فیستول

انواع فیستول

انواع فیستول

بسیاری از شما شاید نام انواع فیستول را نشنیده باشید، اما امکان دارد که نام فیستول را به تنهایی شنیده باشید. در بین انواع فیستول که وجود دارند فیستول مقعدی یکی از شایع ترین بیماری هایی می باشد که امکان دارد برای بسیاری از افراد در هر سنی به وجود بیاید. هر بیماری که از  انواع فیستول به وجود بیاید دلایل متفاوتی دارد که باید به فکر درمان آن باشید.

همانطوری که بیان نمودیم بیشتر بیماری هایی که در انواع فیستول در بدن شکل می گیرد دلایل متفاوتی دارد که مهمترین دلیل آن به وجود آمدن یک آبسه و عارضه ای اضافی در ناحیه مقعد می باشد. بیماری هایی مانند سل، ایدز، بیماری های آمیزشی، کرون ماده، سرطان و … از جمله بیماری های می باشند از از انواع فیستول به وجود می آیند. برای اینکه با انواع فیستول آشنایی کاملی به دست آورید در ادامه برخی از آنها را نام می بریم.

انواع فیستول مقعدی

معرفی انواع فیستول

همانطوری که بیان نمودیم انواع فیستول که در مقعد به وجود می آیند به یک شکل نمی باشند و بافت های آن به گونه ای به یکدیگر متصل می شوند که امکان دارد در نقاط مختلف مقعد به وجود بیایند. اتصالی که در بین انواع فیستول وجود دارد بسیار کوتاه و ساده می باشد و یا اینکه بسیار طولانی و پیچیده است. برای اینکه با انواع فیستول آشنا شوید در ادامه با ما همراه باشید.

فیستول اینتر اسفنکتریک

یکی از انواع فیستول که در مقعد به وجود می آید فیستول اینتر اسفنکتریک می باشد که منشا این فیستول از بین عضلات داخلی و خارجی مقعد شروع می شود و بعد از اینکه از عضله اسفنکتر عبور می کند از قسمتی که به مقعد بسیار نزدیک است خارج می شود. در بین انواع فیستول این مورد بسیار در افراد رخ می دهد، به طوری که می توان گفت ۷۰ درصد افرادی که به این بیماری دچار می شوند، این نوع از فیستول را تجربه می نمایند.

 فیستول ترانس اسفنکتریک

این فیستول یکی دیگر از انواع فیستول می باشد که از بین عضلات خارجی و داخلی و یا از ناحیه پشت مقعد شروع می شود و خروج آن از عضله اسفنکتر خارجی می باشد. فاصله ای که این فیستول با مقعد دارد یک اینچی می بادش و یا حتی بسیار کمتر است، بعد از آنکه فاصله خود را به وجود بیاورد به راحتی درون پوست نفوذ می کند.

۳. فیستول سوپر اسفنکتریک :

شروع کانال این فیستول از بین عضلات اسفنکتر خارجی و داخلی می باشد و به سمت بالاتر افزایش پیدا می کند. عبور این کانال از میان عضلات پوبورکتالیس می باشد و فاصله ای که با مقعد دارد حدود یک اینچ می باشد و بعد از وارد پوست می شود.

 فیستول اکسترا اسفنکتریک

در بین انواع فیستول منشا این فیستول با انواع دیگر آن متفاوت می باشد. منشا این فیستول از قسمت راست روده آغاز می گردد و تا قسمت پایینی ادامه پیدا می کند. کانال آن از طریق عضله لواتور آنی که کف لگن می باشد تا به ناحیه اطراف نزدیک مقعد ادامه پیدا می کند. خطوطی که در این نوع از فیستول وجود دارد دندانه دار می باشد، و غدد مقعدی در آن خطوط قرار دارند. دلیل به وجود آمدن این فیستول بر اثر بیماریها و فرآیندهایی التهابی می باشد، بیماری هایی که بر اثر این فیستول به وجود می آید شامل کرون، آپاندیس و آبسه می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *