" جراحی پلک
به وب سایت رسمی دکتر زهرا سعادتی خوش آمدید...

مطالب و مقالات / جراحی پلک

news photo

جراحی پلک

جراحی پلک

در مورد بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی پلک

شل شدن و از دست رفتن قوام پوست و بافت های نگه دارنده پلک ها باعث پف پلک ها و آویزان شدن پوست این قسمت می شود و ظاهری نا زیبا درست می کند و این افراد از سنگینی پلک ها و کاهش میدان بینایی شان ناراحت هستند. در این موارد جراحی زیبایی چشم و صورت با بلفاروپلاستی انجام می شود.

انواع جراحی های  پلک به شرح زیر می باشد:

بلفاروپلاستی جهت اصلاح پف پلک ها

ترمیم عضله پلک برای اصلاح افتادگی پلک

لیفت ابرو برای اصلاح افتادگی ابرو

لیفت آندوسکوپی پیشانی و ابرو جهت ترمیم بخش فوقانی صورت
لیفت گونه ها جهت افتادگی میانی صورت

هم چنین تزریق بوتاکس، تزریق چربی، و تزریق فیلر یا همان ژل نیز در ترمیم معایب اطراف چشم و زیبایی پلک و حالت چشم درمان موثری هستند.

بلفاروپلاستی چیست و چگونه است

جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی ظاهر پلک های بالا یا پایین یا هر دو را بهبود می بخشد و موجب ظاهر جوان تر در ناحیه اطراف چشم ها شده و باعث می شود شما سرحال تر و هوشیار تر بنظر برسید. پلک های افتاده موجب پیرتر بنظر رسیدن و حتی اختلال در میدان دید می شوند. جراحی پلاستیک پلک ( بلفاروپلاستی ) این مشکلات را تصحیح می کند و هم چنین پف آلودگی زیر چشم ها را که شما را خسته نشان می دهد رفع می نماید.

در عمل بلفاروپلاستی، پوست٬ عضله و چربی اضافی در پلک بالا و پایین برداشته می شوند. نتیجه می تواند یک ظاهر شاداب و جوان تر در ناحیه دور چشم باشد. در بعضی موارد ممکن است جراح توصیه به انجام عمل لیفت ابرو یا جوان سازی پوست اطراف چشم با لیزر یا پیلینگ برای بهبود چین و چروک های ظریف نماید. در جراحی پلاستیک پلک فوقانی برش ها معمولاً بر روی خطوط و چین های طبیعی پلک داده شده و بخیه ها با ظرافت بسیار زیادی زده می شوند تا قابلیت دید محل جراحی حداقل باشد. در پلک تحتانی برش در محل نامشهودی در زیر مژه ها داده می شود. گاهی برش پلک تحتانی از داخل پلک می باشد و هیچ برشی روی پوست لازم نیست.

معمولاً برای عمل جراحی پلک ها بیهوشی عمومی لازم نیست و بی حسی موضعی همراه با تجویز داروهای آرام بخش زیر نظر متخصص بیهوشی کافی می باشد. بعد از عمل چشم ها بسته نمی شوند فقط گاهی پانسمان کوچکی روی محل برش پلک فوقانی گذاشته می شود. بخیه ها معمولاً بعد از ٣-٥ روز کشیده می شوند.

نتیجه نهایی جراحی پلاستیک پلک در طی چندین هفته ظاهر می شود اما ممکن است برای بهبودی کامل خطوط برش جراحی نیاز به یک سال زمان باشد. گرچه نتایج جراحی زیبایی پلک ها در موارد خاصی دائمی هستند٬ روند پیر شدن قطع نمی شود. محافظت در مقابل نور خورشید به حفظ نتایج کمک می کند.

دو عمل شایعی که همراه جراحی زیبایی پلک بالا انجام می شوند لیفت ابرو و قطع عضلات مربوط به اخم هستند. در مواردی که ابرو ها بخصوص در قسمت خارجی دچار افتادگی هستند عمل لیفت ابرو با ثابت کردن ابرو در قسمت مناسب از طریق همان برش جراحی پلک انجام می شود که به آن Browpexy می گویند. در مواردی هم که به علت قوی بودن عضلات مربوط به اخم کردن٬ خطوط عمودی بین دو ابرو در حال عمیق شدن هستند می توان بجای استفاده مکرر از بوتاکس از طریق همان برش جراحی پلک این عضلات را قطع نمود تا از بد تر شدن وضعیت ذکر شده جلوگیری بعمل آید.

یکی دیگر از اعمال جراحی پلک که معمولاً در پلک پایین انجام می شود٬ جابجاکردن چربی های زیر چشم است بطوری که چربی هایی که موجب پف آلودگی پلک تحتانی می باشند را تغییر محل داده و در ناحیه گوشه داخلی پلک تحتانی که فرو رفته است جایگزین می نماییم و به این وسیله علاوه بر ایجاد تعادل در ناحیه پلک تحتانی موجب رفع ظاهر خسته چشم می شویم.

بلفاروپلاستی مصری

در اکثر مواقع کاندیدا های جراحی بلفاروپلاستی از افرادی هستند که نیازمند اصلاح افتادگی پلک و پف چشم و ترمیم چین و چروک پلک و اطراف چشم هستند. اما برخی دیگر از کاندید های این جراحی به دنبال درشت تر شدن و کشیده تر شدن فرم کلی چشمان شان هستند که به نام بلفارو پلاستی مصری معروف شده است و در این نوع جراحی فرم چشمان مصری الگو قرار می گیرد.

بلفاروپلاستی با لیزر

در واقع در این نوع عمل به جای استفاده از تیغ جراحی در برش ها از لیزر استفاده می شود که به نام بلفاروپلاستی با لیزر معروف شده است و این در خالی است که بیمار تصور می کند عمل پلک بدون برش انجام می شود و تنها لیزر تابانده می شود اما این تصور از بلفاروپلاستی با لیزر کاملا اشتباه است

چرا پلک ها دچار تورم و افتادگی می شوند؟

هر فردی در طول زمان، تغییراتی را در پلک های خود تجربه می کند. با هر پلک زدن (که در طی دوران زندگی شما میلیاردها بار رخ می دهد) عضلات و پوست پلک های فوقانی قدری کشیده می شوند ولی فیبرهای الاستیک موجود در پوست، آن ها را به موقعیت طبیعی خود باز می گردانند. یک باند کشی را تصور کنید که آن را بکشید و سپس رها کنید و این کار را مرتبا” تکرار نمایید. به راحتی می توانید ببینید که چه اتفاقی در پلک های شما رخ می دهد، در طول زمان، پوست و عضلات پلک بالا طویل تر می شوند و در نهایت یک چین کوچک پوستی به دلیل پوست اضافه، به وجود می آید که به سمت خارج برجسته شده و روی پلک آویزان می شود. در بعضی افراد، این پوست حتی تا روی مژه ها می آید و در فرد، ایجاد احساس ناراحتی کرده و نگاه کردن به سمت بالا را مشکل می سازد. اگر مشکل شدید باشد، فرد متوجه محدودیت دید خود توسط پلک پایین افتاده می شود.

ایجاد پوست اضافه در پلک بالا می تواند به دلیل پایین افتادگی ابرو باشد. در این موارد، جراحی پلک به تنهایی نمی تواند نتیجه ایده آل بدنبال داشته باشد.

پایین افتادگی پلک تحتانی، به صورت کیسه های زیر چشم خود را نشان می دهد. تقریبا هر فردی در این ناحیه دچار درجاتی از افتادگی است. نیروی جاذبه زمین و افزایش سن، مهم ترین عوامل در این زمینه اند ولی حتی افراد جوان نیز ممکن است دارای ذخیره چربی اضافه در زیر چشم ها باشند.

چشم ها توسط لایه ضخیمی از بافت چربی محاصره شده اند که توسط یک غشاء در محل خود محکم شده است. در طول زمان این غشاء سست می شود و به بافت چربی، اجازه حرکت به سمت پایین را می دهد. پوست و عضله، توسط بافت بیرون زده، کشیده می شوند و ایجاد بیرون زدگی پف آلودی را می کند که نمی توان آن را با مواد آرایشی مخفی نمود. این مشکل اغلب صبح ها بد تر است زیرا در حالت دراز کشیده، مایع در بافت چربی جمع می شود بعد از بلند شدن از خواب، جاذبه زمین مایع را بیرون می کشد ولی اگر بافت چربی اضافه، زیاد باشد، زمان بیش تری برای خروج مایع از آن و کاهش تورم لازم است.

خوشبختانه مشکلات پلک را می توان بطور بسیار موثر توسط عمل بلفاروپلاستی که عمل نسبتا ساده ای است، بر طرف نمود. در این عمل، پوست و عضلات و بافت چربی اضافه برداشته می شود. این عمل اغلب با سایر اعمال جراحی پلاستیک صورت مانند بالا بردن ابرو، کشیدن صورت یا skin resurfacing همراه می شود. اگر چشم های شما باعث می شود که ظاهر شما پژمرده ،ناراحت یا خسته به نظر آید، عمل بلفاروپلاستی می تواند باعث بهبود واضح آن ها شده و به شما ظاهری با نشاط تر، هوشیار تر و جوان تر ببخشد. در عمل جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)، پوست اضافه پلک بالا و پایین برداشته می شود و میزان بافت چربی زیر چشم ها کاهش داده می شود. جراحی را می توان بسته به مشکل موجود، روی پلک های بالا یا پایین و یا هر دو انجام داد.

اقدامات لازم پس از عمل جراحی پلک

هیچ پانسمانی روی چشم ها قرار نمی گیرد، فقط ممکن است قطعه ای چسب، روی پلک یا گوشه چشم ها قرار داده شده باشد که نباید به آن دست بزنید.

پلک ها و نواحی اطراف آن ها متورم و کبود هستند. تورم غیر قرینه بین دو طرف، غیر طبیعی نیست.

ممکن است در 48 ساعت اول بعد از جراحی تورم افزایش یابد ولی کم کم از بین خواهد رفت. ممکن است در هنگام صبح، تورم پلک ها بیش تر باشد که این نکته هم ایرادی ندارد.

سر خود را تا جای ممکن بالا نگه دارید.

لطفا برای دریافت اطلاعات بیشتر و انتخاب بهترین و جدیدترین روش درمان افتادگی اطراف چشم و هزینه های مربوط به جراحی پلک با مطب خانم دکتر سعادتی تماس بگیرید.

جهت اطلاع از زمان پذیرش از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۹ با شماره تلفن 22761600 تماس بگیرید. توجه کنید قبل از تشریف فرمایی وقت بگیرید و از ساعات پذیرش مطمئن شوید. ساعات پذیرش در سال ۹۷ شنبه و سه شنبه ساعت ۱۴ دوشنبه و چهارشنبه ساعت ۱۰ صبح می باشد

تلفن ۲۲۷۶۶۸۵۳-۲۲۷۶۱۶۰۰

آدرس : تهران، پاسداران، نبش گلستان ۹، پلاک۴۵۷ ،ساختمان پرنس، واحد ۱۰

تاریخ نشر خبر: ۲۴ اسفند، ۱۳۹۵
۰۵:۵۸ - ۹۷/۱۱/۳۰