مردان به دلیل وجود انواع خاصی از این ویروس است

60 درصد سرطان های رحم در زنان به دلیل وجود انواع خاصی از HPV است

همچنین بروز انواع خاصی از سرطان دهانه رحم

سرطان آلت تناسلی در مردان

سرطان حنجره

پیشگیری از زگیل تناسلی

این بیماری بسیار مسری است و به راحتی از طریق تماس پوستی انتقال می یابد. بنایراین برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری در درجه اول از روابط جنسی پر خطر دوری کنید به خصوص که اخیرا این بیماری در ایران بسیار شایع شده است  نیز پیشنهاد می شود .
توصیه ی سازمان های بهداشتی واکسیناسیون به افرادی که در سنین نزدیک به بلوغ و فعالیت های جنسی می باشند استفاده از واکسن می باشد هر چند که واکسن آن به نام گارد سیل در همه جا یافت نمی شود و به سادگی در دسترسی عموم نیست، اما بکارگیری آن در 90% موارد از شروع بیماری زگیل تناسلي جلوگیری می کند و باعث ایمنی نسبت به سایر گونه های ویروسی می شود. زنان بایستی به طور منظم معاینه لگن توسط پزشک
Gardasil گارداسیل همچنین استفاده از واکسن و آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند تا تغییرات واژن و دهانه رحم در اثر زگیل تناسلی یا علایم زودرس سرطان گردن رحم مشخص شود.
از آنجایی که ویروس های  HPV   نوع ۱۶ و ۱۸ در جنس مونث در طولانی مدت احتمال ابتلا به سرطان گردن رحم , مهبل فرج و مفعد و در آقایان سرطان آلت و مقعد را افزایش می دهند این واکسن از اهمیت بسیاری برخوردار است توصیه به خصوص کسانی که روابط جنسی با اشخاص متعددی دارند این است که این واکسن را تزریق کنند. بهترین سن تزریق واکسن ۱۲ تا ۱۵ سالگی و نهایتا زیر ۲۶ تا ۳۰ سال می باشد. تماس جنسی تنها راه انتقال زگیل تناسلی نیست به ندرت از طریق اپیلاسیون .سونای بخار و حوله آلوده و همچنین از مادر آلوده به نوزاد هنگام زایمان طبیعی هم قابل انتقال است ولی راه اصلی انتقال تماس جنسی است. استفاده از واکسن گارداسیل (Gardasil) پیشنهاد می شود. زنان بایستی به طور منظم معاینه لگن توسط پزشک و آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند تا تغییرات واژن و دهانه رحم در اثر زگیل تناسلی یا علائم زودرس سرطان گردن رحم مشخص شود

واکسن زگیل تناسلی جهت پیشگیری

واکسن زگیل تناسلی به نام گارداسیل توصیه می شود که قبل از نوجوانی تزریق شود. روش کار به این صورت است که 2 بار تزریق با فاصله 6 ماهه انجام می شود. اما در افراد بالای 14 سال توصیه می شود واکسن گارداسیل 3 بار و در فواصل کمتر از 5 ماه تزریق شود.

آزمایش زگیل تناسلی

برای این که بدانید که مبتلا به HPV شده اید یا خیر باید از ناحیه نمونه برداری شود. در این مطب نمونه برداری به 2 روش انجام می شود:

1. با برسی مخصوص از ناحیه نمونه برداری شده و نمونه در ظرفی حاوی محلول نگهدارنده گذاشته می شود و به آزمایشگاه منتقل می شود.

2. با بیستوری یک تکه بسیار بسیار ریز از زگیل برداشته شده و به ظرف مخصوص حاوی مواد نگهدارنده منتقل و به آزمایشگاه ارسال می شود.

بعد از 10 تا 12 روز جواب آزمایش حاضر خواهد شد

انواع درمان زگیل تناسلی

۱ ـ پودوفیلین که یک ترکیب شیمیایی می باشد که روی محل آلوده مالیده می شود ولی تحریکات شیمیایی محل و استفاده طولانی مدت آن برای درمان زگیل که باید به مدت یک ماه تا سه ماه مالیده شود استفاده از آن را محدود کرده است.

۲ـ استفاده از لیزر که باعث تبخیر و پخش زگیل در جاهای سالم می شود و همچنین به علت هزینه بالا به عنوان خط اول درمانی توصیه نمی شود.

۳ـ استفاده از کوتر و جراحی  که به علت ماهیت عود کننده  زگیل و همچنین تخریب پوست و بد شکل شدن محل سوزانده شده مورد استقبال بیماران نمی باشد.

۴ـ استفاده از پماد ایمی گومید که به علت اثر ضعیف آن که از طریق تحریک سیستم ایمنی عمل می کند و خیلی موثر در درمان نمی باشد.

۵ـ کرایوتراپی : امروزه به دلایل زیر بهترین و آسانترین  و کوتاه ترین و کم عارضه ترین روش حذف زگیل تناسلی می باشد
زگیل های تناسلي را می توان با روش های متعددی مانند فریز و لیزر نمودن از بین برد که در این میان اثر لیزر نسبت به سایر روش ها سریعتر و مطمئن تر است.

مزیت استفاده از لیزر در درمان زگیل تناسلی

در یک جلسه و در برخی ۱۰-۵ دقیقه همه زگیل های تناسلی را می توان درمان کرد.
نیاز به تکرار درمانی نیست. باعث پخش زگیل تناسلی نمی شود. از نظر زیبایی محل پوست آلوده نسبت به روش های دیگر حداقل آسیب بافتی را دارد. سرپایی و با حداقل درد و تحریک محل نسبت به روش های دیگر می باشد.
ابتدا تمامی زگیل های تناسلی با درمان دارویی مناسب بهبود یافته و برای مواردی که به درمان دارویی جواب نمی دهند لیزر انجام می شود.

تاثیر پودوفيلين در درمان زگيل تناسلي

زگيل تناسلي يکي از بيماريهاي شايع منتقله از راه جنسي است که توسط ويروس پاپيلوماي انساني ايجاد مي شود. پودوفيلين عصاره گياهي است که از دير باز در درمان زگيل تناسلي مورد استفاده قرار مي گرفته است. اين دارو خاصيت جلوگيري کننده از تقسيمات سلولي (آنتي ميتوتيک) داشته و اثر مستقيمي بر سلولهاي اپي تليال دارد. از طرفي نيتروژن مايع که ماده اي است که بطور وسيع در سرما درماني (کرايوتراپي) استفاده مي شود، موجب مرگ سلولي، ايجاد کريستالهاي مايع در داخل سلول و آسيب اجزاي آن مي گردد. اين مطالعه با هدف ارزيابي اثر بخشي محصول پودوفيلين با سرما درماني با نيتروژن مايع در درمان زگيل هاي تناسلي انجام شده است.
بر اساس آزمایشی که بر روی  ۷۰ بیمار مبتلا به زگیل تناسلی انجام شد  ۳۵ بیمار به طور تصادفي محلول پودوفيلين دريافت کرده و 35 نفر تحت درمان با کرايوتراپي با نيتروژن مايع قرار گرفتند. مصرف دارو هفته اي يک بار تا پاک شدن کامل ضايعات و يا حداکثر دوره 8 هفته اي ادامه داشت. سپس بيماران تا ده هفته از نظر احتمال عود مجدد پيگيري مي شدند.
نتیجه این آزمایش نشان داد که زمان متوسط بهبود کامل ضايعات 3.9 هفته (1-7 هفته) براي پودوفيلين و 4.9 هفته (1-9 هفته) در گروه سرما درماني بود (P=0.039). از ميان بيماران دو گروه که به طور کامل درمان شده بودند و يا آنها که دوره 10 هفته اي پيگيري شان به سر رسيده بود %26 و %47به ترتيب در دو گروه پودوفيلين و سرما درماني عود را تجربه نمودند (P<0.05). واکنشهاي التهابي موضعي به طور قابل توجهي در گروه سرما درماني بيشتر از پودوفيلين بود.طبق نتايج به دست آمده محصول پودوفيلين در درمان زگيل تناسلي موثر بوده و عوارض و احتمال عود کمتري نسبت به کرايوتراپي با نيتروژن مايع دارد.

درمان زگیل های تناسلی در زنان و مردان

معمولاً درمان به صورت از بین بردن زگیل های به وجود آمده است که باید هر چه سریعتر انجام شود تا مانع گسترش بیماری و ازدیاد زگیل ها که به سرعت رخ می دهد شود. هرچند که به کار گیری واکسن در این مرحله چندان کار ساز نبوده و توصیه نمی شود و فقط می تواند مانع از ابتلا به سایر گونه های ویروسی شود. زگیل های تناسلي را می توان با روش های متعددی مانند فریز و لیزر نمودن از بین برد که در این میان اثر لیزر نسبت به سایر روش ها سریعتر و مطمئن تر است. در یک مطالعه که به صورت تصادفی بین اثر فریز کردن (کرایوتراپی) و لیزرها انجام شده، نتایج جالب توجهی به دست آمده است که شامل بررسی از نظر اثر اولیه، تعداد دفعات درمان و میزان عود و عوارض بعد از درمان بوده است.
پاک سازی اولیه با لیزرها 90% و با کرایوتراپی 3% بوده است.
تعداد دفعات تکرار در موارد لیزرها 10% و در موارد کرایوتراپی 90% نیاز به تکرار جهت پاکسازی زگیل های تناسلي بوده است.
میزان عود در لیزرها 2% و با کرایوتراپی 12% می باشد.
در کل مهمترین اصل، ابتدا پیشگیری از ابتلا به بیماری است و در مرحله بعد، درمان اولیه و پیگیری متعدد و تکرار در درمان به صورتی که بیماری های آتی بعد از درمان مراجعه و معاینه و درمان شود

عمل جراحی زگیل تناسلی

برداشتن زگیل تناسلی با عمل جراحی معمولا پیشنهاد نمی شود و بهترین حالت برداشتن و حذف زگیل تناسلی روش کرایو یا سرد کردن زگیل است که به نوعی آثار ظاهری زگیل را از بین می برد. این روش تقریبا مشابه سوزاندن زگیل تناسلی است. بعد از عمل جراحی زگیل تناسلی با کرایو کمی التهاب در ناحیه خواهد بود که با پمادی که توسط متخصص تجویز می شود می توان التهابات را تسکین داد. عمل جراحی زگیل تناسلی نیازی به بیهوشی ندارد و به طور سرپایی و بدون بستری انجام می شود.

هزینه درمان زگیل تناسلی
برای دریافت دارو و ویزیت اولیه بیمار یک بار هزینه ویزیت متخصص جراحی را پرداخت می کند و در صورتی که نیاز به جراحی با لیزر زگیل تناسلی داشته باشد بعد از معاینه هزینه مشخص می شود و به هیچ عنوان قبل از معاینه هزینه لیزر زگیل تناسلی تخمین زده نمی شود
لطفا برای دریافت اطلاعات بیشتر و انتخاب بهترین و جدیدترین روش درمان زگیل تناسلی  با مطب خانم دکتر سعادتی تماس بگیرید


مطالب مرتبط خواندنی :

تشخیص شقاق
لیزر شقاق
تشخیص هموروئید
لیزر هموروئید
درمان کیست مویی پائين کمر
درمان فیستول مقعد و آبسه مقعدی
درمان زگیل تناسلی

درمان قطعی زگیل تناسلی	,بهترین درمان زگیل تناسلی,درمان زگیل تناسلی	,عمل جراحی زگیل تناسلی,بهترین دکتر زگیل تناسلی,تشخیص زگیل تناسلی,دکتر خانم زگیل تناسلی,زگیل تناسلی
درمان قطعی زگیل تناسلی	,بهترین درمان زگیل تناسلی,درمان زگیل تناسلی	,عمل جراحی زگیل تناسلی	,بهترین دکتر زگیل تناسلی,تشخیص زگیل تناسلی,دکتر خانم زگیل تناسلی,زگیل تناسلی
درمان قطعی زگیل تناسلی	,بهترین درمان زگیل تناسلی,درمان زگیل تناسلی	,عمل جراحی زگیل تناسلی,بهترین دکتر زگیل تناسلی,تشخیص زگیل تناسلی,دکتر خانم زگیل تناسلی,زگیل تناسلی
درمان قطعی زگیل تناسلی	,بهترین درمان زگیل تناسلی,درمان زگیل تناسلی	,عمل جراحی زگیل تناسلی	,بهترین دکتر زگیل تناسلی,تشخیص زگیل تناسلی,دکتر خانم زگیل تناسلی,زگیل تناسلی, بهترین دکتر زگیل تناسلی,درمان زگیل تناسلی,دکتر خانم زگیل تناسلی,درمان قطعی زگیل تناسلی,علت زگیل تناسلی,انواع زگیل تناسلی 

  درمان قطعی زگیل تناسلی	,بهترین درمان زگیل تناسلی,درمان زگیل تناسلی	,عمل جراحی زگیل تناسلی	,بهترین دکتر زگیل تناسلی,تشخیص زگیل تناسلی,دکتر خانم زگیل تناسلی,زگیل تناسلی, بهترین دکتر زگیل تناسلی,درمان زگیل تناسلی,دکتر خانم زگیل تناسلی,درمان قطعی زگیل تناسلی,علت زگیل تناسلی,انواع زگیل تناسلی

 

 

تاریخ نشر خبر: ۲۱ اسفند، ۱۳۹۵
۱۲:۴۷ - ۹۸/۰۷/۲۴
  ۰۱:۳۴ - ۹۷/۰۱/۰۹ فاطمه راكعي

  با سلام و خسته نباشين ، آيا زگيل تناسلي از طريق اپلاسيون در ارايشكاه امكان ايجاد دارد؟ باتشكر

  پاسخ مدیریت :

  سلام. تماس جنسی تنها راه انتقال زگیل تناسلی نیست به ندرت از طریق اپیلاسیون .سونای بخار و حوله آلوده و همچنین از مادر آلوده به نوزاد هنگام زایمان طبیعی هم قابل انتقال است.دکتر زهرا سعادتی

  ۱۴:۴۱ - ۹۷/۰۳/۰۸ منصور قیاسی

  میخاستم بدونم هزینه لیزر زگیل تناسلی چقدره تعدادش هم کمه حدود دو سه تا زگیل اطراف مقعده لطفا جواب بدین ممنون میشم

  پاسخ مدیریت :

  سلام . شما باید معاینه دقیق شوید و حدود هزینه لیزر زگیل تناسلی در همین صفحه توضیح داده شده مطالعه فرمایید . دکتر زهرا سعادتی

  ۲۲:۰۳ - ۹۷/۰۷/۰۹ جوادمحمودوند

  باسلام میخواستم بدونم ایاخانم دکتربیمارمردهم درمان میکنن یاخیر باتشکر

  پاسخ مدیریت :

  سلام . بله آقایان هم درمان می کنند

  ۱۲:۴۸ - ۹۷/۱۰/۲۴ شاهرخ معمارزاده

  آیا شما در مطب کرایوی زگیل هم انجام میدهید؟

  پاسخ مدیریت :

  در حال حاضر خیر

  ۲۲:۲۴ - ۹۷/۱۰/۲۹ امیر خاتونی

  سلام ببخشید برای درمان زگیل دهانی‌باید به چه پزشکی مراجعه کنیم

  پاسخ مدیریت :

  متخصص گوش حلق و بینی و یا متخصص پوست

  ۱۵:۱۷ - ۹۷/۱۱/۰۶ حمید استیلی

  سلام از مکنده هوا در لیزر زگیل تناسلی استفاده میکنید

  پاسخ مدیریت :

  برای جلوگیری از انتشار آلودگی ویروس زگیل تناسلی در محیط از مکنده هوا در هنگام استفاده از لیزر استفاده می شود

  ۲۰:۱۰ - ۹۷/۱۱/۰۶ Zz

  سلام خانوم دکتر من ۵روزه لیزر کردم زیگل تناسلیمو روزی دوبار کرم زینک استفاده میکنم زخمام هنوز تازس و زخم تازه جاهای لیزر بنظرتون طبیعیه یه هفته بشه میرم پیش دکتر اما الان استرس گرفتم طبیعیه هنو خوب نشدن چرا

  پاسخ مدیریت :

  ُلام بله طبیعی هست طبق دستور پزشک معالج عمل کنید و در تاریخ تعیین شده به پزشک معالج مراجعه کنید

  ۱۸:۰۶ - ۹۸/۰۲/۳۰ هانيه امرايي

  سلام ،خسته نباشيد خانوم دكتر من زگيل هام هم دروني هستن هم بيروني. خواستم بدونم ميشه همه اون مناطق با ليزر پاك سازي بشن و درد داره؟ من خيلي بيطاقتم ،ممنونم

  پاسخ مدیریت :

  سلام بله میشه ابتدا برای شما دارو تجویز می شود در صورت عدم پاسخ دهی لیزر پیشنهاد خواهد شد

  ۲۳:۱۲ - ۹۸/۰۴/۱۰ رضا علیپور

  سلام،من دو روز هست،زیگل تناسلی رو لیزر کردم،ایا باید سوزن پیشگیری استفاده کنم،به نظر شما معمولا با یک مرتبه لیزر کردن زیگلها از بین میرود

  پاسخ مدیریت :

  سلام با پزشک معالج خود تماس بگیرید

  ۲۲:۵۷ - ۹۸/۰۴/۱۲ روژین دولتشاهی

  چطوری بفهمیم که زگیل تناسلی داخلی داریم؟

  پاسخ مدیریت :

  در صورتی که امکان نمونه برداری وجود نداشته باشد می توانید برای تشخیص زگیل تناسلی آزمایش خون بدهید

  ۱۴:۴۸ - ۹۸/۰۵/۱۱ مریم رضایی

  سلام خانوم دکتر در اطراف رحمم جوش های ریز سرسفید مشاهده کردم و فهمیدم زگیل تناسلیه من تو استان کرمانشاه هستم بهترین دکترو تو کرمانشاه بهم معرفی کنین ممنونم

  پاسخ مدیریت :

  سلام متاسفانه همکاران متخصص در کرمانشاه را نمی شناسم. در مورد زگیل تناسلی دقت کنید که بدون نمونه برداری و آزمایش نمی توان مطمئن شد که این دانه ها زگیل تناسلی است. حتما قبل از اقدام به هرگونه درمان از تشخیص قطعی زگیل تناسلی مطمئن شوید تا بیماری شما تشدید نشود

  ۱۴:۳۰ - ۹۸/۰۵/۱۸ علی عابدی

  باعرض سلام خدمت خانم دکتر عزیز. بنده 33سالمه الان حدود 4سالی هست روی آلتم و روی بیضه هام چیزی شبیه خال های گوشتی بوجود اومده که بعضی اوقات با خارش شدید هم مواجه میشم.بر روی آلتم یک خال کوچیک بود که الان خیلی بزرگ شده چندتای اطرافش هم در حال رشد هستند،میخواستم بدونم امکانش هست عکسشو براتون بفرستم تا محبت کنید تشخیصتون رو بفرمایید؟! متاهل هستم و باعث رنجش خاطر همسرم شده این موضوع. واینکه با لیزر زگیل تناسلی رفع میشه و حدود هزینه اش رو بفرمایید ممنون میشم. تشکر میکنم اگر راهنماییم کنید.

  پاسخ مدیریت :

  سلام اگر راه دور هستین با مطب تماس بگیرید که ویزیت آنلاین براتون هماهنگ کنند اگر هم تهران هستین تشریف بیارید بعد از معاینه پماد تجویز می شود. در صورتی که بهبودی حاصل نشد لیزر به شما پیشنهاد می شود.

  ۱۵:۱۵ - ۹۸/۰۶/۲۲ N,A

  سلام خانوم دكتر ٤٤ سالمه حدودا ٢ سال پيش اطراف آلت تناسلي همسرم چندتا دونه گوشتي در اومده بود واز اونجايي ك اطلاعات نداشتيم پيگيري واسه درمان نكرديم. بعداز چندماه ك همسرم پيگيري كردن به اين نتيجه رسيديم زگيل تناسلي هستند بعداون نزديكي با كاندوم انجام داديم و همسرم از داروگياهي قطره واسه درمان گرفتند. اما با اين وجود متاسفانه من حدود يكسال و نيم پيش يكي دوتا دونه گوشتي تقريبا شبيه همونا روي لبهاي بيروني واژنم در اومد و رفته رفته بيشتر شد سرعت تكثيرو رشدشون زياد نيست اما الان حدودا ١٠ تا دونه روي لبهاي بيروني و تقريبا ٨تا دونه اطراف مقعد بصورت پراكنده زده خارش هم نداره اگه ممكنه راهنمايي كنيد. ممنونم

  پاسخ مدیریت :

  به مطب مراجعه کنید تا برای شما دارو تجویز شود. اگر به موقع اقدام کنید نیازی به لیزر و یا روش های درمانی دیگر نخواهد بود. احتمالا شما در دوره نهفتگی زگیل تناسلی به سر می بردید و علائم شما بعد از همسرتان پدیدار شده است