هموروئید یا بواسیر

هموروئید چیست

هموروئید چیست

هموروئید ها بالشتک هاى عروقى طبیعى هستند که در ناحیه کانال مقعدى در قسمت ۴ سانتى مترى انتهاى روده بزرگ (راست روده) قرار دارند و در دو قسمت داخل و خارج کانال مقعد قرار دارند که به آن هموروئید هاى داخلى و خارجى مى گویند. ابن سينا اين بيماري را توده عروقي وريدهاي ناحيه مقعد مي داندكه مي تواند به شكل غائره (داخلي) يا ناتئه (خارجي مفتحه خون ريزي دهنده) و يا عمي (بدون خون ريزي تظاهر يابد. گاه دردناك و گاه بدون درد است و در برخي بيماران همراه با ترشح و در برخي بدون ترشح است ابن سينا تأكيد میكند كه در گام نخستين بايد اين بيماري را از ساير بيماري هاي قسمت تحتاني دستگاه گوارش كه علايم مشابهي دارند افتراق داد؛ بيماري هايي هم چون التهاب ركتوم، زخم هاي كولون و ركتوم، شقاق مقعد و بيرون زدگي پرولاپس  مقعد.
هموروئید ها ارگان هاى طبیعى این ناحیه هستند که در اثر زور زدن به دنبال یبوست مزاج و یا اسهال مى توانند پرخون و متورم شده و در صورت تکرار یبوست و زور زدن موقع اجابت مزاج این بالشتک هاى عروقى متورم و دچار پارگى و زخمى شده و به صورت خون ریزى و بیرون زدگى و گاهاً درد به هنگام اجابت مزاج خود را نشان دهند. این بیماری برای اولین بار توسط بقراط پدر علم پزشکی Hemorrhoids ــ خون ریزی نامیده شد، اما با توجه به این که خون ریزی فقط در ۲۸ تا ۴۸ درصد بیماران مشاهده می شود اصطلاح هموروئید تنها در برگیرنده بخشی از حقیقت مربوط به این بیماری است. انتشار لخته از گره ها به سیاهرگ های مخاط راست روده موجب تشکیل کانون های نکروزی (بافت مرده) و جدا شدن مخاط می گردد. در پی نازک شدن دیواره، گره های هموروئیدی به راحتی دچار پارگی و خونریزی می گردند. در اوایل، خونریزی معمولا با زور زدن در هنگام دفع مدفوع روی می دهد اما با رشد بیماری، هر گونه حرکت مانند نشست و برخاست کردن نیز می تواند منجر به خونریزی گردد. غالبا بیماران در اثر خونریزی مزمن مکرر دچار کم خونی می شوند. عدم تعادل روانی ــ عصبی و فشارهای روحی از جمله عواملی هستند که در اثر تحریک سیستم اعصاب سمپاتیک موجب انقباض دیواره عروق برنده خون از گره های هموروئیدی و احتقان خون در آن ها می شوندبرای تشخیص هموروئید به این صفحه مراجعه شود. تشخیص هموروئید

بیماری التهابی روده و هموروئید

در افرادی که مبتلا به بيماريهاي التهابي روده هستند, هرنوع عمل جراحي مقعد و دستکاری پوست اطراف آن ممنوع است زيرا زخم آنها باتاخير ترميم مي شود و حتي ممكن است اصلا ترميم نشود. اگر اين افراد هموروئید بيرون زده و يا خونريزي داشته باشند و نياز به عمل جراحي ضروري باشد مي توان از روش رابر بند هموروئید استفاده كرد

انواع هموروئید

بر حسب قرار گرفتن این عارضه هموروئید در نقاط مختلف مقعد ،آن را به چند گروه تقسیم بندی می کنیم

ــ هموروئید بدون نشانه مشخص
ــ هموروئید حاد
ــ هموروئید مزمن
ــ هموروئید ترومبوزه

نشانه های اولیه هموروئید حاد عبارتند از :

ــ  درد در مقعد و اطراف آن
ــ  خارش
ــ  خون ریزی
درد از نشانه های اصلی و ثابت هموروئید (بواسیر) بوده ، تقریبا در ۴۰ % بیماران، بخصوص در هنگام دفع مدفوع مشاهده می شود. حاشیه مقعد به علت التهاب مخاط راست روده و پوست به راحتی آسیب می بیند. در موقع زور زدن، حرکت مدفوع در روده، انجام تنقیه و گاها مصرف شیاف های آنتی هموروئیدی نیز مخاط راست روده به آسانی آسیب دیده، دیوار پسین کانال مقعد ترک بر می دارد. در ۳۵% موارد خون ریزی به علت حرکت جرم سفت مدفوع در هنگام اجابت مزاج می باشد. گره های خارج شده از مقعد در نتیجه اصطحکاک با لباس و یا جا انداختن با دست، آسیب دیده، دچار خون ریزی می شوند. سوزش و خارش مقعد و اطراف آن در نتیجه تاثیر ترشحات غده مخاطی روده بزرگ بر اعصاب حسی این منطقه می باشد. در پی پایین افتادگی طولانی گره ها، کشیدگی اسفنکتر (ماهیچه تنگ کننده) مقعد کاهش یافته، گاز و مدفوع آبکی به گونه غیر ارادی خارج می گردند. این روند موجب تحریک و التهاب مزمن پوست و گاها پوسته دادن لایه فوقانی آن می شود.

عوارض هموروئید (بواسیر)

پرولاپس (پایین افتادگی هموروئید از مقعد)، خون ریزی و پیدایش کانون های نکروزی در گره های هموروئید از جمله عوارض هموروئید ( بواسیر ) می باشند. لخته شدگی گره های هموروئید یکی از بدترین عوارض آن می باشد. این روند می تواند به سیاه رگ های غشاء مخاط راست روده نیز گسترش یابد. تورم و التهاب ممکن است به دیواره خروجی راست روده، اسفنکتر مقعد، اطراف مقعد و حتی اعضاء تناسلی انتشار یابد. فشار بافت های ملتهب و ورم کرده به شاخه های متعدد عصب و پایانه های آنان موجب دردهای شدید در مقعد و اطراف آن می شود. بیمار قادر به نشستن و حرکت دلخواه نبوده، مجبور به دراز کشیدن اجباری می شود. تب بیمار ممکن است به ۵ / ۳۷ تا ۸ /۳۸ درجه برسد. آنمی فقر آهن نیز از جمله عوارض خون ریزی مزمن هموروئید می باشد.

شرايط اورژانس در هموروئيد:

گاهي بيمار با هموروئيدهاي خيلي دردناك مراجعه ميكند كه ممكن است اين درد زياد بعلت ترومبوز ، بيرون زدگي كه جا نميرود، و احتقان شديد هموروئيد باشد طبق اخرين كتاب هاي مرجع توصيه شده اگر بيمار در اين مرحله مراجعه كند بهتر است در همان ٢٤ ساعت اول تحت عمل قرار بگيرد زيرا درمان هاي ديگر سبب  طولاني شدن مرحله ي درمان مي شود.

 پیشگیری درمان موضعی هموروئید حاد

ــ شستن گره های پایین افتاده از کانال مقعد ۳ تا ۴ بار در روز با گرفتن دوش آب گرم
ــ در صورتی که نشانه های التهاب حاد وجود نداشته باشد باید پس از چرب نمودن گره ها با امولسیون سنتومیسین یا روغن گیاهی، آن ها را با احتیاط وارد مجرای راست روده کرد. اطراف مقعد را باید با دستمال نرم، خشک و تمیز پوشانده، برای نگه داشتن آن از مایوهای T شکل استفاده کرد. هر بار بعد از توالت رفتن این عمل باید انجام گیرد.
ــ با شروع خون ریزی باید اطراف مقعد و گره های هموروئیدی را با گرفتن دوش آب گرم شسته، گره ها را با امولسیون سنتومیسین چرب نمود. ۲ بار در روز از شیاف های ضد هموروئید استفاده کرد و با محلول فوراسیلین یا ریوانول اطراف مقعد را ضد عفونی و پانسمان نمود. درصورت خون ریزی نباید گره ها را وارد مجرای راست روده کرد چراکه این عمل موجب آسیب دیدن بیشتر، خون ریزی مجدد و عفونی شدن آن ها می گردد. جراحی افرادی تحت عمل جراحی قرار می گیرند که دچار پایین افتادگی گره های هموروئیدی شده، در طی یکسال دچار ایجاد لخته شدگی حاد و خون ریزی از گره های هموروئید شده اند.

هموروئید خارجی یا بواسیر خارجی:

بواسیر خارجی برآمدگی نرمی در اطراف دهانه ی مقعد است. هموروئید خارجی به تورم پوست و عروق خونی اطراف مقعد اطلاق می گردد . در این حالت چنانچه لخته خونی در این ناحیه ایجاد شده باشد که بسیار دردناک نیز هست ، نوع ترومبوزه را ایجاد می کند . هموروئید خارجی از داخل توسط بافت پوستی پوشیده شده است . چنانچه این « پوست » توسط وضعیت ترومبوزه ( تجمع لخته خونی ) کشیده شود ، درد شدید و ناگهانی ایجاد می کند . هموروئیدهای خارجی در پایین خط دندانه دارdentate line قرار گرفته، توسط اعصاب تحتانی راست روده عصب رسانی می شوند.

چه چیزی باعث هموروئید خارجی می شود؟

شایع ترین علت هموروئید خارجی، بخاطر زور زدن مکرر هنگام تحرک روده می باشد هموروئید هنگامی ایجاد می شود که رگهای رکتوم مقعد بزرگ می شوند و می توانند “داخلی” یا “خارجی” باشند. هموروئید خارجی معمولا زیر پوست قرار دارد که مقعد را احاطه کرده است

هموروئید خارجی دو نوع است

۱.در یک نوع فقط عروق بزرگ و برجسته می شود

۲.در نوع دیگر خون لخته يا ترومبوز  می شود

هموروئید داخلی یا بواسیر داخلی:

از آنجا که پایانه های عصبی حساس در مقابل درد زیادی در داخل کانال مقعد وجود ندارد، این نوع بواسیر خیلی دردناک نیست. اما ممکن است که حین عمل دفع، این بواسیرها خون ریزی کنند. گاهاً ممکن است این نوع بواسیر تا اندازه ای ملتهب شود که به خارج دهانه ی مقعد کشیده شود. این وضعیت سقوط و پایین آمدن بواسیر نامیده می شود. بالای « خط آنورکتال » قرار دارد . گشاد شدن و پرخونی عروق این شبکه نهایتاً می تواند به تشکیل لخته ، تورم و زخم در دیواره ی عروق و خون ریزی منجر شود . هموروئیدهای داخلی در بالای خط  دندانه دارdentate line   راست روده قرار گرفته، فاقد اعصاب حسی هستند

همورویید ترومبوزه

از عوارض باندینگ همورویید ترومبوزه می توان خونریزی تاخیری را نام برد. اگر همورویید ترومبوزه زخم شده یا پاره شود و یا با درد شدید همراه باشد توصیه به برداشتن همورویید ترومبوزه می شود .بعد از عمل روزی دو بار  تا ۱۰ روز در لگن آب گرم بنشینید

علل هموروئید ترومبوزه

ترومبوزه به معنی لخته می باشد . معمولا فرد به دلیل فعالیت های سنگین و شدید برداشتن یک جسم سنگین یا یک فشار یا در اثر استرس روحی دچار بیماری هموروئید ترومبوزه می شود.

چهار علت شایع  بروز هموروئید ترمبوزه

۱.زور و فشار زیاد در هنگام اجابت مزاج
۲.تکرر اجابت مزاج مثلا اشخاصی که بیماری التهابی روده دارند به دفعات عمل دفع را در روز انجام می دهند که این یکی از علل بروز هموروئید ترومبوزه است
۳. افرادی که به مدت طولانی می نشینند به خصوص نشستن بر روی سطح سفت مثل خلبان ها ،رانندگان کامیون و موتور سواران پلیس
۴. افرادی که اجسام سنگین بلند می کنند مثل وزنه بردارها

خارج کردن هموروئیدهای خارجی ترومبوزه

به طور کلی هموروئید خارجی ترومبوزه موجب درد شدید و توده قابل لمس در اطراف مقعد در طول ۲۴ تا ۷۲ ساعت بعد از ترومبوز می شوند. ترومبوز را می توان تحت بی حسی موضعی و درون مطب خارج کرد. به دلیل این که لخته ایجاد شده معمولا حفره دار است انجام برش ساده و تخلیه ان اغلب موثر نیست و هموروئید باید کاملا خارج شود.بعد از ۷۲ ساعت ترومبوز شروع به باز جذب می کند و درد به صورت خودبخود برطرف می شود.در صورتی که درد برطرف شود {بعد از گذشت ۷۲ ساعت} خارج کردن هموروئید ضروری نبوده اما نشستن در لگن آب گرم و تجویز داروهای مسکن مفید است.

درمان هموروئید ترومبوزه

برای درمان همورویید ترومبوزه در اندازه ۱ تا ۲ میلیمتر می توان از درمان دارویی مسکن و ملین  استفاده کرد. ولی در اندازه بیش از ۱ میلیمتر حتما باید جراحی شوند و جراحی  آن با چاقو و لیزر امکان پذیر است . درمان با لیزر فوق العاده راحت و با طول درمان کمتر می باشد با بی حسی موضعی کنار توده تزریق می شود و سپس یک برش مختصر با لیزر روی ناحیه داده می شود. لخته خارج شده و رگ یا مویرگی که پاره شده سوزانده می شود که حتی نیاز به هیچ گونه بخیه هم ندارد. فقط طی چند روز نشتی خونابه دارد که کم کم خوب می شود .

چهار دلیل برای لیزر هموروئید ترومبوزه

درد خیلی شدید
زخم شدن هموروئید ترومبوزه
پارگی هموروئید ترومبوزه
بیمار در ۴۸ ساعت اول بروز بیماری مراجعه کند

درباره بیماری هموروئید

هموروئید رگ متورم و ملتهب در رکتوم مقعد است که منجر به ناراحتی و خونریزی در این ناحیه می گردد. بواسیر یا هموروئید معمولا از زور زدن در هنگام دفع مدفوع  ـ چاقی یا بارداری ایجاد می شود . احساس ناراحتی در ناحیه مقعد علامت شایع این بیماری است به خصوص در هنگام دفع مدفوع و یا در هنگام نشستن است . سایر علایم شامل خارش و خونریزی است. یک رژیم غذایی با فیبر بالا می تواند در بهبود هموروئید  نیز موثر هستند. ملین ها و داروی ضد هموروئید  نیز موثر  هستند.
در برخی موارد یک روش پزشکی مثل عمل جراحی برای حذف هموروئید مورد نیاز است تا درمان قطعی انجام شود و درد مقعد کاهش یابد.

هموروئیدهاى داخلى از نظر شدت علائم

درجه اول: خون ریزى بدون بیرون زدگى.
درجه دوم: خون ریزى همراه بیرون زدگى که خودبه خود جا مى رود.
درجه سوم: خون ریزى به همراه بیرون زدگى که با دست جا مى رود.
درجه چهارم: خون ریزى به همراه بیرون زدگى که با دست جا نمى رود.

چه عواملى باعث ایجاد هموروئید مى شود؟

علت واقعى هموروئید مشخص نیست. ولیکن عوامل مهم و موثر در بروز آن عبارتند از:
۱- یبوست مزمن
۲- اسهال مزمن
۳- زور زدن موقع اجابت مزاج
۴- نشستن طولانى مدت در توالت
۵- افزایش سن
۶- عوامل ارثى
۷- حاملگى
۸- تحرک کم
۹- مصرف غذاهاى کم فیبر، عدم استفاده از میوه جات و سبزیجات، مصرف الکل و…

عوارض هموروئید

پرولاپس ( پایین افتادگی همورویید از مقعد ) خونریزی و پیدایش کانون های نکروزی در گره های همروئید از جمله عوارض همروئید می باشد. لخته شدگی گره های همروئید یکی از بدترین عوارض آن می باشد. این روند می تواند به سیاه رگ های غشاء  مخاط راست روده نیز گسترش یابد. تورم و التهاب ممکن است به دیواره خروجی راست روده اسفنکتر مقعد اطراف مقعد و حتی اعضاء تناسلی انتشار یابد فشار  بافت های ملتهب و ورم کرده به شاخه های متعدد عصب و پایانه های آنان می شود. بیمار قادر به نشستن و حرکت دلخواه نبوده مجبور به دراز کشیدن اجباری می شود. تب بیمار ممکن است به ۵/۳۷  تا  ۵/۳۸  درجه برسد آنمی فقر آهن نیز از جمله عوارض خونریزی مزمن هموروئید می باشد.

ارتباط هموروئید با سرطان

از آن جا که سرطان های روده بزرگ اکثراً با خون ریزی بروز می کنند و اگر سرطان هر چه به ناحیه مقعد نزدیک تر باشد علایم آن شباهت بیش تری به علایم فیشر و هموروئید خواهد داشت لذا هر بیمار مبتلا به همورویید (بواسیر) در سنین بالای ۵۰ سال بایستی از نظر احتمال وجود سایر بیماری های روده بزرگ مورد توجه و بررسی قرار گیرد. لذا آنودسکوپی و رکتوسکوپی و یا کولونوسکوپی با نظر پزشک مربوطه بر حسب سن و سابقه بیمار الزامی است

هزینه درمان هموروئید قیمت لیزر هموروئید

برای دریافت دارو و ویزیت اولیه بیمار یک بار هزینه ویزیت متخصص جراحی را پرداخت می کند و در صورتی که نیاز به جراحی با لیزر و یا لیزر درمانی هموروئید داشته باشد از 3 میلیون تومان به بالا هزینه درمان با لیزر می شود.
لطفا برای دریافت اطلاعات بیشتر و انتخاب بهترین و جدیدترین روش درمان هموروئید و هزینه های مربوط به درمان هموروئید با مطب خانم دکتر سعادتی تماس بگیرید

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی فارغ التحصیل ۱۳۷۸ از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره های لیزر را در کشومان ایران و کشورهای روسیه و ترکیه گذرانده اند و از سال 86 هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل 09120052674

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *