فیستول

روش های درمان فیستول

روش های درمان فیستول

از آنجایی که روز به روز علم پیشرفت می کند روش های درمان فیستول هم بهبود پیدا کرده است. امروزه لیزر یکی از بهترین روش های درمان فیستول می باشد که افراد بسیاری از این روش برای  درمان بیماری خود بهره می برند. امروزه لیزر توانسته است جایگزین جراحی های سنگینی شود که به بهترین روش ممکن بیماری ها را بهبود می بخشد.

استفاده از لیزر به عنوان یکی از روش های درمان فیستول بسیاری از حساسیت ها و آسیب پذیری ها را در ناحیه مقعد از بین برده است و تاکنون به عنوان یکی از بهترین روش های درمان فیستول شناخته می شود. لیزر تاثیر بسیار زیادی در از بین بردن جدار و بقایای فیستول دارد.

از آنجایی که درمان فیستول تک بعدی می باشد و راهی بهتر از لیزر برای درمان آن وجود ندارد پس نقش لیزر در این چند سال اخیر بسیار پر رنگ و قابل درک شده است.

بیشتر روش های درمان فیستول را که با لیزر می باشد را،  می توانید به صورت سرپایی انجام دهید و هیچ نیازی به بستری شدن ندارید. البته برخی از فیستول هایی که بزرگ هستند و جراحی می شوند، از آنجایی که عمل سختی پیش رو دارند باید مدتی در بیمارستان بستری شوند.

روش های درمان فیستول متفاوت می باشد که این تفاوت بستگی به اندازه و محل فیستول دارد، روش های جراحی با لیزر را پزشک باید تشخیص دهد که در ادامه بیشتر روش های جراحی را نام می بریم.

درمان فیستول و آبسه

معرفی روش های درمان فیستول

همانطوری که بیان کردیم برای درمان فیستول روش های گوناگونی وجود دارد که با یکدیگر بسیار متفاوت می باشد. این روش ها باید توسط متخصص جراحی برای شما تجویز شود چرا که پزشک باید اندازه و محل فیستول شما را مورد معاینه قرار دهد و بهترین روش را برای شما تجویز نماید، برخی از این روش ها نیازی به لیزر فیستول ندارد و بدون لیزر انجام می شود. برای اینکه با این روش ها آشنایی بیشتری به دست آورید در ادامه برخی از روش های درمان فیستول را معرفی می کنیم.

 • فیستولوتومی :

یکی از روش هایی که از آن استفاده زیادی برای درمان فیستول می کنند فیستولومی می باشد، در این روش یک برش در محل فیستول ایجاد می کنند و آسیب هایی را که در آن قسمت ایجاد شده است را از ناحیه برمیدارند.

روش درمان فیستول

 • تکنیک استن :

یکی از روش های درمان فیستول که بسیار قدیمی می باشد این روش می باشد که سنتی است. در این روش از موی دم اسب و یا کتان استفاده می کنند. موی دم اسب را با نخی به مقعد متصل می کنند تا چرک هایی که درون آن می باشد تخلیه شود. این روش برای افرادی که کنترل مدفوع هم ندارند و ناحیه مقعد به طور شدیدی درگیر فیستول شده است روش مناسبی می باشد. این یک روش درناژ یا تخلیه چرک محسوب می شود. امزوره افراد اهمین بیشتری به سلامت خود می دهند و کمتر کسی به این درجه از بیماری فیستول می رسد که قابل جراحی و لیزر نباشد.

 • روش فلپ آدوانسمنت :

این روش برای افرادی به کار می رود که فیستول آنها بسیار پیچیده می باشد. در این روش قسمتی از بافت پوستی که در اطراف مقعد وجود دارد برداشته می شود و جدار فیستول را تخریب می کنند. این روش چندان تضمینی نمی باشد. احتمال عود فیستول در این روش بالا است.

 • پلاگین بیولوژیکی :

در این روش از پلاگین استفاده می کنند و آن را به سر داخلی فیستول متصل می سازند. اگر می خواهید از این روش استفاده کنید باید ۲۴ ساعت در بیمارستان بستری شوید.

به طور کلی باید بدانید امروزه یکی از بهترین روش های درمان فیستول لیزر می باشد که بسیاری از افراد دیگر از روش های قدیمی استفاده نمی کنند و درمان خود را با لیزر انجام می دهند.

 

2 thoughts on “روش های درمان فیستول

 1. فرناز گفت:

  خانوم دکتر وقتتون به خیر لیزر برای درمان فیستول رکتوواژینال هم کاربرد داره؟ به خیر صوصورت برای کسی خانمی که مشکل بی اختیاری دفع گاز روده هم پیدا کرده

  1. زهرا سعادتی گفت:

   سلام بله از مطب وقت ویزیت بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *