به وب سایت رسمی دکتر زهرا سعادتی خوش آمدید...

مطالب و مقالات / آبسه مقعدی

news photo

آبسه مقعدی

آبسه مقعدی در اثر تجمع عفونت و چرک در غدد ناحیه مقعد است. زمانی که بیمار دچار عفونت های مزمن و یا یبوست مزمن می شود غدد چربی این ناحیه دچار آسیب می شوند. همچنین هموروئید و شقاق نیز می تواند منجر به بروز آبسه مقعدی شود. به دنبال آسیب این غدد و مسدود شدن کانال های آنها آبسه مقعدی بروز می کند. معمولا آبسه های مقعدی درمان نشده تبدیل به فیستول مقعدی می شوند و پروسه درمان پیچیده ای خواهند داشت. بهترین نوع جراحی آبسه مقعدی با لیزر است. لیزر آبسه مقعدی عوارض بعد از جراحی را کاهش داده و احتمال عود آبسه مقعدی بعد از جراحی با لیزر بسیار بسیار کمتر از جراحی سنتی با تیغ و کوتر است.

علل آبسه مقعدی، علت آبسه مقعدی

علائم آبسه مقعدی

بیمار ترشح چرکی و درد پیش رونده ای را در ناحیه مقعد احساس می کند. در برخی موارد که آبسه مقعد بین عضلانی و عمیق است در راه رفتن بیمار نیز اختلال ایجاد می کند. آبسه مقعدی گاها خود به خود تخلیه می شود و بیمار خونریزی ناگهانی و خروج چرک از ناحیه مقعدی را مشاهده می کند. به دلیل اینکه کیسه آبسه مقعدی مملو از چرک و عفونت است ممکن در ناحیه احساس گرمای زیادی کنید. در برخی موارد بیمار علائم تب و تهوع را نیز بروز می دهد.

انواع آبسه مقعدی

انواع آبسه های مقعدی را می توان به دو دسته سطحی و عمقی تقسیم کرد. آبسه های مقعدی سطحی را متخصص جراحی می تواند به طور سرپایی و در مطب تخلیه و درناژ کند. اما در مواقعی که آبسه مقعدی عمقی تر و حتی بین عضلانی است باید بیمار به کلینیک یا بیمارستان منتقل شود. بهتر است عمل جراحی و تخلیه آبسه مقعدی با لیزر انجام شود تا به بافت سالم اطراف این ناحیه آسیب وارد نشود. به خصوص برای آبسه مقعدی عمقی توصیه بر این است که جراحی با لیزر و در سریعترین زمان ممکن انجام شود. بدین ترتیب از عوارض آبسه مقعدی نیز می توان جلوگیری کرد. اکثر مواقع انواع آبسه های مقعدی عمقی منجر به بروز فیستول مقعد می شوند. 

درمان آبسه مقعدی

روش قطعی درمان آبسه مقعدی، برش دادن آبسه و تخلیه و درناژ آن است. به محض این که آبسه توسط جراح تخلیه می شود از شدت درد پیش رونده آن کاسته می شود. همچنین التهاب و درد رو به کاهش می گذارد. بهترین روش عمل جراحی و تخلیه آبسه مقعدی جراحی با لیزر پرتوان است. احتمال عود و آسیب به بافت اطراف آبسه مقعدی با لیزر بسیار کمتر است. دوره نقاهت بعد از درمان با لیزر آبسه مقعدی بسیار کوتاهتر از جراحی سنتی است.

دقت کنید که اگر آبسه مقعدی خود به خود تخلیه شد باز هم به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کنید. در این صورت اقدامات لازم جهت جلوگیری از عود آبسه مقعدی برای شما انجام می شود. همچنین با مراجعه به موقع به جراح می توانید از عوارض آبسه مقعدی نیز جلوگیری کنید.

مراقبت بعد از جراحی و لیزر آبسه مقعدی

در صورتی که عمل جراحی آبسه مقعدی با لیزر انجام شده باشد تنها مراقبت لازم نشستن در لگن آب گرم و با مقدار بسیار کمی بتادین است. روزانه ناحیه را تمیز و خشک کنید. نشستن در لگن آب گرم و بتادین برای مدت زمان 20 دقیقه و 3 بار در روز توصیه می شود.

بسیار مهم است که بعد از عمل جراحی و لیزر آبسه مقعدی یبوست نداشته باشید. بنابراین از جراح معالج خود بخواهید که در صورت نیاز برای شما شربت ملین تجویز کنند. مصرف آب و آبمیوه و سبزیجات تازه علاوه بر جلوگیری از یبوست به ترمیم سریعتر محل زخم جراحی نیز کمک می کند. معمولا بعد از عمل جراحی سنتی آبسه مقعدی آنتی بیوتیک تجویز می شود. داروهای خود را در ساعات تعیین شده توسط پزشک مصرف کنید. به علاوه این داروها یبوست زا هستند پس مصرف ملین نیز فراموش نشود. مراقبت های بعد از عمل جراحی آبسه مقعدی تا دو هفته ادامه خواهد داشت.

بعد از برش و تخلیه آبسه مقعدی درد همچنان باقی است اما به شدت قبل از جراحی نیست. این درد را می توان با مسکن و داروهای ضدالتهابی کنترل کرد. 

اگر آبسه مقعدی به موقع درمان نشود چه عوارضی ایجاد می کند؟

آبسه مقعدی خود به خود درمان نمی شود و درمان بدون جراحی ندارد. مهمترین عارضه عدم درمان آبسه مقعدی انتشار عفونت در نواحی مختلف بدن و بروز فیستول مقعدی است. اگر آبسه مقعدی درمان نشود و مزمن شود در افراد بالای 50 سال و مبتلا به دیابت می تواند منجر به اختلالات حرکتی و حتی مرگ شود. این بیماری می تواند منجر به بروز دیگر بیماری های مقعد نیز شود. هرچند که خود آبسه مقعدی به دنبال بیماری های درمان نشده ای مثل شقاق مقعد و هموروئید یا همان بواسیر نیز بروز می کند.

عود آبسه مقعدی و فیستول

بر اساس تحقیقات انجام شده در این زمینه عود آبسه مقعدی و فیستول مقعدی در افراد جوان تر و زیر 40 سال بالاتر است. ممکن است این وضعیت مربوط به نحوه کارکرد غدد برون ریز افراد جوان تر باشد. گفته می شود که احتمال عود آبسه مقعدی در 38 ماه اول تا 35 درصد مواقع وجود دارد. اما افرادی که با لیزر جراحی می کنند ریسک عود آبسه مقعدی را پایین می آورند. این مزیت لیزر آبسه مقعدی به دلیل سوپرتین بودن لیزر پرتوان و خاصیت ترمیم کنندگی آن می باشد. همچنین هرچه دوره نقاهت بعد از عمل جراحی آبسه مقعدی کوتاهتر باشد احتمال عود نیز کمتر خواهد شد.

افرادی که سریعا برای درمان و جراحی آبسه مقعدی اقدام می کنند کمتر از دیگران گرفتار عود آبسه مقعدی می شوند. آبسه های عارضه دار و مزمن و آبسه هایی که برای چندمین بار با روش های سنتی تحت جراحی قرار می گیرند احتمال عود بالایی دارند.

افرادی که سیگار می کشند و مصرف دخانیات بالایی دارند نیز بیشتر از دیگران در گروه 35 درصدی عود آبسه قرار می گیرند.

مراقبت و نگهداری بعد از عمل آبسه مقعدی نیز در جلوگیری از عود آبسه مقعدی و فیستول مقعدی موثر خواهد بود. بنابراین دستورات بعد از عمل آبسه را طبق نظر جراح معالج خود و طور منظم رعایت کنید.

آبسه مقعدی، لیزر آبسه مقعدی

سوالات متداول آبسه مقعدی

آبسه مقعدی با بی حسی موضعی عمل می شود یا بی هوشی؟

در صورتی که جراحی آبسه مقعدی با لیزر باشد می توان با بی حسی موضعی و یا بی حسی نخاعی این جراحی را انجام داد. معمولا برای جراحی سنتی آبسه از بیهوشی عمومی استفاده می شود.

چه زمانی بیمار آبسه مقعدی باید برای جراحی بیهوشی عمومی بگیرد؟

بیماران دیابتی و افرادی که تحمل بی حسی را ندارند می توانند از بیهوشی عمومی استفاده کنند. در برخی موارد بیمار استرس زیادی دارد و تحمل محیط کلینیک یا بیمارستان را در حین عمل جراحی آبسه ندارد. برای این گروه نیز استفاده از بیهوشی توصیه می شود. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و مبتلا به آبسه های ایسکورکتال می باشند باید تحت بیهوشی عمومی جراحی آبسه مقعدی را انجام دهند.

آیا آبسه مقعدی منجر بروز سرطان می شود؟

هرگونه عفونت و زخم در ناحیه مقعد را پی گیری کنید. این بخش از بدن شما فعال است و روزانه مقادیری مدفوع آلوده از این ناحیه عبور می کند. به همین دلیل برای جلوگیری از بروز بیماری های ناشناخته مقعد و حتی سرطان لازم است که آبسه مقعدی را در این ناحیه درمان و جراحی کنید.

تاریخ نشر خبر: ۱۳ تیر، ۱۳۹۶
۱۶:۳۴ - ۹۹/۰۷/۰۷
  ۰۲:۱۰ - ۹۷/۰۴/۰۹ Sh.r

  سلام چند روزه قسمتی از اسفگنتر خارجی مقعدم سفت و برجسته شده . اما ن چرک داره ن درد ...

  پاسخ مدیریت :

  سلام سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنید برایدمعاینه و شروع درمان ودکتر زهرا سعادتی

  ۱۱:۱۳ - ۹۸/۰۳/۰۱ ارمین

  سلام. وقتتون بخیر خانم دکتر. من یکسالی هست خارش در ناحیه مقعد دارم و الان ۳ ماهی هست بعد از دفع دچار خونریزی میشم.دکتر قبلا رفتم ولی مشکل حل نشد.ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ مدیریت :

  سلام شما باید به متخصص جراحی مراجعه کنید رژیم غذایی پر فیبر داشته باشید آب زیاد بنوشید مصرف ادویه را محدود کنید و فعالیت ورزشی منظم داشته باشید برای جلوگیری از بروز عوارض بعدی سریعتر به متخصص جراحی مراجعه فرمایید

  ۱۳:۴۲ - ۹۸/۰۳/۱۹ masoud87

  سلام،یک هفته ای هست که در دهانه مقعد یک جوش زده ولی نرم است و درد هم دارد به نظرتان آبسه مقعدی است؟ درمان خانگی دارد مثلا با پماد یا نه؟

  پاسخ مدیریت :

  به طور معمول آبسه درد زیادی دارد که بیمار مجبور می شود اورژانسی تحت جراحی و تخلیه آبسه قرار بگیرد برای جلوگیری از این وضعیت پیشنهاد می کنم سریعا به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کنید و از دست کاری و تحریک ناحیه خودداری کنید

  ۰۱:۱۰ - ۹۸/۰۵/۱۷ بیژن

  سلام چندروزه که یک آبسه کنار مقعدم رشد کرده وهم درد داره ویکم هم سوزش . چون از نظر کاری خیلی درگیر هستم .میخواستم بپرسم چطور میتونم با کمترین وقت با لیزر جراحی انجام بدم.وآیا روزهای پنجشنبه ویا جمعه هم میتونم مراجعه کنم؟

  پاسخ مدیریت :

  سلام متاسفانه مطب روزهای پنجشنبه و جمعه تعطیل است در ساعات اداری شنبه تا چهارشنبه تماس بگیرید تا وقت معاینه برای شما تنظیم کنند. با لیزر کمترین وقت را برای درمان آبسه صرف می کنید. در مورد هزینه نیز باید معاینه شوید تا بتوان نظر داد

  ۰۸:۵۹ - ۹۸/۱۰/۰۲ اصغر عباس زاده

  سلام خانم دکتر.پسر ۱۱ماهه دارم که ۲ماه پیش جراحی شد وتخلیه ابسه انجام شد جای زخم خوب شده واز روبروی زخم یه برامدگی قرمز بوجود امد که دکتر سفلکسیم داد وبهتر شد .سوال من اینه که این بیماری که ازبین میره وماجرعت نشوندن بچه رو نداریم .شمارو به حضرت زهرا هرچه زودتر جواب بدین که نگرانی ما رو میکوشه.ممنونم خدا عزت بده بشما

  پاسخ مدیریت :

  اگر قرمزی و تورم ندارد جای نگرانی نیست. اگر درد ندارد می تواند بشیند و مانعی وجود ندارد. دقت کنید کودک شما دچار یبوست نشود.

  ۱۴:۴۶ - ۹۹/۰۱/۱۳ مهدی

  سلام و عرض تبریک سال جدید. من یکبار عمل تخلیه آبسه را انجام دادم،ولی چندبار دیگه بوجود آمده که یا خودبخود تخلیه شده یا هم که با آنتی بیوتیک خشک شده،الان هم که دوباره برگشته ولی بدلیل کرونا تمایلی به مراجعه به بیمارستان ندارم و مترو_سیپرو استفاده میکنم. بفرمایید این مشکل من آبسه هست یا فیستول؟ و اینکه آیا ضرورت دارد سریعا به پزشک مراجعه کنم؟؟ مرد_۳۶ساله_بدون بیماری زمینه ای

  پاسخ مدیریت :

  سلام سال نو شما هم مبارک. لطفا با مطب تماس بگیرید و یک وقت ویزیت غیر حضوری هماهنگ کنید. بعد از ویزیت تشخیص و روش درمان مناسب توصیه خواهد شد

  ۰۹:۲۰ - ۹۹/۰۶/۲۲ احمد

  خانم دکتر آبسه داخلی مقعد را میتونید لیزر کنید یا باید عمل جراحی آبسه مقعدی انجام بشه؟

  پاسخ مدیریت :

  بهتر است با لیزر انجام شود. در عمل جراحی آبسه مقعدی با تیغ و کوتر احتمال عود بالاتر از لیزر آبسه است.