به وب سایت رسمی دکتر زهرا سعادتی خوش آمدید...

مطالب و مقالات / فیشر چیست

news photo

فیشر چیست

خانم دكتر سعادتى درباره فیشر توضيح جامعى مى دهند

فیشر چیست 

فیشر یا شقاق مقعد به انگلیسی آنال فیشر (Anal Fissure ) می شود. فیشر یا شقاق ترک و یا زخمی است که در ناحیه ابتدای مقعد رخ می دهد که بسیار دردناک بوده و گاهاً با خون ریزی مختصر موقع اجابت مزاج همراه است. فیشر با نام اسکین تگ نیز شناخته می شود و علل ایجاد این زخم متفاوت است ولیکن در اکثر بیماران با تغییر اجابت مزاج از قبیل یبوست و یا اسهال شدید همراه است.
از نظر فیزیولوژیک مشکلات کاهش خون رسانی در قسمت پشتی مقعد را مطرح کرده اند و بعضی از محققان افزایش فشار داخل کانال آنال (مقعدی) را از علل فیزیولوژیک آن می دانند. شایع ترین محل این زخم در قسمت خلفی است و از نظر بروز فیشر در بین زنان و مردان هر دو به یک اندازه شایع است به خصوص در افراد بالغ جوان شایع تر مشاهده می شود ولیکن این بیماری از نوزادان تا افراد مسن را گرفتار می کند. شقاق در قسمت خلفی شایع تر از بخش قدامی می باشد زیرا خونرسانی این بخش ضعیف تر است.
درمان قطعی فیشر؛آنال فیشر؛دکتر خانم فیشر؛فیشر حاد؛هزینه درمان شقاق؛فیشر در بچه ها؛فیشر مزمن؛بهترین دکتر فیشر؛عمل فیشر؛بهترین دکتر فیشر؛بهترین درمان فیشر؛هزینه درمان فیشر؛جراحی فیشر؛عمل جراحی فیشر؛فیشر؛تشخیص فیشر ؛فیشر مقعد
فیشر های اولیه یا  فیشر های حاد در ظاهر یک
فيشر ( زخم و یا شکاف ) ساده هستند که در قسمت آندرم یعنی قسمت پوشش سلولی مقعد به وجود می آیند، در حالی که تعریف و شناخت فیشر ها مزمن بیش تر بر اساس ورم ها ( ادما ) و تصلب بافت هایی ( فیبروسیز ) است که بعد از گذشت بیش از ۸ الی ۱۲ هفته در بیمار مبتلا به فيشر مشخص و پدیدار می شوند.در فرم حاد بيماري درمان هاي حمايتي به صورت رژيم غذايي پر فيبر، استفاده از ملين ها و بي حس كننده هاي موضعي مي باشد كه در بيش از 95% موارد موثر است. در صورت تداوم علايم باليني و وجود علايم آنوسكوپيك از قبيل Hypertrophide papilla sentinel pile و فيبروز بستر زخم تحت عنوان فيشر مزمن تلقي مي شود كه با درمان جراحي (بريدن قسمتي از عضه داخلي مقعد) و شكست سيكل معيوب بيماري درمان مي شود. با توجه به تهاجمي بودن اين روش و عوارض متعدد آن استفاده از روش هاي غير تهاجمي از قبيل اسفنگتروتومي شيميايي با عوامل شيميايي مانند پماد نيتروگليسيرين 2/0 %Glycery1 (GTN) Trinitrate تزريق سم بوتولينيوم و پماد ديلتيازم بيشتر مورد توجه قرار گرفته است. هدف اين مطالعه آينده نگر تجويز سم بوتولينيوم در بيماران داراي فيشر مزمن مقعدي و بررسي نتايج و عوارض باليني آن مي باشد. انتخاب بيماران براساس تشخيص باليني ابتلا به فيشر مزمن مقعدي و تمايل بيمار به استفاده از اين روش درماني پس از توضيحات لازم صورت گرفته است، تزريق سم بوتولينيوم از نوع تجاري Dysport در 40 بيمار انجام شد و 8 هفته پس از تزريق علايم بيماري و نتايج آن بررسي شد كه درد در 70% بيماران از بين رفته و زخم در 5/77% بيماران كاملا ترميم يافت، بدون آنكه عارضه اي از تزريق سم بوتولينيوم چه به صورت سيستميك و چه به صورت موضعي بروز نمايد. با توجه به نتايج بدست آمده از اين مطالعه و ساير مطالعات تزريق سم بوتولينيوم يك روش بي خطر و بدون عارضه جدي مي باشد و مي تواند به عنوان يك روش درماني به خصوص در افراد با ريسك بالاي عمل جراحي مثل IBD و زنان چندزا مورد استفاده قرار گيرد.
مبتلایان به "فیشر آنال" باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنند این مشکل به سادگی درمان می‌شود ولی در صورت تاخیر در درمان، تنگی مقعد بروز می‌کند.
فیشر آنال شایع‌ترین بیماری آنورکتال در همه گروه‌های سنی در بین زنان و مردان است اغلب افراد مبتلا به این بیماری دیر به پزشک مراجعه می‌کنند که موجب می شود علاوه بر فیشر مزمن به تنگی مقعد دچار شوند.

درمان قطعی فیشر؛آنال فیشر؛دکتر خانم فیشر؛فیشر حاد؛هزینه درمان شقاق؛فیشر در بچه ها؛فیشر مزمن؛بهترین دکتر فیشر؛عمل فیشر؛بهترین دکتر فیشر؛بهترین درمان فیشر؛هزینه درمان فیشر؛جراحی فیشر؛عمل جراحی فیشر؛فیشر؛تشخیص فیشر ؛فیشر مقعد
نمونه التهاب هايي که در بيماري فیشر مزمن ( کرونيک فيشر ) ظاهر مي شوند عبارتند از

يک توده محافظ (سنتينال ) ، يا علائم پوستي در اطراف ناحيه ديستال فيشر و يک زائده با ساختار بافت مقعدي که بيش از حد بزرگ شده (هيپرتروفيد ) و در ابتداي فيشر در کانال مقعدي شکل گرفته است.
باور بر اين است که يک عامل شايع در شکل گيري اين فيشر ها ( فيشر ) ضربه و آسيبي (تروما ) مي باشد که بر اثر عبور مدفوع سفت و خشک از کانال خروجي مقعد به وجود مي آيد.
در هر حال ، تحقيقات بين المللي در زمينه فيشر نشان از اين دارد که بيش تر بيماران گزارش دادند بر اثر ابتلا به اسهال علائم فيشر ( فيشر ) در آن ها بروز کرده است.
علائم باليني براي بيماري فيشر مقعدي ( آنال فيشر ) به وجود آمدن درد و ناراحتي خاص در ناحيه مقعد است که پس از خروج مدفوع آغاز مي گردد.
در فيشر هاي مقعدي حاد درد ممکن است خيلي کوتاه و کم باشد، اما ، پس از گذشت چند ساعت و يا گذشت تمام روز مي تواند تبديل به فيشر مزمن مقعدي شود.
اغلب بيماران حالت درد فيشر را مانند درد ناشي از حرکت تيغ ريش تراشي و يا حرکت خورده شيشه در ناحيه مقعد توصيف مي کنند.
بيشتر بيماران مبتلا به فيشر مقعدي ( آنال فيشر ) از حرکت کردن مدفوع در ناحيه مقعد و دفع آن ترس دارند. و به همين دليل خون ريزي از مقعد اگر چه غير معمول نيست، در مورد فيشر معمولا در حد مقدار کمي خون قرمز روشن است که روي دستمال توالت ديده مي شود. فيشر  ممکن است به عنوان بيماري هموروئيد تشخيص داده شود و غالبا اين اشتباه توسط ارائه دهندگان مراقبت هاي اوليه صورت مي گيرد.

چرا زخم فیشر به راحتی ترمیم نمی شود ؟

۱-کانال مقعد همیشه مملو از میکروب های مختلف بوده و مستعد عفونت است

۲- عبور مدفوع  سخت در طی عمل دفع از ترمیم زخم جلوگیری می کند پس محل عمل جراحی فیشر یا شقاق نیاز دارد به سرعت ترمیم شود.

انواع  فیشر مقعد

زخم مقعد (فيشر ) دو نوع حاد و مزمن دارد . در نوع فيشر حاد ، زخم سطحی است و با درمان دارویی بهبود حاصل می شود . افراد مبتلا به انواع فيشر مزمن سابقه چندین مرتبه درد های مشابه دارند و زخم آن ها عمقی است و با برجستگی در مجاور مقعد همراه است. درمان این گروه افراد مشکل تر است و به جراحی فيشر نیاز پیدا می کنند. البته جراحی  با لیزر پیشنهاد می شود.
فيشر طی ۱۲ هفته اولی که ایجاد می شود از نوع حاد محسوب می گردد.
فيشر حاد سبب اسپاسم اسفنکتر داخلی مقعد می گردد که خود منجر به افزایش درد، گسترش پارگی و کاهش خونرسانی به آنودرم می شود.
این چرخه درد، اسپاسم و ایسکمی سبب عدم بهبودی زخم شده و فيشر مزمن بوجود می آید.

فیشر مقعد دو نوع است

فیشر حاد

بصورت زخم در ناحيه مقعد است كه به راحتي قابل تشخيص است 

فیشر مزمن

حداقل دو ماه از شروع فیشر گذشته است. در معاينه زخم حالت فيبروز دارد. در انتهاي زخم فیشر پاپيلاي بزرگي ديده مي شود
بايد بررسي مقعد و ركتوم جهت تومور و بيماريهاي التهابي روده انجام شود
گاهي ممكن است قاعده ي زخم فیشر عفوني شود و تشكيل ابسه دهد و يا تبديل به فيستول مقعد شود
اين نوع فيستول مقعد معمولا خط وسط بوده ، سطحي است و بيشتر از ٢-١ سانتيمتر از مقعد فاصله ندارد

علت بیماری فیشر و فیشر مزمن

علت بیماری فيشر، ایجاد خراشیدگی در پوست مقعد به دنبال اسهال طولانی مدت یا یبوست است . این خراشیدگی باعث انقباض عضله داخلی مقعد می شود و این انقباض باعث ایجاد درد شدید می گردد. علت اصلی بیماری فيشر یبوست مزاج است. یعنی عبور مدفوع سفت و خشک، در مواقع اجابت مزاج و طولانی شدن فاصله اجابت مزاج ها است.
یبوست، بیماری کرون، زایمان، معاینه داخلی مقعد،جسم خارجی،نخوردن مایعات کافی؛نداشتن ورزش و پیاده روی؛ بارداری؛ بیماری های قابل انتقال از راه تماس جنسی ؛ غذا های آماده و فست فود از علل بیماری فیشر هستند.

راه های تشخیص فیشر مقعد

فيشر های معمولی عموما در پایین یا بالای سوراخ مقعد بوده و اگر فيشر در جای دیگری دیده شود، باید به فکر علل غیر معمول مانند بیماری کرون بود.
برای رد سایر علل خون ریزی مقعدی، مقعد و راست روده با وسایل مخصوص (آندوسکوپ، سیگموییدوسکوپ) بررسی می‌شوند. با دیدن زخم در مقعد فيشر تشخیص داده می شود . برای رد علل دیگرخون ریزی می توان معاینه داخلی انجام داد. اگر بیمار درد شدید مقعد دارد معاینه داخلی مقعد باید تا بهبودی به تعویق بیفتد. اگر شخص فيشر های متعدد دارد یا در محل غیر معمول مثلا چپ یا راست زخم دارد باید احتمال بیماری های دیگر بررسی شود از قبیل بیماری های التهابی روده ـ سیفلیس ـ نقض سیستم ایمنی ـ سل ـ ایدز ـ کانسر مفعد

درمان فیشر مقعد

بهترین و پیشگیرانه ترین روش جهت درمان فيشر رفع یبوست و پیشگیری از یبوست است که با رژیم و عادات غذایی مناسب قابل کنترل است. معمولا در سنین پایین با رفع یبوست و شل شدن مدفوع علایم فيشر از بین خواهد رفت.
زمانی که فيشر رخ داد در صورتی که از شروع علایم ۶-۳ هفته گذشته باشد به آن فيشر حاد می گوییم.
فيشر حاد در ۹۵٪ موارد به درمان دارویی جواب می دهد.
اگر بیش از ۶ هفته از شروع علایم گذشته باشد فيشر مزمن اطلاق می شود و ۹۵٪ به درمان دارویی جواب نمی دهد. فيشر مرمن اکثرا حاشیه برجسته داشته فیبروتیک شده و زایده پوستی در انتهای آن دیده می شود.
اگر که فيشر مزمن در نواحی غیر از خط وسط دیده شود می تواند نشانه بیماری های دیگری همچون کرون - ایدز – سیفلیس – سل و یا لوسمی باشد.

درمان قطعی فیشر؛آنال فیشر؛دکتر خانم فیشر؛فیشر حاد؛هزینه درمان شقاق؛فیشر در بچه ها؛فیشر مزمن؛بهترین دکتر فیشر؛عمل فیشر؛بهترین دکتر فیشر؛بهترین درمان فیشر؛هزینه درمان فیشر؛جراحی فیشر؛عمل جراحی فیشر؛فیشر؛تشخیص فیشر ؛فیشر مقعد

اصول درمانی فیشر مقعد

درمان یبوست با رژیم پر فیبر و مایعات و گاهی ملین،کنترل درد،گرم کردن موضع بی حس کننده های موضعی همراه با کورتیکوستروییدها برای کنترل درد استفاده می شود. اسپاسم اسفنکتر داخلی معمولا با نیتروگلیسیرین و دیلتیازم ۲٪ کاهش می یابد. در مواردی که پماد نیتروگلیسیرین موجب سردرد می شود پماد دیلتیازم بهتر است. پماد با انگشت یا اپلیکاتور وارد می شود؛اگر با انگشت وارد شود بهتر است پماد بمدت ۳۰-۲۰ ثانیه روی اسفنکتر ماساژ داده شود. اگر از اپلیکاتور استفاده می شود دو مزیت دارد که هم پماد عمیق تر وارد شده و هم باعث باز شدن اسفنکتر مقعد می شود.
از تزریق بوتاکس نیز در درمان فيشر استفاده می شود. اما این روش دردناک است و درمان قطعی فيشر نمی باشد.
نشستن در لگن آب گرم به مدت ۵-۳ دقیقه و ۳ بار در روز به کاهش اسپاسم اسفنکتر و درد کمک می کند

جراحی اسفنکتروتومی عرضی داخلی

جراحی اسفنکتروتومی داخلی برای درمان فيشر مقعدی توسط ایزنهامر در اوائل سال ۱۹۵۰ معرفی شد.
مدیریت پزشکی
شل کننده های اسفنکتر
اسفنکتروتومی شیمیایی
هدف از انجام این کار کاهش میانگین حداکثر فشار مقعد در حال استراحت است بدون آسیب رسیدن دائمی به ماهیچه های دریچه مقعدی ( اسفنکترها ) تزریق توکسین بوتولینیوم روش درمانی مناسبی در مقایسه با جراحی اسفنکتروتومی در درمان فیشر آنال مزمن نمی‌باشد.

مقدمات لازم برای این کار شامل :

استفاده از فرمولاسیون های مختلف نیترات
از جمله پماد نیتروگلسیرین ( ان تی جی)
گریسریل تری نیترات (جی تی ان)
و ایزوزوربید دی نیترات ( آی اس دی ان)
مهار کننده های خوراکی و موضعی کلسیوم
من جمله نیفدیپین و دیلتیازم ( دی تی زد) و سم بوتولینوم (بی تی)
سم بوتولینوم یک سم تولید شده بوسیله باکتری کلستریدیوم بوتولینوم می باشد.
سم بوتولینوم میتواند به سادگی تزریق شود در بیماران سرپایی و به خوبی قابل تحمل است.
سم بوتولینوم که به صورت تجاری در دسترس قرار دارد بر اساس بررسی نتایج و کارآیی تعدادی آزمایش بلند مدت برای درمان فيشر های مقعدی تقاضا و تولید شده است .

درمان دارویی فیشر مقعد
_ برای درد خفیف، از دارو هایی مثل استامینوفن یا بی‌حس‌ کننده‌ های موضعی استفاده کنید.
_  مالیدن پماد زینک اکسید یا وازلین به ناحیه شاید باعث جلوگیری از احساس سوزش شود. _ نرم‌ کننده‌ های مدفوع نیز ممکن است به جلوگیری از بروز درد به هنگام اجابت مزاج کمک کنند.
_ امکان دارد پماد لیدوکائین توصیه شود.
ــ پماد نیتروگلیسرین برای فيشر حاد مناسب است که باعث خونرسانی به ناحیه مقعد می شود در نتیجه زخم سریع تر بهبود می یابد.
_ پسیلیوم و سلولز حاوی فیبر فراوان هستند که با جذب آب باعث نرم کردن مدفوع می شوند.
کرم‏ ها، کف‏ ها، پماد ها یا شیاف‏ ها ممکن است در کاهش درد مفید باشند و منطقه گرفتار را لغزنده کنند. خیلی از این محصولات بدون نسخه قابل دسترس هستند یا پزشک تان ممکن است داروی قوی‏ تری تجویز کند.

درمان گیاهی فیشر مقعد

مالیدن لعاب به‌دانه به پوست برای تسکین و التیام شقاق مفید است.
– برای درمان فيشر می‌توان عسل را به موضع مالیده و به صورت آرام ماساژ داد.
– قبل از اجابت مزاج و دفع مدفوع، دهانه مقعد را با روغن برگ مورد چرب کنید. این امر سبب می‌شود هنگامی که برای شستشو دست به دهانه مقعد می‌کشید زخم مقعد دچار کشش و پارگی مجدد نشود..

– بعد از ناهار و شام، ۲ قاشق غذا خوری اسفرزه را در یک لیوان آب شیرین شده ریخته و بعد از لعاب دادن، آن را میل کرده و حتما بعد آن یک لیوان پر از آب بنوشید.
– بعد از غذا، یک قاشق سبوس گندم را با یک قاشق جوانه گندم مخلوط کرده و در یک کاسه ماست ریخته و میل کنید و حتما بعد از آن یک لیوان آب بنوشید.
– هندوانه و انگور و سبزیجات و گلابی و پرتقال زیاد مصرف کنید.
– به هیچ وجه موز و کیوی و سیب مصرف نکنید.

 روش درمان فیشر حاد

برای درمان فيشر حاد چند روش وجود درد که بطور هم زمان استفاده می شوند و تا تاثیر کامل، به حدود ده روز زمان نیاز است .
الف) استفاده از موادی که حجم مدفوع را زیاد می کنند و باعث نرم شدن مدفوع می شوند :

با رعایت رژیم غذایی حاوی مواد غذایی فیبردار مانند کلم ، کاهو ، خیار، سیب همراه پوست آن ، میوه جات ، خاکشیر محلول در آب ، اسفرزه محلول در آب ، انجیر خشک که آب انداخته شده است و یا دارو هایی مثل پسیلیوم ، شربت لاکتولوز یا شربت منیزیم می توان به این هدف دست یافت.
ب) نشستن در لگن آب گرم حاوی چند قطره بتادین روزانه سه تا پنج مرتبه و هر بار به مدت حدود بیست دقیقه.
پ) استفاده از دارو های کاهش دهنده درد که شامل پماد بی حسی لیدوکائین بطور موضعی یا دارو های مسکن خوراکی است
ت) استفاده از دارو هایی که باعث افزایش خون رسانی به این ناحیه می شوند مانند پماد نیترو گلیسیرین. این پماد با اتساع عروق خونی ناحیه مقعد باعث افزایش خون رسانی به آن می شود و در نتیجه به ترمیم زخم سرعت می بخشد. البته استفاده از این دارو در بعضی افراد باعث سوزش در محل استفاده یا سر درد می گردد. روش استفاده از آن بطور موضعی روی زخم مقعد دو الی سه مرتبه در روز است .
درمان های فوق تقریبا” همیشه باعث بهبود فیشر حاد می شوند ولی در فیشر مزمن فقط در نیمی ا ز موارد باعث رفع علائم می شود و بقیه افراد نیاز به جراحی دارند.

درمان فیشر مزمن 

انواع  فيشر مزمن که به به درمان دارویی جواب ندهند باید تحت جراحی قرار گیرند . روش جراحی به این صورت است که قسمتی از عضله داخلی مقعد که دچار انقباض شده است برش زده می شود. این امر باعث می گردد که انقباض رفع شود و درد بیمار از بین برود . پس از رفع درد ، زخم مقعد تدریجا” بهبود خواهد یافت. پس از عمل درد مربوط به فيشر مزمن از بین می رود ولی درد مربوط به برش و انجام جراحی تا چند روز تداوم دارد که با مسکن قابل کنترل است و مشکلی برای بیمار ایجاد نمی کند.
اگر که فيشر مزمن در نواحی غیر از خط وسط دیده شود می تواند نشانه بیماری های دیگری همچون کرون - ایدز – سیفلیس – سل و یا لوسمی باشد.

فیشر مقعد در بچه ها 

بیماری‌های مقعد در بچه ها به دو گروه اکتسابی و مادرزادی تقسیم می‌شوند که در بیماری‌های مادرزادی مقعد بسته می‌شود اما با اینکه یک مورد در هر سه هزار نوزاد دیده می‌شود، این بیماری جزء شایع‌ترین بیماری‌های مقعد نوزادان محسوب می‌شود.
فيشر در بچه ها با دارو درمان پذیر است در بیماری‌های اکتسابی نیز فيشر یا زخم مقعد از دیگر اختلالات شایع اکتسابی است.
نکته مهم در بیماری فيشر ، زخم موجود در قسمت خلفی انتهای روده (رکتوم) است که علامت شایع آن در هنگام اجابت مزاج و خونریزی است. که این علامت ممکن است با نشانه‌های دیگر بیماری‌ها اشتباه شوند که روشن بودن خون و اختلاط آن با مدفوع نشانه مهم از این بیماری است. فيشر می‌تواند عوارضی به دنبال داشته باشد که این عوارض خود منجر به بیماری دیگر در فرد می‌شود، یبوست از جمله این عوارض است و به این دلیل که بچه ها برای جلوگیری از درد و خونریزی هنگام دفع به صورت ارادی مدفوع را نگه می‌دارد و از دفع آن خودداری می‌کند باعث انباشته شدن مدفوع و جذب آب آن و سفت‌تر شدن و در نتیجه دفع بعدی دردناک تر و خونریزی در آن بیشتر می‌شود که در این موارد در بررسی علل یبوست کودک، حتما باید مقعد وی مورد معاینه قرار گیرد. فيشر اغلب در بچه ها با دارو درمان پذیر است و در موارد کمی نیاز به جراحی پیدا می‌کند که داروهای تجویزی نیز اغلب داروهای بی حس کننده مانند لیدوکائین و یک آنتی بیوتیک است ضمن اینکه قرار گرفتن برای دو تا سه بار در آب گرم به بهبود زخم کمک می‌کند اما درمان اساسی آن توجه و درمان یبوست است که مصرف غذاهای فیبردار می‌تواند کمک شایانی در این امر کند. فيشر یا زخم مقعد از بیماریهای اکتسابی مقعد است، یبوست مهمترین علل ایجاد فيشر محسوب می شود. علت واقعی ابتلا به فیشر آنال بطور کامل شناخته نشده و ممکن است این علت در بزرگسالان با بچه ها متفاوت باشد. در بچه ها معمولا به دلیل یبوست همراه با درد موقع دفع مدفوع دیده می شود. در هر صورت وجود فیشر سبب امتناع بچه ها از دفع می شود که خود آن یبوست ثانویه ایجاد کرده، باعث دفع مدفوع سفت با کالیبر (قطر) بیشتر شده و از ترمیم زخم یا ترک مقعد جلوگیری می کند. ترس و تجربه  دفع دردناک نیز سبب تشدید چرخه زخم و یبوست می شود.


فیشر در بچه ها,درمان فیشر در بچه ها ,فیشر,درمان جراحی فیشردر کودکان,درمان قطعی فیشربچه ها

درمان جراحی فیشر در بچه ها

درمان جراحی شامل برداشتن زخم فیشر، دیلاتاسیون (متسع کردن ناحیه) در زیر بیهوشی و اسفنکتروتومی داخلی (بریدن اسفنکتر داخلی) است. اسفنکتروتومی داخلی به نظر می رسد که موثرترین روش درمان جراحی باشد. برداشتن زخم فیشر همراه با تجویز ملین، 80 درصد شانس بهبودی دارد. دیلاتاسیون یا اتساع آنال به دلیل عدم امکان ارزیابی میزان آسیب اسفنکتر توصیه نمی شود. در هر صورت درمان فیشر مزمن در صورت مقاوم بودن به روش های درمانی و تزریق سم بوتولینیوم، جراحی است. عمل جراحی توصیه شده در این بیماران اسفنکتروتومی داخلی و کناری آنال همراه با بیوپسی برای رد یا تایید بیماری کرون است.

درمان و جراحی فیشر

در مواردی که فيشر به درمان دارویی جواب ندهد یا بعد از درمان مجددا عود کند توصیه به عمل جراحی بخصوص جراحی فيشر با لیزر می شود.

عمل جراحی فیشر

عمل ترجیحی، قطع نسبی اسفنکتر داخلی می باشد که در نتیجه آن فشار استراحت اسفنکتر کاهش یافته و زخم ترمیم می شود. در ۸٪ موارد بعد از این عمل بی اختیاری در دفع گاز یا مدفوع پیش می آید که این درصد در افرادی که به روش های دیگر مثلا دارو درمان می شوند مشابه است.

لیزر فیشر مقعد _کاربرد لیزر در درمان فیشر

در فيشر حاد می توان از لیزر های کم توان برای درمان استفاده کرد. لیزر هفته ای ۳-۲ جلسه و کلا تا ۱۲ جلسه می تواند ادامه یابد. در این روش لیزر به ترمیم زخم و کاهش درد کمک می کند.
در فيشر مزمن که به درمان های محافظه کارانه جواب نداده است می توان از لیزر های پر توان استفاده کرد. با این نوع لیزر زخم فيشر و زایده پوستی آن برداشته شده و عمل اسفنکتروتومی انجام می شود.

مقایسه جراحی فیشر با لیزر و کوتر

لیزر هنگام عمل به بافت اطراف صدمه نمی زند و مانند کوتر باعث نکروز نمی شود همچنین مانند کوتر تماس مستقیم با نسج را ندارد و عروق را مانند کوتر نمی سوزاند به همین علت درد بعد از عمل کاهش داشته و به اسفنکتر مقعد آسیبی وارد نمی شود. این مزیت لیزر باعث کاهش عارضه بی اختیاری مقعد می شود. لیزر دوره نقاهت کوتاه و کوتر دوره نقاهت طولانی و دردناکی دارد البته درد بعد از جراحی فيشر با لیزر بسیار خفیف است و با مسکن ساده قابل کنترل است

 فواید لیزر در درمان فيشر و چرا استفاده از لیزر  به جراحی باز فيشر ارجح است

لیزر در هنگام برش و برداشتن تگ پوستی انتهای عصب بریده شده را ترمیم می کند و در نتیجه بیمار بعد از عمل درد نداشته یا درد بسیار کمی دارد.
لیزر عروق کوچک بریده شده در هنگام عمل فيشر را ترمیم می کند و در نتیجه خون ریزی هنگام عمل کاهش می یابد.
عمل لیزر فيشر بطور سرپایی و بدون بیهوشی قابل انجام است.
بیمار فقط شب اول استراحت می کند و نیاز به استراحت بیش تر ندارد.
بیمار بازگشت سریع تر به محیط کار و زندگی طبیعی خود را دارد.
با این نوع لیزر می توان تمام انواع هموروئید،
فيشر و فیستول را همزمان درمان نمود.
لیزر محیط عمل را استریل کرده و باعث کاهش عفونت محل عمل می شود. قابل ذکر است به همین علت انتقال بیماری های ویروسی از جمله هپاتیت و ایدز به صفر می رسد.
لیزر هنگام عمل به بافت اطراف صدمه نمی زند و مانند کوتر باعث نکروز نمی شود به همین علت درد بعد از عمل کاهش داشته و به اسفنکتر مقعد آسیبی وارد نمی شود. این مزیت لیزر باعث کاهش عارضه بی اختیاری مقعد می شود. در صورتی که شخص مبتلا به همورویید نیز باشد این امکان وجود دارد که فيشر و همورویید همزمان جراحی شود.

چرا زخم فیشر به راحتی ترمیم نمی شود ؟

کانال مقعد همیشه مملو از میکروب های مختلف بوده و مستعد عفونت است که همین میکروب ها باعث می شود زخم فیشر به راحتی ترمیم نشود همچنین  عبور مدفوع سخت در طی عمل دفع از ترمیم زخم جلوگیری می کند .

مراقبت های بعد از عمل فیشر

شما ممکن است درد خفیفی تا یک هفته بعد از جراحی فيشر تجربه کنید. اگر درد داشته باشید ممکن است از عبور مدفوع جلوگیری کنید که منجر به یبوست شدید تر می شود. نرم نگه داشتن مدفوع به حرکت راحت تر مدفوع در دستگاه گوارش کمک می کند. همچنین برخی از مسکن ها نیز ممکن است یبوست را تشدید کنند. دکتر شما نیز ممکن است مسهل و یا نرم کننده های مدفوع بعد از عمل جراحی فیشر  تجویز کند.
پس از یک رژیم غذایی پرفیبر مدفوع را ججیم و جذب آب به مدفوع را توسط روده افزایش می دهد. غذاهای با فیبر بالا مانند میوه ها و سبزیجات و هم چنین غلات کامل است. برای جلوگیری از یبوست خوردن چهار وعده میوه و سبزی در روز و چهار پیمانه غلات و سایر غلات سبوس دار پیشنهاد می شود. گذاشتن ماسک میوه و سبزی برای بدن فیبر اضافی فراهم می کند. فیبر گندم و جو نسبت به میوه جات برای جلوگیری از یبوست موثرتر است میوه ها و سبزیجات با پوست فیبر بیش تری را برای بدن فراهم می کنند. در صورتی که خانم هستید، روزانه حداقل 20 گرم فیبر و اگر آقا هستید روزانه حداقل 30 تا 35 گرم فیبر مصرف کنید.

عوارض عمل جراحی فيشر

انجام جراحی در بعضی افراد باعث بی اختیاری مختصری در دفع گاز می شود که تدریجا پس از چند ماه مرتفع خواهد شد. در بعضی افراد خون ریزی تداوم خواهد داشت که پس از دو هفته رفع می شود و بعضی افراد پس از عمل احتباس ادرار پیدا می کنند که پس از 24 ساعت رفع می شود.

برای اطلاعات بیشتر می توانید به سایت تخصصی shaghagh.ir مراجعه فرمایید
مطالب مرتبط خواندنی :

تشخیص شقاق
لیزر شقاق
تشخیص هموروئید
لیزر هموروئید
درمان کیست مویی پائين کمر
درمان فیستول مقعد و آبسه مقعدی
درمان زگیل تناسلی

هزینه درمان فیشر
قیمت لیزر فیشر


برای دریافت دارو و ویزیت اولیه بیمار یک بار هزینه ویزیت متخصص جراحی را پرداخت می کند و در صورتی که نیاز به جراحی با لیزر و یا لیزر درمانی فیشر داشته باشد از ۱ میلیون تومان به بالا هزینه درمان با لیزر می شود.

بهترین دکتر فیشر _ بهترین درمان فیشر

لطفا برای دریافت اطلاعات بیشتر و انتخاب بهترین و جدیدترین روش درمان فیشر و هزینه های مربوط به درمان فیشر با مطب خانم دکتر سعادتی تماس بگیرید

درمان قطعی فیشر؛آنال فیشر؛دکتر خانم فیشر؛فیشر حاد؛هزینه درمان شقاق؛فیشر در بچه ها؛فیشر مزمن؛بهترین دکتر فیشر؛عمل فیشر؛بهترین دکتر فیشر؛بهترین درمان فیشر؛هزینه درمان فیشر؛جراحی فیشر؛عمل جراحی فیشر؛فیشر؛تشخیص فیشر ؛فیشر مقعد
درمان قطعی فیشر؛آنال فیشر؛دکتر خانم فیشر؛فیشر حاد؛هزینه درمان شقاق؛فیشر در بچه ها؛فیشر مزمن؛بهترین دکتر فیشر؛عمل فیشر؛بهترین دکتر فیشر؛بهترین درمان فیشر؛هزینه درمان فیشر؛جراحی فیشر؛عمل جراحی فیشر؛فیشر؛تشخیص فیشر ؛فیشر مقعد

درمان قطعی فیشر؛آنال فیشر؛دکتر خانم فیشر؛فیشر حاد؛هزینه درمان شقاق؛فیشر در بچه ها؛فیشر مزمن؛بهترین دکتر فیشر؛عمل فیشر؛بهترین دکتر فیشر؛بهترین درمان فیشر؛هزینه درمان فیشر؛جراحی فیشر؛عمل جراحی فیشر؛فیشر؛تشخیص فیشر ؛فیشر مقعد
درمان قطعی فیشر؛آنال فیشر؛دکتر خانم فیشر؛فیشر حاد؛هزینه درمان شقاق؛فیشر در بچه ها؛فیشر مزمن؛بهترین دکتر فیشر؛عمل فیشر؛بهترین دکتر فیشر؛بهترین درمان فیشر؛هزینه درمان فیشر؛جراحی فیشر؛عمل جراحی فیشر؛فیشر؛تشخیص فیشر ؛فیشر مقعد
درمان قطعی فیشر؛آنال فیشر؛دکتر خانم فیشر؛فیشر حاد؛هزینه درمان شقاق؛فیشر در بچه ها؛فیشر مزمن؛بهترین دکتر فیشر؛عمل فیشر؛بهترین دکتر فیشر؛بهترین درمان فیشر؛هزینه درمان فیشر؛جراحی فیشر؛عمل جراحی فیشر؛فیشر؛تشخیص فیشر ؛فیشر مقعد

 

تاریخ نشر خبر: ۲۵ اسفند، ۱۳۹۵
۰۳:۱۲ - ۹۹/۰۴/۲۳
  ۱۰:۰۳ - ۹۷/۰۱/۲۳ نادررستمی

  سلام خانم دکتر من 44 سال سن دارم نذدیک 4 ساله شقاق دارم هربارم میرم دکتر پماد انتی همورویید میدن بهم یه مدته دوباره خونریزی دارم من چکار کنم لطفا شما راهنمایی کنید اگه میشه بیام خدمت خودتون باتشکر ضمن من سنندجم منتظر جواب شما هستم ......ممنونم

  پاسخ مدیریت :

  سلام. لیزر درمان قطعی می باشد. با شماره 22761600 تماس بگیرید. بعد از عمل به دستورات بعد عمل حتما توجه کنید .رفع یبوست. جلوگیری از نشستن طولانی .مصرف آب 8 لیوان .مصرف سبزیجات و غذای پر فیبر باعث می شود که به شقاق دچار نشوید. دکتر زهرا سعادتی

  ۰۷:۱۸ - ۹۷/۰۷/۱۱ شهاب

  با سلام، نزديك به ٢ هفته است كه جراحي فيشر انجام داده ام ، و از ٢ الي ٣ روز پيش بعد از اجابت مزاج دوباره احساس سوزش و خارش شديد دارم و فكر مي كنم كه دوباره فيشر دارم. لطفا راهنماييم كنيد كه چطور از شر اين موضوع راحت بشم. ممنون

  پاسخ مدیریت :

  سلام. در مورد علائم بعد از جراحی شقاق پزشک متخصص خودتان می توانند نظر دهند اما در مورد درمان قطعی شقاق پیشنهاد می کنم به یک پزشک متخصص جراحی با تجربه که با لیزر جراحی می کند مراجعه کنید

  ۱۶:۴۸ - ۹۷/۰۸/۲۶ Arezu

  با سلام.دختری 23 ساله هستم.2سال پیش عمل فیشر انجام دادم.تا 1سال پیش مشکلی نداشتم ولی تقریبا 9ماهه دوباره مثل اول دردو خونریزی وسوزش شدید دارم ب طوری ک حتی چند ساعت بعداز دسشویی نمیتونم بشینم و خیلی درد دارم.چون 1بارعمل کردموخوب نشدم دیگه ب عمل کردن فکر نمیکنم.احساس میکنم هیچوقت خوب نمیشم واین خیلی نگرانم میکنه .میتونم بدون عمل مشکلمو حل کنم؟

  پاسخ مدیریت :

  سلام شما باید ویزیت شوید در نظر داشته باشید اگر درمان شقاق را به موقع و به جا انجام دهید مسلما بهبود می یابید به علاوه همیشه باید مراقب سبک زندگی و تغذیه خود باشید تا به انواع بیماری دچار نشوید. توصیه می کنم برای بررسی هرچه سریعتر وضعیت به یک متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید

  ۱۵:۲۴ - ۹۸/۰۶/۰۶ زهره شریفی

  سلام خانوم دکتر پسر۲سالم دچار شقاق شده اول که بردمش دکتر تشخیص ندادن اما الان زخمش مشخص تر شده من باید چیکارکنم بچه ۲ساله که تحمل انقد دردرونداره خواهش میکنم راهنماییم کنین

  پاسخ مدیریت :

  سلام به یک متخصص اطفال مجرب مراجعه کنید تا برای ایشان دارو تجویز کنند. وضعیت اجابت مزاج کودک خود را به دقت کنترل کنید و مراقب باشید بدن کودک دچار کم آبی نوشد

  ۲۳:۴۴ - ۹۸/۰۸/۰۸ مصطفی

  با سلام و شب خوش خانم دکتر بنده ده سال است که داروی سولفاسالازین میخورم ( هر دوازده ساعت ۲ عدد ) و گاهی هم قرص ایندومتاسین ۷۵ میلی گرمی، بطور تناوبی در سال دو الی سه مرتبه دچار آبسه مقعدی چرکین و ترشح دار میشم که خود بخود خوب میشه / اما اینبار مدت این ضایعه بیشتر شده و یکماه است که با پماد آنتی هموروئید از شدت درد و زخم کم شده ولی بر طرف نمیشه / داروی دیگر متفورمین ( روزی دو گرم برای کاهش و کنترل وزن ) هست که البته دیابت ندارم. / لطفا راهنمایی کنید ... متشکرم

  پاسخ مدیریت :

  سلام آبسه مقعدی تنها با تخلیه و درناژ به همراه مصرف آنتی بیوتیک تحت نظر متخصص جراحی و لیزر درمان می شود. روش های دیگر درمان قطعی نیست و منجر به عود آبسه مقعدی می شود. حتما به یک متخصص جراحی و لیزر با تجربه مراجعه کنید

  ۲۳:۵۸ - ۹۸/۰۹/۱۵ گلی

  سلام خانم دکتر خوب هستی من هشت ساله بعد زایمان دچاره این مشکل شدم ودوبار عمل جراحی کردم ولیزرم کردم هیچ راهی ندارم خیلی سختی میکشم تنگی مقعده دارم و هیچ امیدی هم ندارم درست بشم خاهش میکنم یه راهنمای بکن که از این دردهولناک خلاس بشم

  پاسخ مدیریت :

  سلام شما باید توسط یک متخصص جراحی و لیزر با تجربه و ماهر ویزیت شوید

  ۲۲:۵۴ - ۹۸/۱۰/۰۷ یاسمن انصاری

  سلام.شما برای فیشر.عمل فیشرکتومی رو انجام میدید یا اسفنکنتروتومی؟من گاهی بی اختیاری گاز دارم میترسم اسفکتروتومی بکنم بدتر شه.فیشرکتومی متفاوته عملش؟شما توصیه میکنید؟

  پاسخ مدیریت :

  سلام باید قبل از انجام هرگونه عملی مانوکتری مقعد انجام دهید.

  ۲۳:۱۱ - ۹۸/۱۰/۲۳ احسان

  سلام خانم دکتر برای اقایون هم درمان میکنید من رفتم دکتر گفتن باید عمل بشید

  پاسخ مدیریت :

  سلام بله برای پزشکان جنسیت و ملیت و غیره تفاوتی ندارد و همه بیماران پذیرش می شوند.

  ۱۶:۴۲ - ۹۸/۱۱/۰۸ R, jorjani

  سلام خانم دکتر، من خانمی ۳۰ ساله هستم ۵سال پیش دچار شقاق شدم ودرمان شد الان نزدیک۲هفته هست دوباره شروع شد ی هفته آنتی فیشر زدم الانم ام جی شروع کردم ولی متاسفانه بعد از اجابت خونریزی پیدا میکنم، ممنون میشم راهنمایی کنین

  پاسخ مدیریت :

  سلام مصرف آنتی فیشر بدون مشورت پزشک ممکن است عوارضی مثل تشدید خونریزی را ایجاد کند. حتما یبوست را کنترل کنید و حتما برای گرفتن داروی مناسب به متخصص مراجعه کنید.

  ۱۸:۵۷ - ۹۹/۰۱/۰۲ علی رحمانی

  سلام خانم دکتر دخترمن کلاس اوله وقتی میره دستشویی بعضی وقتا خون روشن همراه مدفوعش میاد نزدیک ۹ماهه پودر پیدرولاکس بهش میدم روزی یک قاشق خیلی نگرانم چرا خوب نمیشه باید چکار کنم ایا عمل فیشر عمل سختیه واسه کودکان ممکنه وقتی بزرگتر بشه خودش خوب بشه

  پاسخ مدیریت :

  اگر به موقع به یک متخصص جراحی مراجعه کنید می توانید داروی مناسب دریافت کنید. با مطب تماس بگیرید و یک وقت ویزیت غیر حضوری هماهنگ کنید.

  ۱۳:۰۰ - ۹۹/۰۱/۰۶ مریم عیسوند رجبی

  سلام خانم دکتر من ۳۹سال سن دارم ۹سال پیش بواسیر داشتم عمل کردم ولی دردداشتم وهمیشه دارواستفاده می کردم الان ۶ماه دوباره دردام زیاد شده خونریزی شدید گرفتم چیکار کنم راهنمایی کنید لطفا. لیزرکنم خوب میشم اگه بیام خدمت خودتون ممنونم منتظر جوابتون هستم

  پاسخ مدیریت :

  سلام لطفا با مطب تماس بگیرید و یک وقت ویزیت غیر حضوری بگیرید. بعد از معاینه می توان نظر داد. در اکثر مواقع لیزر هموروئید با لیزر پرتوان بهترین و کارآمدترین روش درمان هموروئید محسوب می شود.

  ۰۱:۱۰ - ۹۹/۰۳/۱۹ مجتبی ظرافی

  سلام شما طرف قرار داد بیمه تامین اجتماعی و تکمیلی هستید? ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ مدیریت :

  سلام خیر متاسفانه زیرا بیمه ها هزینه لیزر را تقبل نمی کنند و به عنوان جراحی زیبایی در نظر گرفته می شود. کلیه جراحی های ما هم با لیزر انجام می شود.

  ۲۳:۰۶ - ۹۹/۰۴/۱۰ فاطمه

  سلام خانم دکتر حدود ۴ماه پیش متوجه شدم که فیشر دارم رفتم دکتر عمومی بهگ پماد انتی فیشر داد از اون موقع استفاده میکردم بعد از ی مدت فکر کردم بهتر شده و پمادُ دیگه استفاده نکردم ولی بعدش فهمیدم هنوز خوب نشده دوباره شروع به استفاده ی همون پماد کردم ولی مرتب نمیزدم الان ۲ یا ۳ روزه که نزدم و موقع اجابت مزاج خون هم بود الان باید چکار کنم؟! لطفن میشه کمک کنید

  پاسخ مدیریت :

  سلام شما باید دوره درمان را تکمیل می کردید. دوباره به متخصص جراحی خود مراجعه کنید تا در صورت نیاز داروی شما را تغییر دهند.