به وب سایت رسمی دکتر زهرا سعادتی خوش آمدید...

مطالب و مقالات / جراحی کوچک کردن شکم

news photo

جراحی کوچک کردن شکم

جراحی کوچک کردن شکم

یکی از شایع ترین شکایات مراجعین در جراحی های زیبایی مشکلات مربوط به ناحیه شکم  و پهلو ها است که این افراد از برجستگی و چاقی بیش از حد این ناحیه ، شلی و افتادگی پوست شکم و یا وجود ترک های فراوان در پوست شکم خود رنج می برند . برای این افراد پیدا کردن لباس مناسب سخت و پوشیدن بسیاری از لباس ها غیر ممکن است . در بسیاری از موارد انجام حرکات ورزشی دشوار می شود و گاهی فرد دچار کمر درد و عفونت های پوستی زیر چین شکم می شود.

افرادی که به دلیل چاقی احشائی یا چاقی درون‌ شکمی مراجعه می‌کنند

جدار شکم در اکثر موارد شل بوده و احشاء شکمی همگی به بیرون برجسته شده‌اند. این افراد از بزرگی و چربی زیاد احشاء داخلی شکمی اطلاع ندارد و تمام آن را به چاقی و چربی موضعی شکم نسبت می‌دهد. وقتی به این بیمار گفته می‌شود که جدار شکم‌شان را سفت کنند با این کار اندازه شکم تغییر واضحی نمی‌کند چرا که به دلیل فشار بالای احشاء داخل شکمی امکان سفت کردن جدار شکم وجود ندارد. این دسته از افراد باید در اسرع وقت توسط متخصص گوارش و یا تغذیه ویزیت شوند و درمان چاقی داخل شکمی و اصلاح وضعیت نفخ گوارشی در آنها انجام شوند و بعد از بهبود وضعیت فوق در صورتی‌ که چاقی موضعی در شکم و پهلوها و یا شلی جدار شکم وجود داشت نسبت به اصلاح آن اقدام کنند. افرادی که جدار شکم شل و آویزان دارند بهترین انتخاب برای عمل جراحی زیبایی شکم هستند. افتادگی جدار شکم بعد از زایمان یا کاهش وزن دیده می شود

چه کسانی نباید عمل زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی انجام دهند؟

زنانی که قصد بارداری دارند عمل تامی تاک باید بعد از کاهش وزن انجام شود نه اینکه راهی برای کاهش وزن باشد.

مواردی که در منزل باید آماده کنید:

پک یخ آماده داشته باشید
لباس گشاد و راحت داشته باشید که به راحتی تن کرده یا از تن در بیاورید
هنگام ترخیص تا منزل نمی توانید رانندگی کنید و فرد دیگری باید این کار را انجام دهد
حداقل شب اول باید شخص دیگری در منزل مراقب شما باشد

چه کسانی مناسب جراحی  شکم نیستند:

۱- خانم هایی که قصد بارداری مجدد دارند.

۲- افرادی که هنوز قصد کاهش وزن دارند .

روش های جراحی  شکم:

 ۱- جراحی شکم به تنهایی

۲- جراحی شکم همراه با لیپوساکشن و یا لیزر لیپولیز

۳- لیپوساکشن یا لیزر لیپولیز به تنهایی ابدومینوپلاستی-جراحی  شکم
در عمل جراحی  شکم برشی در قسمت تحتانی شکم (مثل برش سزارین ولی طویل تر از آن) روی پوست شکم داده می شود و تمام پوست و چربی جدار شکم در پایین ناف برداشته شده و ناف طبیعی بیمار حفظ می شود تا بعدا از سوراخ جدیدی در پوست خارج شود سپس پوست باقی مانده شکم در بالا تر از ناف تا حدودی از عضلات جدار شکم جدا می شود تا اجازه دهد که پوست باقی مانده را بتوانیم به اندازه کافی بکشیم تا بتوانیم آن را به لبه پایینی برش شکم متصل کنیم  .در طی این عمل چنان چه عضلات جدار شکم بخصوص در خط وسط  در بالا و پایین ناف شل شده باشد (این وضعیت بیش تر در خانم هایی شایع است یک یا چند بار حاملگی داشته اند) ترمیم می شود تا هم برآمدگی جدار شکم کم شده و شکم صاف تر شود و هم خط کمر باریک تر شود. باید توجه داشت که بزرگی و بر آمدگی شکم فقط بعلت شل بودن جدار شکم نیست و تجمع زیاد چربی در داخل شکم در اطراف احشاء شکمی در افراد چاق (که تنها راه درمان آن کاهش وزن است) و تجمع چربی زیر پوست شکم در این افراد از علل دیگر آن  می باشد.. با لیپوساکشن هم فقط می توان چربی زیر پوستی را کم کرد و با توجه به این که با لیپوساکشن در حین عمل فقط چند لیتر (حداکثر ۶-۴) می توان چربی خارج کرد پس اگر افراد انتظار بالایی از نتیجه این عمل دارند و می خواهند شکم آن ها کاملا صاف  و گود شود باید با کاهش وزن به وزن طبیعی نزدیک تر شوند و چربی داخل شکم و زیر پوستی را به حداقل برسانند . در این عمل تماما از بخیه های قابل جذب استفاده شده و به طریق پلاستیک دوخته می شود . با تکنیک های خاصی ناف به محل جدیدش دوخته می شود بطوری که بعد از عمل اندازه آن طبیعی شده کمی در گودی قرار می گیرد ومحل بخیه ها مشخص نمی شود و شکل کاملا جذابی پیدا می کند. طول برش جراحی زیبایی شکم بسته به فرم افتادگی و مقدار پوست اضافه در ناحیه شکم و پهلو برای هر فردی فرق می کند. جهت تعیین طول تقریبی برش می توانید در حالت نشسته کمی به جلو خم شوید خطی که در چین زیر شکم تشکیل  می شود تقریبا معادل با طول برش خواهد شد. خط برش جراحی کاملا توسط لباس زیر پوشیده و پنهان خواهد شد
بيماراني كه شكم خيلي برجسته دارند ممكن است به يك عمل مجدد كه شامل ساكشن شكم ميشود نياز پيدا كنند
كمر پرچربي بايد ساكشن بيشتر 
شود
عكسهاي قبل از عمل شكم ٨ عكس از گردن تا زانو و با بازوي بالا و پايين گرفته مي شود

جراحی شکم همراه با لیپوساکشن یا ليپوآبدومينوپلاستي چگونه انجام مي شود ؟

اين روش ترکيبي از ليپوساکشن و جراحی شکم است که در يک جلسه انجام مي شود. در ليپو آبدومينوپلاستي ابتدا ليپوساکشن کل شکم انجام مي شود. اين کار باعث شل شدن پوست مي شود. سپس برش پوستي مانند آبدومينوپلاستي داده مي شود ولي آزاد سازي فلپ به طور کامل انجام نشده و تا ناف و دور آن انجام مي شود.
سپس آزاد سازي فلپ در بالاي ناف به صورت محدود با زدن تونل به عرض حدود 4سانتي متر تا قسمت تحتاني استخوان جناغ انجام مي شود، در نتيجه بيشتر عروق خوني ، لنفاتيک و اعصاب حفظ مي شوند . حدود 80 درصد خون رساني ديواره شکم از طريق عروق خوني پر فوران صورت مي گيرد که در اين روش اکثر آن ها حفظ مي شوند در صورت لزوم عضلات شکم در خط وسط در بالا و پايين ناف دوخته مي شوند (پليسه مي شوند ) در اثر ليپوساکشن فلپ پوستي بسيار انعطاف پذير مي شود و به آساني به سمت پايين کشيده مي شود و قسمت اضافي پوست برداشته و پوست دوخته مي شود و در نهايت محل ناف مشخص و بعد از دادن برش روي آن ،ناف بيرون آورده شده و بازسازي آن انجام مي شود.

در چه بیماراني مي توان جراحی شکم و لیپوساکشن را انجام داد؟

در اکثر بيماراني که کانديد عمل جراحی شکم می باشند، مي توان ليپو آبدومينوپلاستي را انجام داد.

 آيا مي توان جراحی  شکم را با ليپوساکشن ساير قسمت ها در يک جلسه انجام داد؟

بله، مي توان ليپوساکشن پشت يا کمر را همراه با ليپو آبدومينوپلاستي در يک جلسه انجام داد .

مزاياي روش جراحی شکم همراه با ساکشن کدام است؟

مزاياي اين روش عبارتند از
1 - خون ريزي کم تر.
2 - به خاطر انجام ليپوساکشن شکل شکم بهتر مي شود و نماي نيم رخ بيمار طبيعي تر است.
3 - بيش تر شريان هاي تغذيه کننده مهم ،لنفاتيک و اعصاب جدار شکم حفظ مي شوند.
4 - حس ناحيه بالاي عانه و قمست تحتاني شکم بهتر حفظ مي شود و درد بعد از عمل کم تر است.
5- ميزان عوارض بعد از عمل جراحی شکم (هماتوم، سروما، نکروز و باز شدن زخم) در اين روش کم تر است.
6- سير بهبودي بعد از عمل سريع است و نيز ترخيص بيمار زودتر انجام مي شود.
7- اندازه برش در اين روش کوتاه تر است و احتمال اضافه آمدن پوست در گوشه هاي برش (Dogears)در اين روش بسيار کم است

8- ميزان ايمني اين روش (در مقايسه با روش کلاسيک )براي افراد سيگاري بيش تر است

-ابدومینو پلاستی دور تا دور - جراحی دور تا دور شکم

این عمل یک عمل جراحی وسیع شکم به همراه لیفت باسن است.اسکار این عمل دور تا دور بدن بوده و به آن لیفت بدن گفته می شود. این عمل برای بیمارانی  که کاهش وزن زیاد دارند مناسب است.

 حداکثر کاهش وزن با عمل جراحی شکم  چقدر است ؟ و آیا عمل جراحی شکم روشی برای کاهش وزن محسوب می‌شود؟ 

بسیار مهم است که بدانیم عمل جراحی  زیبایی شکم  و لیپو ابدومینوپلاستی هیچ‌ کدام برای کاهش وزن انجام نمی‌شوند و این عمل‌ ها تنها برای کاهش سایز و تناسب اندام هستند. حداکثر وزنی که بیمار از دست می‌دهد بین سه  تا چهار کیلوگرم است.

امادگی های قبل از عمل

انجام ازمایشات لازم مانند CBC-FBS-BUN-CR-U A-HBSAG -HBSAB-HCVAB-HIV TEST
مشاوره قلب برای افراد بالای ۴۰ سال؛ سونوگرافی جدار و یا داخل شکم در صورت شک به ضایعه؛ افراد سیگاری باید یک ماه قبل از عمل سیگار را ترک کنند و تا دو هفته بعد از عمل سیگار نکشند.
رژیم شدید قبل از عمل نگیرید و غذای متعادل و کامل بخورید زیرا رژیم غذایی سالم به ترمیم بهتر محل عمل شما کمک می کند.
هر چیزی استفاده می کنید از جمله دارو های شیمیایی یا گیاهی را به دکتر خودتان اطلاع بدهید.

لیپوساکشن یا لیزر لیپولیز

به تنهایی در زنان و مردانی که افتادگی و شلی پوست شکم ندارند نیازی به عمل جراحی نیست. معمولا خانم هایی که بارداری و زایمان نداشته اند پوست  سفتی دارند و چاقی شکم با لیزر یا لیپوساکشن به تنهایی اصلاح می شود.

نواحی که معمولا لیزر لیپولیز می شود

لیزر لیپولیز ران

لیزر لیپولیز ران و باسن

لیزر لیپولیز شکم و پهلو

لیزر لیپولیز صورت

لیزر لیپولیز بازو

لیزر لیپولیز ژنیکوماستی، کوچک کردن سینه مردان

لیزر لیپولیز ساق پا

ليزر ليپوليز سينه

لیزر لیپولیز غبغب

عوارض عمل جراحی  شکم خطرات عمل زیبایی شکم شامل:

لخته شدن خون؛ ترومبوز؛ عوارض قلبی و ریوی؛ عفونت لخته شدن خون و عفونت از عوارض خیلی نادر ولی جدی هستند. عفونت با انتی بیوتیک و درناژ درمان می شود. بیش ترین عارضه ای که بیمار را نگران می کند اسکار برش جراحی می باشد که اگر دستورات پزشک مربوطه رعایت شود به حداقل می رسد. گاهی پوست  جدار شکم بدنبال جراحی دچار بی حسی می شود که ممکن است تا چند ماه ادامه پیدا کند. یکی از شایع ترین عوارض تورم محل عمل است که مهم نبوده و بهبود می یابد. گاهی در زیر پوست مایع سروما جمع می شود که اکثرا خود بخود بهبود یافته و در غیر این صورت نیاز است با سرنگ تخلیه شود.

دستورات بعد از عمل جراحی شکم و پهلو :

 بیمار باید حداقل ۲۴ ساعت در مرکزی که عمل شده بستری باشد. روز بعد می تواند مرخص شود. بیمار بهتر است بمدت یک هفته چه در حالت ایستاده یا درحالت خوابیده از ناحیه لگن کمی خم و زاویه دار باشد تا محل بخیه ها تحت کشش نباشد. بعد از عمل تا دوماه  باید از گن مناسب استفاده شود. با نظر جراح مربوطه بعد از عمل می توان از پمادهایی برای ترمیم بهتر زخم استفاده کرد. در مراحل اولیه بعد از عمل می توان از لیزرهای کم توان برای ترمیم بهتر زخم بهره برد

هزینه جراحی شکم
هزینه آبدومینوپلاستی یا تامی تاک

بعد از این که بیمار توسط پزشک متخصص ویزیت شد هزینه نهایی توسط پزشک برآورد می شود که بستگی به وسعت جراحی و میزان چربی و مرکز جراحی و شرایط فیزیولوژیک بیمار هزینه ها متغییر است. قیمت عمل جراحی زیبایی شکم از ۵ میلیون تومان به بالا محاسبه می شود

 

تاریخ نشر خبر: ۲۵ اسفند، ۱۳۹۵
۱۴:۴۵ - ۹۹/۰۷/۰۷
  ۱۶:۴۴ - ۹۷/۰۳/۲۱ م شاکری

  سلام و خسته نباشید. توضیحات کاملی داده‌اید

  پاسخ مدیریت :

  سلام متشکرم

  ۱۴:۳۱ - ۹۷/۰۴/۲۶ مریم لاری

  سلام،وقت به خیر ،من 46 سال دارم و قصد جراحی شکم دارم ،شکم من خیلی بزرگه ،از نیم رخ کاملا افتاده است واز اون بدتر ،روی معده ام از شکنم بزرگتره ،با توجه به اینکه سایر قسمتهای بدنم لاغره ،آ یا من کاندید خوبی برای این عمل هستم .

  پاسخ مدیریت :

  سلام . بله شما باید معاینه شوید تا نوع جراحی مناسب برای کوچک کردن شکم شما تشخیص داده شود . دکتر زهرا سعادتی

  ۱۲:۲۰ - ۹۸/۰۹/۱۲ ش. پورجواد

  باسلام بنده سابقه ۳بار سزارین دادم قسمت شکم ومعده بد جوربزرگ مانده همچنین اکثراآزمایشم پرولاکتین بالا نشان میده هرچنددارو استفاده میکنم ۴۰سال سن دادم سایزم ۵۰هست هزینه جراحی حدودا چقدرمیشه

  پاسخ مدیریت :

  سلام بدون معاینه نمی توان هزینه دقیق را تخمین زد. لطفا با مطب تماس بگیرید

  ۱۱:۱۰ - ۹۹/۰۱/۲۳ امینی

  سلام عرض میکنم قدم ۱۶۲ و وزنم ۵۰ هست، دو تا سزارین داشتم که از دومی حدود ده ماه میگذره، دور کمرم (دور ناف) ۷۳ هست. قبلاً شکمم خیلی صاف بود، الان ی کم چاق شده و این موضوع اذیتم میکنه و پوستم هم وقتی می‌شینم و خم میشم چروک میشه، از ی مرکز لیزر سوال کردم، گفتن لیزر به دردم نمیخوره و کمکی نمیکنه و تاثیری برای من نداره‌. باید با ورزشهای شکمی مشکلم رو حل کنم یا روش‌هایی که در سایت فرمودید برای مورد بنده هم کاربرد داره؟ متشکرم

  پاسخ مدیریت :

  سلام اگر پوست شکم افتادگی داشته باشد و اسکار سزارین بد شکل باشد بهترین و کارآمدترین روش مینی ابدومینوپلاستی یا تامی تاک مینور هست. با مطب تماس بگیرید و یک وقت ویزیت غیر حضوری بگیرید. بعد از ارسال عکس نظر نهایی اعلام خواهد شد.