اطلاعات عمومی پزشکی

اسکین تگ یا منگوله پوستی چیست؟

اسکین تگ چیست

اسکین تگ skin tags به نوعی زائده پوستی خوش خیم و بدون درد گفته می شود که همانند یک آویز با منگوله کوچک در سطح پوست ظاهر می شود. این زائده ی گوشتی توسط ساقه ای  نازک به نام پوستر از سطح پوست آویزان است
>اسکین تگ از نظر پزشکی به نام آکروکوردون شناخته میشود. این منگوله های پوستی بی خطرند و نکته ی بسیار مهم در باره ی آنها غیر مسری بودنشان است . یعنی با دست زدن از جایی از بدن به جای دیگر و یا به فرد دیگری سرایت نمیکنند.
برخی افراد وجود هموروئید یا شقاق را در ناحیه مقعد را با اسکین تگ اشتباه می گیرند. این درحالی است که علائم این دو بیماری کاملا با هم متفاوت است.
اسکین تگ  شامل یک هسته ی عروقی فیبرومی است و گاهی ممکن است که با سلول های چربی پوشش اپیدرم را به طور نامنظمی درگیر کند.اسکین تگ ها ممکن است در بدن یک فرد از ۱تا۱۰۰ عدد هم برسد .

تشخیص اسکین تگ

ویژگی های ظاهری اسکین تگ ها

این زائده های گوشتی اکثرا بی رنگ و در برخی مواقع تیره رنگ هستند که در ابتدای پیدایش به صورت ناهموار بر روی پوست ایجاد می شوند و با گذشت زمان بزرگتر می شوند
اندازه ی اسکین تگ ها از نظر قطر از ۲ میلی متر تا ۵ میلی متر هم میرسد .ممکن است اسکین تگ ها بزرگ شده و به اندازه ی یک نخود هم برسند.

علت ایجاد اسکین تگ بر روی پوست

دلیل روشنی برای ایجاد این اسکین تگ ها بر روی پوست وجود ندارد
اما از آنجایی که اسکین تگ ها بیشتر در مناطق پر چین و چروک بدن ایجاد میشود . اصطکاک پوست به روی هم را میتوان یکی از دلایل اصلی ایجاد این زواید دانست
ویروس HPV نیز یکی دیگر از دلایل ایجاد منگوله های پوستی می باشد
میزان شیوع این عارضه در افراد چاق و با قند خون بالا بسیار بیشتر از سایر افراد است بنابراین چاقی و افزایش قند خون نیز دلیلی دیگر برای ایجاد این عارضه محسوب می شود.
عوامل ارثی وژنتیکی در ایجاد اسکین تگ نقش دارد .چون این مشکل اغلب در خانواده رایج است .
همچنین افزایش سن ریسک ابتلا به این عارضه را تشدید می کند.

اسکین تگ

تغییرات هورمونی و افزایش میزان هورمون رشد در خون  در دوران بارداری باعث میشود که در زمان بارداری بانوان این عارضه به سراغشان آید.

مکان های ایجاد اسکین تگ

امکان بروز اسکین تگ  تقریبا در همه جای بدن وجود دارد . اسکین تگ ها در میان مردان و زنان با درصد مساوی شیوع دارد.
این منگوله های پوستی در همه جای بدن تشکیل میشود . اما میزان شیوع آن در مناطق پرچین و چروک بیشتر است از جمله این محل ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. گردن
 2. زیر بغل
 3. کشاله ران
 4. زیر سینه
 5. نواحی مقعد و ناحیه تناسلی

بررسی میزان شیوع و اسکین تگ

میزان شیوع اسکین تگ ها  در مردان و زنان یکسان میباشد اسکین تگ ها بیشتر در افراد بالای ۵۰ سال دیده می شود با افزایش سن و افزایش بافت بدن و چاقی میزان ایجاد آنها بر روی پوست افراد بیشتر می شود.
برخی از این اسکین تگ ها  ممکن است با گذشت زمان به صورت خود به خودی بیفتد اما برخی دیگر ماندگار است.

اسکین تگ در ناحیه تناسلی

درمان اسکین تگ ها

همانطور که گفته شد اسکین تگ بی ضرر است و درمان آن فقط جنبه زیبایی دارد اگر وجود آن موجب ناراحتی شما میشود و اعتماد به نفستان را از بین برده است میتوانید از روش های گوناگون آن ها را از بین ببرید. البته اگر ویروس زگیل تناسلی بر روی اسکین تگ رشد نکرده باشد از لحاظ پزشکی اصلا ضرورتی جهت برداشتن آن نخواهید داشت.
راههای درمان اسکین تگ میتوان به موارد زیر اشاره نمود.

 1. کرایوتراپی  یا فریز کردن اسکین تک به وسیله نیتروژن مایع
 2.  جراحی برداشتن اسپلینت به وسیله تیغ یا با استفاده از لیزر
 3. بستن انتهای است اسکین تگ با نخ به منظور جلوگیری از خون رسانی به آنها و افتادن شان
 4. سوزاندن اسکین تگ ها با کوتر

 بعد از برداشتن اسکین تگ

همانطور که گفته شد اغلب اسکین تگ ها در افراد مختلف نیاز به بررسی بیشتر و انجام آزمایش جهت پاتولوژی ندارند. اما اگر اسکین تگ ها با گذشت زمان دچار برآمدگی بیشتر تغییرات ظاهری و یا خون ریزی و تغییر رنگ شد پزشک آن را برای اطلاع از ماهیت و بررسی دقیقتر به آزمایشگاه میفرستد. تا مطمئن شود که ضایعه ای بی ضرر است یا حامل ویروسی مثل زگیل .
البته اسکین تگ با زگیل تفاوت هایی دارد . اسکین تگ ها بزرگتر و غیر ویروسی و بی خطر و غیر مسری اند .برخلاف زگیل ها که مسری اند. برای درمان زگیل و اسکین تگ می توان از روش لیزر زگیل تناسلی و یا لیزر اسکین تگ استفاده کرد.

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی فارغ التحصیل ۱۳۷۸ از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره های لیزر را در کشومان ایران و کشورهای روسیه و ترکیه گذرانده اند و از سال 86 هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل 09120052674

56 thoughts on “اسکین تگ یا منگوله پوستی چیست؟

 1. احمد گفت:

  سلام. من تا یکسال قبل در اطراف گردنم اسکین تگ داشتم.کم کم اونها برطرف شدن و روی آلت شروع به رشد کردن.جدیدا احساس میکنم بزرگتر شده.برای درمانش باید چیکار کنم؟

  1. زهرا سعادتی گفت:

   سلام به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

 2. اسدمحمدی گفت:

  سلام من چهل روزاست عمل فیشر انجام داده ام ۳روز بعدازعمل یک زائده کنار مقعدم پیدا شده علت آن چیست و چیکار کنم؟؟؟؟

  1. زهرا سعادتی گفت:

   سلام به متخصص جراحی معالج خود مراجعه کنید. اگر این زائده جدید است باید برداشته شود. مراقب باشید یبوست نگیرید در غیر این صورت بیماری شما عود خواهد کرد.

  2. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام به جراح معالج خود مراجعه کنید.

  3. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما باید معاینه شوید ممکن است التهاب بعد از عمل شقاق باشد اما نمی توان بدون معاینه نظر قطعی داد.

 3. محمد رضا احمدی گفت:

  سلام من برروی الت تناسلی خود و اطراف کشاله ران اسکین تگ دارم ایا باسیر درمان میشود و ایا ممکن است برروی لب ها هم اسکین تگ وجود دارد و اگر اسکین تگ را درمان کردیم امکان ابتلا دوباره به اسکین تگ وجود دارد

  1. سلام اطلاعی درباره درمان اسکین تگ با سیر ندارم. بهتر است با لیزر برداشته شود تا عود نکند.

  2. سعید گفت:

   نکن این کارو من کردم به بدبختی افتادم سیر زخم میکنه و متورم میشه به بافت پوست هم خیلی اسیب میزنه بهترینش لیزره

   1. اگر به سیر یا هر ماده دیگری حساسیت دارید استفاده از آن را حتما متوقف کنید. از خود درمانی پرهیز کنید و حتما به متخصص مراجعه کنید تا دچار عوارض نشوید.

 4. الی گفت:

  سلام من همورویید داشتم و یبوست از درد به ستوه اومدم رفتم دکتر بهم قرص ملین داد و پماد داخل مقعدی کولونوسکوپی هم باید انجام بدم. چندروز بعد اینکه قرص و پماد و استعمال کردم هموروییدم بهتر نشده هیچی یه ضایده های پوستی کوچیک هم زده اطراف مقعدم که شبیه این عکسا نیست. به شدت میترسم زگیل باشه ولی آخه من رابطه جنسی نداشتم و ندارم. خیلی استرس دارم ممکنه اپلیکاتور پماد کثیف بوده باشه؟ پیش چه دکتری باید برم برای معاینه چون دکتر گوارش معاینم نکرد

  1. سلام به یک متخصص جراحی عمومی یا متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید. ممکن است به پماد حساسیت داده باشید. مصرف پمادها را قطع کنید و تا زمان مراجعه به متخصص مراقب باشید یبوست نگیرید و در صورت نیاز حتما از شربت یا قرص ملین استفاده کنید.

 5. خاطره گفت:

  سلام،من سه ساله که کنار مقعدم،یه منگوله دارم که وقتی یبوست شدید داشتم بوجود اومد،دیروز دکتر گفت اسکین تگ هست و باید لیزر کنم ،میترسم،عوارض داشته باشه برام چون قراره برای بارداری هم اقدام کنم میترسم،بعد از عمل لیزر تا کی باید برای بارداری اقدام نکنم؟

  1. سلام لیزر عوارضی ندارد و مشکلات جراحی سنتی را هم ندارد. به محض این که از ترمیم زخم اطمینان حاصل کردید می توانید برای بارداری اقدام کنید.

 6. آیسان گفت:

  با سلام
  هفته ۲۴ ام بارداریم هستم موقع دفع مزاج ی گوشت اضافی میاد از مقعدم می زنه بیرون بعد که می خوام پا شم اونم به سمت داخل کشیده میشه این از چی می تونه باشه؟ بواسیر یا شقاقه؟ لازمه بگم یبوست و یا درد ندارم

  1. سلام احتمالا دچار هموروئید داخلی درجه 3 شده اید. در حد امکان فشار بر روی ناحیه مقعد را کاهش دهید و طوری بنشینید و دراز بکشید که به ناحیه مقعد فشار وارد نشود. طولانی ناییستید. از آنجایی که باردار هستید از مطب وقت ویزیت آنلاین با واتساپ بگیرید تا در صورت نیاز برای شما دارو تجویز شود.

 7. سپیده گفت:

  سلام این منگوله ها آیا با دارو و پماد ساختنی هم درمان میشن؟؟

  1. سلام معمولا خیر و بهتر است با لیزر پرتوان برداشته شوند.

 8. Amir گفت:

  من چند وقته از همین اسکین تگ ها ناحیه زیر بغل زدم . بعد با نخ تهشو محکم بستم . الان احساس سیاه شده و انگار که توش خون جمع شده . میخواستم ببینم مشکلی نداره همینجوری بمونه ؟ آیا خودش به مرور زمان میوفته؟

  1. سلام باید به یک متخصص جراحی عمومی یا متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید.

 9. محمد گفت:

  سلام من حدود یکسال هستش که زیر بغلم اسکین تگ زده خواستم بدونم که واگیر دار نیست؟

  1. سلام اسکین تگ واگیردار نیست اما اگر بیماری ویروسی باشد سرایت می کند.

 10. مجید گفت:

  سلام خانم دکتر، من یک ساله درگیر فیشر معقد شدم که یک اضافه گوشتی هم کنارش داره و آویزونه و خشک نیست و اینکه به فاصله پنج شیش ماه دوبار رفتم دکتر دوبارشم گفت باید شکم روان کنم تا زخم خوب بشه و شیاف استفاده کنم (اون موقعه تیکه گوشته کوچک بود) ، حرفی از بیماری دیگه نزد، اما حالا اون تیکه گوشته بزرگتر شده، اگه پماد و شیاف استفاده نکنم بعد یک مدتی درد بسیار وحشتناکی هنگام و بعد اجابت مزاج دارم ، تا چه زمانی باید شیاف استفاده کنم؟ آیا بیماری من مزمنه؟ ممکنه بیماری دیگه ایی باشه؟ خواهش میکنم جواب بدین من کرج زندگی میکنم

  1. سلام ممکن است دچار شقاق و هموروئید شده باشید. با مصرف دارو باید طی 10 روز بهبود پیدا کنید. در غیر این صورت با نظر متخصص نیازمند جراحی یا لیزر خواهید بود. از مطب یک وقت ویزیت آنلاین بگیرید. بعد از ارسال عکس از ناحیه برای شما داروی قوی تجویز می کنم و یبوست را هم باید کنترل کنید. البته شربت ملین هم تجویز خواهد شد. اگر طی 10 روز بهبودی حاصل نشد هماهنگی های لازم جهت لیزر انجام می شود. درضمن معمولا گوشت اضافه با دارو درمان نمی شود و بهتر است با لیزر برداشته شود. تمام جراحی های من با لیزر انجام می شود و برای عمل جراحی سنتی و معمول می توانید به بیمارستان و متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید.

 11. محمد گفت:

  سلام خسته نباشید من چند سالی هست زگیل منگوله‌ایی دارم اول دوتا روی گردنم بود اونارو نخ بستم افتاد ولی رفته زیاد شدن الان دور گردنم خیلی زیاد شده زیر بغلم چنتا روی سینم و چنتا روی کشاله رانم چیکار کنم برای درمان قطعی ؟؟؟

  1. سلام معمولا برای این نوع زگیل درمان قطعی وجود ندارد اما بهتر است از لیزر یا کرایو برای برداشتن این زگیل ها استفاده کنید. احتمال عود بعد از لیزر زگیل بسیار پایین تر از دیگر روش ها می باشد.

 12. مونا گفت:

  سلام من از بچگی یه زائده ی شبیه به خال گوشتی با رنگ تیره تر روی چین خوردگی های ناحیه مقعد بوجود امده بود.موقع اسهال یه مقدار کم اندازه ش کوچیکتر میشه و موقع یبوست کمی بزرگتر معلوم میشه.خواستم ببینم این چی هست نگران کننده هستش باید درمان بشه؟

  1. سلام ممکن است دچار هموروئید شده باشید. برای درمان هموروئید اقدام کنید تا دچار عوارض این بیماری نشوید. بهتر است از یک متخصص جراحی و لیزر وقت ویزیت بگیرید. مراقب باشید که نه یبوست بگیرید و نه اسهال

   1. مونا گفت:

    اما تا بحال دچار خونریزی نشدم که از علائم هموروئید خارجی هستش

    1. باید معاینه شوید تا بتوان نظر قطعی داد. هموروئید الزاما با علامت خونریزی مشخص نمی شود.

 13. صدف گفت:

  من حدود یکسال کنار ناحیه تناسلی زائده دارم اما هیچ تغییری نکرده از لحاظ سایز یا تعداد دکترهم گفته اسگین تگه اما هنوز هم استرس دارم شاید زگیل تناسلی باشه احتیاج به ازمایش هست؟

  1. سلام اگر مزاحمی برای زندگی شما است انجام آزمایش و نمونه برداری از بافت هیچ ضرری ندارد. آزمایش زگیل تناسلی یا اچ پی وی را انجام دهید تا از تشخیص پزشک خود مطمئن شوید.

 14. ریحانه گفت:

  حدود 3 سال پیش 1 دونه کوچک کنار لبم ایجاد شد ولی جدی نگرفتم ولی الان داره به نراتب روی صورتم بیشتر میشن چیکار کنم

  1. سلام به متخصص پوست و مو که مجهز به دستگاه لیزر پوست باشد مراجعه کنید.

 15. معصومه گفت:

  سلام وقت بخیر؛اگر اسکین تگ شقاق رو برداریم ممکنه دوباره عود کنه؟با برداشتن اسکین تگ با لیزر آیا ورم یا زائده ای از اسکین تگ میمونه؟و طول درمانش چقدر هست؟

  1. سلام اسکین تگ با زائده و گوشت اضافه ناشی از شقاق و هموروئید متفاوت است. اگر شما یبوست و یا اسهال مزمن نداشته باشید و به ناحیه مقعد فشار غیر طبیعی وارد نکنید بیماری شما عود نخواهد کرد. جراحی های من با لیزر پرتوان انجام می شود و بعد از دوره نقاهت التهاب و اسکار جراحی باقی نخواهد ماند. لیزر شقاق و هموروئید در یک جلسه به طور سرپایی انجام می شود و بیمار می تواند یک روز بعد از لیزر کارهای روزمره خود را بدون کمک انجام دهد. بهبودی کامل بسته به وسعت جراحی و فیزیولوژی بدن بیمار بین یک تا سه هفته خواهد بود.

 16. هما حسینی گفت:

  با سلام من شقاق دارم و اسکین تگ‌هم کنارش دراومده الان دارم پماد انتی فیشر استفاده می کنم که حراح برام نوشته ایا می تونم برای برداشتن اسکین تگ به پزشک زنان مراجعه کنم که با لیزر بردارن چون در شهر ما جراح زن نیست روم نمیشه برم پیش مرد ولی پزشک زنان دستگاه لیزر داره و میگه برمیدارم.

  1. سلام بهتر است با لیزر پرتوان و نزد یک متخصص جراحی عمومی و لیزر ماهر در این زمینه برداشته شود.

 17. میلاد گفت:

  من یه گوشت اضافه هایه خیلی ریز دارم خیلی ریز هستن اینارو با دست کندم راحت کنده شدن میخواستم بدونم واگیر دار یا زیاد نمیشن؟

  1. سلام اگر عامل ویروسی باشد معمولا واگیردار است و زیاد می شود. به یک متخصص مراجعه کنید تا ماهیت بیماری کاملا مشخص شود.

 18. .. گفت:

  سلام منگوله پوستی از طریق لیف انتقال پیدا می کند ؟

  1. سلام اسکین تگ یا منگوله پوستی عامل ویروسی ندارد که با تماس پوستی منتقل شود.

 19. فریبا گفت:

  سلام من نمدونم اسکین تگه یا زگیل اخه مس سوزن میزنه بیرون اندازه یک نخ هست کوتاه و خشک انگار فقط پوسته مادرم پشت گردنش داشت ک منم چندتایی رو گردن زدم برطرف شد باز بعد دوسال الان یک دونه زیر سینم زد ک کندم اندازه یک نقطه و با ناخن گرفته میشد کندمش جاش ی نقطه خون شد نمیدونم این ویروسیه؟ ارثیه؟ یا اسکین تگه الانم کندمش دیگه نیست ک بخام ب دکتر نشون بدم یدونه بود نظرشما کدومه

  1. اسکین تگ معمولا عامل وراثتی دارد یا بر اثر یک بیماری ثانویه بروز می کند. زگیل ها هم بعد از نمونه برداری یا ویزیت شناسایی می شوند.

 20. ریحان گفت:

  سلام خانوم دکتر من نزدیک یک ماهه چند تا دونه نسبتا ریز یکم تیره تر از رنگ پوست ایجاد شده حدودا ۳میلیمتر از مقعدم فاصله داره.من دچار یبوست برای طولانی مدت بودم ولی خونریزی یا درد نداره فقط بعضی اوقات که عرق میکنم خارش میگیره میخواستم بدونم زگیل مقعدیه یا گوشت اضافی مقعدیه؟

  1. سلام ممکن است زگیل مقعدی باشد. لازم است معاینه شوید و حتی در صورت نیاز نمونه برداری انجام شود تا بتوان نظر قطعی داد.

 21. حامد گفت:

  سلام خسته نباشید اگه کسی زگیل داشته باشه و توسط پزشک درمان بشه میتونه ازدواج کنه؟

  1. بله اما این مورد را با همسر خود در میان بگذارید و از ایشان بخواهید که قبل از نزدیکی با شما واکسن تزریق کنند و مراقبت های لازم را به عمل آورید.

 22. نازی گفت:

  سلام خانم دکتر. من چندماهه (سه الی چهار ماه) یک زائده حدود دو سه میلی متری نزدیک کشاله ران به سمت اندام تناسلی دارم. محلی که هنگام راه رفتن اصطکاک ایجاد می شه. توی این مدت اندازه تغییری نکرده. به سمت بالا که می کشمش انگار توده مرکزی از بافت زیرش جداست و کش میاد.
  و اینکه من حدودا 5 ساله هیچ رابطه جنسی هم نداشتم.
  امکانش هست زگیل تناسلی باشه؟

  1. سلام شما باید معاینه شوید. اگر مشکوک به زگیل باشیم نمونه برداری انجام می شود و دارو تجویز می شود. اما اگر مشکوک به اسکین تگ و یا لیپوم باشیم جراحی با لیزر پرتوان و به طور سرپایی پیشنهاد خواهد شد. این توده های زیر پوست لازم است که تخلیه و درناژ شوند تا دچار عوارض آبسه و فیستول نشود.

 23. Niloo73 گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من امروز متوجه شدم که حد فاصل بین مقعد و ناحیه تناسلیم یک زائده شبیه به یک تکه پوست اویزان ایجاد شده همرنگ همون قسمت هستش میخوام بدونم این زگیل هست یا همین اسکین تگ و راه درمانش چیه خیلی نگرانم کرده

  1. سلام شما باید معاینه شوید. در صورت نیاز با لیزر پرتوان برداشته می شود. ممکن است قبل از لیزر دارو تجویز شود.

 24. زهره گفت:

  سلام نزديك به ٤ماهه متوجه يه زائده انتهاي ناحيه تناسليم شدم ،ولي تكثير نشده همون يه دونه ست ،بنظرتون زگيله يا اسكين تگ؟

  1. سلام شما باید معاینه شوید. در هر صورت بهتر است برداشته شود و نیاز به پی گیری و درمان دارد.

 25. محمد گفت:

  سلام، دکتر بالاخره با توضیحاتتون من نفهمیدم اسکین تگ ها ویروسی هستن یا خیر، من زیگیل تناسلی داشتم با کرایو برداشتم ولی الان زیر بغلم و کشاله ران اسکین تگ درومده که روش زیگیل نیست، الان این اسکین تگ ها ویروسی هست و کسی تماس داشته باشه باهاش مبتلا میشه به اچ پی وی؟

  1. سلام اسکین تگ ویروسی نیست و اما زگیل ویروسی است. زائده هایی که روی کشاله ران شما ایجاد شده است باید تست شوند تا بتوان گفت که زگیل هستند یا اسکین تگ یا غیره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *