به وب سایت رسمی دکتر زهرا سعادتی خوش آمدید...

مطالب و مقالات / کیست مویی پایین کمر

news photo

کیست مویی پایین کمر

کیست مویی پایین کمر یا سینوس پیلونیدال sinus pilonidal و یا پیلونیدال کیست pilonidal cyst خوانده می شود. این بیماری نوعی بیماری پوستی محسوب می شود و از آنجایی که نیاز به تخلیه و جراحی دارد، درمان آن مربوط به متخصص جراحی عمومی می شود.

مقایسه لیزر کیست مویی با جراحی های دیگر

 

کیست مویی شامل یک کیسه در زیر پوست است که حاوی مو و بقایای مرده پوست می باشد. در مراحل اولیه ممکن است برجستگی و التهاب کوچکی را احساس کنید. پس مدت زمان کوتاهی این کیست منافذی به بیرون باز می کند و شما شاهد علائم بیشتری از بروز کیست مویی خواهید بود. تا زمانی که جدار آن از بین نرود موهای زائد داخل آن رشد کرده و عفونت می کنند. بر اثر درمان نکردن به موقع ، این ناحیه دچار آبسه و در نهایت فیستول می شود. 

لیزر کیست مویی و آبسه

 

علت بروز کیست مویی پایین کمر

علت بروز کیست مویی هم می تواند به دلایل محیطی و عادات زندگی شخص باشد و هم می تواند زمینه وراثتی داشته باشد. افرادی که دارای پوست حساسی هستند و در عین حال پر مو و دارای موهای ضخیم هستند بیشتر از افراد دیگر مبتلا می شوند. همچنین افرادی که سابقه این بیماری در خانواده آنها وجود دارد باید بیشتر از افراد دیگر مراقب باشند تا به این بیماری مبتلا نشوند. 

آناتومی کیست مویی

سینوس پیلونیدال را بیماری  Jeep Drivers نیز می نامند. زیرا بیماری رایج رانندگان جیپ در زمان جنگ جهانی بوده است. این افراد به دلیل نشستن طولانی بر روی صندلی سخت جیپ به این بیماری مبتلا می شدند.

بنابراین اگر موهای ضخیمی دارید و مدت طولانی هم می نشینید حتما نکات زیر را رعایت کنید تا دچار کیست مویی نشوید:

 • اگر شغل نشسته دارید دقت کنید هر 30 دقیقه بایستید و نشیمنگاه نرم انتخاب کنید
 • موهای زائد ناحیه را از بین ببرید. (لیزر موهای زائد گزینه مناسبی برای این امر است)
 • از پوشیدن لباس های تنگ و پلاستیکی اجتناب کنید
 • وزن خود را کم کنید و رژیم غذایی مناسب داشته باشید

 سینوس پیلونیدال

 

علایم و تشخیص کیست مویی پایین کمر

همانطور که ذکر شد این عارضه پوستی در مراحل اولیه علامت خاصی ندارد و اگر سابقه این بیماری را در خانواده دارید بیشتر حساس باشید. در صورتی که برجستگی و حالت غیر طبیعی و تورم در پایین کمر احساس کردید سریعا به یک متخصص جراحی مراجعه کنید تا از عدم وجود خطر مطمئن شوید.

در مراحل پیشرفته تر ، سوراخ یا منفذهای ریزی در ناحیه مشاهده می کنید.

در صورتی که عفونت کند ترشحات چرکی و بوی بدی را احساس خواهید کرد.

فیستول و آبسه می تواند همزمان با کیست مویی ایجاد شود

کیست مویی ممکن است عمقی به اندازه یک سانتی متر و یا بیشتر داشته باشد که در ویزیت اولیه نمی توان اندازه دقیق آن را تشخیص داد. تشخیص قطعی و اطمینان از میزان اندازه و ناحیه منتشره با ام آر ای و یا عکس رنگی به خوبی امکان پذیر است.

تشخیص افتراقی کیست مویی پایین کمر

ممکن است کیست مویی با تراتوم اشتباه گرفته شود. به همین منظور تشخیص افتراقی کیست درموئید از تراتوم بسیار مهم است. زمانی که به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه می کنید اگر تشخیص را بر تراتوم بگذارد شما را به یک انکولوژیست معرفی می کند. در این مواقع تراتوم باید کاملا تخلیه گردد و روند درمان ، متفاوت خواهد بود.

لیزر کیست مویی پیشرفته

 

پیشگیری از کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

تمیز نگه داشتن ناحیه
اجتناب از نشستن های طولانی
عاری کردن ناحیه از مو به خصوص حذف موهای زائد توسط لیزر
جا به جایی کل زخم از خط وسط ، زیرا عود همیشه در خط وسط روی می دهد
پایه فلپ باید شکاف وسطی جدید باشد بنابراین موها به راحتی آنجا جمع نمی شوند.
توجه داشته باشید طبق مقاله های خارجی ریشه کن کردن کیست مویی با عمل جراحی غیر ممکن است

درمان و جراحی کیست مویی

درمان کیست مویی پایین کمر

اصل درمان این بیماری بر روی تخلیه و از بین بردن جدار است. اگر بیمار مبتلا به این عارضه همراه با بیماری های دیگری مثل آبسه مراجعه کند روند درمان بدین شکل است که ابتدا آبسه تخلیه می شود سپس عمل اصلی آغاز می شود.

در برخی موارد با تخلیه اولیه آبسه علائم کیست مویی از بین خواهد رفت. 

لیزر کیست مویی به همراه فیستول

در برخی موارد پزشک تشخیص می دهد که بیمار یک دوره آنتی بیوتیک مصرف کند و به بعد از آرام شدن التهاب ناحیه اقدام به جراحی و تخلیه نماید.
پیشنهاد می کنم عمل جراحی را به موقع انجام دهید تا دچار عوارض عدم درمان آن مثل فیستول نشوید.

عود کیست مویی به دنبال عمل جراحی سنتی کیست مویی

لیزر کیست مویی 

لیزر ، بهترین روش درمان است که به دو روش لیزر درمانی با لیزر کم توان و یا کیستکتومی با لیزر پر توان انجام می شود.

در روش لیزر درمانی که روش کم تهاجمی است فیبر لیزر از سوراخ یا سوراخ های کوچکی به داخل جدار کیست رانده می شود و جدار را از بین می برد. پرشک داروهای مورد نیاز را تجویز می کند و بدون این که زخم باز شده باشد یا بخیه زده شود بسته باقی خواهد ماند.

کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

در روش کیستکتومی یا عمل جراحی برداشتن بافت حاوی کیست مویی با لیزر پر توان ابتدا زخم باز می شود. با ظرافت زیادی جراحی انجام می شود و بدون این که به بافت سالم اطراف آسیبی برسد کیست برداشته می شود و بقایای مرده کاملا با لیزر تمیز می شود. 

انتهای عمل بسته به مهارت و تجربه پزشک به دو روش انجام می شود:

زخم باز گذاشته می شود و بیمار حداقل تا 2 ماه بعد از عمل نیاز به مراقبت شدید از پانسمان دارد

زخم توسط متخصص جراحی و لیزر ماهر و با تجربه بسته می شود و بیمار تنها یک شب استراحت می کند. در روش جراحی و لیزر به روش بسته دیگر خبری از پانسمان و مراقبت های سخت و طاقت فرسا از زخم نیست.


 

تاریخ نشر خبر: ۲۱ اسفند، ۱۳۹۵
۱۳:۳۹ - ۹۸/۰۶/۲۸
  ۱۵:۳۰ - ۹۷/۰۲/۰۳ ....

  من5ماه میشه ک ب این مریضی مبتلا شدم ایاعمل میشم

  پاسخ مدیریت :

  باید معاینه شوید.

  ۱۸:۱۵ - ۹۷/۰۲/۱۵ Amir

  سلام من ۲۶ سال سنمه و الان حدود دو سه ساله که این مریضی رو دارم و بخاطر فیلمهای که دیدم ترس دارم عمل بکنم و الان درحال تشکیل سومین سوراخ تو پایین کمرم هست و طبق عکسی که گذاشتین درحال پیشرفته و واقعا خسته شدم از این وضعیت و میخام یک راه مطمئن و بی دردسر که باعث‌نشه از کار بیوفتم و خونه نشین بشم برای یه مدت خواهشا اگه راهی هست برای این که تضمینی باشه و با دردسر کمتر پیشنهاد بدین ممنون

  پاسخ مدیریت :

  سلام. عمل با لیزر بهترین راه درمان می باشد.عمل با لیزر طول درمان کوتاهی دارد. شما موقع عمل بهوش نیستی که عمل و ببینی و دردی حس نمی کنی و بعد عمل حتما توصیه می شود که موهای آن ناحیه را لیزر مو های زاید انجام دهید و از نشستن طولانی و چاقی پرهیز کنید. دکتر زهرا سعادتی

  ۰۱:۱۵ - ۹۷/۰۲/۱۶ محمدعلی ظفرطلب

  لیرزموهای کمربه پایین هزینه اش چقدرهست

  پاسخ مدیریت :

  سلام باید معاینه شوید حدود قیمت در همین صفحه گفته شده مطالعه فرمایید.

  ۰۱:۱۵ - ۹۷/۰۲/۱۶ محمدعلی ظفرطلب

  لیرزموهای کمربه پایین هزینه اش چقدرهست

  ۱۱:۲۷ - ۹۷/۰۳/۱۶ مسلم

  میخواستم عمل کنم مشاوره میخواستم سلام

  پاسخ مدیریت :

  سلام . باید معاینه شوید. با شماره 02122761600 تماس بگیرید

  ۱۰:۰۵ - ۹۷/۰۴/۰۶ مخسن علیخانی

  سلام دکتر جان.خسته نباشی.دکتر چند ماه پیش متوجه کیست موهی در پشتم شدم که بعد از مدتی با مصرف دار و خذف شد و ازبین رفت.الان بعد از چند ما حس میکنم پوست پشتم قسمت پایینتر کیست صاف نیست.ایا بنظر شما مو در انجا رشد کرده و نیاز ب جراحی دارد و هزینه ان چقدر است باتشکر

  پاسخ مدیریت :

  سلام. نیاز به معاینه هست .پیشنهاد می کنم مو های ناحیه را لیزر کنید و همیشه تمیز باشد و از نشستن های طولانی پرهیز کنید از عود مجدد کیست مویی جلوگیری می کند. دکتر زهرا سعادتی

  ۱۷:۰۶ - ۹۷/۰۷/۱۴ محدثه

  سلام.خواهر من ۱ سالی میشه ک بالای باسنش این کیست هست.اوایل فکر میکردیم جوشه چرکیه.چون یه مدت پر میشه و درد داشتو دوباره خالی میشه.حدود۳ سانته.ایا عمل جراحی احتیاج داره؟؟همکاری تو اصفهان برای معرفی دارین یا باید بیایم خدمت خودتون؟

  پاسخ مدیریت :

  سلام .بله کیست مویی شما نیاز به جراحی دارد. سریعا برای درمان اقدام کنید . دکتر زهرا سعادتی

  ۱۶:۱۲ - ۹۷/۰۷/۱۸ ف حساوی

  سلام من سه بار به روش سنتی عمل کردم که متاسفانه حتی یک روزم بهبودی حاصل نشد عوارض کمتر میشد ولی کامل برطرف نشد با توجه به اینکه بچه کوچک دارم امکان جراحی باز را ندارم آیا با لیزر مشکلم رفع میشه و دوره نقاهتش چقدر هستش؟هزینه رو میفرمایید؟

  پاسخ مدیریت :

  سلام .شخص باید بعد از عمل از تجمع و رشد مو در این ناحیه جلوگیری کند مشاهده شده حتی بعد از ۴ سال از عمل کیست مویی که کاملا بهبود یافته به علت عدم رعایت این مسئله کیست مویی عود کرده است برای دریافت دارو و ویزیت اولیه بیمار یک بار هزینه ویزیت متخصص جراحی را پرداخت می کند و در صورتی که نیاز به جراحی با لیزر و یا لیزر درمانی کیست مویی داشته باشد از ۱ میلیون تومان به بالا هزینه درمان و یا عمل جراحی با لیزر خواهد بود. لطفا برای دریافت نوبت و انتخاب بهترین و جدیدترین روش درمان کیست مویی پایین کمر با مطب خانم دکتر سعادتی تماس بگیرید 22761600

  ۱۶:۵۴ - ۹۷/۰۷/۲۹ ///

  سلام من 20 سالمه و در ناحیه موهای زائد بیکینی دچار کیست مویی شدم.میخواستم بدونم توی این ناحیه هم میشه با لیزر جراحی کرد؟

  پاسخ مدیریت :

  سلام بله با لیزر می توان انواع کیست مویی را با لیزر جراحی کرد. البته باید ویزیت شوید و پزشک متخصص تشخیص می دهد که شما نیاز به جراحی دارید یا خیر

  ۲۱:۱۱ - ۹۷/۰۸/۰۲ شايان

  سلام خانم دكتر خدمتتون عرض كنم كه من ١ سال ميشه كه عمل كردم و عملم به روش بسته بود ولي هفته قبل يكم سوزش داشتم جاي زخم عملم و وقتي با دستمال پاكش كردم فعميدم كه روي زخم پاييني ماده زرد رنگ ديده ميشد كه فكر كردم عود كرده باشه و به دكتر مراجعه كردم و دكتر چك اپ گفت كه جاي زخمات كاملن بستس و امكان عود نيست و از ٣ جاي زخم جراحي ١ جاي زخم بعد از يك سال هنوز پوست نياورده و كمي سورزخ است كه برايم انتي بيوتيك نوشت و كرم ترميم بافت پوست و تا جايي كه يادم هست بخيه اخري جايي كه سرخ شده بنظر مياد موقع كندن بخيه هم يك كمي خون الود بود و ازش كمي خون ميومد طوري كه بعد ٢ هفته هنوز جاي زخم تازه بود ولي چون خارج از كشور زندگي ميكنم و عملم را در ايران انجام داده بودم و سفر برگشت در پيش داشتم به پرستار گفتم كه بخيه اخري هم رو هم جدا كنه و الان با گذشت ١ سال هنوز در همون جا مشكل دارم و خواستم نظر شما رو بپرسم

  پاسخ مدیریت :

  سلام با توجه به این که پرونده درمان و جراحی کیست مویی شما نزد متخصص دیگری است من نمی توانم بدون ویزیت و معاینه نظری بدهم توصیه می کنم اگر به پزشک خود دسترسی دارید برای ویزیت مجدد مراجعه کنید تا مراقبت های لازم بعد از جراحی را دوباره به شما گوشزد کنند. اما اگر در راه دور هستید و به پزشک خود نیز دسترسی ندارید می توانید با مطب من تماس بگیرید تا هماهنگی های لازم جهت ویزیت آنلاین شما انجام شود.

  ۲۱:۰۵ - ۹۷/۰۸/۰۸ حسین ا

  سلام دکتر میشه بگید دوره ی نقاهت جراحی لیزر چند روز است ؟ ایا در حد دو سه روز است یا بیشتر طول میکشد ؟؟

  پاسخ مدیریت :

  سلام یک شب استراحت نیاز دارید و اگر از نشستن طولانی خودداری کنید می توانید فردای روز جراحی کیست مویی با لیزر به محل کار خود بازگردید. دوره نقاهت جراحی کیست مویی با لیزر بیشتر از دو یا سه روز نیست و از روز سوم بخیه ها نیز برداشته می شود

  ۱۴:۲۵ - ۹۷/۱۲/۱۳ ر.ع

  سلام.من بین خط باسنم حدود یک هفته است که قرمزه و وقتی با دست فشار میدم خیلی کم درد میکنه اما هیچ حفره یا ترشح چرکی وجود نداره از پماد سوختگی استفاده کردم بهتر شده اما کامل خوب نشده ایا ممکنه کیست مویی باشه؟

  ۱۳:۲۲ - ۹۸/۰۳/۰۷ رضا هادی پور

  سلام بنده مدت 20سال است که کیست مویی دارم یکماه پیش ابسه پری انال عمل کردم میخواستم برای عمل بالیزر کیست چه زمانی مناسبه وکی وقت بگیرم وهزینه اش چقدر میشه ممنون

  پاسخ مدیریت :

  سلام لطفا با مطب تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند 02122761600 اگر راه دور هستین درخواست ویزیت آنلاین بدهید. هرچه سریعتر برای درمان اقدام فرمایید بهتر است و کمتر دچار عوارض کیست مویی خواهید شد. هزینه درمان و لیزر کیست مویی بعد از ویزیت دقیقا اعلام خواهد شد

  ۰۳:۱۴ - ۹۸/۰۵/۱۴ شاهین

  سلام وقت بخیر خانوم دکتر عرضی داشتم خدممتون البته جسارته من حدود ۳۵ روز هست عمل کیست مویی انجام دادم هرروز هم ۳ بار شستشو انجام میدم روش هم باگاز استریل میپوشانم ولی عمق عمل من به اندازه ای بزرگ بود که به مشت بچه جا میشد خواستم بگم از اون موقع شاید ۵ درصد گوشت روش اومده باشه روش زیاد تغییری نکرده همچنان هنوز هم خون ابه رو دارم پیش پزشک ام رفتم گفت طبیعی هست ۳ ۴ ماه زمان میبره تا پر بشه هیچ کاری نیست انجام داد واقعیتش خیلی خسته کننده شده برام که هر روز ۳ بار حموم بدی و هر بار هم پانسمان عوض کنی و ولی فرقی نکرده باشی میشه راهنمایی ام کنین ممنون میشم

  ۰۰:۰۳ - ۹۸/۰۵/۱۵ ....

  سلام چه مدت بعداز انجام جراحی با لیزر میتونم فعالیت ورزشی شروع کنم؟

  ۰۰:۰۴ - ۹۸/۰۵/۱۵ .....

  سلام برای جراحی با لیزر نیاز به بستری هست یا پس از عمل بیمار ترخیص میشه؟

  ۱۱:۴۲ - ۹۸/۰۶/۰۴ سعید

  سلامدببخشید اگر کیست مویی کوچک باشد نیاز به عمل دارد و قیمتش چقدر میشود

  پاسخ مدیریت :

  سلام کیست مویی به هر اندازه ای که باشد باید جدار کیست توسط متخصص جراحی از بین برود و درمان شود در غیر این صورت عوارض گوناگونی خواهد داشت. بعد از معاینه و انتخاب روش مناسب برای درمان کیست مویی شما هزینه درمان کیست مویی اعلام می شود