اطلاعات عمومی پزشکی

اسکین تگ یا منگوله پوستی چیست؟

اسکین تگ چیست

اسکین تگ skin tags به نوعی زائده پوستی خوش خیم و بدون درد گفته می شود که همانند یک آویز با منگوله کوچک در سطح پوست ظاهر می شود. این زائده ی گوشتی توسط ساقه ای  نازک به نام پوستر از سطح پوست آویزان است
>اسکین تگ از نظر پزشکی به نام آکروکوردون شناخته میشود. این منگوله های پوستی بی خطرند و نکته ی بسیار مهم در باره ی آنها غیر مسری بودنشان است . یعنی با دست زدن از جایی از بدن به جای دیگر و یا به فرد دیگری سرایت نمیکنند.
برخی افراد وجود هموروئید یا شقاق را در ناحیه مقعد را با اسکین تگ اشتباه می گیرند. این درحالی است که علائم این دو بیماری کاملا با هم متفاوت است.
اسکین تگ  شامل یک هسته ی عروقی فیبرومی است و گاهی ممکن است که با سلول های چربی پوشش اپیدرم را به طور نامنظمی درگیر کند.اسکین تگ ها ممکن است در بدن یک فرد از ۱تا۱۰۰ عدد هم برسد .

تشخیص اسکین تگ

ویژگی های ظاهری اسکین تگ ها

این زائده های گوشتی اکثرا بی رنگ و در برخی مواقع تیره رنگ هستند که در ابتدای پیدایش به صورت ناهموار بر روی پوست ایجاد می شوند و با گذشت زمان بزرگتر می شوند
اندازه ی اسکین تگ ها از نظر قطر از ۲ میلی متر تا ۵ میلی متر هم میرسد .ممکن است اسکین تگ ها بزرگ شده و به اندازه ی یک نخود هم برسند.

علت ایجاد اسکین تگ بر روی پوست

دلیل روشنی برای ایجاد این اسکین تگ ها بر روی پوست وجود ندارد
اما از آنجایی که اسکین تگ ها بیشتر در مناطق پر چین و چروک بدن ایجاد میشود . اصطکاک پوست به روی هم را میتوان یکی از دلایل اصلی ایجاد این زواید دانست
ویروس HPV نیز یکی دیگر از دلایل ایجاد منگوله های پوستی می باشد
میزان شیوع این عارضه در افراد چاق و با قند خون بالا بسیار بیشتر از سایر افراد است بنابراین چاقی و افزایش قند خون نیز دلیلی دیگر برای ایجاد این عارضه محسوب می شود.
عوامل ارثی وژنتیکی در ایجاد اسکین تگ نقش دارد .چون این مشکل اغلب در خانواده رایج است .
همچنین افزایش سن ریسک ابتلا به این عارضه را تشدید می کند.

اسکین تگ

تغییرات هورمونی و افزایش میزان هورمون رشد در خون  در دوران بارداری باعث میشود که در زمان بارداری بانوان این عارضه به سراغشان آید.

مکان های ایجاد اسکین تگ

امکان بروز اسکین تگ  تقریبا در همه جای بدن وجود دارد . اسکین تگ ها در میان مردان و زنان با درصد مساوی شیوع دارد.
این منگوله های پوستی در همه جای بدن تشکیل میشود . اما میزان شیوع آن در مناطق پرچین و چروک بیشتر است از جمله این محل ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. گردن
 2. زیر بغل
 3. کشاله ران
 4. زیر سینه
 5. نواحی مقعد و ناحیه تناسلی

بررسی میزان شیوع و اسکین تگ

میزان شیوع اسکین تگ ها  در مردان و زنان یکسان میباشد اسکین تگ ها بیشتر در افراد بالای ۵۰ سال دیده می شود با افزایش سن و افزایش بافت بدن و چاقی میزان ایجاد آنها بر روی پوست افراد بیشتر می شود.
برخی از این اسکین تگ ها  ممکن است با گذشت زمان به صورت خود به خودی بیفتد اما برخی دیگر ماندگار است.

اسکین تگ در ناحیه تناسلی

درمان اسکین تگ ها

همانطور که گفته شد اسکین تگ بی ضرر است و درمان آن فقط جنبه زیبایی دارد اگر وجود آن موجب ناراحتی شما میشود و اعتماد به نفستان را از بین برده است میتوانید از روش های گوناگون آن ها را از بین ببرید. البته اگر ویروس زگیل تناسلی بر روی اسکین تگ رشد نکرده باشد از لحاظ پزشکی اصلا ضرورتی جهت برداشتن آن نخواهید داشت.
راههای درمان اسکین تگ میتوان به موارد زیر اشاره نمود.

 1. کرایوتراپی  یا فریز کردن اسکین تک به وسیله نیتروژن مایع
 2.  جراحی برداشتن اسپلینت به وسیله تیغ یا با استفاده از لیزر
 3. بستن انتهای است اسکین تگ با نخ به منظور جلوگیری از خون رسانی به آنها و افتادن شان
 4. سوزاندن اسکین تگ ها با کوتر

 بعد از برداشتن اسکین تگ

همانطور که گفته شد اغلب اسکین تگ ها در افراد مختلف نیاز به بررسی بیشتر و انجام آزمایش جهت پاتولوژی ندارند. اما اگر اسکین تگ ها با گذشت زمان دچار برآمدگی بیشتر تغییرات ظاهری و یا خون ریزی و تغییر رنگ شد پزشک آن را برای اطلاع از ماهیت و بررسی دقیقتر به آزمایشگاه میفرستد. تا مطمئن شود که ضایعه ای بی ضرر است یا حامل ویروسی مثل زگیل .
البته اسکین تگ با زگیل تفاوت هایی دارد . اسکین تگ ها بزرگتر و غیر ویروسی و بی خطر و غیر مسری اند .برخلاف زگیل ها که مسری اند. برای درمان زگیل و اسکین تگ می توان از روش لیزر زگیل تناسلی و یا لیزر اسکین تگ استفاده کرد.

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی فارغ التحصیل ۱۳۷۸ از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره های لیزر را در کشومان ایران و کشورهای روسیه و ترکیه گذرانده اند و سابقه طولانی در زمینه درمان و جراحی با لیزر دارند. تلفن تماس با مطب 02122761600 و 02122766853

20 thoughts on “اسکین تگ یا منگوله پوستی چیست؟

 1. احمد گفت:

  سلام. من تا یکسال قبل در اطراف گردنم اسکین تگ داشتم.کم کم اونها برطرف شدن و روی آلت شروع به رشد کردن.جدیدا احساس میکنم بزرگتر شده.برای درمانش باید چیکار کنم؟

  1. زهرا سعادتی گفت:

   سلام به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

 2. اسدمحمدی گفت:

  سلام من چهل روزاست عمل فیشر انجام داده ام ۳روز بعدازعمل یک زائده کنار مقعدم پیدا شده علت آن چیست و چیکار کنم؟؟؟؟

  1. زهرا سعادتی گفت:

   سلام به متخصص جراحی معالج خود مراجعه کنید. اگر این زائده جدید است باید برداشته شود. مراقب باشید یبوست نگیرید در غیر این صورت بیماری شما عود خواهد کرد.

  2. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام به جراح معالج خود مراجعه کنید.

  3. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما باید معاینه شوید ممکن است التهاب بعد از عمل شقاق باشد اما نمی توان بدون معاینه نظر قطعی داد.

 3. محمد رضا احمدی گفت:

  سلام من برروی الت تناسلی خود و اطراف کشاله ران اسکین تگ دارم ایا باسیر درمان میشود و ایا ممکن است برروی لب ها هم اسکین تگ وجود دارد و اگر اسکین تگ را درمان کردیم امکان ابتلا دوباره به اسکین تگ وجود دارد

  1. سلام اطلاعی درباره درمان اسکین تگ با سیر ندارم. بهتر است با لیزر برداشته شود تا عود نکند.

  2. سعید گفت:

   نکن این کارو من کردم به بدبختی افتادم سیر زخم میکنه و متورم میشه به بافت پوست هم خیلی اسیب میزنه بهترینش لیزره

   1. اگر به سیر یا هر ماده دیگری حساسیت دارید استفاده از آن را حتما متوقف کنید. از خود درمانی پرهیز کنید و حتما به متخصص مراجعه کنید تا دچار عوارض نشوید.

 4. الی گفت:

  سلام من همورویید داشتم و یبوست از درد به ستوه اومدم رفتم دکتر بهم قرص ملین داد و پماد داخل مقعدی کولونوسکوپی هم باید انجام بدم. چندروز بعد اینکه قرص و پماد و استعمال کردم هموروییدم بهتر نشده هیچی یه ضایده های پوستی کوچیک هم زده اطراف مقعدم که شبیه این عکسا نیست. به شدت میترسم زگیل باشه ولی آخه من رابطه جنسی نداشتم و ندارم. خیلی استرس دارم ممکنه اپلیکاتور پماد کثیف بوده باشه؟ پیش چه دکتری باید برم برای معاینه چون دکتر گوارش معاینم نکرد

  1. سلام به یک متخصص جراحی عمومی یا متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید. ممکن است به پماد حساسیت داده باشید. مصرف پمادها را قطع کنید و تا زمان مراجعه به متخصص مراقب باشید یبوست نگیرید و در صورت نیاز حتما از شربت یا قرص ملین استفاده کنید.

 5. خاطره گفت:

  سلام،من سه ساله که کنار مقعدم،یه منگوله دارم که وقتی یبوست شدید داشتم بوجود اومد،دیروز دکتر گفت اسکین تگ هست و باید لیزر کنم ،میترسم،عوارض داشته باشه برام چون قراره برای بارداری هم اقدام کنم میترسم،بعد از عمل لیزر تا کی باید برای بارداری اقدام نکنم؟

  1. سلام لیزر عوارضی ندارد و مشکلات جراحی سنتی را هم ندارد. به محض این که از ترمیم زخم اطمینان حاصل کردید می توانید برای بارداری اقدام کنید.

 6. آیسان گفت:

  با سلام
  هفته ۲۴ ام بارداریم هستم موقع دفع مزاج ی گوشت اضافی میاد از مقعدم می زنه بیرون بعد که می خوام پا شم اونم به سمت داخل کشیده میشه این از چی می تونه باشه؟ بواسیر یا شقاقه؟ لازمه بگم یبوست و یا درد ندارم

  1. سلام احتمالا دچار هموروئید داخلی درجه 3 شده اید. در حد امکان فشار بر روی ناحیه مقعد را کاهش دهید و طوری بنشینید و دراز بکشید که به ناحیه مقعد فشار وارد نشود. طولانی ناییستید. از آنجایی که باردار هستید از مطب وقت ویزیت آنلاین با واتساپ بگیرید تا در صورت نیاز برای شما دارو تجویز شود.

 7. سپیده گفت:

  سلام این منگوله ها آیا با دارو و پماد ساختنی هم درمان میشن؟؟

  1. سلام معمولا خیر و بهتر است با لیزر پرتوان برداشته شوند.

 8. Amir گفت:

  من چند وقته از همین اسکین تگ ها ناحیه زیر بغل زدم . بعد با نخ تهشو محکم بستم . الان احساس سیاه شده و انگار که توش خون جمع شده . میخواستم ببینم مشکلی نداره همینجوری بمونه ؟ آیا خودش به مرور زمان میوفته؟

  1. سلام باید به یک متخصص جراحی عمومی یا متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *